Şimdi Ara

## ATi Radeon HD 2950 Pro'nun Satışını Öne Aldı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi Radeon HD 2950 Pro'nun Satışını Öne Aldı ##

Daha önce haberlerimizde de belirttiğimiz üzere Nvidia, 65nm üretim teknolojisine sahip G92 gpu'sunun güç vereceği GeForce 8800GT modelini 29 Ekim ile birlikte satışa sunacak. Bu noktada AMD-ATi'nin 55nm üretim teknolojisine sahip Radeon HD 2950 Pro modeli ise 19 Kasım'da satışa sunulacaktı. Sunulacaktı diyoruz çünkü AMD-ATi tarafında ufak bir değişiklik söz konusu.

Bilindiği giib ekran kartı dünyası özellikle Crysis'e yoğunlaşmış durumda ve eğer bir son dakika değişikliği olmaz ise Crysis 16 Kasım'da raflardaki yerini almaya başlayacak. Pek çok kullanıcının Crysis'e yoğunlaştığını gören AMD-ATi, 19 Kasım yerine RV670 temelli Radoen HD 2950 Pro modelini çok büyük bir ihtimalle Crysis'den 1 gün önce 15 Kasım'da piyasaya sürecek. Bir başka değişle HD 2950 Pro, GeForce 8800GT'den iki hafta sonra satışa çıkmış olacak.

Buradan hareketle RV670 gpu'sunun özelliklerini hatırlamakta da fayda var. 55nm üretim teknolojisi ile üretilecek olan Radeon HD 2950 Pro, 320 adet stream işlemcisini sahip olacak ve 256-bit bellek veri yolu ile gelecek. RV670, Radeo HD 2950 Pro ve XT olmak üzere en azından ilk etapta iki farklı modele güç verecek. XT modelinin piyasaya çıkış tarihi henüz netlik kazanmış değil ama Pro ile eş zamanlı olarak ta piyasaya sürülebilir. HD 2950XT modelinin saat hızı gpu için 825MHz, bellekler içinse 2400MHz olacak. Tabi kart GDDR4 bellek ile gelecek.

2950XT modelinin aksine 2950 Pro modelinin gpu için saat hızı 750MHz, bellek frekansı ise 1800MHz olacak. Tabi Pro modeli farklılık olarak saat hızlarından da tahmin edebilecğeiniz üzere GDDR3 bellek ile gelecek. Radeon HD 2950 Pro 256/512MB GDDR3, 2950XT ise 512MB GDDR4 bellek ile gelecek.

PCIe 2.0 destekli olan kartlar DirectX 10.1 desteğine de sahip olacaklar. GeForce 8800GT'ye göre bu önemli bir farklılık yaratabilir. Zira ilk gelen bilgilere göre GeForce 8800GT modeli DirectX 10.1 desteğine sahip olamayabilir. Bununla birlikte HD 2950 serisi UVD özelliğine de sahip olacak. Yani HD 2950 Pro ve XT modelleri ile HD DVD ve Blu Ray için donanımsal hızlandırma da mevcut olacak.

Kartların fiyatları da seçim kritlerlerinde son derece önemli bir rol oynayacak. Radeon HD 2950 Pro modeli muhtemelen 199-249$ arası fiyat etiketi ile satışa sunulacak. XT modelinin fiyatıda Pro modeline göre şekillenecek. GeForce 8800GT ile Nvidia, HD 2950 Pro ile de AMD-ATi, bakalım Crysis düellosunu ilk etapta kim kazanacak göreceğiz.

• beklediğim kart teşekkürler haber için
  • ah be ılk yorum yapıcaktım ama crysıs de nvıdıa kazanır cunku nvıdıa optımızelı
  • uvd nin nvidia versiyonu neydi
  • quote:

Orjinalden alıntı: LINEBACKER

uvd nin nvidia versiyonu neydi

PureVideo HD
  • Ben en çok 2950xt nin performansını merak ediyorum açıkcası..Umarım tatmin edici bir performans sunarda alırız..
  • Crysis çıkış tarihinden 1 gün önce deilde 1 hafta önce çıkması çok daha iyi olucaktı die düşünüyorum.. ama yinede Bekleyenler için çok iyi bi haber...
  • 2900xt de ati çıkış tarihini erteleyip durdu bundada öne alıyor neyse güzel haber crysistede bence 2950pro 8800gt yi geride bırakabilir
  • 1 ay daha sabredelım bakalım.
  • HD2950XT gerçekten güzel kart. 825/2400mhz de gelecek..

Ama 256bit olmasından dolayı HD2950XT ye geçip geçmeme konusunda kararsızım.

Aslında tamamen overclock kapasitesine bakıyor. Bu kart çok az güç çekmesinden ve az ısınmasından dolayı eğer oc ile 1000mhz Gpu değerlerini görürse 256bit olsa dahi ortada HD2900XT fln bırakmaz.

Neyse bekleyelim görelim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gunwane

Ben en çok 2950xt nin performansını merak ediyorum açıkcası..Umarım tatmin edici bir performans sunarda alırız..

kesinlikle bende 2950xt yi bekliyorum bakalım nasıl bir performansı olacak.
  • PCIe 2.0 olan kartı PCIe 1.0 veya 1.1 ile çalıştırabilecek miyiz? Piyasadaki anakartlarda pek 2.0 desteği göremedim.
  • Ati yeni model ekran kartlarında shader hızını biraz arttırsa o zaman daha iyi olurdu
  • amd'den ilk defa erteleme değilde öne alma haberi okudum, ii haber
  • quote:

Orjinalden alıntı: Efendi_

PCIe 2.0 olan kartı PCIe 1.0 veya 1.1 ile çalıştırabilecek miyiz? Piyasadaki anakartlarda pek 2.0 desteği göremedim.

PCIe 2.0 spesifkasyonu geriye doğru uyumludur.
  • fiyatları ilede çok iddialı olacaklar gibi.. pro nun fiyatı çok iyi gibi geldi bana...
  • Benim kart sonunda ufukta gözüktü. Bekleyen derviş muradına erecek az kaldı. HD 2900XT bütün istediklerim özelliklere hitap ediyor. Düşük güçte, sessiz, daha serin daha komplike ve daha ucuz olacak. Herkese tavsiye olunur. HD 2900 Proya hemen atlamamanızı tavsiye ederim.
  • HD 2950 XT, 256 Bit ile 512 Bit HD 2900 Xt'yi geçerse çok tuhaf olur açıkcası, gerçi bellek veriyolu çok farketmiyor ama...Esas HD 2950 Pro Gddr 4 versiyonu çıkarsa çok iyi olur, Pro@Xt günlerine geri döneriz, zaten mevcut HD 2900 Pro'larda, Xt olarak kullanılabiliyor.
  • Pci 16x slotuna bu kartları sorunsuz takabilecekmiyiz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Soultrap

HD2950XT gerçekten güzel kart. 825/2400mhz de gelecek..

Ama 256bit olmasından dolayı HD2950XT ye geçip geçmeme konusunda kararsızım.

Aslında tamamen overclock kapasitesine bakıyor. Bu kart çok az güç çekmesinden ve az ısınmasından dolayı eğer oc ile 1000mhz Gpu değerlerini görürse 256bit olsa dahi ortada HD2900XT fln bırakmaz.

Neyse bekleyelim görelim...

güç olayı tamam da az ısınma konusunda nasıl emin olabiliyorsunuz ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.