Mikrodalga ısıtma sistemi yapacagim
48 Cevap11431 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

26 Mesaj
7 Ekim 2007; 23:21:40 

Selamlar ..

Mikrodalgayı kullanarak suyu ısıtıp peteklere verecek bir sistem icin araştırma yaptım kendimce bazı hazırlıklar yaptım.. Mikrodalga fırın alıp söktüm 600x1500 petek genleşme tankı sirkülasyon pompası vanalar ve tesisat malzemeleride hazır. Kapalı devre bi sistem olacak. Kullanacağım mikrodalga üreteci 600 W. Fırını sökmeden önce
yaptığım denemelerde şebeke suyunun 2lt sini cam kapta 10 dakikada 55°c ye çıkardı. bana 80/90 °C lazım yani biraz daha fazla süre ısıtmam gerek.
Ben sistemi kurmadan önce bazı merak ettiğim noktalarda bilgisi olanların yardımı bekliyorum.

Merak ettiklerim ise şunlar..
1-Mikrodalga metallerden yansıyor
eğer öyle ise ışın yoğunluğunu arttırmak için yada suya temas edece mikrodalga ışının yolundaki su miktarını
arttırmak için değişik şekillerde konumlandırılmış metal yansıtma plakaları koyulması faydalı olurmu ?
2-Mikrodalga ışınlarını görmenin bi yolu varmı? izlediği bi rota varmıdır. Yada doğrultu vs..
3-Mikrodalga ışınları çizgisel bi yolmu izler yoksa kaynaktan uzaklaştıkça açılı veya konik bir şekilde büyüyen bir ışın huzmesi şeklindemi ?

Konu ile ilgili bilgisi olanların yardımını bekliyorum..

Bu linkte bu işe girişmiş bi abimizin yazısı var

http://www.biltek.tubit...tezgah.php?proje_id=498

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuzruhi -- 8 Ekim 2007; 18:23:20 >

NE OLURSAN OL ..ADAM OL
Herşeyi bilmene gerek yok.. Haddini bil yeter.. !!

12678 Mesaj
7 Ekim 2007; 23:43:19 

quote:

Orjinalden alıntı: tuzruhi

Selamlar ..

Mikrodalgayı kullanarak suyu ısıtıp peteklere verecek bir sistem icin araştırma yaptım kendimce bazı hazırlıklar yaptım.. Mikrodalga fırın alıp söktüm 600x1500 petek genleşme tankı sirkülasyon pompası vanalar ve tesisat malzemeleride hazır. Kapalı devre bi sistem olacak. Kullanacağım mikrodalga üreteci 600 W. Fırını sökmeden önce
yaptığım denemelerde şebeke suyunun 2lt sini cam kapta 10 dakikada 55°c ye çıkardı. bana 80/90 °C lazım yani biraz daha fazla süre ısıtmam gerek.
Ben sistemi kurmadan önce bazı merak ettiğim noktalarda bilgisi olanların yardımı bekliyorum.

eğer öyle ise ışın yoğunluğunu arttırmak için yada suya temas edece mikrodalga ışının yolundaki su miktarını
arttırmak için değişik şekillerde konumlandırılmış metal yansıtma plakaları koyulması faydalı olurmu ?
2-Mikrodalga ışınlarını görmenin bi yolu varmı? izlediği bi rota varmıdır. Yada doğrultu vs..
3-Mikrodalga ışınları çizgisel bi yolmu izler yoksa kaynaktan uzaklaştıkça açılı veya konik bir şekilde büyüyen bir ışın huzmesi şeklindemi ?

Saygılar

Mikrodalga fırına bir bardak su koy gör bak neler oluyor. bardakta patlayan suyu göreceksin

"İnsanın değerini varlığı değil yokluğu gösterir. Ki, yokluğu birşey değiştirmeyenin, varlığı gereksizdir."
Dostoyevski

26 Mesaj
7 Ekim 2007; 23:47:33 

Ne demek şimdi bu... ?
quote:

Orjinalden alıntı: krm-iks

quote:

Selamlar ..

Saygılar

Mikrodalga fırına bir bardak su koy gör bak neler oluyor. bardakta patlayan suyu göreceksin

dalgamı geçiyorsun ???

NE OLURSAN OL ..ADAM OL

12678 Mesaj
8 Ekim 2007; 0:13:51 

dalaga geçmiyorum

su molekülleri mikrodalgaya maruz kaldığında çok hızlı sürtündükleri için kaynama deyil adeta taşmaya sebep olur

"İnsanın değerini varlığı değil yokluğu gösterir. Ki, yokluğu birşey değiştirmeyenin, varlığı gereksizdir."
Dostoyevski

26 Mesaj
8 Ekim 2007; 0:35:54 

quote:

dalaga geçmiyorum

su molekülleri mikrodalgaya maruz kaldığında çok hızlı sürtündükleri için kaynama deyil adeta taşmaya sebep olur

Denedim o kadarda kaynamadı dediğim gibi sadece ve sadece 10 dakikada 55-60 derece ısındı.. amac zaten kaynatmak değil sadece kontrollü olarak 80/90 dereceye ısıtmak..

NE OLURSAN OL ..ADAM OL

12678 Mesaj
8 Ekim 2007; 0:44:36 

mikrodalga fırının içine metal olan her hangi birşey koyduğunda kızarır, onun yansıtıcısı metal olmasa gerek

birde odayı veya evimi ısıtıcan

Dostoyevski

12678 Mesaj
8 Ekim 2007; 0:51:21 

biri de normal odanın ez zor şartlarda 22 derece oda sıcaklığı için (şehir,odanın konumu vs değişir) en az 3000 kcal/saat

Dostoyevski

26 Mesaj
8 Ekim 2007; 0:58:25 

quote:

mikrodalga fırının içine metal olan her hangi birşey koyduğunda kızarır, onun yansıtıcısı metal olmasa gerek

birde odayı veya evimi ısıtıcan

Kızarması daha iyi su daha çabuk ısınır o zaman.. Keşke sökmeden önce deneseydim. Ayrıca yansıtıcı metal diye bişey yok zaten fırının gövdesi 0.8 mm galvanize sac ..bu sacta o kadar ısınmıyo ısınması işime gelir. zaten.

NE OLURSAN OL ..ADAM OL

366 Mesaj
8 Ekim 2007; 5:52:18 

yukarıda yazılanları okuduktan sonra ne yaptıgının farkında olmayıp ateşle oynayan küçük çocukları anımsadım nedense...

yapmayın kardeşim siz daha ne ile uğraştıgınızın farkına bile varamadan böbreklerinizi ve gözlerinizi elinize alırsınız haberiniz olmaz

metal kaşığı kızartan aletin size neler yapacağını hiç mi düşünmezsiniz

ayrıca son zamanlarda mikrodalga frekanslarının kanseri tetiklediği de yazılıp çizilmeye başlanmıştır cep telefonu lobisine rağmen.....

12678 Mesaj
8 Ekim 2007; 10:03:55 

quote:

Kızarması daha iyi su daha çabuk ısınır o zaman.. Keşke sökmeden önce deneseydim. Ayrıca yansıtıcı metal diye bişey yok zaten fırının gövdesi 0.8 mm galvanize sac ..bu sacta o kadar ısınmıyo ısınması işime gelir. zaten.

Dostoyevski

366 Mesaj
8 Ekim 2007; 13:30:56 

quote:

Arkadaşım... yaşım 36 ve üretim sektöründe faaliyet gösteriyorum 24 senedir. Yazdıklarından bu işlerden senden daha iyi anladığım bi gerçek... Sana cevap bile yazmak gereksiz ama...
işin riski varsa benim zaten... Gerekli tedbirleri almadan bi iş yapma çağlarım seninde dediğin gibi ateşle oynama çağlarım geçeli 32 sene oldu...

Ya neyse...

Önemli olan bilgisi olan birinin yazacakları zaten..

foruma katılırken kimsenin kimlik bilgilerinin doğrulanması istenmediğinden yaşın konusunda yorum yapmayacağım . aslında uzun uzadıya yazmak var bu konuyu ama bence de "yazmak gereksiz"

12 yaşından beri üretim sektöründe çalışltığını yazmışsın.....

ilk yazında mikrodalga radyasyonunun nasıl bir yol izlediğini yazan kişi, istediğini desin istediğini yazsın en azından bu konuda deneyimli değildir iş yazmaya kalsa bende 50 yaşındayım 35 senedir çalışıyorum yazarım

"cevap yazmanın bile gereksiz olduğu ben" bir önceki yazımda kendine ya da başkasına geri dönüşsüz zararlar vermemen konusunda seni uyarmak için yazmıştım

bu arada fırından söktüm dediğin magnetronun güç verimi aynı işi resistans ile yapmaktan fazlaya mı geliyor? veya bu verim yüde kaçtır?

bu yazı bilgisi olanın yazısıdır.

743 Mesaj
17 Ekim 2007; 0:23:11 

arkadaş bu sistmi ben 2 sene önce yapmıştım 2tane mikrodalga fırın magnetronunu kullanmıştım sistemi komple faraday kafesi denen kumaş gibi tel kafes ile kapladım ki bana bir zararı olmasın yanlız sistem gerçekten suyu ısıtmak için çok yetersiz kaldı .pompayı endüşük ayara alsan bile ani olarak suyu ısıtamıyor üzerinde çok çalıştım ama ısıtmadı hemde iki magnetron 2000vatt yakın elektrik çekiyor bir tasarruf söz konusuda değil bende banyo termosifonuna yöneldim oda 80 lt suyu 2000 vatt da 1.5 satte ısıttı ,ısınan suyu pompayla peteklere bastım dönüşte su buz gibi oldu gene 2 saat ısınmasını bekle mağmafi termosifonda cuvalladı bunu üzerine ihlas banyo şohbeniyle bu işi başardım marka önemli değil sadece ani su ısıtıcı olsun yeter ,pompa suyu şohben üzerinden geçiriyo ordanda peteklre dağlıyo 50 ytl aldığım şohbenin birinci ve ikinci kademesi kullanarak 85m2 evi aylık 110ytl ye ısıttım bu sistemle ilk kışımı atlattım size tavsiyem şohbenin içindeki elektrik kablolarını kalınlaştırmanız üzerindeki 55 dercelik termostadı iptal edip harici bir oda termostadını cihaza adepte etmenizdir bu arada ben genleşme tankını açık imbizat kullandım kapalı imbizatla çalıştırabilirseniz alet tadından yenmez(bütün bunları yaşadığım yerde doğalgaz olmayışından yaptım konuya elektrik mühendisi olmamdan dolayı hakimim),

1204 Mesaj
28 Ekim 2007; 2:23:48 

Bence o fırını toparlayabilirsen topla toparlayamazsan at gitsin çünkü bu işin hiç şakası yok çok çok tehlikeli. Amatörce uğraşılacak bir konu değil bu. mikrodalga fırınları yetkili servisler bile açıp kurcalamıyorlar, arıza halinde doğrudan fabrikaya gidiyor ürün. Ayrıca zaten bu iş olmaz rezistansla bile suyu daha verimli ısıtırsın çünkü. mikrodalga fırının amacı az miktarda ki kütleyi aniden ısıtmaktır.

Canon EOS 60D, EF 70-200mm f/4 USM L IS, EF 100mm f/2.8 USM L IS

PENTAX TÜRKİYE
flickr

1625 Mesaj
28 Ekim 2007; 12:35:37 

Hiçbir ısıtma sistemi bir rezistanstan daha verimli olamaz önce bunu iyice anlamak gerekir. Elektrik devrelerinde kayıp dediğimiz şey özel olarak böyle bir kullanım alanında yoktur (ihmal edilebilecek kablo gerilim düşümleri hariç) kayıp denilen zaten ısınmadır, rezistansı da zaten ısıtmak için kullanmıyor muyuz? Benim bilgisayarı işlemcinin ekran kartının maşallahı var soba olarak da kullanıyorum zaten bunun da %100 verimle çalıştığını söyleyebiliriz demek ki Mikrodalga fırının numarası enerjiyi pişirilecek yemeğe daha iyi dağıtmasıdır. Zaten rezistansa maksimum temas sağlayan su içinde ise hiçbir avantajı olmayacaktır. Ayrıca çarşı mikrodalgayla yemek pişirilmesine de karşı. Kardeşim altıüstü bir yemek pişireceksin sana ne suyun atomundan molekülünden elleşmemek gerekir böyle şeylere. At ocağın üstüne gitsin. Altı yanmış yemeğin lezzeti başka olur.

uçan makarna canavarı yok, pastafaryanizm yalan

291 Mesaj
28 Ekim 2007; 13:18:59 

quote:

Orjinalden alıntı: Liu Kang

Hiçbir ısıtma sistemi bir rezistanstan daha verimli olamaz önce bunu iyice anlamak gerekir. Elektrik devrelerinde kayıp dediğimiz şey özel olarak böyle bir kullanım alanında yoktur (ihmal edilebilecek kablo gerilim düşümleri hariç) kayıp denilen zaten ısınmadır, rezistansı da zaten ısıtmak için kullanmıyor muyuz? Benim bilgisayarı işlemcinin ekran kartının maşallahı var soba olarak da kullanıyorum zaten bunun da %100 verimle çalıştığını söyleyebiliriz demek ki Mikrodalga fırının numarası enerjiyi pişirilecek yemeğe daha iyi dağıtmasıdır. Zaten rezistansa maksimum temas sağlayan su içinde ise hiçbir avantajı olmayacaktır. Ayrıca çarşı mikrodalgayla yemek pişirilmesine de karşı. Kardeşim altıüstü bir yemek pişireceksin sana ne suyun atomundan molekülünden elleşmemek gerekir böyle şeylere. At ocağın üstüne gitsin. Altı yanmış yemeğin lezzeti başka olur.

Demek hiç bir ısıtma sistemi rezistansdan daha verimli olamaz.Bu yanlış elbetteki olabilir. Ancak bu tür bir sistem için söylüyorsan doğru olabilir.

quote:

Mikrodalga fırının numarası enerjiyi pişirilecek yemeğe daha iyi dağıtmasıdır. Zaten rezistansa maksimum temas sağlayan su içinde ise hiçbir avantajı olmayacaktır.

İşte bu dediğin doğru enerjiyi daha iyi dağıtmak + ısnmanıniçten başalması + sadece yemeği ısıtmak içerisindaki havayı ısıtmıyor dolayısıyla daha verimli ve hızlı. Rezistansla tam temas gerçekleşen böyle bir sistem için verim değişmez (hatta miktar azalır)

Mikrodalgalarla koruyucu bir sistem veya farday kafesi olmadan kullanmanın tehlikesini sana anlatmıyacağım,ölürsün, kanser, olursun en iyi ihtimal çocuğun olmaz.

Mikrodalgaların yönünü tespit etmenin gözlemlemenin binlerce yolu var ama en ucuzu rotgen filmi (banyo edilmemiş) ve poloroid filmi veya 35mm fotoğraf makinesi.

Mikrodalga metallerde n yansır
Çok yanlış.
Metaller tarafından soğrulur.Mikrodalga metal üstünde önce akıma daha sonrada ısıya dönüşür ki bunu mikrodalgaya koyduğumuz kaşık deneyi ile yapabilirsiniz bakın neler oluyor.
Mikrogalgalar waveguide (dalga kılavuzu diyelim) ile yönledirilirler işin ilginci bunalarda metaldir ama özel uzunluk ve şekilde ve ugun dielektrik katsayısında,nasıl çalışıyor diye sormayın uzun iş.

805 Mesaj
28 Ekim 2007; 14:14:53 

:) eglenceli
yalnız fırını yaptıkdan sonra elektirik kablosunu 20 30 metre uzun tut baska bir yerde tak..

Strateji Oyunu Tutkunları

26 Mesaj
30 Ekim 2007; 18:20:51 

quote:

Orjinalden alıntı: SonDelikanlı

quote:

Orjinalden alıntı: Liu Kang

Demek hiç bir ısıtma sistemi rezistansdan daha verimli olamaz.Bu yanlış elbetteki olabilir. Ancak bu tür bir sistem için söylüyorsan doğru olabilir.

quote:

Mikrodalga fırının numarası enerjiyi pişirilecek yemeğe daha iyi dağıtmasıdır. Zaten rezistansa maksimum temas sağlayan su içinde ise hiçbir avantajı olmayacaktır.

İşte bu dediğin doğru enerjiyi daha iyi dağıtmak + ısnmanıniçten başalması + sadece yemeği ısıtmak içerisindaki havayı ısıtmıyor dolayısıyla daha verimli ve hızlı. Rezistansla tam temas gerçekleşen böyle bir sistem için verim değişmez (hatta miktar azalır)

Mikrodalgalarla koruyucu bir sistem veya farday kafesi olmadan kullanmanın tehlikesini sana anlatmıyacağım,ölürsün, kanser, olursun en iyi ihtimal çocuğun olmaz.

Mikrodalgaların yönünü tespit etmenin gözlemlemenin binlerce yolu var ama en ucuzu rotgen filmi (banyo edilmemiş) ve poloroid filmi veya 35mm fotoğraf makinesi.

Mikrodalga metallerde n yansır
Çok yanlış.
Metaller tarafından soğrulur.Mikrodalga metal üstünde önce akıma daha sonrada ısıya dönüşür ki bunu mikrodalgaya koyduğumuz kaşık deneyi ile yapabilirsiniz bakın neler oluyor.
Mikrogalgalar waveguide (dalga kılavuzu diyelim) ile yönledirilirler işin ilginci bunalarda metaldir ama özel uzunluk ve şekilde ve ugun dielektrik katsayısında,nasıl çalışıyor diye sormayın uzun iş.

Bi kısım metalden yansıyor, birkismida soğuruyor diyelim. Bunun üzerine şunu yapsak ne olur?? fırının içine cam kap koyduk.. Hiçbir yerini bozmadık.. dalga kılavuzu vs. diğer yapılar aynı.. su dolu am kap içine metal plakalar yerleştirdik.. Mikrodalgayı soğuran bu metaller ısınmaya hadi diyelim kızarmaya başladı .. ama suyun içinde oldukları için suyuda hızlı bir şekilde ısıtmazlarmı ?? suyun sıcaklığı kontrol altında tutulursa metaller yanmadan yada deforme olmadan istediğimiz sıcaktıktaki suyu elde edemezmiyiz pid kontrollu bi termokupl kullanarak.. ???

NE OLURSAN OL ..ADAM OL

2213 Mesaj
30 Ekim 2007; 18:42:57 

Eğer su varsa içine metal koymanın bir manası yok amaç petek ısıtmaksa mikrodalganın verimli olmadığını bilmenizde fayda var.
Fırının ısıtıma gücüne ve eğer içinde resiztans varsa rezistans hariç çektiği güçe bakacak olursanız farkı anlarsınız.Isınma amaçlı tek başına rezistans kullanmak daha akıllıcadır.Mikrodalga suyu homojene yakın olarak ısınmasını sağlayacaktır ama bu sizin işinize yaramaz.
Mikrodalga ile ısıtmada yüksek hasssiyetli sıcaklık kontrolü yapılabilen mikrodalga fırınlar var ama bunlar genelde ilaç yada kimyasal maddelerin hazırlanıdğı özel fırınlar ve küçük kapasiteliler.Ayrıca mikrodalganın içinde en iyi ısı kontrolü infared ısı okuyucular ile olur

Mikro dalga metallerden yansımaz gibi keskin cümleler kurmayada gerek yok.Fırındaki mikrodalga cep telefonundanda yayılan yüksek frekanslı radyo dalgasından farkı değildir ve o nasıl davranırsa fırının içindeki dalgada o şekilde davranır.Merak eden yakındaki bir üniversitenin Mikrodalga ısıtma tekniği ve Mikrodalga Tekniği derslerine girip işin detayını öğrenebilir, tartışma gereği olmayan bir konu.

Kul´a bela gelmez, Hak yazmadıkça.Hak bela yazmaz, kul azmadıkça.
Körler duyduklarını gerçek sanır,sağırlar gördüklerini,aptallarsa kendi bildiklerini

566 Mesaj
31 Ekim 2007; 9:28:27 

quote:

Merak eden yakındaki bir üniversitenin Mikrodalga ısıtma tekniği ve Mikrodalga Tekniği derslerine girip işin detayını öğrenebilir, tartışma gereği olmayan bir konu.

yakınımda üni çok ama gdip katılma şannsım yok açıklama şansınız warmı acaba sonuçta neden olmasın. bence güzel bir düşünce mikro dalga suyu çok hızlı ısıtıyor. bu bir şekilde peteklere uygulanabilir. bir su pompası ile devirdaimi sağlanabilir.

276 Mesaj
31 Ekim 2007; 12:41:38 

kardeşim sen bence deneylere devam et bende hurdadan bir magnetron aldım ama henüz çalıuştırmadım kaç voltla beslendiği hakkında bilgim yok 12 v verdim kızarıyor sadece onu söyleyebilirim

ayrıcada daha önce bir araştırma yapmıştım hatırladıklarımı yazayım

radar istasyonunun birinde tesadüfi mısır patlatılarak keşfedilmiştir çalışma mantığı ise : su içerisindeki molekülleri aniden birbirine çarpıştırıp sürtünme oluşturuyor buda ısınmasına sebep oluyor bu şekilde ısınan sunun sağlığada zararlı olduğunu sanmıyorum klasik yemek yapma medtodundada akrilamid oluşuyorki oda kansorejen neyse konumnuza dönelim mikrodalga dalga boyu itibariylı ışığın frekansına yakındır dolayısı ile doğrusal bir yol izler ışık gibi kırılır cisimlerin etrafını sesgibi dolaşmak yerine kırılır ve yansıma eğilimi gösterir metal kutu içindeki magnetrondan çıkan ışınşlar kutu içindeki objeye nufuseder ve moleküllerinde sürtünmelere sebep olur içindeki nesne nekadar sulu bileşen ise ısınmada odenli çabuk olur
yalnız dikkat et metal kutu topraklı ve doğrudan kaçağa sebep olmamalıdır ayrıca fırının camını dikkatle incelersen petek şeklinde ve topraklı telle kaplı olduğunu görürsen

bence projen çok mantıklı ve geliştirilebilir ocak üstündeki kapla kıyasklandığında verim yüzde yüze yakındır

ayrıca suda gösterdiği etkiyi katı maddeler üzerinde fazla göstermiyor aksi halde moleküler titreşim olayının sonuçlarını bir düşünsene su ısıtmak için koyduğun cam bardak patlamazmıydı

sen güvenliğini kesinlikle ciddiye al

The only thing growing is the shared information
paylaştıkça artan tekşey bilgidir cimrilik bilgiyi bitirir

366 Mesaj
31 Ekim 2007; 13:09:58 

gerçi hurdadan alınan magnetrona rastgele gerilimler vererek çalışmasını kontrol eden bir zihniyet (yanlış anlamayın sözüm tek kişiye değildir kimseye sataşmıyorum) bunu ciddiye alacak mıdır bilmem ama yine de yazmak boynumuzun borcu: yukarıda anlatılan hayati tehlikelerde birşeyi yazmayı unutmuşuz: magnetronların içindeki ve dışındaki seramik kısımlarda berilyum bulunur berilyum ise kolayca hayatınızı kaydırabilecek bir elementtir merak eden herhangi bir arama motorundan aratabilir. wikipedi'de de ayrıntılı bilgi vardır http://en.wikipedia.org/wiki/Beryllium

quote:

bence projen çok mantıklı ve geliştirilebilir ocak üstündeki kapla kıyasklandığında verim yüzde yüze yakındır

fırınlarda kullanılan magnetronların verimleri %65 civarında olur genelde, lütfen bilmeden konuşmayalım

276 Mesaj
31 Ekim 2007; 13:35:05 

güzel kardeşim ocak üzerinde kaynayan çaydanlığın emisyonununun yüzdesi hakkında bir bilgin varmı

ayrıca yüzde yüze yakın demek toplama en yakın miktar demektir lütfen daha usluplu olalım

276 Mesaj
31 Ekim 2007; 13:38:59 

ben hurdadan bulduğum manyetronu topraklanmış teneke kutu içerisinde ve fırının camı ile denedim işkembeden konuşmadan önce bilmen gereken şeyler var sanırım

bilim kalıplar dışına çıkabilmiş insanlar tarafından yapılırsa buluşa dönüşebilir bunu unutma

hemen hemen bütün buluşların temelinde tesadüflük ve deneyler yatar bize ise dikkat etmek düşer uslubunu kınıyorum

366 Mesaj
31 Ekim 2007; 14:14:16 

quote:

ben hurdadan bulduğum manyetronu topraklanmış teneke kutu içerisinde ve fırının camı ile denedim işkembeden konuşmadan önce bilmen gereken şeyler var sanırım

bilim kalıplar dışına çıkabilmiş insanlar tarafından yapılırsa buluşa dönüşebilir bunu unutma

hemen hemen bütün buluşların temelinde tesadüflük ve deneyler yatar bize ise dikkat etmek düşer uslubunu kınıyorum

quote:

güzel kardeşim ocak üzerinde kaynayan çaydanlığın emisyonununun yüzdesi hakkında bir bilgin varmı

ayrıca yüzde yüze yakın demek toplama en yakın miktar demektir lütfen daha usluplu olalım

bana üslübuna dikkat et derken sen de benzer bir üslup kullanmışsın ama önemli değil iş küfüre ya da hakarete varmadıkça ben alınmam .

yukarıdaki yazıları okuduysan başka biri ile de bu konuda tartıştığımı görmüşsündür, o da beni bilgisizlikle itham ederken kendisi daha mikrodalga yayılımının ne şekilde ilerlediğini bilmiyordu. benzer şekilde sen de bana çaydanlığın yayılımını sormuşsun diğer yandan magnetron bağlantısının nasıl yapılacağını ve kaç voltla çalıştığını soruyorsun

bu konularda kimseye sataşma amacımız olmadığı gibi burayı yazarlar haricinde okuyan binlerce kişi var ben okuyan kişilerin buradaki bilgiye dayanarak yanlış birşeyler yapıp geri dönüşsüz hatalar yapmalarına engel olmak, en azından işin ciddiyetini göstermek için yazdım

magfnetronun %60-65 verimle çalışmasına hala birşey demedin?

magnetron filamaları genelde 3-6 volt olur 12 değil

tesadüfen icat edilen şeylerden bahsetmişsin bunların en ünlülerinden radyumun nasıl bulunduğu ve kendisini bulan marie curie ye ne yaptığını hatırlatmaya gerek var mı?

276 Mesaj
31 Ekim 2007; 14:18:50 

hocam kusura bakma sert çıkmak istemedim sadece bilen bilmeyen devamlı bir şeyler yazıyor üstteki mesajlarını okumadan yazmıştım amacım yıkıcı değil yapıcı olmaktır
sanırım aşırı tepki gösterdim projenin sahibi arkadaşı desteklediğimi ama sadece daha dikkatli olması gerektiği söylemek istemiştim

ayrıca hocam ocakta kaynayan suyun yayılımı değil emisyonu dedim çünkü su tarafından konveksiyon ile ısınan moleküller yavaştır ve ısının çoğu daha kap ile temas edemeden atmosfere karışır anlamında söylemiştim

oluşturduğum yazı kirliliği için herkesten özür dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tr-ex -- 31 Ekim 2007; 14:22:01 >

2213 Mesaj
31 Ekim 2007; 14:31:00 

quote:

Orjinalden alıntı: express

quote:

Merak eden yakındaki bir üniversitenin Mikrodalga ısıtma tekniği ve Mikrodalga Tekniği derslerine girip işin detayını öğrenebilir, tartışma gereği olmayan bir konu.

yakınımda üni çok ama gdip katılma şannsım yok açıklama şansınız warmı acaba sonuçta neden olmasın. bence güzel bir düşünce mikro dalga suyu çok hızlı ısıtıyor. bu bir şekilde peteklere uygulanabilir. bir su pompası ile devirdaimi sağlanabilir.

Güzel kardeşim ne yazdık onca satır, bir tekrar okusan.
Evet mikrodalga suyu hızlı ısıtır ama ne dedik verimi düşük.40 lira verip 20 liralık ısınmak mantıklımıdır?
Hevesli olmanız güzel ama bu iş cidden tehlikeli ufak tefek sıyrıkla atlatılacak birşey değil.Magnetronlar yanlış hatıramıyorsam 1000V üzeri ile çalışıyorlar
ve yaydığı mikrodalga ölümcül.
Bilim diye ne yaptığınızı bilmeden böyle işlere girmeyin.Burda yazdıklarımı bu konuları bilen yukarıdaki dersleri alan biri olarak yazıyorum.Değişik bakış açılarınızı herzaman açın sorun soruşturun ama bilenlerin dediklerini kulak ardı etmeyin.Buluşlar teoriye hakim olmadan yapılmaya kalkılırsa ciddi neticeler doğurur ve bunun birçok örneği vardır.Burda kimsenin amacı kimseye mani olmak değil kimsenin kimseyi çekememe durumuda yok lütfen denilenleri kulak ardı etmeyin.

Körler duyduklarını gerçek sanır,sağırlar gördüklerini,aptallarsa kendi bildiklerini

366 Mesaj
31 Ekim 2007; 14:33:52 

quote:

Orjinalden alıntı: tr-ex

hocam kusura bakma sert çıkmak istemedim sadece bilen bilmeyen devamlı bir şeyler yazıyor üstteki mesajlarını okumadan yazmıştım amacım yıkıcı değil yapıcı olmaktır
sanırım aşırı tepki gösterdim projenin sahibi arkadaşı desteklediğimi ama sadece daha dikkatli olması gerektiği söylemek istemiştim

ayrıca hocam ocakta kaynayan suyun yayılımı değil emisyonu dedim çünkü su tarafından konveksiyon ile ısınan moleküller yavaştır ve ısının çoğu daha kap ile temas edemeden atmosfere karışır anlamında söylemiştim

oluşturduğum yazı kirliliği için herkesten özür dilerim

rica ederim kusura bakılacak bişey yok zaten. o yazı kirliliğinin içindeki doğru bir bilgi kırıntısı bile birinin işine yarar o yüzden doğru bildiğini yazmaktan çekinmemek lazım

ok ben emisyonu ısınan çaydanlığın yaydığı radyasyon anlamında yazdın sandım ondan yayılım dedim neyse olur öyle

696 Mesaj
31 Ekim 2007; 20:15:57 

indiksiyon ile ısıtma daha saglıklı sanki

http://www.hvguy.4hv.org/ih/indheat.htm

Ufaltılmış ön izleme resmi

Ufaltılmış ön izleme resmi

Ekteki dosya (2)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evren kılıç -- 31 Ekim 2007; 20:16:43 >

291 Mesaj
31 Ekim 2007; 23:40:07 

Endüksiyon ısıtma en azından daha az tehlikeli olur. 250-300khz lik dalgalar kullanılır.
Magmetrona açıkta gerilim vermeyin arkadaşlar ne yapıyorsunuz şimdi bir şey olmaz yarın kanser olursunuz Allahkorusun çocuğunuz olmaz sakat doğar filan bakın az çok analyan biri mühendis olarak size bunu söylüyorum dikkatli çalışın hiç bir şey sizin sağlığınızdan değerli değil.
Endüksiyon ısıtmada genelde iyi iletken metaller için kullanılır, sıvılarda verim düşer.

291 Mesaj
1 Kasım 2007; 0:03:57 

Arkadaşım kendimi az çok bilen bie mühendis olarak nitelesemde ki bu mikrodalga dersini bayağı bilen biriyim.
Mikrodalga ile ısıtma konusunda birtakım eksiklerim olduğu ortaya çıktı.

http://en.wikipedia.org/wiki/Microwave_oven

sadece wikipedia ya bile bakınca.
Sizde bir bakıp okuun yine anlamadığınız bir noktaolursa cevaplamaya calışayım elimden geldiği kadar.

291 Mesaj
1 Kasım 2007; 0:09:07 

Bir şey daha az önce aşağıda baktım bir konu daha açmışsın magnetronla ilgili. Sakın güvenipte bu nede olsa 12V ile çalışmıyor diyip verme cereyanı.
Artık mikrodalgaların içerisinde mikrodenetliyiciye bağalanan dijital kontollü herşey enetegre şekilde genelde magnetron denilen eleman. Yani eski cihazlarda bu yapıdadır muhtemelen ama yenilerde dediğim gibi dikkat et yani.

26 Mesaj
1 Kasım 2007; 17:29:18 

quote:

Endüksiyon ısıtma en azından daha az tehlikeli olur. 250-300khz lik dalgalar kullanılır.
Magmetrona açıkta gerilim vermeyin arkadaşlar ne yapıyorsunuz şimdi bir şey olmaz yarın kanser olursunuz Allahkorusun çocuğunuz olmaz sakat doğar filan bakın az çok analyan biri mühendis olarak size bunu söylüyorum dikkatli çalışın hiç bir şey sizin sağlığınızdan değerli değil.
Endüksiyon ısıtmada genelde iyi iletken metaller için kullanılır, sıvılarda verim düşer.

Güzel kardeşim.. resimdeki düzeneğe bir ilave yapsak mesela şöyle.. Bobin içine sıcağa dayanıklı bi cam kap yada benzeri bi mazleme den kap koysak ve iletken metali bu kabın içine koysak.. dolayısı ile iletken demir ısınacak elbet ve dolayısı ile onu çevreleye suda ısınacak .. değilmi ?? metal böyle kızarıyorsa su daha çabuk ısınacaktır kanımca.. ama sistemin harcadığı elektrik miktarı ne kadardır.. bunu değerlendirmek lazım.. Aynı şey mikro dalga fırın içindeki cam kapta bulunan bir metal lin mikrodalga ile kızartılmasındada geçerli olmazmıydı ??? ( bu denenecek ) .. youtube taki ilgili videolarda rastlayamadım.. ya cep telefonu patlatmışlar ya cd yada tencere kapağı yada fırını komple patlatmışlar :)

NE OLURSAN OL ..ADAM OL

234 Mesaj
1 Kasım 2007; 18:44:50 

quote:

Orjinalden alıntı: ayaramis

arkadaş bu sistmi ben 2 sene önce yapmıştım 2tane mikrodalga fırın magnetronunu kullanmıştım sistemi komple faraday kafesi denen kumaş gibi tel kafes ile kapladım ki bana bir zararı olmasın yanlız sistem gerçekten suyu ısıtmak için çok yetersiz kaldı .pompayı endüşük ayara alsan bile ani olarak suyu ısıtamıyor üzerinde çok çalıştım ama ısıtmadı hemde iki magnetron 2000vatt yakın elektrik çekiyor bir tasarruf söz konusuda değil bende banyo termosifonuna yöneldim oda 80 lt suyu 2000 vatt da 1.5 satte ısıttı ,ısınan suyu pompayla peteklere bastım dönüşte su buz gibi oldu gene 2 saat ısınmasını bekle mağmafi termosifonda cuvalladı bunu üzerine ihlas banyo şohbeniyle bu işi başardım marka önemli değil sadece ani su ısıtıcı olsun yeter ,pompa suyu şohben üzerinden geçiriyo ordanda peteklre dağlıyo 50 ytl aldığım şohbenin birinci ve ikinci kademesi kullanarak 85m2 evi aylık 110ytl ye ısıttım bu sistemle ilk kışımı atlattım size tavsiyem şohbenin içindeki elektrik kablolarını kalınlaştırmanız üzerindeki 55 dercelik termostadı iptal edip harici bir oda termostadını cihaza adepte etmenizdir bu arada ben genleşme tankını açık imbizat kullandım kapalı imbizatla çalıştırabilirseniz alet tadından yenmez(bütün bunları yaşadığım yerde doğalgaz olmayışından yaptım konuya elektrik mühendisi olmamdan dolayı hakimim),

kardeş bu dediğine benzer bişede ben yapacağım yalnız suyu peteklere ne ile pompaladın böyle küçük bişe lazım bana bir tane petek için

1447 Mesaj
1 Kasım 2007; 22:53:57 

Konu, haklı olarak güvenlik çevresinde kilitlendi. Deneyenler, denemeyi düşünenler, mikrodalga üreteçleri korunma standartları konusunda bir araştırma yaptılar mı? Bu işi hesaplı kitaplı yapanlar, ne önlemler alıyorlar ve öneriyorlar, incelediler mi? İçimizde haset olsaydı, uyarmaz, iletilerinizin kesilmesini beklerdik!

Ama herşeyden önce basit bir hesap yapmak gerek: Bir hacmi, % 100 verimle çalışan 2000 W'lık bir rezistans ısıtabiliyorsa, (Değerleri siz koyun.) % 60-65 verimli, kaç W'lık bir magnetron ısıtabilir? (Magnetron yoktan enerji varedemediğine göre!)

Korkarım bu, sade Gölköylülerin değil, umumumuzun
Sade küçüklerimizin değil, büyüklerimizin de
Düştüğü bir tarihsel yanılgı
Çünkü sünnet değil, farzdır cumhuriyet!

291 Mesaj
1 Kasım 2007; 22:57:29 

quote:

quote:

Güzel kardeşim.. resimdeki düzeneğe bir ilave yapsak mesela şöyle.. Bobin içine sıcağa dayanıklı bi cam kap yada benzeri bi mazleme den kap koysak ve iletken metali bu kabın içine koysak.. dolayısı ile iletken demir ısınacak elbet ve dolayısı ile onu çevreleye suda ısınacak .. değilmi ?? metal böyle kızarıyorsa su daha çabuk ısınacaktır kanımca.. ama sistemin harcadığı elektrik miktarı ne kadardır.. bunu değerlendirmek lazım.. Aynı şey mikro dalga fırın içindeki cam kapta bulunan bir metal lin mikrodalga ile kızartılmasındada geçerli olmazmıydı ??? ( bu denenecek ) .. youtube taki ilgili videolarda rastlayamadım.. ya cep telefonu patlatmışlar ya cd yada tencere kapağı yada fırını komple patlatmışlar :)

Endüksiyon ısıtma için içerisine metal koyup sıvıyı ısıtma olabilir ısıtma yada dolaşan devirdaim olan sıvının iletkenliğini artırabilirsin bu yöntemle ısıtma yapılabilir ama verimlilik tartışılır. buda bir yol.
Mikrodalga artı metal + sıvı önermiyorum burada metalin şekline bağlı olarak çok büyük arklar oluşabilir bunun nedeni 3000 V ye yaklaşam endüklenen gerilimin havanın belkide suyunda kırılma gerilimini aşmasıdır tabiki içerideki metal bu sırada ısınır.

Bence mevcut bahsettiğin sistemlerdeki verim rezistansla direkt ısıtmanın altında kalıcaktır.

Bu arada su iyi bir ısı iletici değildir (bakınız yağlı radyatör) küçük bir devirdaim sistemde yağ daha iyi çözüm.

26 Mesaj
16 Kasım 2008; 18:34:54 

Konunun üstünden uzun zaman geçmiş olmasına rağmen, geçenlerde üniversitede mikrodalga branşı olan bi arkadaş edindin . sistemi onada anlattım mantıklı buldu.. Yeterki uygun şartlar sağlansın.. Laboratuar deneylerini anlattı.. Başta sorduğum soruların cevabını aldım.. Mikrodalga şekil olarak sinüs dalgası gibidir dedi.. Bunu nasıl gördünüz dedim.. Deneyle dedi. Yapılan deney çok basit.. Laboratuar artamında yapılan deneyde bi magnetron ve gerekli kumanda sistemi ile ıslak koli kartonu kullandıklarını anlattı.. Islak kartonu magnetronun önüne koyup magnetronu çalıştırmışlar.. ve kartonda kısa bi süre sonra sinüs dalgası şeklinde çizgisel bir kurulluk oluştuğunu gözlemlemişler. Aradığım cevaplardan biri bu idi.. Ayrıca magnetron önüne ışın gidiş yönüne paralel levhalar koyarak dalga genliğini yani min. max. tepe noktalarını ayarlayabildiklerini anlattı.. Ve diğer bir cevap ise mikrodalganın enerjisinin max. olduğu noktaların yani tepe ve çukurlara denk gelen yerler olduğunu söyledi.. Yani uygun bir dalga kılavuzu ile bu noktaları arttırmak mümkün.. ve suyu buralardan geçirmek.. o zaman sonuç mükemmel olacak :) .. Bu arada okula gidip laboratuarı ve deney düzeneklerini inceleyeceğim.. Konuyu tekrar gündeme taşımak lazım.. malum kış geldi ve doğalgaz habire zam yiyor..

NE OLURSAN OL ..ADAM OL

2213 Mesaj
16 Kasım 2008; 18:50:53 

Magnetronların VERİMİ DÜŞÜKTÜR.
%65 civarında verimi vardır.Ve TEHLİKELİDİR.

26 Mesaj
16 Kasım 2008; 19:01:22 

quote:

Orjinalden alıntı: sse

Magnetronların VERİMİ DÜŞÜKTÜR.
%65 civarında verimi vardır.Ve TEHLİKELİDİR.

Evet her zaman bir tehlike vardır hayatta.. Ama en büyük tehlike zaten başımızda.. ve koyunları ısıtan doğalgaza habire basıyolar..
Ben bu tehlikeyi göze alıyorum.. Artık bu işle ilgili tehlikeli kısmını atlayalım lütfen

NE OLURSAN OL ..ADAM OL

2213 Mesaj
16 Kasım 2008; 20:30:57 

Keyfin bilir.

2583 Mesaj
16 Kasım 2008; 20:42:31 

Çok fazla Discovery Channel izlemeyin. Hele hele MythBusters hiç izlemeyin. İzleseniz bile oradaki "2 gün önce yayınlanan" mikrodalga fırın deneylerini evde denemeyin.

O magnetronlarla böbreklerinizdeki suyu bile kaynatırsınız... Çok tehlikeli...

Hadi ufak çocuklar yatağa.

Malı Arap Faik'ten alıyorduk, Karabük'te ikinci yükleme yapılıyordu. Adana'ya kadar da ben kullanıyorudum kamyonu.

1204 Mesaj
16 Kasım 2008; 21:04:49 

Daha önce de söylendi, elektrik ile su ısıtmanın en verimli yolu rezistans kullanmaktır.

Canon EOS 60D, EF 70-200mm f/4 USM L IS, EF 100mm f/2.8 USM L IS

PENTAX TÜRKİYE
flickr

237 Mesaj
17 Kasım 2008; 22:33:24 

ben bişeler söyleyim bari arkadın söylediği indiksiyon ocağı yap ordaki bobinin içinede bir radyatory gibi birse yap yada borulardan bir yumak yap içine koy indikiyon ocağı ısınınca boru laru kızartıp eritmek isteyek ama borunun içine suyu gönderince doğal oalrak kızaramayacak bile ama su içinde kaynayacak devir dayımada gerek yok çünkü kaynayan su sürekli yukarı çıkacakrı altanda soguk su gelecektir böylece devirdayım kendilinden olacak ve petekte ısınacaktır

ama indisiyon ocak kaç wat elektrik çeker bilmiyorum araştıman lazım derim

Hayal Alem_in Ümit-siz Bekçisi

79 Mesaj
1 Aralık 2008; 16:23:15 

bu konu da konuyu açan arkadaştanda bütün emeği geçen insanlarında hepsinin gözlerinden öper zevkli bi elektronik hayatı dilerim

bu site sayesinde çok şey öğrendim çok şey gördüm

benim bi maruzatım var mikrodalga fırın çalışırken içinden yemeği aldım elim baya ısın mış tı okuduklarıma görede göre de baya bi radyasyona maruz kaldığımıda öğrenmiş oldum :) ne gibi bi doktora gidip kontrol yaptırmalıyım (kusra bakmayın konu dısı oldu ama korkmayada başladım)

SEVGI BAGIMLILIK GIBIDIR.BAGIMLILIGI DURDURABILMEK ICIN BAGIMLIYI YOK ETMEN GEREKIR.

63 Mesaj
20 Ocak 2009; 15:24:23 

Eski bir konu ama mikrodalga ısıtma ile ilgili yapılmış örnek varmı diye araştırırken denk geldim.

Öncelikle konu hakkında bilginiz yoksa veya az ise bu tip işe asla kalkışmamanız gerektiğini söylemeliyim. konu hakkında eğitim almadıysanız kesinlikle uğraşmayın çünkü yapacağınız hata sizin veya başkasının hayatına bile mal olabilir.

Bir arkadaş, nasıl bu kadar emin olabiliyorsa artık!! elektirik ile ısınmanın en verimli yolunun rezistans olduğunu idda etmiş. Tamamen yanlış, Şu anda elektrik ile ısınmada bilinen en verimli yol heat-pump sistemlerdir, yani klimalar.

Mikrodalga ısınma sistemi yapıldığında klasik rezistaslara göre daha tasarruflu olacağı kesin olmakla beraber dizayn önemlidir, güvenliğinizi sağlamış bile olsanız hatalı bir dizayn suyu ısıtmak yerine boş yere enerji tüketmekten öteye geçemeyebilir.

Diğer yandan kişilerin evlerini ucuza ısıtmak için, ısıtma sistemlerini araştırmaktan daha çok evlerinin yalıtımlarını geliştirdiklerinde çok daha fazla kar sağlıyacaklarını unutmamalıdır.

1143 Mesaj
20 Ocak 2009; 15:43:25 

zzzzzzz

[α]ωαу [ƒ]яσм [к]єувσαя∂...

240 Mesaj
20 Ocak 2009; 19:44:55 

quote:

Orjinalden alıntı: elweda

zzzzzzz

güzel kardeşim.tamam boş boş mesaj sayını arttırmaya çalışıyorsun ve muhtemelen bu mesajıda okumayacaksın.ne yaptığın zerre kadar umrumda değil,bari konulara saygı duy.git burç konusunda post kas.bunun gibi seni aşan konulara bulaşma

ne insnalar var hayatta.evrimin sürecinde takılıp kalanlar işte....

114 Mesaj
21 Ocak 2009; 4:43:25 

Mikrodalga fırınlarında çekilen güç ile fırın içinde kullanılabilen, yani suya iletilebilen edilen ısı gücü (aslında ısı gücü demek yanlış.) arasında epey fark var.

Basitce, magnetron tüpünün üzerinde bir soğutma fanı var. Burada bir ısı açığa çıkıyor. O ısıyı magnetron tüpünden uzaklaştıramazsanız tüpün kullanım süresi düşer veya bozulur. Bu birinci kayıp.

2. kayıp; girişte kullanılan trafonun ısısı. Kullanılamayan enerji ısıya dönüşüp havaya karışıyor.

Elektronik devre ısınıp bir miktar güçte burada harcanıyor.

Sonuçta şebekeden çekilen gücün tamamını suya ısı olarak veremezsiniz. Kabaca 2000W güç çekiyor. 1000..1200W ısı suya transfer edilebilir. Bir yerlerde okumuştum sanırım. Verimler bu civarda..

Eski bir konu ama yazayım dedim.

54 Mesaj
24 Ocak 2009; 8:33:04 

bence tasarruf saglıyacagını sanmıyorum ve riskli bir iş çok yüksek frekans var mikro dalgada frekansı ghz standartlarında
ben senelerdir rf sektöründe iş yapıyorum ama gerçekten zararlı bir iş
bende lamba yakıyorum ama suyu denemedim

http://picasaweb.google...ALAAMBAYIYAKMADENEMEYN#

http://picasaweb.google...deo#5292039754377487330

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi power-elektronik -- 24 Ocak 2009; 8:34:38 >

54 Mesaj
24 Ocak 2009; 8:36:31 

AMA BURDAKİ 500W BİR FM VERİCİ MİKRO DALGA FIRIN DEİL

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » Mikrodalga ısıtma sistemi yapacagim
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.297

DonanımHaber’i Takip Et X
Facebook Gözat
Twitter Gözat