- x
Ülkelerin Askeri Güçleri
100 Cevap12013 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

710 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:16:34 

Merak edip araştırırken bu siteye rastladım http://www.globalfirepower.com/ güzel bir siteye benziyor baya inceledim ,ayrıntılı,sağ köşede sıralama var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *GökCell* -- 13 Ekim 2007; 0:18:40 >

KuRban-ÇiLeK

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ekim 2007; 0:17:54 

eyw güzel site

Uzaklaştırılmış
13 Ekim 2007; 0:20:54 

Ülkeleride karşılaştırabilion gzel biş o

617 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:22:17 

yalan site

''To Be A Rock And Not To Roll''

144 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:23:28 

1 United States
2 Russia
3 China
4 India
5 Germany
6 France
7 Japan
8 Turkey
9 Brazil
10 Great Britain
11 Italy
12 South Korea
13 Indonesia
14 Mexico
15 Canada
16 Iran
17 Egypt
18 North Korea
19 Spain
20 Pakistan
21 Australia
22 Saudi Arabia
23 Thailand
24 Argentina
25 Sweden
26 Israel
27 Greece
28 Taiwan
29 Syria
30 Philippines
31 Poland
32 Ukraine
33 Norway
34 Iraq
35 Libya
36 Venezuela
37 Lebanon
38 Nepal
39 Afghanistan

yalan ben avrupada türkiyenin 1. oldugunu biliyorum. ama burda almanya ve fransa türkiyeden üstün demiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi II.Xesow -- 13 Ekim 2007; 0:24:27 >

...

464 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:24:17 

o site asker sayısını gösterio benm bildiğim

“Din öğretiminden mi sözediyorsunuz? Siz , asıl önünde diz çökülmesi gereken, sindirilemeyen gerçek din öğretimi hangisidir biliyor musunuz? Ölüler koğuşundaki merhametli hemşiredir o, köleleri azad eden merhametli kardeşimizdir, terkedilmiş çocukları toplayan Saint Paul’dur, vebalılar arasında dolaşan Marsilya piskoposudur, yolun ortasına kendi çarmıhını diken, Fouborg St.Antoine’a karşı çıkan ve sadece barış sağlansın diye ölüme dudaklarında bir gülümsemeyle gözü kapalı giden Parsi piskoposudur. Gerçek din öğretimi budur işte.” Victor Hugo

1277 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:25:17 

En güçlü en disiplinli asker bizim askerimizdir.

Uzaklaştırılmış
13 Ekim 2007; 0:25:17 

zuahaha almanya 5.

5272 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:27:53 

İyi bali Türkiye'nin haritasından Hatay'ı ve sağ alt köşeden bir miktar parçayı koparmamışlar.

715 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:29:20 

Almanya ile fransa üstümüzde ya ancak arkamla gülerim.

Uzaklaştırılmış
13 Ekim 2007; 0:29:34 

Savaşlar artık masa başında yapıldığı için siyasi karşılaştırmalar yapalım..

1. İsrail & ABD & İngiltere & Fransa
2. Rusya
3. Çin
4. Kore

Tabii Türkiye burada kaçıncı olur bilinmez.

1752 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:29:52 

quote:

Orjinalden alıntı: II.Xesow

yalan ben avrupada türkiyenin 1. oldugunu biliyorum. ama burda almanya ve fransa türkiyeden üstün demiş

yavaş salla nereye 1. oluyosun ne üretiyosun?.. Kendi geminimi?.. Kendi uçağınımı?.. Kendi tankınımı?.. Kendi silahınımı?..

1620 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:30:57 

firek abd turkeyi kıyasladım

turkiye
Infantry Support Systems
Merchant Marine Units
Oil Consumption

bu üçünde daha iyi diğerlerinde abd 2-3 e katlıyo tukiye genel sıralamada 8. bu arada

DH 2005

if you want to make it for a living, your number 1 aim should not be how to maximize your profit, but how to minimize your risk.

58 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:31:55 

almanyayla dalga geçmişler yaw, adamlar dünyanın en iyi tankına sahip bizim 10 tankımıza eşit bi tankı, diğer teknolojileri de cabası.

2176 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:32:46 

askeri güç veya sayı olarak bilemem ama işin içinde teknoloji olursa bu sıralama doğru gibi

617 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:34:07 

quote:

Orjinalden alıntı: morbid

yavaş salla nereye 1. oluyosun ne üretiyosun?.. Kendi geminimi?.. Kendi uçağınımı?.. Kendi tankınımı?.. Kendi silahınımı?..

hepsini üretiyorsun 99 ülkeye telsiz pazara bile çıkarılmamış sayısız silah kendi tırların ve gemilern var bilmiorsun Siz ne sanıyorusnuz orduyu hiç birşey boru değil

''To Be A Rock And Not To Roll''

1752 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:36:04 

quote:

Orjinalden alıntı: AlcohollicA

hepsini üretiyorsun 99 ülkeye telsiz pazara bile çıkarılmamış sayısız silah kendi tırların ve gemilern var bilmiorsun Siz ne sanıyorusnuz orduyu hiç birşey boru değil

Telsizi felan geç şimdi. Yukarıda yazdıklarımdan yabancı desteği olmadan kendi üretebildiklerimizi ispat edebilecek kaynak verirmisin?..

Uzaklaştırılmış
13 Ekim 2007; 0:37:27 

türkiye 8.cimi ? türkiye nin geride bıraktıklarına bakın sitenin gerçek olma ihtimali varmiki hiç tam rakam yazılabilirmiki ? iran kaçıncı sırada?

hiçbir ülke gerçek bilgilerini vermez yeni geliştirilen silahtan kaçınızın haberi var?(g-3 değil)

122 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:40:51 

quote:

Orjinalden alıntı: morbid

her şey üretmek mi sana bişi söyliyim fransanın almanyanın kullandığı tankı ordu üretmiyo sivil firmalar üretiyo sende onlardan alıyosun her şey üretme ile olsa... madem bilmitosun bari sana bi kaç örnek veriyim kendi gemimizi üretiyoruz tuzla tersanesinde ertuğrul sınıfı muhripler teker teker çıkıyo oradan tankımızı üretiyoruz otokar ile beraber bundan öncede üretiliyodu ama tamamen Türk projesi deil idi artık dünyanın son insanlı uçağı diye tabir edilen JSF lerin üretimi
ne ortağız silah zaten üretiliyo insansız hava aracı üretiliyo kayseride f-16 ların her türlü bakımı + yeni teknolojisi yapılıyo

sen sanmaki her ordu kendi içinde tank top yapar sivil firmalar yapar bu işi JSF yi Lockheed-Martin adlı firma yapar hani burada abd ordusunun isimi geçmiyo özel kuvvetlerdeki 2200 mt. menzilli tüfeği hangi ordu yapmış hiç biri özel firma şimdi anladınmı

8201 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:44:29 

bizim milli güvenlikçi anlatıyodu işte asker-savaş-eğitim falan

korkmayın çocuklar bizim ordumuz dünyanın en iyi ''3.ordusu'' demişti.

sonra Metal Fırtına kitabı yazarlarına güzide o çocukları diyerek küfür ediyodu
harbiden o kitabı okuyunca ben amerikadan korkmuştum

122 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:46:20 

@ morbid bu resimlere iyi bak hiç bir ülkenin ordusunda yok bunlar aselsan yapıyor bunları tamamen bağımsız asimetrik makineli tüfek platformu ismi STAMP ara bir iki makale oku sonra gel tartış uykum gelmese çok resim eklerdim ama yatıcam

0

0

0

edit:bide açıklamasını yapiyim silahın bari aramayın şimdi

ASELSAN tarafından tamamen milli imkanlarla tasarlanıp geliştirilen Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) Sahil Güvenlik Komutanlığı botlarına monte ediliyor.
Uzaktan kumanda edilen zırh korumalı sistem gece veya gündüz hedefe kilitlenebiliyor, sarsıntıdan etkilenmeden tam isabet kaydediyor.

Sistem yaklaşık iki yıl boyunca önce ASELSAN'da, ardından da bot üzerinde Karadeniz'de denendi.

Son olarak, Samsun açıklarında yapılan atışlı testlerde çok yüksek isabet oranı kaydedildi.

STAMP, uzaktan kumandalı olduğu için operatörü düşman ateşine direkt olarak maruz kalmıyor.

Zırh korumasına da sahip olan sisteme 7.62 veya 12.7 milimetre çapında makineli tüfek ile 40 milimetre çapında bomba atar yerleştirmek mümkün.

Tamamen bilgisayar ile kontrol edilen STAMP'ın sabit veya hareketli hedefleri gece-gündüz otomatik olarak belirleme, tanımlama ve takip etme yeteneği var.

Sistem her türlü araca veya sabit noktalara monte edilebildiği için özellikle terörle mücadelede önemli katkılar sağlayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _ThE_GaRgİ_ -- 13 Ekim 2007; 0:48:03 >

58 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:49:27 

quote:

Orjinalden alıntı: _ThE_GaRgİ_

her şey üretmek mi sana bişi söyliyim fransanın almanyanın kullandığı tankı ordu üretmiyo sivil firmalar üretiyo sende onlardan alıyosun her şey üretme ile olsa... madem bilmitosun bari sana bi kaç örnek veriyim kendi gemimizi üretiyoruz tuzla tersanesinde ertuğrul sınıfı muhripler teker teker çıkıyo oradan tankımızı üretiyoruz otokar ile beraber bundan öncede üretiliyodu ama tamamen Türk projesi deil idi artık dünyanın son insanlı uçağı diye tabir edilen JSF lerin üretimi
ne ortağız silah zaten üretiliyo insansız hava aracı üretiliyo kayseride f-16 ların her türlü bakımı + yeni teknolojisi yapılıyo

sen sanmaki her ordu kendi içinde tank top yapar sivil firmalar yapar bu işi JSF yi Lockheed-Martin adlı firma yapar hani burada abd ordusunun isimi geçmiyo özel kuvvetlerdeki 2200 mt. menzilli tüfeği hangi ordu yapmış hiç biri özel firma şimdi anladınmı

iyi güzel söylemişssin de arkadaş üretmek derken özel yada develete ait falan dememiş, bu ülkenin bi anlamda kapasite meselesidir L-Martin de sonuçta amerikanın bi bakıdan parçası oluyo, ha tamam sende kendi tankını uçağını yapan bi şirket çıkar ülkenden , o zaman itirazım yok. F 16 ya ve benzerlerine de bakım yapmakla olmuyo, yedek parçan yok sonuçta.

705 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:51:43 

quote:

@ morbid bu resimlere iyi bak hiç bir ülkenin ordusunda yok bunlar aselsan yapıyor bunları tamamen bağımsız asimetrik makineli tüfek platformu ismi STAMP ara bir iki makale oku sonra gel tartış uykum gelmese çok resim eklerdim ama yatıcam

0

0

0

edit:bide açıklamasını yapiyim silahın bari aramayın şimdi

ASELSAN tarafından tamamen milli imkanlarla tasarlanıp geliştirilen Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) Sahil Güvenlik Komutanlığı botlarına monte ediliyor.
Uzaktan kumanda edilen zırh korumalı sistem gece veya gündüz hedefe kilitlenebiliyor, sarsıntıdan etkilenmeden tam isabet kaydediyor.

Sistem yaklaşık iki yıl boyunca önce ASELSAN'da, ardından da bot üzerinde Karadeniz'de denendi.

Son olarak, Samsun açıklarında yapılan atışlı testlerde çok yüksek isabet oranı kaydedildi.

STAMP, uzaktan kumandalı olduğu için operatörü düşman ateşine direkt olarak maruz kalmıyor.

Zırh korumasına da sahip olan sisteme 7.62 veya 12.7 milimetre çapında makineli tüfek ile 40 milimetre çapında bomba atar yerleştirmek mümkün.

Tamamen bilgisayar ile kontrol edilen STAMP'ın sabit veya hareketli hedefleri gece-gündüz otomatik olarak belirleme, tanımlama ve takip etme yeteneği var.

Sistem her türlü araca veya sabit noktalara monte edilebildiği için özellikle terörle mücadelede önemli katkılar sağlayacak.

bu resimleri çeken kiiiimmm söyleyin banaaa yada çok merak ediyosanız ben söyliyimmm

122 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:56:54 

@ civci ben sana daha bişi demiyorum o ülkelerin piyasası tamamen SAVAŞ sanayii üzerine kurulmuştur ben sana gemi üretiyoruz diyorum yukarıda silah sistemini tanıttık sen bana ne diyorsun sen ülkeni kötüleceğine nasıl bişiler yapabilirim diye düşün dünyadaki tüm uçakları Lockheed-Martin yapar f-16 sından f4 ne b52 sinden b-17 sine kadar anladınmı uçak yapmak kolay iş değil ne sanıyosun metali katlayıp havaya mı fırlatıyolar bi uçak 100 milyon dolarlarla ölçülüyo fiyatı hangi ülke uçak yapıyo kendi başına yapanda zaten 1. sırada bırakın böle konuşmayı yaw akıl fikir yokmu sizde hiç...

Uzaklaştırılmış
13 Ekim 2007; 0:57:24 

zuahha türkiye 8. demiş ulan nükleer bombayı geçtim helikopter tank uçak gibi şeyleri dahi dışardan alıyoruz 20 yıl önce amerikada kullanılan uçakaları zımparalayıp bize satıyolar şerefsizim

329 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:58:22 

kara gücü oLaraq en güçLü bizim mehmetçikLerimizz....
ama hava oLaraq amerika faLan giriyor devreye...

ha birde yukarda bi arkada$ beLirtmi$...topLu tüfekLi güçten bahsetmiyor burda bence..
siyasi oLaraq güçten bahsediyor die dü$ünüyorumm...çünkü normaLde türkiye 2 yada 3. sıradaydı...

Fotoğraf çaLışmaLarım.. http://fildisi.deviantart.com/gallery

122 Mesaj
13 Ekim 2007; 0:58:54 

quote:

Orjinalden alıntı: Nightmare_2

bu resimleri çeken kiiiimmm söyleyin banaaa yada çok merak ediyosanız ben söyliyimmm

öt

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
15 gün 14 sa. 41 dk. kadarı kaldı.
13 Ekim 2007; 1:10:13 

Yine 8 iyi bence.

1957 Mesaj
13 Ekim 2007; 1:10:54 

ya ordumuz güçlü olsa nolucak. onun yanında ülke ekonomisinin de iyi olması gerekiyor.

7535 Mesaj
13 Ekim 2007; 1:11:39 

iyiyiz valla bizi biraz hor görüp 8. sıraya atmışlar en azından her konuda 3. sıradayız

ATAM İZİNDEYİZ

/Kingston HyperX 4x1GB 1066MHz CL5 1.98v (D2/1GN)/
/Seagate 500GB-32MB 7200.11 SD1A/WD Caviar Blue 500GB-16MB AAKS/Freecom 500GB External/ Seagate Expansion 500GB External/LG 22x DVD-RW/
/HP S2331 23" DVI-D/Philips A 5.100 - 5+1 Home-Theater System 80W @2002/Sennheiser HD407/

3297 Mesaj
13 Ekim 2007; 1:13:52 

ordumuzun 5. sırada olduğunu düşünüyorum.

nükleer silahlar olmasa 3. sırada olurdu fakat çin ve hindistanda nükleer silah olması nedeniyle 5. sırada kalırız

Astronomi bilimine merakı olanlara: http://www.gokbilim.com
Astrofotoğraflarım için; http://myilmaz61.8m.com
Her gün astronomi ile alakalı bir resim http://www.bulutsu.org/ggg/

Uzaklaştırılmış
13 Ekim 2007; 1:15:02 

Gerçek olduğuna inanmıyorum. Ülkemizde cep telefonu üretemiyorken...

58 Mesaj
13 Ekim 2007; 1:20:02 

quote:

@ civci ben sana daha bişi demiyorum o ülkelerin piyasası tamamen SAVAŞ sanayii üzerine kurulmuştur ben sana gemi üretiyoruz diyorum yukarıda silah sistemini tanıttık sen bana ne diyorsun sen ülkeni kötüleceğine nasıl bişiler yapabilirim diye düşün dünyadaki tüm uçakları Lockheed-Martin yapar f-16 sından f4 ne b52 sinden b-17 sine kadar anladınmı uçak yapmak kolay iş değil ne sanıyosun metali katlayıp havaya mı fırlatıyolar bi uçak 100 milyon dolarlarla ölçülüyo fiyatı hangi ülke uçak yapıyo kendi başına yapanda zaten 1. sırada bırakın böle konuşmayı yaw akıl fikir yokmu sizde hiç...

Uçak yapan ülkeler sölüyeyim ben sana fransa, rusya, a.b.d, hatta iran bile çıkartıyo kendi uçağını, almanyanın da yapacağına şüphem yok fakat üstündeki askeri baskıdan dolayı biraz geri kaldı. Sorun da burda zaten. Böyle kritik bir coğrafyadaysan hakkını vereceksin, bi savaş olduğunda gözünün yaşına bakmazlar, öle devşirme teknolojilerle zor, (kıbrıs çıkarmasında türkiyenin atacak bombası yokmuş bu arada, kaddafi falan yardım etmiş, bunu da belirtiyim) Tabi şimdi ordumuz çok çok daha profosyonel, ama iş gerçektende kendi uçağını tankını üretmekte bitiyor aslında, dünyada söz sahibi olmak isteyen ülekeler bakınca bunu görebilirsin

Bu arada şu basit tartışmada bile ülkemizi kötülediğimizi söylüyonuz ya bravo, ben zaten önümdeki işi yapıyorum sen merak etme, ama hoşunuza gitmeyen şeyler söyleyince direk suçlu olduk, yapmayın.

2848 Mesaj
13 Ekim 2007; 1:25:37 

Akıl var mantık var, dünyanın bana göre en stratejik noktasındaki bir ülkenin askeri gücünün düşük olma gibi bir lüksü olabilir mi? Kafadan ilk 3 te zaten...

Uzaklaştırılmış
13 Ekim 2007; 1:32:16 

Arkadaşlar uyanın......
adamlardaki helikopter 500 tane ise bizde 50 tane [en dandigi]
adamlarda 500 tane tank varsa bizde 100 tane [oda dandik]
adamların silahı son model ise bizimki dededen kalma
TÜRKİYEDE NÜKLEER NEDEN YOK HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ?
daha biz kendi çorbamızı zor üretiyoruz ne askeriyesinden bahsediyonuz...
ben türküm türkiye için ölürüm ama bence ilk 10 da yokuz..
Türkiye rusyayla savaşsa yenemez
amerikayı yenemez:
fransayı yenemez
japonyayı yenemez
italyayı yenemez
iranıda yenemez[nükleeri bile war heriflerin]

2848 Mesaj
13 Ekim 2007; 1:34:43 

quote:

Orjinalden alıntı: magicboyy

Arkadaşlar uyanın......
amerikayı yenemez:
fransayı yenemez
japonyayı yenemez
italyayı yenemez

Bu ordu dünyanın en iyilerinden olmasaydı şu an Anadolu'da Türk devleti mi kalırdı En büyük caydırıcı güç ordudur. O nedenledir ki içten yıkmaya çalışıyorlar. Önce dilimizden başladılar. Sonrası meçhul.. Asıl buna uyanmalı gençlik....

705 Mesaj
13 Ekim 2007; 2:13:04 

quote:

öt

Benim kuzen ya bunları çeken hatta hiç bi yere vermediği bikaç foto daha var bende

1290 Mesaj
13 Ekim 2007; 2:32:11 

yahu sadece bordo bereliler ilk 5 e girmemize yeter

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Mctolga- -- 13 Ekim 2007; 2:32:44 >

Katılım zamanı: 5 Mart 2004

431 Mesaj
13 Ekim 2007; 2:34:06 

Amerika Rusyadan güçlümü 10X

2419 Mesaj
13 Ekim 2007; 2:47:17 

Saçma bir site hadi tahmini olarak birşeyler yazarsınız anlarımda adamlar askeriyedeki çaycı sayısına kadar yazmış neredeyse bu kadar bilgiyi nereden almışlar. Ordulardaki bu bilgileri almak kolay mı?

698 Mesaj
13 Ekim 2007; 2:58:25 

tabi ordunun işi gücü yok,küsürüne kadar siah,arac vs sayısını verecek.

Asus M2 Crosshair--Amd x2 6000+--Ocz value ram 1gb x3 667 mhz--Seagate hdd 80+320--Feel Hurricane Mio--Logitech G15 Keyboard+G7 Mouse--AG-Neovo F-419--Asus WL-600G Modem--Creative İnspire 6+1--Msi 8800 gts oc edition....

108 Mesaj
13 Ekim 2007; 3:16:16 

iki bira içmeden kışın kanyakla ısınmadan silah başına gitmeyen Amerikan askeriyle votkanın dibine vurmada cepheye gitmeyen rus askeriyle Türk Askerini bir mi tutuyorsunuz? İnsan Kullanacak Bunları İnsan, Ufak Atın Biraz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turnOFF -- 13 Ekim 2007; 3:17:17 >

100 YIL

Kimileri yüzünde. yüzünü sevinçle. Kimileri yüzünde. hüzünü hüzünle yaşarlar

383 Mesaj
13 Ekim 2007; 4:34:32 

Türkiye nin en avantajlı ve en caydırıcı olduğu nokta kara gücüdür. Nicelik, eğitim, disiplin, cesaret, vatan sevgisi vb. bakımdan bu coğrafya üzerinde Türkiye nin herhangi bir komşusuyla veya başka bir ülkeyle yapacağı bir kara savaşında Türk ordusunun galip gelmesi olasılığı daha yüksektir. Galip gelemese bile karşısındaki düşmanada kesinlikle çok ciddi zararlar verecektir. Bu da diğer devletlerin farkında oldukları bir gerçektir. Örneğin kardak kriziyle ilgili bir anısını anlatan dönemin yunan dışişleri bakanı theodoros pangalos savaştan neden çekindikleri sorusuna ''Türkiye nin sadece bir ordusunu sınıra kaydırması durumunda bizim seferberlik ilan etmemiz gerekir'' cevabını vermiştir. Tabi bizim SAT komandolarının yunan gemilerine yakalanmadan nasıl kayalıklara çıktıkları halen yunanlıların kafasını karıştıran bir sorudur ki bu da ayrı bir konu.

Ama işin teknolojik yanına geldiğimizde maalesef bazı sıkıntılar vardır. Tabi bu sıkıntılar özellikle savunma sanayi ile ilgili ve özellikle aselsan ın yazılım konusunda yaptığı hamleler ile yavaş yavaş giderilmektedir. Özellikle ilerisi için artık silah sistemlerini direkt almayıp ortak üretim gibi seçeneklere yöneliyoruz. ki bu kendi teknolojini geliştirebilme ve bağımsızlaşabilme konusunda önemli adımlar. ama artık eskimeye başlayan şu anki silah sistemlerimizin çoğu önceki yıllarda yapılan hazır alımlardan oluşmaktadır. ve başkasının ürettiği silahın, füzenin ne sonuçlar ortaya çıkardığı arjantin ile ingiltere arasındaki falkland savaşında fransız exociet füzeleri olayında görüldü.
mevcut önemli çalışmalara şöyle bir bakarsak:

- öncelikle kara gücünün en önemli unsurlarından olan tanklar: yıllardır sonuçlanması beklenen yeni nesil tank konusunda bilindiği üzere milli kaynaklarla üretim seçeneği kabul gördü ve bu iş için otokar firması seçildi. bu savunma sanayisinin gelişmesi adına iyi bir şey ama bu konuda pek tecrübesi ve bilgi birikimi olmayan bir ülkeyiz. ve sonuç olarak ortaya nasıl bir ürün çıkacağı meçhul. Diğer ülkelerin yeni nesil tank modelleri ile mukayese edildiğinde nasıl bir konumda olacak. ve bu milli tanklar envantere girene kadar ordunun envanterindeki en gelişmiş tanklar yaklaşık 300 tane olan leopard2 a4 ler ve 170 tane olan sabra lar(modernize edilmiş m60 lar) olacaklar. bu konuda sayı biraz yetersiz. ve elimizde bol miktarda bulunan diğer m60, leopard1 ve m48 tankları maalesef teknoloji olarak eskidiler.
- piyade tüfekleri: artık eskiyen g3 lerin yerine modern piyade tüfeği olarak hk33 ler geldi ama sonuç fiyasko oldu. bu konuda da bazı sıkıntılar var. yeni çalışmalar yapılıyor sanırım.
- taarruz helikopteri: ordunun yeni taaruz helikopterlerini italyan agusta ile birlikte tai üretecek. ancak bu helikopterin rakiplerine (apache, tiger gibi) göre performansı nasıldır ve envantere gireceği ve ileri dönemdeki teknolojik seviyeye göre bir düzenleme yapılacak mı pek bilgi yok. ayrıca bu ara dönemde elimizdeki sınırlı sayıdaki emektar cobra larla ve kiralık olarak gelecek 10adet agusta a-129 ile idare edeceğiz.
- hava savunma: bu konuda bazı çalışmalar var ama mevcut durum biraz sıkıntı veriyor. özellikle orta ve uzun menzilli hava savunmamız yetersiz. halen 1960lardan kalan nike bataryalarımız var. bunlarla kendimizi savaş uçaklarına ve balistik füzelere karşı korumak zorundayız. bu konuda çözüm olarak maalesef israil ve amerikan sistemlerine yöneleceğiz galiba. umarım bu konudada milli üretim seçeneğine yönelebiliriz.
- savaş uçağı: yakın zamanda amerika dan f-16 alımı planlanmakta. ve ayrıca Türkiye yeni nesil savaş uçağı üretimi projesinde yeralmakta. tabi bu noktada amerika nın bazı önemli teknolojik bilgileri ortaklarına vermemesi sıkıntı doğuruyor.

bunların yanında milli gemi üretimi ve özellikle çin le ortak çalışmalarla üretilen ve çalışmaları sürdürülen balistik, güdümlü ve güdümsüz füzeler ve söylentileri olan cruise füzeleri geleceğin hareket kabiliyeti yüksek, kendi imkanlarını ve yüksek teknolojisini kullanan, kullandığı silah sistemlerinin sırlarını başka kimsenin bilmediği ordusu konusunda umutlar veriyor.

offf uzun bi yazı oldu be.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melalcholic -- 13 Ekim 2007; 4:35:29 >

7136 Mesaj
13 Ekim 2007; 4:54:47 

uzun ama kısaca "ulusal savunma sanayi" kurma adına yapılan birtakım şeylerin var olduğunu özetleyen bi yazı olmuş. çok daha fazla, daha hızlı, daha bi istekle şu işin peşine düşülse aslında ortaya yakın zamanda başarılı somut örnekler çıkabilir.

4330 Mesaj
13 Ekim 2007; 5:35:47 

quote:

Orjinalden alıntı: magicboyy

Arkadaşlar uyanın......
amerikayı yenemez:
fransayı yenemez
japonyayı yenemez
italyayı yenemez

türkiyenin nükleeri olmadığını nereden biliyorsun?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1348 Mesaj
13 Ekim 2007; 5:41:22 

quote:

Orjinalden alıntı: radyasyo_N

Bu ordu dünyanın en iyilerinden olmasaydı şu an Anadolu'da Türk devleti mi kalırdı En büyük caydırıcı güç ordudur. O nedenledir ki içten yıkmaya çalışıyorlar. Önce dilimizden başladılar. Sonrası meçhul.. Asıl buna uyanmalı gençlik....

hayır..en büyük caydırıcı güç abd ye karşı rusya rusyaya karşı abd dir ...ama bu durmu yavaş yavaş değişiyor değişecek..Türkiye sıçrama rampasının eşiğindedir

2242 Mesaj
13 Ekim 2007; 6:45:41 

Buradaki verilen sıralama külliyen saçmalık...

Neden?

Çünkü 2 tane atom bombası atan ülke, ki bunu İran şu anda yapabilir...

Savaşta olduğu ülkeyi mahfeder ve savaşı anında bitirir...

� Beşiktaş JK � ÇARŞI
Ey iman edenler Allah'ın size helal ettiği temiz şeyleri haram kılmayın, hududu da aşmayın. Doğrusu Allah, aşırı gidenleri sevmez. Allah'ın size verdiği rızıktan temiz ve helal olarak yiyin. İnandığınız Allah'dan sakının.Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

1248 Mesaj
13 Ekim 2007; 8:54:37 

türk ordusunda nükler bomba olmadını gören varmı ? emin olmadımız şeyler hakkında konuşmayalım nerden neyin cıkacagı belli olmaz

Never Forget,Never Forgive

213 Mesaj
13 Ekim 2007; 11:32:58 

ya almanya frasna turkiyeden önde olamaz abd rusya vs normal ama almanya ne ki eskişehir kadar nufusu var :D

"imza"

1310 Mesaj
13 Ekim 2007; 11:39:23 

quote:

Orjinalden alıntı: RAPEDSOUL

ya almanya frasna turkiyeden önde olamaz abd rusya vs normal ama almanya ne ki eskişehir kadar nufusu var :D

Almanya'nın mı Eskişehir kadar nüfusu var ? Güldürdün benii

Almanya 2003 Toplam Nufüs : 82.398.326
Bizden bile çok. Bu arada adamlar dünya teknoloji devi bence bizden yukarı olmasına bu kadar şaşırmamak lazım ayrıca bizim askerimiz kadar onlarında disiplinleri dünyaca ünlüdür...

4303 Mesaj
13 Ekim 2007; 11:50:00 

Rusyayı ikinci sıraya koymaları garip olmuş Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Rusyanın eski gücü kalmadı.Amerikada o kadar sandığınız kadar güçlü bir ülke değil Vietnama girdide ne oldu ölü verip geri döndü.

122 Mesaj
13 Ekim 2007; 12:10:26 

quote:

Orjinalden alıntı: Civci

Uçak yapan ülkeler sölüyeyim ben sana fransa, rusya, a.b.d, hatta iran bile çıkartıyo kendi uçağını, almanyanın da yapacağına şüphem yok fakat üstündeki askeri baskıdan dolayı biraz geri kaldı. Sorun da burda zaten. Böyle kritik bir coğrafyadaysan hakkını vereceksin, bi savaş olduğunda gözünün yaşına bakmazlar, öle devşirme teknolojilerle zor, (kıbrıs çıkarmasında türkiyenin atacak bombası yokmuş bu arada, kaddafi falan yardım etmiş, bunu da belirtiyim) Tabi şimdi ordumuz çok çok daha profosyonel, ama iş gerçektende kendi uçağını tankını üretmekte bitiyor aslında, dünyada söz sahibi olmak isteyen ülekeler bakınca bunu görebilirsin

Bu arada şu basit tartışmada bile ülkemizi kötülediğimizi söylüyonuz ya bravo, ben zaten önümdeki işi yapıyorum sen merak etme, ama hoşunuza gitmeyen şeyler söyleyince direk suçlu olduk, yapmayın.

arkadaşım sen anlamıyor musun yoksa anlamak mı istemiyorsun dünya da savaş uçağı yapan firma bir elin parmaklarının yarısını geçmez hiç bir ordu uçak tank tüfek yapmaz!!! bunu özel sektör yapar iran savaş uçağı yapıyormuş nerden duydun onun elindeki teknoloji ne,nüke bomba yapmak çok mu zor bir iş zannediyorsun git al şubat 2003 Bilim Ve Teknik dergisini anlatıyo sana nasıl yapılır hatta sitesinde .pdf formatında hala daha var git oku onu da gel nerden sallıyonuz bu uçak işini sanki kağıttan şeytan uçak yapıyonuz yapan firma tek diyoruz adam 5 ülke adı saydı

3046 Mesaj
13 Ekim 2007; 12:18:23 

quote:

Orjinalden alıntı: II.Xesow

1 United States
2 Russia
3 China
4 India
5 Germany
6 France
7 Japan
8 Turkey
9 Brazil
10 Great Britain
11 Italy
12 South Korea
13 Indonesia
14 Mexico
15 Canada
16 Iran
17 Egypt
18 North Korea
19 Spain
20 Pakistan
21 Australia
22 Saudi Arabia
23 Thailand
24 Argentina
25 Sweden
26 Israel
27 Greece
28 Taiwan
29 Syria
30 Philippines
31 Poland
32 Ukraine
33 Norway
34 Iraq
35 Libya
36 Venezuela
37 Lebanon
38 Nepal
39 Afghanistan

dediğin gibi haklısın Amerika 2. dünya savaşı sonrası o ülkelere sadece kendilerini sabunabilecekleri kadar teknoloji sahibi olabililirler diye izin verdi saldırı ordusu geliştiremez kullanamazlar. böyle bi kapasiteleri yok Asimile olmuş almanlar savaş çıkarcak ha ki fransa almanyanın aynısı bunlar maddi güç yani elle tutulabilir unutmayınki Biz Türkler savaşırken Manevi güçle Allah aşkıyla Şehit Olma şerefiyle savaşırız ki bu bizi o ülkeler arasında 3 puan ileri atar
dünyanın en iyi 3. ordusuna sahibiz gerisi yalan. diğer 2 ordu bizden üstün çünkü onların parası bizim manevi gücümüzü ezebilecek kadar çok

NOTHING IS TRUE, EVERYTHING IS PERMITTED...

329 Mesaj
13 Ekim 2007; 12:25:27 

quote:

Orjinalden alıntı: radyasyo_N

çanakkaLe de çok mu teknoLojiktik .??

Fotoğraf çaLışmaLarım.. http://fildisi.deviantart.com/gallery

3504 Mesaj
13 Ekim 2007; 12:28:02 

Komik ya 14-17 yaşında daha eline silah almamış, askere gitmemeiş çocuklar "Bizim nükleerimiz yok, bizim şuyumuz eski" deyip yerini beğenmiyor. Diğeri kendini SÜPER GÜÇ sanıp almanya ve fransaya laf ediyor. Komik ya

2278 Mesaj
13 Ekim 2007; 12:30:04 

Available Military Manpower: 16,756,323

bilmiyorlar ki gerektiginde tum ulke savasir

3696 Mesaj
13 Ekim 2007; 12:31:07 

quote:

Orjinalden alıntı: FiLDi$i

çanakkaLe de çok mu teknoLojiktik .??

Lafa Bak Tarihten zerre kadar anlamadığın belli.
Tarihte şunu öğretmiyorlarmı size olayları yer zaman göre inceleyin diye.
1915 te Dünya cok mu teknolojikti ?
O zamanki tek fark Onlarda gemi vardı bizde yoktu Ama Bizde vatan sevgisi vardı Neyse.

@magicboyy
Arkadaşım o beğenmedin dandik uçaklar dandik teknoloji olmasa sen bu topraklarda kaç dakika Yaşayabilirsin .. Allah tecrübe etmeni nasip etmez inşallah.
O beğenmediğin ordunun timleri Dünyada İlk 3 'e o dandik teknoloji ile giriyorlar değil mi ?
Ya sen ne gördün de böyle bi yorum yapabiliyorsun?
Yoksa önünde Ordunun dökümanlarımı var ?
Arkadaşım Tsk Ne kadar basına açık olsada bir o kadarda kapalıdır İnsanlara görmesi gerekenlerin %1 'ini ya gösterir ya göstermez gerisi senin hayal gücün.

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
Mustafa Kemal ATATÜRK

5096 Mesaj
13 Ekim 2007; 12:32:36 

komutanın kralı ordunun ilahı var.
ama öyle bir yöneticiler varki

sesin yoksa resmin var!

3046 Mesaj
13 Ekim 2007; 12:35:53 

Baron17

Fransa bıraksın o nükleerleri gelsin kim fransa iki fransızdan mı korkucaz Almanya nereye savaş nereye almanya berbat durumda kendi milleti nerdeyse aç kalacak Avrupadan hiç bi nane çıkmaz. Eğer psikolojisi Almanya ve fransa altında bile ezilen varsa hiç kusura bakmayın ben bu ülkede yaşıyorum bu ülke için gerekirse savaşırım gerekirse ölürüm varsa Yemiyen bu topraklarda durmasın bu toprak kaynıyo çünkü kanla alındı kanla bile vermeyiz. Eyw sözüm yok söz gelmesin. He dip not ordaki Ordu diye gösterdiklerin tek gelsin geçicekleri çepheyi göster gülim.