Şimdi Ara

3. derece denklem çözümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
9.645
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • x³=8 x³=8000 gibi denklerim çözümünü nasıl yapıyoruz. 1 reel 2 karmaşık kök buluyoruz heralde. sin cos felan yazarak denklemi vardı sanki bi. veya başka yöntem varmı. birde 2. derece denkleme dönüştürüp çözülebiliyor sanırsam.

• matematik bilen kalmadı heralde bu saate.
  • X^3-8=0 ve X^3-8000=0 yap ifadeyi çarpanlarına ayır bi doğrusal ve bir parabol elde edeceksin..Burdan 2.dereceden denklemin Deltasını bul i cinsinden yaz ve x1,2=-b+-kökdelta/2a formülünde yerine koy..2 kök çıkacaktır baştanda zaten Reel kök var eder 3....

Haklısın zaten cebir'in temel prensibiydi galiba:n.dereceden bir denklemin n tane kökü olur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shady -- 18 Ekim 2007; 23:51:40 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: shady_tr

X^3=8 in Çözüm kümesi zaten 1 elemanlıdır : +2 aynı şey 8000 içinde geçerli ki o da 20...

keşke öyle olsaydı... karmaşık sayı kökleri de var.
  • Ben X^3=8de bulduğum kökler;

X=2

X=-1-2kök3i

X=-1+2kök3i

İşlem hatası yapmış olabilirim ama yolu budur...
  • işte bunu nasıl buluyorsun bana o lazım 3. derece bir denklemde kök bulma yöntemleri. hatta birde euler formulü var ögrenmem gereken ama hiç oralara girmeyeyim :D
  • quote:

Orjinalden alıntı: ©oolermaste®

işte bunu nasıl buluyorsun bana o lazım 3. derece bir denklemde kök bulma yöntemleri. hatta birde euler formulü var ögrenmem gereken ama hiç oralara girmeyeyim :D

Formülleri düz olarak yazıcam yazıyla anlarsın inşallah;

ax^2+bx+c=0 şeklindeki denklemde;

Delta=b^2-4ac

X1ve2.kök=(-b+-kökdelta)2a
  • İngilizcen iyiyse şunu bir incelesen işe yarar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cubic_equation
  • quote:

Orjinalden alıntı: ABSOLUT

İngilizcen iyiyse şunu bir incelesen işe yarar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cubic_equation

Bu formülleri çarpanlara ayıramadığın denklemlerde kullanmak daha mantıklı...Zaten ezberlenmezde bunlar ama çarpanlara ayrılıyorsa bi doğrusal ve 2.dereceden denklem bulup yapmak çok daha basit...
  • quote:

Orjinalden alıntı: shady_tr

quote:

Orjinalden alıntı: ©oolermaste®

işte bunu nasıl buluyorsun bana o lazım 3. derece bir denklemde kök bulma yöntemleri. hatta birde euler formulü var ögrenmem gereken ama hiç oralara girmeyeyim :D

Formülleri düz olarak yazıcam yazıyla anlarsın inşallah;

ax^2+bx+c=0 şeklindeki denklemde;

Delta=b^2-4ac

X1ve2.kök=(-b+-kökdelta)2a

bu denklemi biliyorum ama x³ ü nasıl bu sekilde yazdın?
  • tmm anladım x³-8=0 (x-2)(x²+2x+4)=0 dan getirdin heralde. birde euler formulunu çıkarttım mı tmmdır işim.
  • Kısaca logaritmayı kullanırsan daha rahat olur. istersen x^3000 i bile bulursun
  • Şimdi farkettim ben 3. dereceden denklem çözemiyormuşum logaritma ile nasıl çözecez denklemi acaba sorum şu : 0=x^3 - 1.97 x^2 + 0,815 logaritma ile çözülür diyen arkadaş söylediği için öyle söyledim yoksa istediğiniz yolla çözebilirsiniz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.