camlardaki buharlanma nasıl giderilir?
31 Cevap18241 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

33 Mesaj
15 Ekim 2007; 16:52:13 

araç 99 corolla terra 1.6 otomatik şanzıman
biliyorum belki çoğunuza saçma ve basit gelebilir ancak bu sorunun bir türlü üstesinden gelemedim.yardım ederseniz sevinirim.
arka cam için söylemiyorum....

CAMLARDA OLUŞAN BUHARLANMA NASIL GİDERİLİR?

797 Mesaj
15 Ekim 2007; 17:01:52 

Dostum aynı dertten ben de muzdaribim. Ön ve ön/yan camlar için ben klimadan faydalanıyorum. Bazen araç havalandırma kanallarını cama yönlendiriyorum, o zaman da buğulanmadan kurtuluyorum ama bunun kesmediği anlarda mecburen klimaya talim. Bu sorunun çözümüne yönelik değişik spreylar mevcut piyasada ama ben henüz denemdim. Bir de "efendim işte elmayı kes, camlara sür, bezle temizlemediğin müddetçe buğu falan görmezsin" vari şehir efsaneleri var, ama ben hennüz doğrulama/doğrulatma fırsatı yakalayamdım

Çözüm olarak ben de en kısa sürede şu spreylerden kullanmayı denemeyi düşünüyorum. Kışın klima çalıştırmak pek de keyifli olmuyor malumlarınız. Hele dün akşam bayram dönüşü Sakarya>IST O1'de hakkaten bubuğulanma yüzünden az çekmedim yani. Sil olmuyor, cam aç olmuyor, her daim klima da çalıştıramadım. Yani anlayacağın aşağı sakal, yukarı bıyık.

Buğulanmaya kat'i çözüm bulan dostlar bi paylaşsınlar bakalım bu tecrübelerini hele bir yol yahu bizlerle ..

*** Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir! [İbni Sina]

1682 Mesaj
15 Ekim 2007; 17:08:13 

camlar yağlanmıştır iyice temizlemek gerek

camları 1 parmak açabiliriz çok şiddetli yağış olmadığı zaman zaten 30 sn aç buğu muğu kalmaz 10dk idare eder sonra birdaha açarsınız

yıkamacılar birşey sürüyorlar aynı su kaydırıcı gibi ondan kullanılabilir.havalandırmayı camlara vurdurmak en eski en etkili çözümdür

Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız

3535 Mesaj
15 Ekim 2007; 17:33:05 

benimde arka rezistanslar çalışmadığı için bende de aynı sorun var ön cama havalandırmayı verince buğu kalmıyor ama arka camda böyle bir seçenekte yok rezistans için gümüş nitrat mı ne varmış onu alıp deneyeceğim ama kopuk yerler neresi onu bulmam gerekli önce onun içinde bi ampul ve piile devre yapıp rezistansa kabloların ucunu bağlayıp bulabilirmiyim bilmiyorum deneyecem artık

bu arada klimayı sıcağa getirip devirdaimi içe verince benzin yakmıyormuş diye duymuştum ama ne kadar doğru bilmiyorum içerdeki buharı alıyormuş öyle yapınca ama denemedim

410 Mesaj
15 Ekim 2007; 17:44:12 

ön camlara rüzgarlık mı deniyor hani plastik şeyler varya. camı azıcık acınca yağmurda hem suda girmez. hem buhar çözülür diye tahmin ediyom. ama denemedim. bende taktırmayı düşünüyorum. malum önümüz kış.

1997 xei

1682 Mesaj
15 Ekim 2007; 18:03:40 

quote:

Orjinalden alıntı: ercan_wrc

benimde arka rezistanslar çalışmadığı için bende de aynı sorun var ön cama havalandırmayı verince buğu kalmıyor ama arka camda böyle bir seçenekte yok rezistans için gümüş nitrat mı ne varmış onu alıp deneyeceğim ama kopuk yerler neresi onu bulmam gerekli önce onun içinde bi ampul ve piile devre yapıp rezistansa kabloların ucunu bağlayıp bulabilirmiyim bilmiyorum deneyecem artık

bu arada klimayı sıcağa getirip devirdaimi içe verince benzin yakmıyormuş diye duymuştum ama ne kadar doğru bilmiyorum içerdeki buharı alıyormuş öyle yapınca ama denemedim

klımayı açtıgınızda yakıt extradan giter +%5 beygirinizi çalar fanı açarsanız birşey olmaz

@cebelli arkadaşım ön camlara takılan rüzgarlık camı açtıgınızda sesi kırması için asıl amacı ama dediğin gibi yagmurlu havalardada azıcık açtınmı su mu almaz içeri ortalama çifti 20 ytl

2223 Mesaj
15 Ekim 2007; 19:56:15 

quote:

Orjinalden alıntı: clio_TR

quote:

Orjinalden alıntı: ercan_wrc

arkadaşım bizde megane 1 wardı onunda çalışmıyodu. dediler serviste bişiler sürelim çalışır. bizde tamam dedik ama hiçbişi değişmedi bi de camda metal parçaları yapışmış gibi iz kalıyo çok kötü gözükmüyo ama benm hoşuma gitmiyodu camı değiştirmek en mantıklısı olur biz değiştirip kurtulmuştuk .

2034 Mesaj
15 Ekim 2007; 20:22:22 

Yan camlara takılan rüzgarlıktan bende var. Kullanımı çok rahat. Kesinlikle tavsiye ederim....

589 Mesaj
15 Ekim 2007; 20:45:06 

Bende 1 hafta önve d4d corolla aldım bu 16. otomobilim yani acemi değilim ama dün yağan şiddetli yamurda klima olmasa na yapardım bilmem normalde havalandırmanın iç sirkülasyon bölümü açık kalırsa buharlaşma her otomobilde kaçınılmazdır ancak iç sirkilasyon kapalı olduğu halde buharlaşma hat safhadaydı bu özelliği yeni kasa corollalarda ışıklı bir düğme tarafından açılıp kapanıyor kapalı olması fanı açıp cama yönlendirmem hiç bir işe yaramadı inşallah arkadaşın belirttiği gibi öncamın içten yağlı olmasıdır.

....

1682 Mesaj
15 Ekim 2007; 21:38:58 

Hayırlı uğurlu olsun araban çok güzel bir seçim bizde babama almayı düşünüyoruz Fakat aralık ayında sanrıım buyuk kampanya olacakmış ozaman kısmetse yanlız yeni arabalarda havalandırma boruları henüz yeni oldugundan plastık üzerindeki yağlar plastık kokularının sıcak soğuk havayla etkileşimiyle girmesi sonucu olurşur hava sirkülesini camlara vurdurum temiz bir bezle sildikden sonra camları uzun süre karşılaşmazsanız sorunla ha hiç bir araba da buğu kesin olarak doğal yöntemlerle çözülemiyor çok meşekkatli oluyor ama yıkamacılarda yada böyle otoaksesuar koku vs satan yerlerde buğu önleyici ıslak mendıller ve spraylar var onlar bayağı etkili oluyor

@bluemountain bence 1 rezistans için boş yere cam değiştirmişsiniz doraglastı sanırım isim yanlış olabilir bu şirket bu sorunu halledebiliyor eski arabamda cam değişimine gittiğimde bir bmw ye uyguluyorlardı cama birşey sürdükten sonra ısı verip ayarlıyorlardı ama biraz tuzlu oluyor cam fiyatına yaklaşıyor ama camı açmayı yahut spray almayı tercih ederim

quote:

Orjinalden alıntı: STRONG1

Bende 1 hafta önve d4d corolla aldım bu 16. otomobilim yani acemi değilim ama dün yağan şiddetli yamurda klima olmasa na yapardım bilmem normalde havalandırmanın iç sirkülasyon bölümü açık kalırsa buharlaşma her otomobilde kaçınılmazdır ancak iç sirkilasyon kapalı olduğu halde buharlaşma hat safhadaydı bu özelliği yeni kasa corollalarda ışıklı bir düğme tarafından açılıp kapanıyor kapalı olması fanı açıp cama yönlendirmem hiç bir işe yaramadı inşallah arkadaşın belirttiği gibi öncamın içten yağlı olmasıdır.

72 Mesaj
16 Ekim 2007; 4:01:33 

arkadaşlar bu gibi durumda polen filtrenizi kontrol edin veya ettirin ,tıkalı olması,eskimiş olması ön camdaki buharlaşmanın giderilememesine neden olabilir.

103 Mesaj
16 Ekim 2007; 12:05:37 

Arkadaşlar soğuk soğuk yağmur yağarkene nasıl klima açıp içeride dayanabiliyorsunuz????
Camlarınız herzaman yağsız ve temiz olmalı...Buğu yapınca kaloriferi sıcağa getirin dış hava sirkülasyonuna havalandırma kanalından alın, fanları 3-4. kademeye alın hava yön düğmesini sırf cam resmi üzerine getirin.arka cam rezistans düğmesine basın...Hala buğu yapıyor ise sağa çekin

TOYOTA COROLLA 1.6 HB

2034 Mesaj
16 Ekim 2007; 19:43:57 

Klimalı araçlarda camlardaki buharı giderebilmek için genellikle klima kullanılmalıdır. Klimasız arabalarda havalandırma buharı giderebilir. Klimalılarda polen filtresi olduğu için normal havalandırma pek bir işe yaramayabilir...

410 Mesaj
17 Ekim 2007; 8:58:38 

quote:

Orjinalden alıntı: demir_mert

Yan camlara takılan rüzgarlıktan bende var. Kullanımı çok rahat. Kesinlikle tavsiye ederim....

cam rüzgarlığın içe geçmelimi yaptırdın yoksa dısardan doyanın üstüne mi yapıştırdın cift taraflı bant ile. eğer camın olduğu yere taktırdıysan cam otomatiğinde zorlanma var mı ? (bende taktırmayı düşünüyorumda bursada çifti 35ytl dedi prefix diye bir marka sanırım)

1997 xei

348 Mesaj
17 Ekim 2007; 11:30:11 

buğu çözücü spreyler var onlardan kullan cama sık temiz bi bezle sil 3-4 gün idare eder camların buğu yapmaz yetmediği yerlerde camı hafif aç hiçbir sorunun kalmaz kardeş......

2009 Citroen C5 III 1.6 16V

354 Mesaj
18 Ekim 2007; 0:29:29 

bizim camda yagliydi ayni problem vardi, corollanin ön cami fabrika cikista yagli oluyor, servise biraktik ucretsiz sildiler.
quote:

Orjinalden alıntı: STRONG1

Uyari!
Agzinizi Kullanmaya Baslamadan Önce Beyninizle Baglantisini Kontrol Ediniz!

2034 Mesaj
18 Ekim 2007; 0:48:50 

Benimki dışa yapıştırma. Bende 30 YTL'ye almıştım. Markası Sunplex. 10-11 aydır kullanıyorum. Bu güne kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım. Çok faydası var tavsiye ederim. Ben bilerek perflex almadım çünkü kalıplarını beğenmedim. Sunplex'in kalıpları çok daha güzel...

Yapıştırma olayına gelince; bu ürünün üzerinde 3M marka çift taraflı bant var. Üzerine takılmış durumda. Yapıştırmadan önce yüzeyi iyice temizle, sonra rüzgarlığın üzerindeki bantı fön makinasyıla ısıt. Isınırken bantta bir değişme göreceksin. Isıttıktan sonra hemen tak. Kola kolay çıkmaz. Sana 2 resim yollıyayım fikir edinmen için...

0

0

quote:

Orjinalden alıntı: cebelli

cam rüzgarlığın içe geçmelimi yaptırdın yoksa dısardan doyanın üstüne mi yapıştırdın cift taraflı bant ile. eğer camın olduğu yere taktırdıysan cam otomatiğinde zorlanma var mı ? (bende taktırmayı düşünüyorumda bursada çifti 35ytl dedi prefix diye bir marka sanırım)

354 Mesaj
18 Ekim 2007; 0:52:23 

benzin sarfiyatinida azaltir

Uyari!
Agzinizi Kullanmaya Baslamadan Önce Beyninizle Baglantisini Kontrol Ediniz!

64 Mesaj
20 Ekim 2007; 0:18:41 

COK AZ SIVI SABUNLU SULU SELPAK VEYA TÜY BIRAKMIYAN BEZ AYNI YÖNE DOĞRU SİLİN SOLDAN SAĞ A YADA SAĞDAN SOLA BİR DAHA OLMAZ SABUNU FAZLA YAPARSANIZ BİRAZ SORUN OLABİLİR YARIM ELMAYIDA TAFSİYE EDEN OLUR AMA DENEMEDİM İŞALLAH SORUNU CÖZER
BEN YAĞMUR YAĞDIĞI ZAMAN YOLA CIKMADAN ARABANIN ÖZELLİKLE CAMLARI DISARDAN SABUNLARIM GÖRÜS ACISI OLDUKCA ARTAR TAFSİYE EDERİM

1124 Mesaj
20 Ekim 2007; 7:17:55 

arkadaşlar gecen gun benımde basıma aynı olay geldı yagmur vardı orta sıddettı bugulanma olmasın dıe klımayı ve bugu gıderıcı konumu actım ama bırden tum ayna bugulandı zor cektım arabayı kenara az kalksın kaza yapıordum buyuk bı tehlıke atlattım acıkcası daha sorna kenarda beklerken yaklaşık bı 5-6 dakka sonra bugu cozulmeye basladı anlayamadım olayı..

3189 Mesaj
20 Ekim 2007; 13:39:01 

iç sirkülasyon konumunda araç camları buğulanır bu yüzden dış sirkülasyon seçilmeli.

Çıkarım Senle Her Yola Toyota...

Toyota
Gitti, Mercedes Geldi...

>>TIKLA<<

1486 Mesaj
20 Ekim 2007; 20:54:03 

quote:

Orjinalden alıntı: demir_mert

Benimki dışa yapıştırma. Bende 30 YTL'ye almıştım. Markası Sunplex. 10-11 aydır kullanıyorum. Bu güne kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım. Çok faydası var tavsiye ederim. Ben bilerek perflex almadım çünkü kalıplarını beğenmedim. Sunplex'in kalıpları çok daha güzel...

Yapıştırma olayına gelince; bu ürünün üzerinde 3M marka çift taraflı bant var. Üzerine takılmış durumda. Yapıştırmadan önce yüzeyi iyice temizle, sonra rüzgarlığın üzerindeki bantı fön makinasyıla ısıt. Isınırken bantta bir değişme göreceksin. Isıttıktan sonra hemen tak. Kola kolay çıkmaz. Sana 2 resim yollıyayım fikir edinmen için...

0

0

benimkide aynı marka sağ sol birer kez çıktılar bende çift taraflı bantla bide ope. yaptım gene çıkma alameti gösterdi bu seferde derby yapıştırıcı kullandım sonuç
cam buğulanmasına karşı sprey almıştım acaip bir kimyasal içeriyor solunmaması vs zaten insanı tıkıyor iyi bir şey değil aldığım gibi bir köşeye attım en iyisi sıvı savunu az sulandırarak cama püskürtmek ve öle yayarak durulamadan silmek uzun zaman idare ediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okis -- 20 Ekim 2007; 20:55:06 >

410 Mesaj
22 Ekim 2007; 17:43:30 

derby kullanmak boyaya herhangi bir zarar verir mi?

1997 xei

1486 Mesaj
22 Ekim 2007; 20:58:05 

zaten boyanın siyah kısmına geliyor . Kanımca sorun olmaz

6681 Mesaj
22 Ekim 2007; 21:07:38 

Camları biraz aç geçer hemen

6178 Mesaj
22 Ekim 2007; 22:59:57 

yeni corollada da buğu çözme çok başarılı değil gibi geldi bana, ön cam neyse havalandırma ile mümkün ama arka cam rezistansı çok iyi değil sadece tellerin birkaç mm yanına kadar çözüyor, şerit şerit bir görüntü oluşuyor.
Focus bu konuda çok iyiydi, ön cam havalandırmayı 3.kademe sıcakta çözmesi sadece 1-2dk idi sonrası tamamen buhar çözülüyordu ön ve önyan camlar buhar hiç olmuyordu. Üstelik camları açmadan !
önümüz kış zaten arabayı ısıtmaya çalışacağız bir de buğu çözmek için cam mı açacağız? buğu önleyici kimyasallar ne derece etkili kullanan var mı? bir de bunları kuru cama yapmak lazım herhalde

SYM Symphony SR125

74 Mesaj
14 Eylül 2012; 11:09:39 

Değerli arkadaşlar herkese merhaba.. 2005 model ford focus marka aracım var .Ne yaptıysam ön camın içten yağlanmasına çare bulamadım.Arabanın göğüs kısımına şu zamana kadar hiçbir şekilde parlatıcı veya koruyucu birşey sürülmedi.Sadece üst göğüs kısımında kaydırmaz bir örtü var onun da yağlanmayla alakası yok gece araba kullanmak işkence haline geldi.Karşıdan gelen aracın ışıkları yansıyınca yolu görmek çok zor hale geliyor.Camdaki yağlanmayı nasıl giderebilirim.Konu hakkında bilgili olan arkadaşlarım yardım ederseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler...

284 Mesaj
18 Eylül 2012; 14:06:36 

Yan camlarda rüzgarlık var. Genelde işe yarıyor. Klimayı açıp cama doğru ayarlıyorum ve tamamdır. Devam

146 Mesaj
22 Eylül 2012; 22:20:25 

quote:

Orijinalden alıntı: aliyoni

araç 99 corolla terra 1.6 otomatik şanzıman
biliyorum belki çoğunuza saçma ve basit gelebilir ancak bu sorunun bir türlü üstesinden gelemedim.yardım ederseniz sevinirim.
arka cam için söylemiyorum....

CAMLARDA OLUŞAN BUHARLANMA NASIL GİDERİLİR?

bana göre çözüm klima çalışırken içeride çevrilen havayı dışarıdan almayı deneyin klimada tek yol.ama tek kötü yyanı dışarının pis havasını alabilirsiniz

2337 Mesaj
24 Eylül 2012; 1:26:06 

kışın -16 derecede bir yolculuk yaptım yol 1200 km 500km -11 -16 derece. yolculuk boyunca bir top kağıt havluyla camlardan kova kova su aldım yancamlar içerden buz tuttu klima soğuk sıcak siprey elma limon hiç birşey fayda etmedi. tek çare iyi giyinip öncamı sökmek

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

6661 Mesaj
21 Ekim 2012; 22:53:22 

COROLLA SOL da Kılimanın sol başında FRONT yazan tuşa basacaksınız...Ön cama çok miktarda sıcak hava üflüyor.Buhar , nem gitmesi 1 dak sürmüyor...Cam açılıyor...Önce motoru ısıtacaksınız..15 dakika motor çalışacak. Soğuk motorla yapmayın...Kışın asla camdan buz kazımıyorum..Gece silecekleri havaya kaldırıp bırakıyorum..Sabah motoru ısıtıp FRONT tuşuna basıyorum..Cama vuran sıcak hava bütün buzları eritip akıtıyor.Normal yolda giderken dışarıdan temiz hava girişi açık olacak..Soğuk hava kaloriferde ,ısınıp içeri girecek...Arabanın içindeki havayı devamlı dolaştırmayın.Ciğerlerinizdeki hava arabada 5 kişi var ise nem yapıyor ve sağlıklı değil..Dışarıdan soğuk hava girişi açık olsun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 15 Kasım 2012; 11:08:13 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

81 Mesaj
13 Aralık 2012; 0:42:14 

Tüy bırakmayan herhangi bir bezi evinizdeki sabunla ile su yardımıyla iyice sabunlayın. Ardından ıslanan bezi hafif nemli kalacak şekilde sıkın. Bu bezi kış aylarında aracınızdan eksik etmeyin. Araca bindiğinizde buğulanan camlara bezi sürerseniz uzun süre camlarda buğu olmayacaktır. Bu sayede hem cebinizi korumuş olursunuz hem de güvenli sürüş imkanına kavuşmuş olursunuz. ispatı mı aşağıda verdim. camın bir tarafını sildim bir tarafını silmedim aradaki fark ortada

http://img520.imageshac...20/5503/dsc00078lv3.jpg

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Markalar » Toyota » camlardaki buharlanma nasıl giderilir?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.484