Şimdi Ara

xp harddiskten kurmak istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
32.922
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • değerli arkadaşlar ben winxp sp2 i harddiskime kopyalayıp bilgisayarımı kapatıp dos ortamdan harddiskimden yüklemek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz....

• up
  • fat32 bi yere kopyalayacaksin,
    dos ortaminda setup yada kur yapacaksin
    kurulacak.
    fat32 yapmak ve dos kullanmak icin gerekli bilgiler nette var.
    biosun flashdiski hd olarak goruyorsa fat32 yer icin flashinida kullanabilirsin.
    forumda bi yerlerde yazmistim bunlari gecen ay icinde birine, artik bakarsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lancelot_Real

fat32 bi yere kopyalayacaksin,
    dos ortaminda setup yada kur yapacaksin
    kurulacak.
    fat32 yapmak ve dos kullanmak icin gerekli bilgiler nette var.
    biosun flashdiski hd olarak goruyorsa fat32 yer icin flashinida kullanabilirsin.
    forumda bi yerlerde yazmistim bunlari gecen ay icinde birine, artik bakarsin.

kardeş çok teşekkür ilgi ve alakan için ama bana yardımcı olmanız lazım dos ortamdan harddiskten nasıl kurcam hangi komutları girmem gerekiyor sırasıyla nasıl yapmam lazım bide xp cd sini dos ortamdan harddiskin d bölümüne nasıl kopyalaya bilirim yardımcı olursan çok sevinirim Lancelot_Real kardeş :)
  • eger bilgisayara cd bagli ve derdin bilgisayarinin cdden acilmamasi ise daha kisa cozum var.

tam olarak neyin pesinde oldugunu ayrintili anlatirsan daha iyi yardimci olabilirim.???
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lancelot_Real

eger bilgisayara cd bagli ve derdin bilgisayarinin cdden acilmamasi ise daha kisa cozum var.

tam olarak neyin pesinde oldugunu ayrintili anlatirsan daha iyi yardimci olabilirim.???

sevgili Lancelot_Real kardeşim benim derdim xp yi harddiskten kurmak istiyorum ben cd den xp kurmayı ve nlite katılımsız kurulum yapmayı biliyorum aama benim derdim xp harddiskten kurmak önce windows girmeden xp cd yi harddiske d bölümüne kopyalamak dos ortam dan ve gene dos ortamdan xp yi kurmak bilen ve kuran arkadaşlar var ise öğrenmek istiyorum başka forumlardada yazdım herkes ben kurdum çok basit oluyo filan diyolar yardımcı ol anlatırmısın dediğimde hiç oralı olmuyor hemen kaçıyolar bana gerçektende kuran ve çalıştııran arkadaşlar lazım ve karşılaşılan sorunlar.. yardımcı olabilirsen çok sevinirim...

• gerçekten kuranim :>
    yemekten geldim, biraz geciktim, yardimci olayim,
    anlatmasi uzun oldugu icin insanlar kaciyor, bende kacardim ama yardim edesim geldi, senden sonra soran olursa cevap bile vermem, yani piyanoyu kazandin. :>

once:
    senin D nin Fat32 olmasi lazim
    eger D ntfs ise fat32 ye ceviremezsin (idda eden programlara sallama)
    onun yerine bi E yaratirsin 1GB kadar, fat32 olan.

bunlar icin bilgisayarinda bi partition programi lazim.
    partition magic yada paragon partition manager gibi bi programin varmi, kullanmasini biliyormusun?????
  • evet kardeş biliyom ve çok teşekkür ederim tek dikkat seni dinliyorum
  • dikkat ii, ama cevap yok, D ntfs mi fat32 mi????

buyuk ihtimal senin D ntfs, ve yine buyuk ihtimal Extended partitionun icinde yaratilmis D dir.

eger durum bu ise:
    D nin boyutunu extended in icinden 1 GB kucultup (programda sagdan sola dogru, soldan saga yaparsan sabaha kadar bekleriz)(extended partitionu diil, extended in icinde acilmis D yi kucultuyoruz), sonra yeni bir E: fat32 yaratabilirmisin (yine extended partitionun icinde yeni bi partition acmis oluyoruz). Neticede bilgisayarin 2 ana bolume primary+extended, ve extended in icinde 2 ara bolume olmak uzere toplam 3 bolume ayrilmis oluyor.

eger D fat32 ise bu dedigime gerek yok.

ayrica bilgisayarin yeni ise bunlarin hicbirini yapmayip usbden de yapabiliriz, nede olsa usb ler fat32 oluyor, yeterki biosun usb diski hd olarak taniyor olabilisin.

??
  • bu sistemim 3 aylık yeni bi sistem evde eski sistemimde var abime vermiştim ben onda denemeyi düşünüyodum bişede olsa acımam diye aslında 2 sinide anlatsan çok iyi olur bu cahil kardeşine bu arada hocam d ntfs idi sen anlat ben dinliyorum anlattıklarını harf harf yapıcam emin ol....fat 32 yaparım
  • d ntfs de, extended mi primary mi???????????

diger bilgisayardada yapacagina gore harddisk yonteminden devam edelim, zaten onu yapan usbyi hayli hayli yapar.

ayrica adim adim beraber simdi yapacagiz zaten, sonra kendi bilgisayarinda yaptiklarini abinin bilgisayarindada yaparsin.

eger d extended ise yazdigim sekilde E yarat,
    bide elinde bi disket hazir bulunsun.

sonra foruma mesaj at. ben daha burdayim zaten.
  • hocam extended altında d ve e yarattım 2side fat 32 ama ben flopy disk kullanmıyorum 2 bilgisayardada yok hem cd rw hemde dvd rw var bide 256 mb fash diskim var xp sp2 cd bide vista ultimate cd var windows 98 cd yok yanımda :( ama boş cd ve dvd var eger olursa internetten dos dan komut yazacağımız öyle bi yer varsa indirip win 98 komutlarını kullana bilirimiyz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reptile_34 -- 30 Kasım 2007; 21:03:33 >
  • D: fat32 ise E: ye gerek yoktur. ama genelde baska bilgisayarda D ntfs olur, o zaman yukardaki yazdiklarimi tatbik edersin. neyse biz geldigimiz yerden devam edelim.

once xp cdsinin icindekileri D:\winsetup die bi klasor yaratip icine kopyala

bidahaki cevabinda su soruya cevap ver:
    bilgisayarinda kaç hd var, bolumleri neler?
    mesela şu anda anladigim kadari ile 1. hd de 3 bolum var,
    1. hd 1. bolum primary ntfs
    1. hd 2. bolum extended fat32
    1. hd 3. bolum extended fat32

floppysizde hallederiz ama neticede bilgisayari acmanin bi kaç yolunu hatirlatalim.
    hd
    floppy
    cd
    usb (eski bilgisayarda olmaz)
    network (ozel bi yontemdir, sirf listede bulunmasi icin koydum)

bu durumda bilgisayarini cok genel bi yontem olan cd ile acalim.

bunun icin 1 adet neroya, 1 adet winimage programina, 1 boş cdye ve alttaki linkteki ufak şeyi indirmeye ihtiyacin var.
    http://www.dehning.com/download/utilities/bootdisks/boot98.exe
    bu dosyayi indirdikten sonra winimage programi ile bu dosyayi ac, sonrada masaustune boot98.ima olarak kaydet.
    sonra neroyu aç, cd-rom (boot) u sec, bir boot menusu cikacak karsina
    orda image file olarak boot98.ima yi goster, kendisi otomatikman enable expert settings secenegini acip icine floppy emulation 1.44mb, nero boot loader, 07C0, 1 leri yazar. onlar ole kalsin. cdnin icerigi bos gorunur, bos olarak cdyi yaz. (finalize etmene gerek yok). Cd yi yazdiktan sonrada windows gezgini ile baktiginda icinde bisi gorunmez, panige gerek yok.

eger buraya kadar basari ile geldi isen, win98dosbootable bi cd elde etmis olman lazim, bu durumda cdyi bilgisayara takip cdden aç bakalim, karsina siyah ekranda 3 secenekli soru soracak, 1.start computer with cd-rom support u secip devam et (2 yada 3 ude secebilirsin, cdrom supportsuzda calisir, biz ornek olsun die bunu sectik), bunlari yapinca karsina:
    The diganostic tools were successfully loaded to drive ****
    Drive ***: = Driver MSCD00....
    A:\>
    gibi yazilar cikacak, **** ve *** deki harfleri solersin bana..

hadin bakalim, madem niyet ettin niyet eyledin, bu vesile ile cok sey ogrenecek gibisin.

• hocam drive f :
    drive g: şeklinde çıktı
  • ilk soruma cevap alayim
  • bide
    xp cdsinin icindekileri D:\winsetup die bi klasor yaratip icine kopyaladin mi????
  • bilgisayarda 1 tane harddiskim var 80 gb şuan 5 parçaya ayrılmış evet hocam d : winsetup içine xp cd kopyaladım
  • quote:

Orjinalden alıntı: reptile_34
    bilgisayarda 1 tane harddiskim var 80 gb şuan 5 parçaya ayrılmış

az ve oz yazdigini goruyorum, ama atasozleri yaniltmasin seni, bu islerde uzun ve ayrintili yazmak daha iyidir, yukarda ornek olarak yazdigim gibi o 5 bolumu yazarsan sevinirim.
  • local disk c : ntfs primary (active)
    yeni birim f: ntfs primary
    extended primary
    local disk d: fat32 logical
    local disk j: fat32 logical
    local disk e: ntfs logical

hocam böle işte umarım olmuştur
  • bu yazdiklarin durumunda bana soledigin F: ve G: harfleri E: ve G: olmali idi,
    neyse artik
    deneme yanilma ile buluruz yolumuzu.

simdi cdden bilgisayari actiginda, 3 soru sordugunda 2. secenegi secelim. (degisiklik olsun)
    ekranda
    A:\>
    goreceksin
    ekrana
    D:
    yazip entera bas, D:\> cikacak
    sonra
    cd winsetup
    yazip entera bas, D:\winsetup\> cikacak
    sonra
    cd i386
    yazip entera bas, D:\winsetup\i386\> cikacak
    sonra
    WINNT
    yazip entera bas,
    kurulum baslayacaktir. kurulumun ilk biraz uzun surebilir.
    (mavi ekranda dosya kopyalama kismi)
    ama sonra normal hizinda devam eder.

eger yukardaki prosedurde D: ise yaramazsa
    C: ve E: yi denersin.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.