- x
TRAFİK SİGORTASINDAN PRİM İADESİ NE ALIRIM
28 Cevap20599 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

486 Mesaj
22 Ekim 2007; 0:50:56 

ARACIMA 1 AY ÖNCE 280 YTL KARŞILIĞI TRAFİK SİGORTASI YAPTIRDIM VE DÜN ARACI SATTIM ORTALAMA NEKADAR İADE ALIRIM

4421 Mesaj
22 Ekim 2007; 1:24:29 

aracınızı sattığınız tarihten itibaren on gün içinde trafik poliçenizin aslı ve noter satış senediyle ilgili sigorta şirketine başvurarak satışını yapmış olduğunuz aracınıza ait trafik poliçesinin prim iadesini alabilirsiniz.

düzenleme: ben 1 ay önce sattığınızı anlamıştım.mesajımı düzenledim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extremeenvy -- 22 Ekim 2007; 1:24:52 >

7131 Mesaj
22 Ekim 2007; 1:29:56 

trafik sigorta poliçesi yoksa yani alamadıysak sadece noter satış belgesiyle iade olabilirmi

4421 Mesaj
22 Ekim 2007; 1:30:43 

sigorta yaptırdığını nasıl ispat ediceksin :)

7131 Mesaj
22 Ekim 2007; 1:35:12 

sigorta yapan firma bunun yenisini çıkarabilir diye düşünüyorum

sigorta poliçesini kaybedersek yenisini yaptırmak zorundamıyız herhalde yenisini çıkarıp verebilirler diye düşünüyorum

486 Mesaj
22 Ekim 2007; 1:36:03 

nekar alırım 280 ytl lik sigortatan

7131 Mesaj
22 Ekim 2007; 1:42:34 

200-250 arası alırsın herhalde

486 Mesaj
22 Ekim 2007; 1:46:24 

lokosit teşekkür ederim verdiğin cevap için

7131 Mesaj
22 Ekim 2007; 1:53:51 

quote:

Orjinalden alıntı: leventsr

lokosit teşekkür ederim verdiğin cevap için

ben daha önce eşmin aracından geri almıştım bi orantı kurdum
koç allianz hemen nakit ödedi

7131 Mesaj
22 Ekim 2007; 1:56:34 

quote:

Orjinalden alıntı: lokosit

sigorta yapan firma bunun yenisini çıkarabilir diye düşünüyorum

sigorta poliçesini kaybedersek yenisini yaptırmak zorundamıyız herhalde yenisini çıkarıp verebilirler diye düşünüyorum

bu yazdıklarımda haksızmıyım bi sigortacı arkadaş yazabilirmi
10 gün içinde başvurma olayı kesinmi
aksi takdirde gitti paracıklar :(

4421 Mesaj
22 Ekim 2007; 2:03:30 

lökosit ben zorunlu trafik sigortası poliçesinin aslıyla müracat edilmesi gerektiğini biliyorum.ancak sigorta şirketi kaybolmuş poliçenin yenisini çıkarır diye düşünüyorum.

düşünsene trafik sigortası neyse

kasko poliçen kayboldu
tekrar milyar mı dökücez bi poliçe kayboldu diye ?

ilgili arkadaşlar sabah daha net cevap verirler çünkü bu konuda pek bilgim yok.ayrıca bunla ilgili bi başlık vardı.keşke orda sorsaydınız.bütün sorular orada yanıtlanıyor neredeyse :)

7131 Mesaj
22 Ekim 2007; 2:22:11 

quote:

Orjinalden alıntı: extremeenvy

lökosit ben zorunlu trafik sigortası poliçesinin aslıyla müracat edilmesi gerektiğini biliyorum.ancak sigorta şirketi kaybolmuş poliçenin yenisini çıkarır diye düşünüyorum.

düşünsene trafik sigortası neyse

kasko poliçen kayboldu
tekrar milyar mı dökücez bi poliçe kayboldu diye ?

ilgili arkadaşlar sabah daha net cevap verirler çünkü bu konuda pek bilgim yok.ayrıca bunla ilgili bi başlık vardı.keşke orda sorsaydınız.bütün sorular orada yanıtlanıyor neredeyse :)

walla arkadaş sorunca aklıma geldi
satış belgesini aldım ama sigortabelgelerini istememe rağmen göndermediler
işin kötü yanı 10 gün olayı iş yerim 50 km mesafede ve cumaya kadar gidemiyeceğim satış belgeside orada kaldı galiba paracıklara elveda diyeceğim walla çatır çatır yerdim onları:)

7131 Mesaj
22 Ekim 2007; 14:38:36 

up

3759 Mesaj
23 Ekim 2007; 10:22:52 

Trafik sigorta poliçesinin aslı ve noter satışının kopyasının poliçe verilirken iptal edilmesi zorunludur kayıpsada yapacak birşey yok tabi bu benim için böyle , diğer acente ve şirketleri bilemem ...

Allianz Sigorta Acentesi

382 Mesaj
23 Ekim 2007; 10:49:00 

trafik sigortan kayıp ise bir beyan yazarsın ve policenin aslını kaybettigini belirtirsin onlarda sigorta policenin aslı olmadan ipta ederler ayrıca eğer 30 ü gecmediyse meb iptal yani kökten iptal yaparlar,primini iade alırsın

7131 Mesaj
23 Ekim 2007; 11:02:33 

guide ve doğuş_83 teşekkür ediyorum ağzınıza sağlık

365 Mesaj
23 Ekim 2007; 11:31:08 

trafik poliçeniz ıslanabilir, nemlenip ruhsat kabı içinde yazıları birbirine yapışıp okunmaz hale gelebilir, ruhsat çalınabilir... vs...

bu durumlarda sigortacınız size trafik sigortası poliçenizin yenisini verir...

trafik sigortasında poliçe müşeriye iade edildiği anda poliçe yürürlüğe girmiş sayılır...

ancak kaskoda durum farklı...

kaskoda esas olan primleri doğru ödemektir... karşılığında makbuzlarınızı almak ve ya kredi kartı ile ödemişseniz kredi kartı ödeme formunu alıp tam makbuzu almak gerekir... poliçenin pek bi önemi yoktur... poliçe gerektiğinde ihbarı yapmak için gereken çok da mühim olmayan bilgileri içerir... ama poliçede esas olan ve bilinçli müşteriler tarafından okunup gerekirse sigortacısıyla konuşması gereken teminat, ek teminat ve klozlardır... bunlara dikkat edilmesi kesinlikle gerekir...

ama sigortacılıkda makbuz olayı pek yoktur...

işini yapan sigortacı müşterilerini asla zora sokacak usülsüzlük yapmaz...

***CoNNeCT TeaM***
2007 Connect GLX + SP 110 PS
Nazlı yarin cilvesi, diş yapar Ford'un 2. Vitesi...

382 Mesaj
26 Ekim 2007; 17:12:20 

quote:

Orjinalden alıntı: lokosit

guide ve doğuş_83 teşekkür ediyorum ağzınıza sağlık

rica ederim kardeş

109 Mesaj
18 Kasım 2007; 20:07:33 

Aslında, Noter satış belgesi olunca sigortanın geri ödemesi gerekir diye duşunuyorum, çunku bundan sonraki safha alıcıya ait olması gerekir.
Birde 280 YTL Trafik sigortası çok yuksek değilmi?
Bende gecen hafta Carina aldım, 5. aydan beri sigortası birtik ve ceza ile birlikte 252 YTL ödedim buda karta 3 taksit hiç peşinsiz.
Vede diğer aracımı gecen hafta sattım, haftaya noter satışını sigortaya fax layacak alan kişi ve o şekilde sigorta şirketide geri ödeme yapacak.
Ben bu şekilde biliyorum, olması gerekende bu

ToYoTa CaRiNa

1610 Mesaj
12 Aralık 2007; 0:33:29 

aracı aldığım arkadaşa ben eski trafik sigortası poliçesini, noter satış sözleşmesinin fotokopisini, yeni trafik sigortasının fotokopisini ve eski ve yeni ruhsat fotokopisini gönderdim.

aracımı aldığım arkadaşa açıkçası nelerin gerektiğini bilmeden "nolur nolmaz" mantığıyla aklıma gelen herşeyi yolladım. kimsenin sigortada parası kalmamalı diye düşünüyorum, işlerine gelince milleti mağdur bırakıyorlar, insanları kendilerine köle ediyorlar. sigorta şirketlerine bakış açım çok masum duygular içermiyor açıkçası. bu yüzden onlardan bir adım önde olmak gerek diye düşünüyorum.

istanbul plakalı araca ben almadan iki hafta önce trafik sigortası yaptırılmıştı 190ytl'ye. sanırım 170ytl kadarı geri alındı sigortadan.

2013 salcano astro 241sv :)
2005 daihatsu sirion 1.3 touring at
2008 renault clio3 hb extreme 1.2 16v BVR
2001 renault clio2 hb rxt 1.4 16v BVA (2007-2011)
1988 renault 11 GTS (2001-2008)

uzaylı

109 Mesaj
12 Aralık 2007; 15:33:09 

Evet aynen dediğim gibi oldu.
Diğer aracında sigortasının bitmesine 2,5 ay kamıştı, yan, 2 ayda bitiyodu, sigorta şirketi, hesabıma 30 YTL EFT ile gönderdi, sağolsunlar mrmnunum kendilerinden, policemide 24km yola getirdiler.

quote:

Orjinalden alıntı: firtina_67

Aslında, Noter satış belgesi olunca sigortanın geri ödemesi gerekir diye duşunuyorum, çunku bundan sonraki safha alıcıya ait olması gerekir.
Birde 280 YTL Trafik sigortası çok yuksek değilmi?
Bende gecen hafta Carina aldım, 5. aydan beri sigortası birtik ve ceza ile birlikte 252 YTL ödedim buda karta 3 taksit hiç peşinsiz.
Vede diğer aracımı gecen hafta sattım, haftaya noter satışını sigortaya fax layacak alan kişi ve o şekilde sigorta şirketide geri ödeme yapacak.
Ben bu şekilde biliyorum, olması gerekende bu

ToYoTa CaRiNa

26 Mesaj
25 Mayıs 2010; 13:43:37 

Herkese Hayırlı Günler
Abiler Benim Bir Aracım Vardı Ve Zorunlu Trafik Sigortasını 29/03/2010 Tarihinde Yaptırdım Bitiş Tarihi 29/03/2011 Dir Brüt Prim 209.66 Krş
Bu Aracımı Sattım Satış Tarihi 10/05/2010 dur.Sigorta şirketine Başvurdum İade Olarak Bana 150.00 TL Verecekler.Bu İade Bana Az Geldi Sizce 42 Gün Kullanım İçin 59,66 Krş Kesilmesi Normalmi ?.
Not : Allah İçin Bilen Varsa Bu Tür İade İşlemlerinden İade Oranın Ne Olduğunu Yazsın.
Selam Ve Dua İle

MERHAMET ETMEYENE MERHAMET OLUNMAZ
Hadis-i Şerif

934 Mesaj
25 Mayıs 2010; 17:19:18 

yıllık 280 lira ödediniz. 280 / 365 den günlük kullanım miktarını bulun. 1 ay kullandıysanız günlük kullanım miktarını 280 liradan çıkarın.. aynı olayı %5 lik bsmv vergisi içinde geçerli. Aşağı yukarı fiyatı bulursunuz. Ki bu rakam da 230 tl gibi bir şeye tekabul eder..

Kimi şirketlerde ilk çıkan poliçe orjinal onun ardından çıkartılan poliçeler nüshadır !

Fakat çoğu şirket poliçeyi tekrar tekrar basabilir. Ama pul numarası farklı olacağından tam olarak aslı sayılmaz..

Poliçe yaptırdığınızın kanıtı her yerden kanıtlanabilir. www.tramer.org.tr den de , poliçeyi yaptırdığınız sigorta şirketinden de.

İçerdeki alacağınızı da her türlü poliçeyi yaptırdığınız acenteden geri alabilirsiniz. Noter satış sözleşmesiyle acenteye gitmeniz yeterli olacaktır..

Trafik sigortasının aslı bulunması şartı ancak aracı satmadığınız durumlarda geçerlidir. Yani acenteler bu durumlarda genelde çamura yatar..

Keyfi şekilde iptal ettireceğiniz zaman acenteler orjinalin kendilerine getirilmesi şartını koşar çünkü yasalar gereği orjinali olmadan iptal işlemi gerçekleştirilemez..

Fakat aracın satışı söz konusuysa ve elinizde trafik sigortası yerine satış sözleşmesi varsa satış gerçekleştirilebilir..

Poliçenin orjinal olup olmadığını da poliçenin içeriğinde yazan pul numarasını ve poliçenin üstüne yapıştırılmış pul numarasını karşılaştırarak kontrol edebilirsiniz. Pul numaraları farklıysa poliçe nüshadır..

Sigortacılık ekranlarında poliçeyi keserken üzerine yapıştırılacak pul numarasının poliçe içeriğine , yani sigorta şirketinin sistemine yazmak mecburidir.

Önceden şizofrendim , artık değiliz.

934 Mesaj
25 Mayıs 2010; 17:33:05 

Tufanbeyli...

Acente büyük ihtimal %5 lik vergiyi çıkartıp hesaplama yapmış. Biraz yuvarlamışlar.. İade için bir makbuz gibi birşey çıkartmaları gerekiyor sistemlerinden o makbuzu veya ekran görüntüsünü iste..

Benim hesaplamama göre 176 - 185 lira gibi birşey alman gerekirdi.

Önceden şizofrendim , artık değiliz.

26 Mesaj
11 Haziran 2010; 22:45:33 

Allah Razı Olsun.Abiler...ALLAHIN İzniyle Ben Onların Yakasına Yapışacağım..Adam Birde Bana İyilik Yapmış Gibi Peşin Vereyim Banka Ve Prosedürle Uğraşma Dedi.Tekrar Teşekkürler..

MERHAMET ETMEYENE MERHAMET OLUNMAZ
Hadis-i Şerif

37 Mesaj
11 Haziran 2010; 23:52:33 

Merhaba,
Trafik poliçelerinde satış nedeniyle yapılan iptallerde gün esaslı olarak iptal yapılır ve bu hesap elle değil doğrudan poliçenin düzenlendiği sigorta şirketi tarafından yapılır. İptalle birlikte size bir iptal zeyilnamesi verilir ve burada resmi bir belge olarak iade edilecek tutar net bir şekilde yazar. Satış nedeniyle yapılan iptallerde noter satış sözleşmesi ve poliçenin aslı istenir. Siz ben kaybettim derseniz sizden bunu yazılı olarak beyan etmeniz istenir.
Satış sonrası 10 gün gibi bir sınır yoktur iptal için. Esasen iş şu şekilde olur. Diyelim ki bugün yani 11 Haziran'da aracınızı sattınız. Sigortacınız poliçeyi iptal ederken iptal tarihini 10 gün ekleyerek girer. Bunun sebebi de kanunen araç satışı sonrası, aracı yeni alan kişinin satış tarihinden itibaren 10 gün içinde kendi adına yeni bir trafik sigortası yaptırmasının zorunlu olmasıdır. Bu şekilde, bu süre içerisinde aracın sigortasız kalması engellenmiş olur. Siz satış sözleşmesi bugün olmasına rağmen 3 ay sonra iptal için acentenize giderseniz, yine iptali yapar ama o zaman gittiğiniz günden en fazla 25 gün geriden başlatarak bunu düzenleyebilir ki, bu durum sizin yaklaşık 2 aylık bir dönemin iade primini alamamanıza sebep olur.
Umarım yeterli olmuştur yazdıklarım.

1798 Mesaj
3 Ağustos 2010; 23:39:37 

illa acenteye mi gtmemiz gerekiyor,yoksa sigorta sirketinin herhangi bir acentesine gtmemiz yeter li mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

182 Mesaj
24 Mayıs 2013; 16:55:00 

konuyu hortlattım ama iyi oldu..
halen muamma bir konu.
çekinip soramıyor da insan.türk toplumu nezdinde vardır ya üçün beşin peşine düştü yaftasını yemek.o durumda kalmayalım diye.
kardeşim aracı sattım.3 aylık poliçem vardı.
yeni araç aldım.yine ayrı yere sigorta yaptırdım.
yeni poliçeyi ödedim kuzu kuzu.diğerinin iptali sonrası tahakkuk gerçekleşiyor dediler.bekledim bekledim.soramıyorum da ,ama aklımda da bir yandan ...
sonra kuş kadar bi iade oldu.dedim niye böyle?.işte o pirim geri ödenmez,bu kloz sistemde kalır,falan da falan bişeyler zaten anlamıyorum.
şeffaflık da yok.
bu işleri internet üzerinden yaptırsınlar artık.
şahıs gelsin.bilenler kurtulur en azından.
otursun internet başına.bir arayüz den poliçesini iptal etsin.sonra da yeni poliçesini pirimlerini göre göre kendisi yapsın.

beni cekemeyen,anten taksın

129 Mesaj
9 Ekim 2013; 22:03:30 

aynı durumu da ben yaşadım bu günlerde bende 24 eylülde aracı sattım bunun sigortasını da 28 haziranda yaptırmıştım iptal için 25 eylülde gittim bana 1 hafta sonra iademi alacağımı söyledi sigortacı dediği zamanda gittim sizin ödemeniz gelmemiş dedi 1 hafta sonra yine gittim aldım parayı sigorta 204 tl idi bana bu süre zarfında kullanımdan 125 tl geri aldım bana inandırıcı gelmedi ve belge istedim biraz aradı ve bulamadı abi sen birkaç gün sonra gel dedi bakalım yine gidip iptal belegesini alacağım .. sizce bu normalmi aldığım meblağ ...
?

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Yardım ve Sigorta işlemleri » TRAFİK SİGORTASINDAN PRİM İADESİ NE ALIRIM
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.453