Şimdi Ara

Intel'den 1500$'lık işlemci: Core 2 Extreme QX9775

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
4.739
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son kullanıcılara yönelik olarak hazırlanan işlemcilerin fiyatları 1000 adetlik alımlarda açıkçası 999$'ı pek geçmezdi. Bu konuda başı çeken Intel genellikle bu çizgiyi koruamaya çalışırken 45nm üretim teknolojisine sahip Penryn kod adlı yeni işlemci ailesinin tepe modelleri 999$'lık fiyat eşiğini aşacak gibi görünüyor. Üstelik modeline göre değişmekle birlikte işlemci fiyatları 1500$'ı da görecek. Günlük kullanımda pek çok uygulamanın altından başarılı ile kalkabilecek 2 hatta konfigürasyonuna göre 3 sistemin kurulabileceği 1500$'a Intel'in neler sunduğuna gelin birlikte bakalım.

İşlemci devi Intel, aslına bakılırsa 999$'lık fiyat sınırı korumaya niyetli gibi gözüküyor. Zira firmanın son kullanıcılara yönelik olarak hazırlanan ürün gamının tepe modeli olacak Core 2 Extreme QX 9650'nin fiyatı 1000 adetlik alımlarda yine 999$'lık fiyat çizgisinde yer alacak. Peki Intel'in 1500$'a ulaşan fiyatları ile son derece "duygusal" olan işlemci modelleri hangileri ve bu işlemciler neden bu kadar pahalı olacaklar? Bu soruların arkasında yatan gerçekleri gelin birlikte ortaya koyalım.

Intel'in Skulltrail olarak adlandırılan ve daha çok "hardcore" oyunucular ile grafik endüstrisinde yer alan profesyonel kullanıcılar göz önüne alınarak hazırlanan yeni yüksek performans platformunun detaylarından daha önce söz etmiştik. Rakip AMD'nin FASN8 (4x4) platformuna rakip olarak ta hazırlanan bu platforma can katacak işlemciler performansları kadar fiyatları ile de el yakacaklar. Skulltraik platformunda kullanılmaya aday iki işlemci gözüküyor. Bu işlemciler firmanın henüz resmi duyurusu yapılmayan ve önümüzdeki Ocak ayında duyurulması beklenen QX9750 ve QX9775 modelleri olacak.

Intel'in gelecek yılın başında piyasaya sunulacak ve en performanslı işlemcileri olacak Core 2 Extreme QX9750 ve 9775 modellerinin her ikisi de 3.2GHz'de çalışacak. 45nm üretim teknolojisi ile üretilen ve 4 çekirdekli bir yapıya sahip olan işlemciler 12MB'lık devasa L2 bellek ile gelecekler. İşlemcilerden QX9750 modeli 1333MHz, QX9775 modeli ise 1600MHz FSB hızına sahip olacak. Zaten özellikle QX9775 modeli pek çok açıdan hayli can yakacak gibi duruyor. Soket 771 formunda olan işlemci Intel'in Skulltrail platformunu amansız rekabette damalı bayrağı ilk gören platform yapmak için ter dökecek.

Intel'in sunucular için geliştirdiği Xeon ailesini esas alan Core 2 Extreme QX9775 modeli sahip olduğu SMP teknolojisi sayesinde çift işlemci desteğine de sahip olacak ki bilindiği gibi Intel'in Skulltrail platformu 4 çekirdekli yüksek performanslı çift işlemci ile toplamda 8 adet fiziksel çekirdeği kullanıcıların emrine sunmayı hedefliyor. Konu özel ve yüksek performanslı bir platform olunca buna özel işlemci de özel bir fiyat ile sunulacak. Zira Intel'in Core 2 Extreme QX9775 modeli 1500$'lık fiyatı ile sınırları zorlayan bir işlemci olacak ki Skulltrail platformunun sadece işlemci maliyeti bile bu sayede 3000$'ı bulacak.

1500$'lık Core 2 Extreme QX9775 işlemcisinin yanı sıra Skulltrail platformu da maliyetleri nedeniyle özellikle "enthusiast" ve "workstation" olarak bilinen maliyet-bağımsız yüksek performans sistemlerinde ve iş istasyonları arasında yaygınlaşacak gibi görünüyor.

Sayfanın Linki : http://www.digitimes.com/mobos/a20071016PD212.html

• QX9775 ile QX9650 arasında sadece 200mhz hız ve 267mhz fsb farkı var (66.75mhz aslında,quadpumped)

Yani 500$ edecek bir fark yok.

Hatta QX9550 530$ iken bence neredeyse 3 katı fiyat farkıyla Qx9775 bence çok pahalı.Yani aralarında 370mhz fark var sadece...
  • e8200 ün e6750 den farkı ne? bana tamamen aynı gibi geldi!!
  • bunu tr de alan olurmu acaba cok merak ediyorum
  • Q9450 güzel görünüyor
  • Şaşırmışlar!

K10 çok korkuttu galiba.

45nm üretim tekniği işlemci fiyatlarını epey ucuzlatmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mav1li -- 16 Ekim 2007; 23:13:40 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: khaos

e8200 ün e6750 den farkı ne? bana tamamen aynı gibi geldi!!

saat frekansı ve fsb aynı, farkı 6750 4MB Cache idi , 8200 6MB cache olacak
  • 1500 dolara işlemci ha. HacıMuratta ben arabayım diye asfaltı yalasın dursun...

Paranın gözü kör olsun, ellerde var bizde yok...

Zaten bende şans olsa annemden kız doğardım, ondan sonra işlemciler ister 3000 dolar olsun ister 5000 dolar...elimi sallasam ellisi...

Dünya kadar malım olacağına 45nm işlemcim olsun yeter...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kitsenagru -- 17 Ekim 2007; 1:29:52 >

• Cidden çok rekabetçi fiyatlar Intel sırf 1500 dolara işlemci satabilmek için mi teknolojiyi geliştiriyor?
  • k 10 çıksın bunların hepsi yarıyarı iner merak etmeyin şimdilik kime kaptırırsam kar gözüyle bakıyo intel
  • quote:

Orjinalden alıntı: TANER 82

k 10 çıksın bunların hepsi yarıyarı iner merak etmeyin şimdilik kime kaptırırsam kar gözüyle bakıyo intel

İyide K10 bu işlemcilerden önce cıkacak bir erteleme olmazsa.
  • Bundan çok alan olur bu forumda 5 sn pi aldım bakın hesaaabı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkercom

Bundan çok alan olur bu forumda 5 sn pi aldım bakın hesaaabı.

evet bizim görmemişler hemen atlar
  • fiyatları iyi gibi geldi bana 1500 dolarlık hariç k10 mimarisi tamamen yeni olduğu için çok ucuza çıkacağını sanmıyorum birde çıkınca inteli tokatlarsa fiyatlar pek düşmez .... bu arada intel buçuklu çarpan mı kullanacak
  • Millette para çok. Temmuz ayında işlemcisini değiştirenler şimdi bunu da alır. Ben kaç yıldır bu külüstürü değiştirecem. Ama Q9450 yi de gözüme kestirmedi değilim hani
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ermeydan

Millette para çok. Temmuz ayında işlemcisini değiştirenler şimdi bunu da alır. Ben kaç yıldır bu külüstürü değiştirecem. Ama Q9450 yi de gözüme kestirmedi değilim hani

Senin sistem iyi aslında sürekli oyun oynamıyorsan luzum yok.
    Her 6 ayda bir bu eskidi deyip işlemci değiştiren adamın cebinde her ay fazladan 1000 $ vardır hatta top modellerle gece alemine çıkıyordur.
    yoksa kim 6 ayda bir 500 $ usd işlemci senede bir anakart 18 ayda ram değişir
  • 45nm fiyatları oldukça ucuzlatmış .... sözde işlemci maliyetleri çok iyi idi bu işlemcilerin intelin dediğine göre... paragöz intel...
  • yuh o fıyat ne ya mıllet sıstem yopluyor o fıyata
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkercom

Senin sistem iyi aslında sürekli oyun oynamıyorsan luzum yok.
    Her 6 ayda bir bu eskidi deyip işlemci değiştiren adamın cebinde her ay fazladan 1000 $ vardır hatta top modellerle gece alemine çıkıyordur.
    yoksa kim 6 ayda bir 500 $ usd işlemci senede bir anakart 18 ayda ram değişir

ekran kartını yazmay unutuşsun. 350-400 dolarda ekran kartına bayılıyorlar
  • 1600 FSB doğal olarak geliyor diye, 1500$ işlemci satmak donanım ve tüketim çılgınlığı. Alım gücü olanlara diyecek bişey yok veya renderla uğraşanlara fakat o para ve daha ucuzuna sistem toplanıyo.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.