Şimdi Ara

## Intel'in Nehalem Mimarisi 2008 Son Çeyrekte Geliyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• İşlemci devi Intel'in üzerinde ciddi şekilde çalıştığı ve sahip olduğu pek çok yeni özellikle firmanın son derece iddialı olduğu ve devrim yaratmasını beklediği Nehalem mimarisinin piyasaya çıkış tarihi konusunda bazı bilgiler elimize ulaşmaya başladı.

Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere Intel, Nehalem tabanlı yeni işlemcilerini yaklaşık 1 yıl sonra gelecek yılın son çeyreğinde piyasaya sunmaya başlayacak. İlk etapta çift ve dört çekirdeki varyasyonları çıkacak olan Nehalem tabanlı işlemcilerin 8 çekirdekli (Octa-Core) modellerinin piyasaya çıkması ise 2009 yılını bulacak.

Firmanın "tik-tak" anlayışı doğrultusunda 2008 yılında yeni bir mimari olarak piyasaya sunulacak olan Nehalem, AMD'nin HyperTransport teknolojisine rakip olacak iç veri yolu teknolojisi olarak ta nitelendirilen Quick Path, dahili bellek kontrolcüsü ve geliştirilmiş HyperTherading teknolojisi ile öne çıkacak. Bununla birlikt dahili grafik işlemcisi konusunda Intel'in ilk ciddi adımları da Nehalem mimarisi ile birlikte olacak.

İlk modelleri 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek Nehalem tabanlı işlemcilere karşı AMD'de 45nm üretim teknolojisine sahip olan ve K10.5 olarak adlandırılan şu an ki mimarinin geliştirimiş bir versiyonunu esas alan işlemcilerini aynı süre zarfında piyasaya sürmeye başlayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 16 Ekim 2007; 13:26:13 >

• bu yeni nesil işlemciler sanırım 775 pin den fazla olacak
    bellek kontrolcüsü ekstra pin demek amd de olduğu gibi
    bu da yeni anakart kısacası yeni bir sistem kurmak anlamına geliyor

yeni anlayacağımız kadarıyla yine pamuk eller cebe
  • quote:

Orjinalden alıntı: hak_an

bu yeni nesil işlemciler sanırım 775 pin den fazla olacak

AMD 754pin, 939pin ve AM2 soketli butun islemcilerinde entegre bellek kontrolcusu mevcut. Yani sadece AM2 soketinde degil..
    Entegre Bellek Kontrolcusunu islemcisine ilk uygulayan ve bunun mimari girisimcisi olan AMD firmasidir.

Ilgili yapiyi kismen icat eden firmanin 940 pinlik AM2 soketine gecis sebebi daha fazla bandwidth'tir. Boylece daha fazla yolla ramlere ulasabilmistir.
    AM3 te yapisi ile mevcut yolunu 3 ile carpmak bir yana, cesitli I/O baglantilarini, kuzey koprusune ihtiyac duymaksizin kullanabilmek icin 754pin bile yeterlidir.

benim fikrim budur..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 16 Ekim 2007; 14:23:29 >
  • "Octa-Core) modellerinin piyasaya çıkması ise 2009 yılını bulacak."

2009'u sabırsızlıkla bekliyorum.
  • yeni cpu 771pin olucaktı ama daha 1 seneden fazlası var gibi şu anki bordlar soğutucular daha baya bi süre gerekli gibi
  • İlgili haberi xbitlabs'te bende gördüm ama muhtemelen yanlışlık var çünkü intel nehalemi 2008 sonuna bırakırsa, 2008 yılını AMD'ye hediye edebilir. Böyle birşey yapması düşünülemeyeceğinden tıpkı intelin IDF'te açıkladığı gibi nehalemi nisan-mayıs 2008 gibi piyasaya sürmesini bekliyorum ben. Zaten xbitlabs'in haberinde yazım hatalarıda mevcut. Başlıkta 2008 4. çeyreği diyor, aşağıya yazıya baktığınızda 2007 4. çeyreği yazıyor. ?! Garip doğrusu, xbitlabs'e yakıştırılamayacak acemice hatalar var haberde.

http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/20071015155739.html
  • quote:

Süpersin ve Çok haklısın vallahi pamuk eller cebe
  • amd taktlit ediyor resmen
  • Biraz daha erkene kayabilir, gerçi bu durum AMD'nin işlemcilerine de bağlı, ama Intel Westmere işlemcilieri 2009 da ortalarında piyasaya sunulması bekleniyor, bu yüzden Nehalem ne kadar erken sunulursa o kadar kãr demek Intel için.
  • amd taktlit ediyor resmen

amd mi taklit ediyor.

amd athlon 64 2800+ s754 pin

sen bu işlemciye bak kac sene önce cıkmıs özelliklerine bak sonra bidaha yorum yap
  • Şu an core2 duolar gayet performanslı soket değiştirmeye hiç gerek yok şu anki sistemimle 2-3 sene idare ederim birtek yenilersem cpu yu 4 çekirdekliye güncellerim o kadar bana nehalem işlemciler hiç cazip gelmiyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: strikeforce

Şu an core2 duolar gayet performanslı soket değiştirmeye hiç gerek yok şu anki sistemimle 2-3 sene idare ederim birtek yenilersem cpu yu 4 çekirdekliye güncellerim o kadar bana nehalem işlemciler hiç cazip gelmiyor

İhtiyaçlar kişiye göre değişir.Ama ileride oyunlar çok daha fazla işlemciye yükleneceği için 1 yıl sonra C2D yetersiz kalmaya başlayacaktır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

quote:

AMD 754pin, 939pin ve AM2 soketli butun islemcilerinde entegre bellek kontrolcusu mevcut. Yani sadece AM2 soketinde degil..
    Entegre Bellek Kontrolcusunu islemcisine ilk uygulayan ve bunun mimari girisimcisi olan AMD firmasidir.

Ilgili yapiyi kismen icat eden firmanin 940 pinlik AM2 soketine gecis sebebi daha fazla bandwidth'tir. Boylece daha fazla yolla ramlere ulasabilmistir.
    AM3 te yapisi ile mevcut yolunu 3 ile carpmak bir yana, cesitli I/O baglantilarini, kuzey koprusune ihtiyac duymaksizin kullanabilmek icin 754pin bile yeterlidir.

benim fikrim budur..

939dan 940 geçerken bellek denetliyicisi DDR2 desteklemsi için geçmedimi yanlış mı acaba.

Ve bellek denetliyicisi ilk uygalayan amd mi?
  • yahuu ben daha hâlâ tek çekirdekteyim c2d ların yetmeyeceğinden bahsediliyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ABSOLUT

quote:

Şu an core2 duolar gayet performanslı soket değiştirmeye hiç gerek yok şu anki sistemimle 2-3 sene idare ederim birtek yenilersem cpu yu 4 çekirdekliye güncellerim o kadar bana nehalem işlemciler hiç cazip gelmiyor

İhtiyaçlar kişiye göre değişir.Ama ileride oyunlar çok daha fazla işlemciye yükleneceği için 1 yıl sonra C2D yetersiz kalmaya başlayacaktır.

Daha 45nm lik penyrn ler çıkıcak onları kullanıp eskitmeden nehalem e geçmek anlamsız demek istedim özellkile q9xxx serileri çok performanslı bir incele derim core2 duolar 1 yıl içerisinde performansından ödün verecek işlemciler değil oyunlar da ikinci olarak ekran kartına bağımlıdırlar ayrıca nehalem işlemcilerde bellek kontrolcüsü cpu ya entegre olucak yani core2 duolardaki oc esnekliği bu işlemcilerde olmıyacak teknoloji ilerledikçe tabiki oyunlar olsun uygulamalar olsun daha fazla işlemci gücü isteyecektir fakat 2008 sonu gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde nehalem e geçmek şart değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 16 Ekim 2007; 22:54:20 >
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ABSOLUT

quote:

Daha 45nm lik penyrn ler çıkıcak onları kullanıp eskitmeden nehalem e geçmek anlamsız demek istedim özellkile q9xxx serileri çok performanslı bir incele derim core2 duolar 1 yıl içerisinde performansından ödün verecek işlemciler değil oyunlar da ikinci olarak ekran kartına bağımlıdırlar ayrıca nehalem işlemcilerde bellek kontrolcüsü cpu ya entegre olucak yani core2 duolardaki oc esnekliği bu işlemcilerde olmıyacak teknoloji ilerledikçe tabiki oyunlar olsun uygulamalar olsun daha fazla işlemci gücü isteyecektir fakat 2008 sonu gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde nehalem e geçmek şart değil

intel 2008 yılında Tüm işlemcilerini nehalem mimarisi ile piyasaya sürmeyecek Core mimarili işlemcileride piyasada olacak.

Yani 2008 yılında İntelden 2mimarili işlemci piyasada olacak Hem Nehalem Hem Coreo ve buarada uygun anakartlar.

İsteyen istyediğini tercih edecek.
  • Nehalem benim beklediğim işlemçi ama bakalım ne kadar iyi. 45nm işlemçiler pek de gözüm tutmadı. benim işlemçi beni Nehalem çıkana kadar idare eder. birde taklit diyorsunuzda taklit maklit ben anlamam ikiside babamın şirketi değil hangisi iyi sürerse onu alırım.
  • donanım aldı başını gidoyoda yazılımlar hala piyasada yokelinde ferrari var ama hız yapacak yolun yok ne anladım ben bu işte o yüzden fazla kasmamak lazım bu tür haberleri ben pek sallamıyorum
  • nehalem ne anlama geliyo sanki biraz neveşalom gibi yada ariel gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi focusrite -- 17 Ekim 2007; 4:53:59 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Bununla birlikt dahili grafik işlemcisi konusunda Intel'in ilk ciddi adımları da Nehalem mimarisi ile birlikte olacak.

Dahili grafik işlemcisi nedir? Bilen arkadaşlar varsa açıklayabilir mi acaba, merak ettim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.