Şimdi Ara

Lastik hava basıncı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
172.551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar 2006 cıkıslı 2007 model toyota corolla lineam var kasımda 1 yıl olacak aracı alalı bugune kadar hic lastiklerin havasına bakmadım kac olmalı basıncı acaba onle arkalar

• benzin deposu dış kapağının içine ya da şoför kapısı iç kısmına ya da kilit kısmına bi bakmayı denesen?

aracınızla da daha sık ilgilenin lütfen...
  • kapının iclerine baktım yoktu ama benzin kapagında ilgimi cekmedi sabah bir defa daha bakayım oraya
  • ön arka 32
  • torpidoyu aç orada yazar eğer 14" ise 30 normal hız 36 yüksek hız diye yazar tabii orjinal lastik ebatları için
  • lastik ebatı 195 ile baslıyor 15 jant yani sabah hanım almıs ise giderken arabayı daha bakamadım o yuzden torpidoya ve benzin kapagına bakacagım son sans
  • Dostum ben 30/30 kullanıyorum. Hava yerine de nitrojen bastırdım lastiklere (lastikçimin tavsiyesi). Şehir içi/şehir dışı kullanıyorum herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum. Aracımı genelde hobi amaçlı kullandığımdan (şirket aracım var) genelde park halinde hafta içi ve arada sırada lastikler inme yapıyordu durduk yerde. Nitrojen buna derman oldu. Usta 30/30'un bu araçların standartı olduğunu söylemişti. Ben de öyle kullanıyorum işte
  • quote:

Orjinalden alıntı: hanedantr

lastik ebatı 195 ile baslıyor 15 jant yani sabah hanım almıs ise giderken arabayı daha bakamadım o yuzden torpidoya ve benzin kapagına bakacagım son sans

benim lastikler 175/65/14 96 corolla torpidoda yazıyor bende. ben 4 lastiğede 32 basıyorum çünkü bazen hız yaptığımda oluyo onun için ne 36 ne 30 yarısı gibi bişey işte
  • Yollar çok bozuk olduğu içündür ki ön arka 31 basıyorum.

Aslında en az 34 yapmalı ama olmuyor işte..
  • Hayret etmemek mümkün değil hem size, hem de ustaya sorarak hava bastıranlara.
    İnsan torpido gözündeki bu yazı nedir diye merak etmez mi?Lastik ebatlarınız 195-60-15 ve bastırmanız gereken hava basıncı da 32 dir. 160km/h ve üzeri hızlarda ise 36 tavsiye ediliyor.Bu değerler Toyota'nın verdiği değerler,ustaları ya da ön arka farklı hava bastıran arkadaşları dikkate almayınız
  • Tam olarak şöyle:
    15" ve 16" jant Corolla larda araçta 5 kişi+bagaj ile süratiniz 160km/s e kadarsa 32,aynı yükle 160km/s üzerine çıkılacaksa 36 olacak.

Buna göre yüksüz kullanımda ön arka 30 yapılabilir+yolların bozukluğuda göz önüne alınırsa.
    quote:

Orjinalden alıntı: iakalinli

Hayret etmemek mümkün değil hem size, hem de ustaya sorarak hava bastıranlara.
    İnsan torpido gözündeki bu yazı nedir diye merak etmez mi?Lastik ebatlarınız 195-60-15 ve bastırmanız gereken hava basıncı da 32 dir. 160km/h ve üzeri hızlarda ise 36 tavsiye ediliyor.Bu değerler Toyota'nın verdiği değerler,ustaları ya da ön arka farklı hava bastıran arkadaşları dikkate almayınız
  • çok ama çok teşekkür ederim arkadaşlar bilgileriniz için ama inanırmısınız arabanın ne torpidosunda nede kapıların içinde nede benzin kapagında bu bilgiler yok yardımlarınız nanın benim için çok makbule geçti sagolun
  • quote:

Tam olarak şöyle:
    15" ve 16" jant Corolla larda araçta 5 kişi+bagaj ile süratiniz 160km/s e kadarsa 32,aynı yükle 160km/s üzerine çıkılacaksa 36 olacak.
    Buna göre yüksüz kullanımda ön arka 30 yapılabilir+yolların bozukluğuda göz önüne alınırsa.

zaten servis de 30 yapıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: esmerce

Tam olarak şöyle:

quote:

Orjinalden alıntı: iakalinli

Hayret etmemek mümkün değil hem size, hem de ustaya sorarak hava bastıranlara.

Bir süre önce 10.000 bakımı yapıldı. 205/55/16. Süspansiyonlar çok sertleşmiy gibiydi. Lastik basıncından şüphelendim. Bugün güvendiğim bir lastikçide baktırdım. ön arka 35 psi.
    Dediğiniz gibi, 160 km/s ye kadar maksimum 32, 160 km/s üstü maksimum 36 psi. Ancak şehiriçi ve genelde 1-2 kişi kullanım için sert bulduğum lastik basıncını 30 psi'ye düşürdüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GAYRI -- 26 Ekim 2007; 16:05:24 >
  • benimde 2001 model corolla 1.6 vtti var. yaz için 4 tane 4 mevsimlik bridgestone (185x65x14), kış içinse 4 tane (185x65x14) lassa snoways2 lastik kullanıyorum.

Kış için kullandığım 185x65x14 lassa snoways2 plus lastiğime kaç hava basmalıyım.
  • ARkadaşlar lastikleriniz ile ilgili birşey soracağım 307 hdi 1,6 110 hp olanlarından var yenilerden 2006 model... LAstik ebadım 205-55 R 16 buna kaç hava basıyorsunuz? Lastikçiler 30 diyor ama arabada 2,4 bar diyor oda 36 ya tekabül ediyor valla kafayı yemek üzereyim. Sizlerden de 30 diyenler var yahu 30 çok düşük gelmiyor mu?
  • kitapçıklarda tavsiye edilen değer maksimum yük altında basmanız gereken basınç'ı gösterir. Genelde tek kişi kullanıyorsanız ve araç boşsa 30 idealdir. Sıcaklardan da biraz genleşme olabilir. O yüzden 36 gibi çok yüksek basınçlar uygun değil. Ayrıca konforunuz da azalır
    30-32 normaldir.
  • türk insanı oladuğumuz (bagaj genelde doludur) ve türkiyede olduğumuz düşünülünce belki 1 fazla basılabilir...

mümkün olduğunca fabrika değerlerine uymak en iyisidir.....
  • bende ön ve arka 30-30 kullanıyorum..

hiçbir zaman lastiklerin hava basıncı konusunda araçların teknik verilerine kulak asmamışımdır..

binek olarak bindiğim araçların hepsine 30 hava vermişimdir hiçbirzamanda sorunla karşılaşmamışımdır..
  • yazın yada kışın lastik havaları farklı mı olmalı?

yazın hava sıcak ve lastik içindeki hava daha yoğun.

kışın hava soğuk ve lastik içindeki hava daha az yoğun.

dolayısıyla kışın 32 basılan hava yazın 30 olmalı mı?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.