Şimdi Ara

## G92 Temelli GeForce 8800GTX / 8800Ultra Yolda ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
2.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## G92 Temelli GeForce 8800GTX / 8800Ultra Yolda ##

Nvidia 29 Ekim'de GeForce 8800GT modelini pazara sunacak. Firmanın ekran kartı 65nm üretim teknolojisine sahip G92 gpu'sunu esas alacak. GeForce 8800GT'den sonrası için de planları bulunan Nvidia, G92 gp'sunu diğer modellerinde de kullanmayı planlıyor. Gelen bilgilere göre, GeForce 800 Ultra'ya kadar pek çok model 65nm üretim teknolojisine sahip yeni gpu'tyu kullanabilir.

- GeForce 8800 GT : 112 adet genel işlem birimi, PCIe 2.0, PV3.0 (VC1), 256-bit belek veri yolu
    - GeForce 8800 GTS : 112 adet genel işlem birimi, PCIe 2.0, PV3.0 (VC1), 320-bit bellek veri yolu
    - GeForce 8800 GTX : 128 adet genel işlem birimi, PCIe 2.0, PV3.0 (VC1), 384-bit bellek veri yolu
    - GeForce 8800 Ultra : 128 adet genel işlem birimi, PCIe 2.0, PV3.0 (VC1), 384-bit bellek veri yolu

Görüldüğü üzere G92 temelli ekran kartlarının ilk dikkat çeken noktasu PureVideo 3 desteğine sahip olmaları gösterilebilir. Daha önce firmanın giriş ve orta segment çözümlerinde yer alan ve donanımsal video hızlandırmayı sağlayan PureVideo 3.0 teknolojisi artık firmanın tepe modellerinde de her alacak ve şu an kullanılan PureVideo HD teknolojisinn desteklemediği VC-1 formatına da destek verecek.

Tabi kartların kullanacağı yeni grafik işlemcisinin 65nm üretim teknolojisine sahip olması kullanılacak soğutma çözümünde de farklılık yaratabilir. Bununla birlikte özellikle kartların grafik işlemciler yüksek saat hızları ile de gelebilirler. Detaylar netleştikçe belirtmeye devam edeceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 12 Ekim 2007; 9:07:10 >

• Herkesin Bayramını Kutlar Esenlikler Dilerim

Güzel haber fx57 teşekkürler bugün bayram çık gez dolaş şeker topla az
  • Cümleten iyi bayramlar.

Kartlar iyi de neden hala nvidia bu kartlarında 512 bit bellek kullanamadı.Sanırım fazla bir getirisinin olmadığını düşünüyor.Birde anlamadığım 8800gtx gibi bir kartta 128 birleşik stream ünite sayısı az değilmi sizce.2900xt de 320 adet olmasına karşın 8800gtx/ultarı bu 2900xt nin önüne taşıyan nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrPerFormance -- 12 Ekim 2007; 8:57:54 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kumandan

Herkesin Bayramını Kutlar Esenlikler Dilerim

Evet bu vesileyle bende herkesin bayramını kutlamış olayım.
    Not: Konuyu baytram tebrik başlığına dönüştürmeyelim.

@Kumandan,
    Şeker istemiyorum para versinler para

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

@Kumandan,

sabah sabah güldüm allah da sizi güldürsün
    ben de tüm islam aleminin bayramını kutluyorum
    fx57 sen istesen de istemesende bu topik bayram tebrik topiğine döner diye tahmin ediyorum

• quote:

Orjinalden alıntı: ramazanyur

quote:

quote:

@Kumandan,

sabah sabah güldüm allah da sizi güldürsün
    ben de tüm islam aleminin bayramını kutluyorum
    fx57 sen istesen de istemesende bu topik bayram tebrik topiğine döner diye tahmin ediyorum

Bencede.

Herkesin bayramı kutlu olsun.

Mesajları silmek yok.

• quote:

@Kumandan,

para verenden para al şeker verenden şeker al bayram sonrası satarsın şekerleri ikinci el bölümünde toplu paran olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kumandan -- 12 Ekim 2007; 9:35:48 >
  • fx57 8800GTS/GTX/Ultra haberı yapmıs yazılan yorumlar bayramlasma uzerıne
  • 8800gtx ile ultra 65nm sayesinde gpu hızları daha yüksek değerlere ulaşacak ve performansınlarına performans kataca bakalım fiyatları ne alemde olacak
    @Kumandan,fx57 siz beni güldürdünüz Allah ta sizi güldürsün
    bayramınız kutlu olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Firienholt -- 12 Ekim 2007; 10:30:40 >
  • directx10 mu olacaklar yosa 10.1'mi...birde bari sahder işlemci sayısını artırsalardı biraz daha...gerçi yükseltilmiş saat hızlarıda iyi iş görür

herkesin bayramı mübarek olsun
  • hadi bakalım atı ile nvidea nın yeni modellerinin ne getireceğini göreceğiz.
  • Muhtemelen DX10.1 olması gerekiyor....
    Hazır bayramlaşma ortamı oluşmuşken bende Herkesin Ramazan Bayramını kutluyorum...
    Sağlık,mutluluk ve esenlik dileklerimle Hayırlı Bayramlar...

Birde genel bir tavsiye.Tatlıyı fazla kaçırmayın
  • quote:

quote:

@Kumandan,

para verenden para al şeker verenden şeker al bayram sonrası satarsın şekerleri ikinci el bölümünde toplu paran olur

Acaba Nvidia 9xxx serisindne vazgeçtide oyalamak için sürekli 8xxx serisinimi geliştiriyor

Haber için sağol fx57...

• Niçin aynı modellerin 65 nm'sini üreterek saat hızlarını arttırarak gıdım gıdım arttıracaklar performansı anlamıyorum, 90 Nm 8800 Ultra alanlara resmen hakaret zira 65 nm olanları daha ucuza gelecektir.

Noluyor bu firmalar anlamış değilim, ben 8800 Ultta'ya %40-50 fark atan, daha yeni teknolojilerle gelen Geforce 9 serisini bekliyordum açıkcası.
  • pazarlama diyelim kısaca adam teknolojisini zırt die tüketirse olmaz .
    Bayramınızı kutlarım hepinizin dh bayram hediyesi tum uyelere alienware lar dagitiomus sistemı biz yapıp yollıcaz :D
  • enteresan dx 10.1 destegi yok degil mi yeni jenerasyonlarında ???
  • quote:

Orjinalden alıntı: MrPerFormance

Cümleten iyi bayramlar.

Kartlar iyi de neden hala nvidia bu kartlarında 512 bit bellek kullanamadı.Sanırım fazla bir getirisinin olmadığını düşünüyor.Birde anlamadığım 8800gtx gibi bir kartta 128 birleşik stream ünite sayısı az değilmi sizce.2900xt de 320 adet olmasına karşın 8800gtx/ultarı bu 2900xt nin önüne taşıyan nedir?

Aslında, HD serîsi ve Geforce 8 serisi, rakamların iyice anlamsızlaştığının bir göstergesi.

Sayamayacağım pek çok sebep de var, ben bir iki örnek vereceğim sadece:

HD 2900, HD 2600... Evet, yüksek sayıda birime sahipler, ama 320x1, 120x1 değil. 64x5, 24x5... diye gider. İşlemcinin mimarîsi farklı yani (beni biraz aşar bunlar. Forumda ayrıntılı anlatacak bir kimse mevcut. İnşallah bakar buraya).

HD 2900'ün paralel işlemcileri (320), çekirdek hızıyla eşit çalışıyor. Yani, 742 mhz çekirdekte 742 mhz paralel işlemci.

Geforce 8'lerde ise durum farklı. 8800 Ultra, 612 mhz çekirdek hızındayken, paralel işlemciler 1500'de çalışır (voltaj verilmeden yapılan hız aşırtmayla 1700'e kadar yolu var. Evet, 2900 de hız aşırtma oluyor).

Bunun haricinde çok önemli bir husus var: Doku işleme yeteneği. Düz HD 2900 XT, saat turu (742 mhz'li) başına 16 doku süzme, 16 doku doku adresleme yapar. 8800 Ultra ise, saat turu (612 mhz) başına 64 doku süzme, 32 doku adresleme yeteneğinde. Yani, rakamların çıkardığı sonuçlar aldatsa da, Geforce 8'lerin doku işlemede önemli ölçüde üstün oldukları bir gerçek.

Ve bir de, 8800 Ultra'da 612 mhz 24 ROP mevcutken HD 2900 XT'De 742 mhz 16 ROP bulunuyor (ROP'lar, verîleri gırafik belleğine doldurur. Çok belirleyici değiller, sayıların oranlı tutulması sebebiyle).

512 bit bellek, mimarî farklı olunca taşıdığı anlam değişiyor tabii. Ama, Ultra 2160 mhz hızdayken 103.68 GB/sn, 2900 XT 1650 mhz hızdayken 105.6 GB/sn sunuyor. Çok önemli olsaydı bile, bir şey değişmezdi :)

Son olarak, HD'lerin tarayıcı (shader) üzerinden keskinlik yumuşatma (anti - aliasing) yapması, bazı oyunlarda düşük başarım vermesine yol açıyor.

En yüzeysel açıklama bu. HD 2900 iyi karttır tabii, bu ayrı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 12 Ekim 2007; 12:12:19 >

• iyi bayramlar.

bit önemli değil mb önemli değil ddr3-4 olması önemli değil.(!)
    peki ne önemli?

arabada nasıl beygir fazlalığı iyiyse ekran kartı için de bit ve stream sayısı önemli .bunu bilmeyen biri bile hangisi en yüksek değerlere sahipse onu almalıydı ama şimdi görüyorum ki 512bit bile 320bitlik bi kartın gerisinde kalıyor.ne iş?
    eğer bu değerlere itimat etmiyeceksek neye itimat edicez şaşırdım...
  • Tuğerr bahsettiğin @kobb sanırım

Bundan sonra hiç sayıları kafaya takmamak lazım zaten, sadece testlere bakın.Tabi güvenilir sitelere, örneğin burası gibi, guru3d gibi fudzilla gibi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: DanGWaR

Tuğerr bahsettiğin @kobb sanırım

Bundan sonra hiç sayıları kafaya takmamak lazım zaten, sadece testlere bakın.Tabi güvenilir sitelere, örneğin burası gibi, guru3d gibi fudzilla gibi...

Evet

Kesinlikle, sadece testlere bakılmalı.

Ama, 320 işlemciyi kafaya takan birine de şöyle basit bir açıklama yapmak gerekti.

Zaten, o 320 ve 128'in içinde pek çok mesele var. Değişimli iş gören ALU'lar vs. (@kobb sağolsun) Uzun iş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 12 Ekim 2007; 12:41:27 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.