FİAT SİENA TEAM
2714 Cevap319895 Görüntüleme27 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     36 [38] 40 41 42 43 44 45      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

37 Mesaj
5 Mart 2012; 20:45:55 

quote:

Orijinalden alıntı: cimbomlu1905

selam arkadaşlar bende 1.6 hl var araç ilk çalışmada bi hışırtı sesi geliyor debriyaja bastığımda kesiliyor. bi ustaya sordum debriyaj bilyasında sorun var dedi. yaptırmazsam ne gibi sıkıntı açar teşekkürler

hocam eger debriyajı değiştirdiğin süre fazla olduysa yani kilometre açısından bence sadece debriyaj bilyası için söktürme çünkü işçilik aynı fiyat oluyo komple debriyaj baskı balatayı takım halinde al zaten bilya setin içinden çıkıyor öyle değiştir senin için daha hayırlı olur hem maliyet hemde arabanın kullanımı açısından yardımcı olabildiysem ne mutlu SAYGILAR

!!! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !!!

266 Mesaj
5 Mart 2012; 21:05:52 

quote:

Orijinalden alıntı: BOZOĞLU41

quote:

Orijinalden alıntı: cimbomlu1905

selam arkadaşlar bende 1.6 hl var araç ilk çalışmada bi hışırtı sesi geliyor debriyaja bastığımda kesiliyor. bi ustaya sordum debriyaj bilyasında sorun var dedi. yaptırmazsam ne gibi sıkıntı açar teşekkürler

hocam eger debriyajı değiştirdiğin süre fazla olduysa yani kilometre açısından bence sadece debriyaj bilyası için söktürme çünkü işçilik aynı fiyat oluyo komple debriyaj baskı balatayı takım halinde al zaten bilya setin içinden çıkıyor öyle değiştir senin için daha hayırlı olur hem maliyet hemde arabanın kullanımı açısından yardımcı olabildiysem ne mutlu SAYGILAR

diyelim ki değiştirmedim bunun sıkıntısı ne olur

37 Mesaj
5 Mart 2012; 22:14:34 

hocam seni yolda dahi bırakabilir neden dersen baskı plakası ile volan dişlisinde vites değişimi yapılabilsin diye debriyaj bilyası devreye girer ve senin baskını plakanın üzerine basarak geçiş yapan bi elemandır o basit görünen debriyaj bilyası eğer 50 hatta 60 bin km yaptıysan eski debriyaj setin ile bence vakit kaybetmeden en yakın zamanda yeni set al değişimi yaptır yoksa seni zor durumda bırakabilir sadece bilya değişimi yaptırma çünkü baskı balata plakasının üzeri senin eski bilyanın halini almıştır yani ezilmiştir sen yenisini taktırsanda bi kaç zaman sonra yeniden ötmeye başlar ve verdiğin işçilik parasına yazık olur SAYGILAR

129 Mesaj
6 Mart 2012; 21:45:59 

Selamlar arkadaşlar.
Benzin pompasını değiştireceğim de bunun orjinal markası ne bosh felan diyorlar doğrumu?

37 Mesaj
7 Mart 2012; 1:32:21 

quote:

Orijinalden alıntı: esginmurat

Selamlar arkadaşlar.
Benzin pompasını değiştireceğim de bunun orjinal markası ne bosh felan diyorlar doğrumu?

hocam benim aracım 2001 model 2005te orjinal olan benzin pompası arıza yapmıştı az benzin olmasından ötürü sonra çin malı bi benzin pompası taktırmıştım orjinalinin 3te 1i fiyatına halen daha sorunsuz kullanmaktayım arabayı benzin ışığı yanık uzun süre tutma hemen benzin al bidaha sıkıntı olmaz tavsiye ederim SAYGILAR

37 Mesaj
7 Mart 2012; 17:14:32 

ARACIMIN YENİ HALİ HERKESİ FORUMDA YARARLI BİLGİLER PAYLAŞMAK ADINA BEKLİYORUZ SAYGILAR

Ekteki dosya (1)

37 Mesaj
7 Mart 2012; 17:23:42 

BENZİNİ FULLEDİM TEKRARDAN PAYLAŞMAK İSTİYORUM 110KM YAPTIM 33TL BENZİN ALDI ( BENZİN LİTRE 4.25TL ) ARACIM AYNI ŞEKİLDE LPG ALSAYDIM 45 TL ALACAKTI ( LPG LİTRE 2.70TL ) SAYGILAR

Ekteki dosya (1)

129 Mesaj
7 Mart 2012; 19:30:14 

BOZOĞLU41 üstad teşekkür ederim. araban da hayırlı olsun güzelmiş.

Bu arada burası 1500 rakımlı bir yer uzun süredir + dereceleri göremedik.

Sabahları benzinde ilk marşta almıyor sonraki marşta çalışıyor ancak çok sarsıntılı ve tekleyerek çalışıyor kısa bir süre sonra stop ediyor. Bu akşamdan bırakıp sabah çalıştırınca olan sorun.

Ancak gün içerisinde motor sıcakken bu sorun olmuyor. (benzin şuan az ancak dediğim gibi sıcakken olmuyor)

İşin tuhafı sabah direkt gazda çalıştırmayı deneyince direkt sorunsuz çalışıyor.

Pek usta yok buralarda az çok gösterdiklerim uzun süre benzinde kullanılmadığından ve az benzinde kullanıldığından benzin pompan bozulmuş diyorlar o yüzden sordum. Akü sıfır bujiler sıfır ve serviste değişildiler.

Servistekilerde bu sorunun lpg kaynaklı olduğunu söylemiş arabada sorun olmadığını söylemişlerdi. Ancak bilgisayara felan bağlamadan ve o parçaları fazlaca incelemeden demişlerdi. işte böyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esginmurat -- 7 Mart 2012; 19:37:43 >

37 Mesaj
7 Mart 2012; 19:51:01 

anladım fakat sizöyle söyleyince aklıma geldi benim bi kerede enjeksiyon problem yapmıştı eğer bulabilirsen bi enjeksiyoncuya göster aracını benimkinde enjeksiyonu temizlettirmiştim ayarda yaptırmıştım düzelmişti işin ilginç tarafı soğukta LPG de aracın çalışıyor gerçekten çok ilginç esas BENZİNDE tek marş çalışması gerekiyor inşallah düzelttirebilirsin aracını ve fazla masraf açmadan hallettirmeni temmenni ederim SAYGILAR TEŞEKKÜR EDERİM

129 Mesaj
7 Mart 2012; 19:56:25 

Varol Üstad. evet malesef kafa karıştırıcı. belki fikir verebilir sıralı olmayan lpg sistemi var. bunla alakalı olan diyen de var.
Benim aracım siena 1.6 hl std 1999 model.

37 Mesaj
7 Mart 2012; 20:05:53 

zaten bence sıralı taktırma 1.6 hl bodellerinde bu sıralı lpg biraz problemli diye duymuştum ondan ötürü olacağını sanmam senin muhtemelen benzin pompanda problem var ve ne yazıkki onunda tamiri yok yenisini almak zorundasın dediğim gibi bende çin malı olandan var ve halen daha kullanmaktayım yada bana iyisi denk geldi :):):) inşallah fazla masraf etmeden halledebilirsin bide çoğu parçayı kendim değiştiriyorum ben aracımda gereksiz basit işlemler için ustalara masraf etmeyin araçta yapılamayacak bişey yok ve bizim bu arabalar bu konuda çok rahat heryerine ulaşılabiliniyor cesaretinizi toplayın alın takımı kendinizde halletmeye bakın SAYGILAR

Farklı konular içinde sorabilirsin aydınlatmaya çalışırım

129 Mesaj
7 Mart 2012; 20:19:36 

Çoook teşekkür ederim bu arada Ben Murat. Valla doğru söylüyorsunuz. Çünkü dedikleriniz mantıklı.
Acemilik işte bariz parçalar hariç bilmiyoruz misal benzin pompası nerede işte şu nerede bu nerede bilmiyoruz. zamanla heralde :)
Neyse üstadım zararım olmaz zaten hiç değişmemiş 13 sene olacak. Pek bir zararım olacağını sanmıyorum şu bosh marka olanı ( http://www.otoerdem.com...h-universal-70017-bosch ) alacağım.
Bu sorunumu en fazla bu parçaya yoran oldu.

Bazı arkadaşlar da bunun krank devir sensöründen kimisi ısı müşüründen kimisi de ateşleme bobinindendir dediler. Usta yok ne yapalım :) konuştuğun yıllardır araba süren insanların yorumları işte .

37 Mesaj
7 Mart 2012; 20:38:52 

Murat bey siz peki benzin flitresini değiştirdinizmi aracınızın o parça aracın alt tarafında koruyucu kapakların alt kısmında bulunur depodan çıkan benzin hortumuna bağlıdır ( mavi boruya ) ve fiyatıda 15 lira gibi birşeydir genelde 50bin km de değişmesi gereken bi parçadır ama bunu kimse bilmez ilk önce ona baktırın hemen benzin pompasına yormayın arızayı o filtreyi söktürün üfleyin bi ucundan eger diğer tarafından çok rahat hava geliyorsa filtre açık ama hava gelmez ise zorlanırsanız üflemeye bilinki tıkanmıştır onun tamiri yoktur direkt yenisini taktırın ve çok ucuz bi parca

37 Mesaj
7 Mart 2012; 20:43:32 

ayrıca aracınızın benzin pompası benzin deposunda onuda aracınızın arka koltuğunu yan taraflarda iki tane anahtar var onları çekip koltuğun sırt kısmını yatar pozisyona alırsanız eger ozaman bi polar battaniye gibi bi bez çıkacak koltugun altından onuda kaldırın benzin pompasının kapağını göreceksiniz sökün vidaları o ilk koruyucu kağaktır esas benzin pompasında 8 10 tane vida var göreceksiniz onlar açılırsa benzin pompasını dışarı alabilirsiniz SAYGILAR

129 Mesaj
7 Mart 2012; 20:53:00 

Korhan bey çok teşekkür ederim çok sağolun verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için :) Bunları da öğrendiğim iyi oldu.
O zaman benzin pompası ve benzin filtresini değiştirmek gerek sağlam dahi olsalar bunları değiştirmek lazım önceki sahibine sordum valla 1 kere değişmiş bu filtre. Ancak 135000 de araç.

O yüzden bu ikisini de sipariş edeceğim. + Yarın benzin alıp şu enjektör temizleyicilerden depoya biraz aktarmayı düşünüyorum.
Tekrar tekrar teşekkür ederim. saygılar.

37 Mesaj
7 Mart 2012; 20:53:16 

bide kime sorduysanız çok saçma şeyler söylemişler size
ısı müşürü dediğiniz fan motorunu devreye sokmaya haraket yapmaması için çalışan bi parça
krank devir sensörü arıza olsa aracın hiç çalışmaz yada çok devirsiz atlamalı çalışır yani LPG dede aynısı olurdu
ateşleme bobini ise yine aynı LPG de sorun yaratırdı size
AKLINIZA BAŞKA GEREKSİZ ARIZALAR SOKMAYIN NEKADAR KURCALARSAK OKADAR SORUN ÇIKIYOR :):):):)

37 Mesaj
7 Mart 2012; 20:56:57 

ENJEKSİYON TEMİZLEYİCİYE ÇOK DİKKAT EDİN EN AZ ARACINIZDA YARIM DEPO OLMASI GEREKİYO YANİ 20LT FELAN BENZİN ALMANIZI ÖNERİRİM HATTA ÖNCE O ENJEKSİYON TEMİZLEYİCİYİ DÖKÜN DEPODAN YAVAŞ DÖKÜN KAPAK VAR İÇERDE SONRASINDA ARACINIZI ÇALIŞTIRMADAN BENZİN ALMANIZI TAVSİYE EDERİM ÇOK UÇUCU VE VÜCUDA TEMAS EDİLMEMESİ GEREKEN Bİ SIVIDIR DİKKATLİ OLUN

129 Mesaj
7 Mart 2012; 21:20:03 

Tamam Korhan bey. varolun. :)
sadece benzin pompası+benzin filtresi

ve yarın benzinliğe gidip o enjektör temizleyicinin yarısını boşaltıp 50 tl lik benzin alır çalıştırırım. inş. çözülür sorunum da.
Tekrar teşekkür ederim üstad. eksik olma. ben en kısa sürede bunları yapar burada paylaşırım benzer sorunu olanlar da görmüş olur.

1831 Mesaj
7 Mart 2012; 21:21:56 

Sienada katalizör iptali yaptıran var mı? Benim katalizörün içi dağılmış şırıl şırıl ses yapıyor onun yerine bir susturucu taktıracağım.Gürültü sorunu ve motor arıza lambası yakar diye çekiniyorum.

8 Mesaj
7 Mart 2012; 22:38:00 

mylasos a verdiği cevaptan dolayı teşekür ederim ama ben aynı konuyu güncelleyip başka fikirleri de duymak istiyorum .Tabi başka fikir var ise konu şudur.
S.a aranıza yeni sienacı olarak katıldım .Arabamı yeni aldım beyni sorunlu cıktı brava beyninesiena programıatıp uydurduk bir eksiği immobilizer i tanımaması
Beyin arızası kanatinen erden vardın derseniz motorcuya getirmiştim rolanti tutumuyor istop ediyordu şanzıman motorumu rolanti motorumu ne deişcek düzelir dediler fakat alakası yokmuş sanırım sorun beyindeymiş serviz bilgisayara bağladı beyni deiştiler v.s v.s
Bu aralar herşey güzel derken şu 2 sorun tekrar takıldı kafama
1 aracın motoru ısınınca fan devreye girince sanırım elektirik yetmezliğinden bir an rolanti dusuyor ve hemen topluyor bu fan her devreye girdiğinde oluyor.
2 daha şimdi aracım boşta iken ara gazı verdim devir saati yukselip aşağı ınınce hızla iniyor ve gaz kesiliyor arac istop edicekmiş gibi oluyor . uzun sure aragazı verdiğimde uzun basınca böyle bir sorun yok . Ama kısa aragazları verdğimde devir ibresi hızla iniş yapıp sanki istop edicek hale geliyr arabayı ve hemen tekrar yukselişe geçiyor.Bu olay lpg de oluyor. benzinde denemedim .Aracım 2000 siene 16 16v Yardımlarınız için teşekkürler. sayglarımla.

ve bu günlerde 1 sorun daha olduğunu anladım bu normalmidir neden yapar ? 3. olarak ekliyorum.
3 araç boşta iken durduğumda yada geri vites e alıp park etmeye çalıştığımda : Direksiyonu az değil baya bir şekilde sağa yada sola çevirdiğimde titreme oluyor araçta rölanti 5 e e kadar düşüyor normal rölanti 0,8 de benim durduğum yerde de cevirdiğimde 5 e kadar üşmese bile titreme yaptırıyor araca nedendir acaba saygılar.

37 Mesaj
7 Mart 2012; 23:00:12 

quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

Sienada katalizör iptali yaptıran var mı? Benim katalizörün içi dağılmış şırıl şırıl ses yapıyor onun yerine bir susturucu taktıracağım.Gürültü sorunu ve motor arıza lambası yakar diye çekiniyorum.

katalizörü söktürme ama içini boşaltıranlar olduğunu duymuştum çok yakın samimi arkadaşım egzozcu o söylemişti ve ayrıca çıkmacılarda o katalizör çok rahat bulunuyor istersen bi sor derim hemen söküp atma bence SAYGILAR

37 Mesaj
7 Mart 2012; 23:06:59 

OLİVERZEG kardeşim bence aracında problem yok fiat arabalarının huyundanmıdır bilinmez ama genelinde bu devir problemi var 3.cü sorduğun soruya cevap verebilirim yanılmıyorsam şarj dinamosunun kasnağı var ona bi baktır derim ben o problem yapınca rolantiyi gerçekten çok etkiliyor bi göstermende fayda var aynı soruna yakın arkadaşımda olmuştu onun kasnak arızalanmıştı değiştirdi problem ortadan kalktı SAYGILAR

37 Mesaj
7 Mart 2012; 23:12:14 

BENZİN olayına bişey diyen olmadı deneyen olmadımı acaba yada ben mi çok takıntılıyım eğer fiyatlar bu şekilde devam ederse ben bidaha aracıma LPG almam benzinde kullanmaya devam edeceğim

1831 Mesaj
7 Mart 2012; 23:12:28 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

katalizörü söktürme ama içini boşaltıranlar olduğunu duymuştum çok yakın samimi arkadaşım egzozcu o söylemişti ve ayrıca çıkmacılarda o katalizör çok rahat bulunuyor istersen bi sor derim hemen söküp atma bence SAYGILAR

İçini boşalttırıp bir ufak susturucu koyma niyetim var.Katalizörün çıkması yaramaz hocam.Zaten ömrü kısa bir parça hem de pahalı.Bendeki tahminen dağılmış durumda.Araba kasılıyor, performansı düşük ve 3000 devir civarında ses yapıyor.Çukurlara girince içindekiler birbirine çarpıyor.

37 Mesaj
7 Mart 2012; 23:29:03 

tamam ama katalizör yine gözüksün araç muayene istasyonunda sana problem çıkartmasınlar oyüzden dedim içini boşalttır tak yerine ve ayrıca çıkma olarak alacağın katalizörü sen kendin bile eline alınca anlarsın nasıl olduğunu iyilerinin içinde porselen var ama bizimkilerde malesef teller var salla eline alıp dagalmış oldugunu hertürlü anlarsın bence

37 Mesaj
9 Mart 2012; 19:20:44 

BENZİN NEDEN PAHALI Bİ PAYLAŞALIM BAKALIM NELER SÖYLENECEK... SAYGILAR

Ekteki dosya (1)

129 Mesaj
9 Mart 2012; 19:22:27 

2216 Mesaj
11 Mart 2012; 0:13:06 

arkadaşlar merhaba.son 1 aydır araç değiştirme düşünceleri içinde arabalara bakmaktayım.şun 92 model lpg li şahinim var.1.5 yıldır kullanıyorum.biraz daha model yükseltmek için bir araba bakıyorum.çok fazla da bir bütçem yok max 10-11 bin arası araçlara bakıyorum.kriter olarakta en öenmli 2 aradığım şey yakıt sarfiyatının şahine göre(tüpte şehir içi 35-40 kuruş arası yakıyor yer antalya)ve parçası uygun vazla sorun çıkarmıyacak vergisi vs side uygun bir araç.

baktıklarım içinde bütçeme uygun olarak yumurta kasa 96-99arası accent,93-99arası opel corsa,palio ve sienalar gözüme çarptı.

siena araç olarak yakın duranlar arasında şuan.bulunduğum şehirde 2000-2001 140-200bin km arası 1.2 sienelar mevcut(sahibinden.com da).daha şimdiye kadar birisiyle bakma aşamasına gelmek kısmet olmadı.hep internetten baktım.motordan anlamam pek o yüzden niyetlenirsem motor ön düzen alt takımdan anlayan bir arkadaşım var oraya götürüp baktırtcam ama merak ettiğim öncellikle 1.2 motorlu 2000-2001 model sienalar yakıtta nassıldır şehir içinde?benzinde ve olursa lpg de?fiyatları normalmidir yukarda yazdığım km de ve modelde olanlar için?alırken hangi model(el vs)siena tercih edilmelidir?benim bütçemle başımı ağrıtmayacak bir siena bulunabilirmi?alırken nelere dikkat edilmeli bu modellerde?

bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.

fiat palio 1.3multijet-lg optimus G2

37 Mesaj
11 Mart 2012; 0:25:44 

bence alırsan 1.4 EL modelini al derim 1.2 lerin performansı biraz daha düşük kalıyor ve alacağın araçta kaza varsa bile şaselerde oynama olmasın ona dikkat et iyi bir kaportacı hertürlü anlamakta bu konuları bide motor durumunuda motorcuya sor derim hernekadar orjinal diye tabir edilen araç olsada sorunlar çıkabiliyor araştırmadan araç alma sonuçta para vereceksin ve uzun yıllar bineceksin benim aracım yukarda resimleri mevcut 1.4 EL klimalı ve ilk sahibiyim çokta memnunum parça açısından suana kadar hiç sıkıntı yaşamadım fiyatlarıda gayet uygun bi değerlendir derim ve aracımda fabrikasyon LGP olmasına rağmen ben suan aracımı BENZİNDE kullanmaktayım daha ekonomik yada benimki ikisindede aynı yakmakta oyüzden ben benzin ile kullanıyorum aracımı çokta memnunum inşallah sende bi SİENA sahibi olursun SAYGILAR

57 Mesaj
11 Mart 2012; 10:44:52 

bozoğlu41 aramıza hosgedin
aracın hayırlı olsun doğru bir secm yapmıssın ALLAH kazasız belasız keyifle aracını kullanmayı nasip etsin insallah
clio hyundai vb arac alacagına cok daha konforlu ve surusu keyıfli olan siena tercih etmen cok mantıklı... iyi yapmıssın
hayırlı olsun

57 Mesaj
11 Mart 2012; 10:55:10 

(siena1.6 99 model)
degerli arkadaslar benim bir sorunum var bellki daha once basınıza gelmıstır
aracımı sabah ilk çalıştırdığımda gıyç gıyç gıyç diye bir ses geliyor ve 5 dk içinde ses azalarak kık kık kık diye bir durumda 5 dk daha devam edip sonradan kesiliyor ustaya gittiğimde araçta hiç ses olmadıgı için usta problem olmadıgını soyluyor
sabahları aracın kaputunu kaldırıp sesın nerden geldıgını bulmak ıcın dınlıyorum tam olarak direksıyon pompa rulmanı nın altından biyerden geliyor yanı korktugum gıbı trıgerden degıl fakat oradakı parcalar
direksıyon pompa rulmanı,şarz dinamosu, ve devirdaim parçaları mevcut ustaya bunları soyledım dıreksıyon pompası boole ses yapmaz dedi sarz dınamosuda böyle yapmaz dedi bunlar ses yaparsa sureklı yaparmıs ısınınca kesmezmıs geriye sadece devirdaim kalıyor devirdaim bozulmak uzere olursa bööle ses yaparmı çünkü ısınınca hiç ses kalmıyor acaba kısa surede problem cıkarırmı bilen varsa beni aydınlatın lutfen

57 Mesaj
11 Mart 2012; 17:09:24 

arkadaslar birde sunu merak ediyorum benim araç 1.6 16 valf acaba bu araçlar için uygun buji çift tırnakmıdır yoksa tek tırnakmıdır
ben çift tırnak bosh bujı taktırdım herhangı bır sorun yok fakat bır arkadas orjjınalı tek tırnak oldugu ıcın bu senın araca zarar verebılır dedi bu dogru olabılırmı

37 Mesaj
11 Mart 2012; 17:35:57 

hasan bey bende çok teşekkür ederim evet siena gerçektende keyif verici ve uzun yoldada adamı yormayan bi araç ben çok memnunum ses olayına gelince inan görmeden bişey söylemek olanaksız ama iyi bi usta hertürlü arızayı çok rahat bulabiliyor ve yukardada belirttiğim gibi ben çoğu arızayı aracımda kendim onarıyorum herşey için gitmiyorum hem daha ucuza maliyet oluyo işçilik olmadığı için hemde kafam rahat oluyor kendim yaptım ve parçanın orjinal olduğunu bildiğim için buji olayına gelincede bendede bosh marka çift tırmaklı buji var ve son ikidir bunu takıyorum çok memnunum aracına bi zarar vereceğini sanmıyorum öyle olsa zaten aracın baştan çalışmaz bayır yukarı çıkarken patlamalar olur vs vs.. SAYGILAR

129 Mesaj
11 Mart 2012; 20:28:11 

Selamlar arkadaşlar. Bendeki araç siena 1.6 1999 model bizim araçta ısı müşürü nerede acaba?
Birde ISI MÜŞÜRÜ+HARARET MÜŞÜRÜ+FAN MÜŞÜRÜ bu üçü aynı diyenler var. Hepsinin ayrı ayrı olduğu araçlar var diyorlar bizde üçü bir arada mı yoksa ayrı ayrımı? Ve dediğim gibi bunlar var ise aracımızda neresinde? Şimdiden teşekkür ederim.

2216 Mesaj
11 Mart 2012; 20:32:58 

quote:

bence alırsan 1.4 EL modelini al derim 1.2 lerin performansı biraz daha düşük kalıyor ve alacağın araçta kaza varsa bile şaselerde oynama olmasın ona dikkat et iyi bir kaportacı hertürlü anlamakta bu konuları bide motor durumunuda motorcuya sor derim hernekadar orjinal diye tabir edilen araç olsada sorunlar çıkabiliyor araştırmadan araç alma sonuçta para vereceksin ve uzun yıllar bineceksin benim aracım yukarda resimleri mevcut 1.4 EL klimalı ve ilk sahibiyim çokta memnunum parça açısından suana kadar hiç sıkıntı yaşamadım fiyatlarıda gayet uygun bi değerlendir derim ve aracımda fabrikasyon LGP olmasına rağmen ben suan aracımı BENZİNDE kullanmaktayım daha ekonomik yada benimki ikisindede aynı yakmakta oyüzden ben benzin ile kullanıyorum aracımı çokta memnunum inşallah sende bi SİENA sahibi olursun SAYGILAR

kaporta ve motora baktırmak lazım tabikide onlara baktırmadan almayı düşünmüyorum.benim için performans 2. planda sonuçta şahinden daha performanslı olcağı kesindir 1.2 de olsa 1.2 ve 1.4 arasında ne kadar bi performans farkı var?sizin araçın şehir içi yakıt sarfiyatları nasıl?bazıları kasa ağır oılup 1.2 motor olunca dahada fazla yakar diyolar bu sienalar içinde geçerlimi?daha önceden hiç bi sienaya yolcu olarak dahi binmedim o yüzden performansını ve konforonu bilemyirroum ama baktığım ve sorduğum kadarıyla alanlar genelde memnun.

35 Mesaj
11 Mart 2012; 20:33:53 

iyi akşamlar arkadaşlar bizim de 2001 model 1.4 motor fiat sienamız var. şimdiye kadar gayet güzeldi ama bakımları falan yapılmadığından ufak tefek sorunlar çıkarıyor artık. bi kaç sorunu tamir ettirdik. Son zamanlarda şöyle bir sorunu var. araba giderken tekliyor pat diye ses geliyor. göstergede sol alt köşede çalıştırırken yanan kırmızı ışık yanıyor bi süre sonra sönüyor geri. sorun bujilerde olabilir diye değiştirdik ama hala devam ediyor fakat bu sefer teklediğinde ışık yanmıyor. sorun neyden kaynaklanıyor olabilir acaba daha önce başına gelen varsa yardım ederse sevinirim. şimdiden teşekkürler

37 Mesaj
12 Mart 2012; 2:07:54 

quote:

Selamlar arkadaşlar. Bendeki araç siena 1.6 1999 model bizim araçta ısı müşürü nerede acaba?
Birde ISI MÜŞÜRÜ+HARARET MÜŞÜRÜ+FAN MÜŞÜRÜ bu üçü aynı diyenler var. Hepsinin ayrı ayrı olduğu araçlar var diyorlar bizde üçü bir arada mı yoksa ayrı ayrımı? Ve dediğim gibi bunlar var ise aracımızda neresinde? Şimdiden teşekkür ederim.

evet hepsi içinde tek bi parça ve benimkinde motoru karşıuna alınca sol tarafta LPG regülatörünün hemen altında yer almakta o dediğin hararet müşürü değiştirmende fayda ver ben her 40 binde sağlamsada değiştiriyorum kendisini çünkü çok önemli bi parca ve 20 lira bişey kendisi öteleme yani conta yakarsın bi onun için

37 Mesaj
12 Mart 2012; 2:13:44 

quote:

Orijinalden alıntı: ua46

iyi akşamlar arkadaşlar bizim de 2001 model 1.4 motor fiat sienamız var. şimdiye kadar gayet güzeldi ama bakımları falan yapılmadığından ufak tefek sorunlar çıkarıyor artık. bi kaç sorunu tamir ettirdik. Son zamanlarda şöyle bir sorunu var. araba giderken tekliyor pat diye ses geliyor. göstergede sol alt köşede çalıştırırken yanan kırmızı ışık yanıyor bi süre sonra sönüyor geri. sorun bujilerde olabilir diye değiştirdik ama hala devam ediyor fakat bu sefer teklediğinde ışık yanmıyor. sorun neyden kaynaklanıyor olabilir acaba daha önce başına gelen varsa yardım ederse sevinirim. şimdiden teşekkürler

hocam öncelikle aracın LPG limi yoksa BENZİN limi tekleme için yani o yanan ısık enjeksiyon ışıgı ve bazı LPG sistemlerinde bu araçlarda kabul etmediğinden o ışık yanar ve bi sorun teşkil etmez bendeki araçtada yanmaktadır kendisi ve ben gerçekten bu iş için araçtan fazla para dökenlerdenim bi sorun olmuyor merak etme nekadar parça değiştirsende sönmez sen yeterki zamanında parçaları değiştir ve bakımını yap bi sorun olmaz merak etme SAYGILAR

37 Mesaj
12 Mart 2012; 2:16:26 

quote:

BENCE 1.4 AL DERİM yinde son karar senin ama şuan benim aracım hem LPG hem BENZİN olmasına ragmen ben BENZİNde kullanıyorum aracımı ikiside eşit yakmakta son zam ile beraber çokta memnumnum benzin performansından sizlerede tavsiye etmekteyim SAYGILAR

35 Mesaj
12 Mart 2012; 13:50:02 

araç tüplü ama fabrika çıkışı tüplü benzine de atsak yine aynı sorun oluyor giderken. tamirci arkadaşla konuştuk bugün bujilerin kablosunun birisinde su birikiyormuş o an ateşleme olmayınca tekliyor falan demiş büyük bi sorun olmaz demiş..

29 Mesaj
12 Mart 2012; 16:21:19 

Arkadaşlar Benim arabam Siena HL 1.6 16V 1999 model ilk sahibiyim belirteyim. daha önce de paylaştım sizlerle aracımda sorun olarak gördüğüm durumu herhangi bir yorum alamadım. Hiç sorun değil ben sizlerle önce sorunu sonra da nasıl çözüldüğünü paylaşayım. arabamı sabah ilk çalıştırdıgımda biraz hırı hırı hırı sesinde titreyerek ve rolanti ibresi düşüp çıkarak çalışıyordu. Maksimum 10 ile 15 saniye sürüyo sonrasında otomatik ciklenin devreye girmesiyle çalışma normale dönüyor. arabada tüp yok hiç takılmadı. Son günlerde başka bir sorunla karşılaştım. SADECE BİR KEZ OLDU Belirtmek isterim. Arabam yine tek marşta çalıştı bu kez hemen stop etti. Tekrar denedim marş basıyo almıyor alsa bile geri stop ediyordu. Bi kaç kez denedim calışıyor stop edecek gibi olurken devrini alsın toplasın kendini stop etmesin diye biraz gaz veriyorum işe yaramadı stop etti. Sonrasında zar zor çalıştı çalır çalışmaz kayış sesi ve şıngır şıngır ses geldi. kısa süreli bi sesti. bu şıngırtı sesi çok gürültülü değildi ama nerden geldi anlayamadım ve asla bir daha böyle bir durum olmadı. Bu araba 86.000 km de 80.000 de trigeri değişti. Gecen yılda zor calışıyodu sorunu anlayamamıştık. Sonrasında marşa basınca çalışmadı. Bi kaç gün durdu öyle sonra tekrar denedik tek deneme denemede çalıştı ve stop etmedi. Arabayı götürdük ustaya kurum baglamış manifolda giden hortumlar olsa gerek aracın çalışmasını engelliyormuş bu kurum bağlayan aksamlar würth marka spreyle temizlendikten sonra araç tek marşta çalışıyodu. kış gelip havalar soguyunca yine tek marşta çalışıyor ama stop edecek gibi rolanti ibresi düşüp çıkarak çalışıyordu. Son olarak bi ustanın önerisi üzerine akünün kutup başlarını söküp bir gün bekle sonra tak düzelir dedi yaptım heralde beyin resetliyomuş kendini kutup başlarını taktıktan sonra baktım ayağım debriyajda tek marşta çalıştı hiç gaza dokunmadım yine kısa süre rolanti ibresi inip cıkarak stop edecek gibi çalıştı ama STOP etmedi. Arabamın sorunu bunlar arabamın motoruna hiç dokunulmadı her ustaya güven yok. Sonuç olarak Bosh Car Servisine gittim.
ÇÖZÜM:
Aracımı exeminer cihazına baglayıp teşhisi koyup öyle başladılar tamire ustanın dediğine göre gaz kelebegi rolanti düzenleyiciyle ilgili cıktı sorun bu parçalar birlikte söküldü. Özel temezleyici spreyle temizliği yapıldı son kontroller yapılıp test edilip montajı yapıldı denediler çalışma sorunu düzeldi. Bir iki gün geçti arabamı hiç çalıştırmadım bu sabah motor sogukken denedim saat gibi olmuş tek marşta çalışıyor rolanti gayet normal stop etme kesinlikle yok. Ayrıca gaz kelebegi diger adıyla bogaz kelebegi temizlendikten sonra daha bi farklı gaz yiyo araba kalkışlar falan süper. Yolda zaten sıkıntısız seri Yani sienaların 1.6 ları en donanımlı makbul olanları yolda motor gücü bakımından aynı olup kafa tutamayacagı araba yok.

129 Mesaj
12 Mart 2012; 19:15:01 

BOZOĞLU41 varol üstad tekrar tekrar teşekkür ederim.

Aslan888 verdiğin bilgiler için teşekkürler.

1831 Mesaj
12 Mart 2012; 19:24:28 

1.6 motorlar için orjinali tek tırnak.Ben 4 tırnak bosch kullandım çok memnun kaldım.Şu an 2 tırnak lancia var pek memnun değilim.4 tırnak veya tek tırnak bosch buji alacağım.

37 Mesaj
12 Mart 2012; 23:31:54 

quote:

halledebildinizmi murat bey dediğim gibimi çıktı bi sorun yoktur inşallah aracınızda ve dediğim gibi başka sorun olursa sorun ben 2001den beri ilk sahibi olarak siena kullanıcısıyım ve gerçekten çok iyi ustalar ile çalışmaktayım ben kendim taksiciyim işim gereğide bir çok problem ile karşı karşıya kaldım ve çok şükür hallettik her problemi başınıza gelen bişey bizimde başımıza geldiyse ona göre çözüm yolu üretmeye çalışırız zaten forum sitelerininde amacı budur bilgi paylaşmak güzel yardımcı olabildiysek ne mutlu SAYGILAR

37 Mesaj
12 Mart 2012; 23:37:24 

söylemeyi unuttum benim aracımın orjinal kilometresi 256bin fakat motor yaptırdım ozaman kilometreyi sıfırlattırdım ve aracımda motor kısmında değişmeyen tek parça ana motor bloğudur diğer her parçası silindir kapağı dahil olmak üzere hortumlar radyatörler herşey sıfırdan eksiksiz topllattırdım ve toplamda 4750 tl harcadım işçillik 600 verdim yapan usta çok yakın arkadsaşım benzin deposu değişti ön takımada girdim eksiksiz yaptırdım bu araç siena değilde başka bi avrupa araç olsaydı bu yapılan işlemlere karşılık en az 10bin tl harcamam gerekiyordu parça uygun ve bol sıkıntısız bi araç herkese tavsiye ediyorum öyle kronik arızası felanda yok çok şükür bizim bu araçların

2 Mesaj
13 Mart 2012; 2:21:01 

S.a arkadasLar 1.6 16 vaLf siena var ya bu arkadaki bagajın ordaki fiat ve siena hL yazıLarını nasıl sökebiliriz fikri olan varmı

2216 Mesaj
13 Mart 2012; 15:45:50 

bugün 4 tane sienaya baktım.fiyatları 10-11 bin arasındaydı.hepsi 1.2 motordu.2 sinde lpg yoktu 2 sindede klima yoktu.bi tanesini beğendik o da daha ğüst model araçla takass düşünüyormuş.3tanede galeride baktık motordan anlayan arkadaşım hiç birini beğenmedi.bi kaç kişiyede sordu sienalar tutulmuyo dedi sorduğu lafına güvendiği birisi.bu da benim kafamı karıştırdı.piyasada bir sürü siena varken nasıl olurda piyasısı yoktur?

129 Mesaj
13 Mart 2012; 20:37:45 

quote:

quote:

halledebildinizmi murat bey dediğim gibimi çıktı bi sorun yoktur inşallah aracınızda ve dediğim gibi başka sorun olursa sorun ben 2001den beri ilk sahibi olarak siena kullanıcısıyım ve gerçekten çok iyi ustalar ile çalışmaktayım ben kendim taksiciyim işim gereğide bir çok problem ile karşı karşıya kaldım ve çok şükür hallettik her problemi başınıza gelen bişey bizimde başımıza geldiyse ona göre çözüm yolu üretmeye çalışırız zaten forum sitelerininde amacı budur bilgi paylaşmak güzel yardımcı olabildiysek ne mutlu SAYGILAR

Korhan bey selamlar üstad evet dedikleriniz çıktı. şunlar değişti sorunlarım düzeldi.

1- şu enjektör temizleyici dalgası işe yaradı. çok fark etti diyebilirim.
2- benzin pompası değişti
3- benzin filtresi değişti.
4- ısı müşürü değişti.

sadece şu misal 60-70 le gidiyorum kırmızı ışık boşa çekiyorummm ve stop ediyor veya kalkışlarda :( acemilikten mi diyeceğim ama bir arkadaş da sizin gibi yıllardır araba kullanan biri geçenlerde o da bir kez denk gelmiş. ama her zaman yapmıyor anlayamadık şimdilik idare ediyoruz ama sorun bence.

Neyse çok teşekkür ederim üstad. sayende birçoğunu hallettik eyvallah. :)

not: bir arkadaşım ateşleme bobini tam işini görmüyor olabilir dedi. netten baktım ancak resimdekilerden hangisi bizim ki :(
http://www.otoyedekparc...-46480361,PR-48405.html 160 tl
http://www.parcagezegen...146472440,PR-26476.html 60tl
http://www.yedekparcabu...-bobin-atesleme-16.aspx 100 tl

resimdekilerden hangiis bizim birde farklı tipleri ve fiyatları ilginç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esginmurat -- 13 Mart 2012; 20:42:49 >

37 Mesaj
14 Mart 2012; 0:01:40 

bence hemen ona yormayın bujinin tırnak aralığını daraltmayı denedinizmi bu işlemde sizin ARACINIZIN STOP sorununu düzeltecektir hepsini eşit şekilde daraltın tırnakları bujilerin bi sonucu bana tekrardan yazın aklınızda olsun en kolay yolu hafifçe tıklatın üstteki yada çeşidine göre yandaki tırnağı porselenin içindeki çubuğa yaklaştırın bütün tırnaklar eşit olsun ona çok dikkat edin sizden cevap bekliyorum SAYGILAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BOZOĞLU41 -- 14 Mart 2012; 0:02:49 >

29 Mesaj
14 Mart 2012; 0:58:12 

Esginmurat Ateşleme bobini alacaksan orjinali bu benim aracımdaki aynısı Siena HL 1.6 16V ler için olan Ateşleme bobini http://www.opasauto.com/tr/ProductInfo.aspx?ID=391 Markası BERU

2 Mesaj
14 Mart 2012; 2:46:26 

quote:

Orijinalden alıntı: oğuzFTU

S.a arkadasLar 1.6 16 vaLf siena var ya bu arkadaki bagajın ordaki fiat ve siena hL yazıLarını nasıl sökebiliriz fikri olan varmı

yardmcı olck yoqmu?

33 Mesaj
14 Mart 2012; 12:13:39 

BOZOĞLU41 kardeşim benimde siena 16 hl var araç sogukken çalışmakta zorlanıyor stop edecek gibi çalışıyor 10 15 saniye benzin pomasını deiştim yine aynı acaba enjektör temizleyici yaptırsam düzelirmi ve niğdedeyim nasıl yaptırabilirim benzinden araç sorunlu çalışıyor

Bir Hevesti Sana olan Duygularım Bekledim Geçti Siena 1999 1.6 Hl 16v petrol yeşili

37 Mesaj
14 Mart 2012; 18:14:19 

quote:

Orijinalden alıntı: anmam

BOZOĞLU41 kardeşim benimde siena 16 hl var araç sogukken çalışmakta zorlanıyor stop edecek gibi çalışıyor 10 15 saniye benzin pomasını deiştim yine aynı acaba enjektör temizleyici yaptırsam düzelirmi ve niğdedeyim nasıl yaptırabilirim benzinden araç sorunlu çalışıyor

aracın alt tarafında gizli arka sağ lastiğin izasında yani ( benzin depo kapağının izası ) orda benzin filitresi var benzin pompası ile birlikte onuda değiştirdin mi peki birçok usta onun yerini dahi bilmediğinden değişim yapmazlar ve aslında eğer aracını benzinde kullanıyorsanız her 30bin kmde bi değişim yaptırmanız gerekiyo çok önemli bi parçadır ve fiyatıda çok ucuzdur 15 hatta 20tl yi geçmez değişimi yapıp sonucuda yazarsanız sevinirim SAYGILAR

33 Mesaj
14 Mart 2012; 18:35:46 

evet onu bilmiyordum ama benzin pomasını deiştikden sonra ilk başta normaldi ama şu an gaz yemiyor kalkışlarda düşük devirde araç boguluyor dediginiz gibi benzin filtresinden olabilirmi

Bir Hevesti Sana olan Duygularım Bekledim Geçti Siena 1999 1.6 Hl 16v petrol yeşili

1831 Mesaj
14 Mart 2012; 18:43:23 

quote:

Orijinalden alıntı: anmam

Senin sorunun çözümü boğaz kelebeği temizliği.Gereksiz yere bir sürü parça değiştiriliyor.Ancak benzin filitresi değiştirmek iyidir.3 sene önce değiştirtmiştim resmen arabaya kaynak olmuş.