Şimdi Ara

Mikrodalga ısıtma sistemi yapacagim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
21.966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bence o fırını toparlayabilirsen topla toparlayamazsan at gitsin çünkü bu işin hiç şakası yok çok çok tehlikeli. Amatörce uğraşılacak bir konu değil bu. mikrodalga fırınları yetkili servisler bile açıp kurcalamıyorlar, arıza halinde doğrudan fabrikaya gidiyor ürün. Ayrıca zaten bu iş olmaz rezistansla bile suyu daha verimli ısıtırsın çünkü. mikrodalga fırının amacı az miktarda ki kütleyi aniden ısıtmaktır.
  • Hiçbir ısıtma sistemi bir rezistanstan daha verimli olamaz önce bunu iyice anlamak gerekir. Elektrik devrelerinde kayıp dediğimiz şey özel olarak böyle bir kullanım alanında yoktur (ihmal edilebilecek kablo gerilim düşümleri hariç) kayıp denilen zaten ısınmadır, rezistansı da zaten ısıtmak için kullanmıyor muyuz? Benim bilgisayarı işlemcinin ekran kartının maşallahı var soba olarak da kullanıyorum zaten bunun da %100 verimle çalıştığını söyleyebiliriz demek ki Mikrodalga fırının numarası enerjiyi pişirilecek yemeğe daha iyi dağıtmasıdır. Zaten rezistansa maksimum temas sağlayan su içinde ise hiçbir avantajı olmayacaktır. Ayrıca çarşı mikrodalgayla yemek pişirilmesine de karşı. Kardeşim altıüstü bir yemek pişireceksin sana ne suyun atomundan molekülünden elleşmemek gerekir böyle şeylere. At ocağın üstüne gitsin. Altı yanmış yemeğin lezzeti başka olur.

• Selamlar ..

Mikrodalgayı kullanarak suyu ısıtıp peteklere verecek bir sistem icin araştırma yaptım kendimce bazı hazırlıklar yaptım.. Mikrodalga fırın alıp söktüm 600x1500 petek genleşme tankı sirkülasyon pompası vanalar ve tesisat malzemeleride hazır. Kapalı devre bi sistem olacak. Kullanacağım mikrodalga üreteci 600 W. Fırını sökmeden önce
    yaptığım denemelerde şebeke suyunun 2lt sini cam kapta 10 dakikada 55°c ye çıkardı. bana 80/90 °C lazım yani biraz daha fazla süre ısıtmam gerek.
    Ben sistemi kurmadan önce bazı merak ettiğim noktalarda bilgisi olanların yardımı bekliyorum.

Merak ettiklerim ise şunlar..
    1-Mikrodalga metallerden yansıyor
    eğer öyle ise ışın yoğunluğunu arttırmak için yada suya temas edece mikrodalga ışının yolundaki su miktarını
    arttırmak için değişik şekillerde konumlandırılmış metal yansıtma plakaları koyulması faydalı olurmu ?
    2-Mikrodalga ışınlarını görmenin bi yolu varmı? izlediği bi rota varmıdır. Yada doğrultu vs..
    3-Mikrodalga ışınları çizgisel bi yolmu izler yoksa kaynaktan uzaklaştıkça açılı veya konik bir şekilde büyüyen bir ışın huzmesi şeklindemi ?

Konu ile ilgili bilgisi olanların yardımını bekliyorum..

Bu linkte bu işe girişmiş bi abimizin yazısı var

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/tekno_tezgah/tekno_tezgah.php?proje_id=498

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuzruhi -- 8 Ekim 2007; 18:23:20 >

• quote:

Orjinalden alıntı: tuzruhi

Selamlar ..

Mikrodalgayı kullanarak suyu ısıtıp peteklere verecek bir sistem icin araştırma yaptım kendimce bazı hazırlıklar yaptım.. Mikrodalga fırın alıp söktüm 600x1500 petek genleşme tankı sirkülasyon pompası vanalar ve tesisat malzemeleride hazır. Kapalı devre bi sistem olacak. Kullanacağım mikrodalga üreteci 600 W. Fırını sökmeden önce
    yaptığım denemelerde şebeke suyunun 2lt sini cam kapta 10 dakikada 55°c ye çıkardı. bana 80/90 °C lazım yani biraz daha fazla süre ısıtmam gerek.
    Ben sistemi kurmadan önce bazı merak ettiğim noktalarda bilgisi olanların yardımı bekliyorum.

eğer öyle ise ışın yoğunluğunu arttırmak için yada suya temas edece mikrodalga ışının yolundaki su miktarını
    arttırmak için değişik şekillerde konumlandırılmış metal yansıtma plakaları koyulması faydalı olurmu ?
    2-Mikrodalga ışınlarını görmenin bi yolu varmı? izlediği bi rota varmıdır. Yada doğrultu vs..
    3-Mikrodalga ışınları çizgisel bi yolmu izler yoksa kaynaktan uzaklaştıkça açılı veya konik bir şekilde büyüyen bir ışın huzmesi şeklindemi ?

Saygılar

Mikrodalga fırına bir bardak su koy gör bak neler oluyor. bardakta patlayan suyu göreceksin
    />

• Ne demek şimdi bu... ?
    quote:

Orjinalden alıntı: krm-iks

quote:

Selamlar ..

Saygılar

Mikrodalga fırına bir bardak su koy gör bak neler oluyor. bardakta patlayan suyu göreceksin
    />

dalgamı geçiyorsun ???

• dalaga geçmiyorum

su molekülleri mikrodalgaya maruz kaldığında çok hızlı sürtündükleri için kaynama deyil adeta taşmaya sebep olur
  • quote:

dalaga geçmiyorum

su molekülleri mikrodalgaya maruz kaldığında çok hızlı sürtündükleri için kaynama deyil adeta taşmaya sebep olur

Denedim o kadarda kaynamadı dediğim gibi sadece ve sadece 10 dakikada 55-60 derece ısındı.. amac zaten kaynatmak değil sadece kontrollü olarak 80/90 dereceye ısıtmak..
  • mikrodalga fırının içine metal olan her hangi birşey koyduğunda kızarır, onun yansıtıcısı metal olmasa gerek

birde odayı veya evimi ısıtıcan
  • biri de normal odanın ez zor şartlarda 22 derece oda sıcaklığı için (şehir,odanın konumu vs değişir) en az 3000 kcal/saat
  • quote:

mikrodalga fırının içine metal olan her hangi birşey koyduğunda kızarır, onun yansıtıcısı metal olmasa gerek

birde odayı veya evimi ısıtıcan

Kızarması daha iyi su daha çabuk ısınır o zaman.. Keşke sökmeden önce deneseydim. Ayrıca yansıtıcı metal diye bişey yok zaten fırının gövdesi 0.8 mm galvanize sac ..bu sacta o kadar ısınmıyo ısınması işime gelir. zaten.
  • yukarıda yazılanları okuduktan sonra ne yaptıgının farkında olmayıp ateşle oynayan küçük çocukları anımsadım nedense...

yapmayın kardeşim siz daha ne ile uğraştıgınızın farkına bile varamadan böbreklerinizi ve gözlerinizi elinize alırsınız haberiniz olmaz

metal kaşığı kızartan aletin size neler yapacağını hiç mi düşünmezsiniz

ayrıca son zamanlarda mikrodalga frekanslarının kanseri tetiklediği de yazılıp çizilmeye başlanmıştır cep telefonu lobisine rağmen.....
  • quote:

Kızarması daha iyi su daha çabuk ısınır o zaman.. Keşke sökmeden önce deneseydim. Ayrıca yansıtıcı metal diye bişey yok zaten fırının gövdesi 0.8 mm galvanize sac ..bu sacta o kadar ısınmıyo ısınması işime gelir. zaten.

• quote:

Arkadaşım... yaşım 36 ve üretim sektöründe faaliyet gösteriyorum 24 senedir. Yazdıklarından bu işlerden senden daha iyi anladığım bi gerçek... Sana cevap bile yazmak gereksiz ama...
    işin riski varsa benim zaten... Gerekli tedbirleri almadan bi iş yapma çağlarım seninde dediğin gibi ateşle oynama çağlarım geçeli 32 sene oldu...

Ya neyse...

Önemli olan bilgisi olan birinin yazacakları zaten..

foruma katılırken kimsenin kimlik bilgilerinin doğrulanması istenmediğinden yaşın konusunda yorum yapmayacağım . aslında uzun uzadıya yazmak var bu konuyu ama bence de "yazmak gereksiz"

12 yaşından beri üretim sektöründe çalışltığını yazmışsın.....

ilk yazında mikrodalga radyasyonunun nasıl bir yol izlediğini yazan kişi, istediğini desin istediğini yazsın en azından bu konuda deneyimli değildir iş yazmaya kalsa bende 50 yaşındayım 35 senedir çalışıyorum yazarım

"cevap yazmanın bile gereksiz olduğu ben" bir önceki yazımda kendine ya da başkasına geri dönüşsüz zararlar vermemen konusunda seni uyarmak için yazmıştım

bu arada fırından söktüm dediğin magnetronun güç verimi aynı işi resistans ile yapmaktan fazlaya mı geliyor? veya bu verim yüde kaçtır?

bu yazı bilgisi olanın yazısıdır.

• arkadaş bu sistmi ben 2 sene önce yapmıştım 2tane mikrodalga fırın magnetronunu kullanmıştım sistemi komple faraday kafesi denen kumaş gibi tel kafes ile kapladım ki bana bir zararı olmasın yanlız sistem gerçekten suyu ısıtmak için çok yetersiz kaldı .pompayı endüşük ayara alsan bile ani olarak suyu ısıtamıyor üzerinde çok çalıştım ama ısıtmadı hemde iki magnetron 2000vatt yakın elektrik çekiyor bir tasarruf söz konusuda değil bende banyo termosifonuna yöneldim oda 80 lt suyu 2000 vatt da 1.5 satte ısıttı ,ısınan suyu pompayla peteklere bastım dönüşte su buz gibi oldu gene 2 saat ısınmasını bekle mağmafi termosifonda cuvalladı bunu üzerine ihlas banyo şohbeniyle bu işi başardım marka önemli değil sadece ani su ısıtıcı olsun yeter ,pompa suyu şohben üzerinden geçiriyo ordanda peteklre dağlıyo 50 ytl aldığım şohbenin birinci ve ikinci kademesi kullanarak 85m2 evi aylık 110ytl ye ısıttım bu sistemle ilk kışımı atlattım size tavsiyem şohbenin içindeki elektrik kablolarını kalınlaştırmanız üzerindeki 55 dercelik termostadı iptal edip harici bir oda termostadını cihaza adepte etmenizdir bu arada ben genleşme tankını açık imbizat kullandım kapalı imbizatla çalıştırabilirseniz alet tadından yenmez(bütün bunları yaşadığım yerde doğalgaz olmayışından yaptım konuya elektrik mühendisi olmamdan dolayı hakimim),

• quote:

Orjinalden alıntı: Liu Kang

Hiçbir ısıtma sistemi bir rezistanstan daha verimli olamaz önce bunu iyice anlamak gerekir. Elektrik devrelerinde kayıp dediğimiz şey özel olarak böyle bir kullanım alanında yoktur (ihmal edilebilecek kablo gerilim düşümleri hariç) kayıp denilen zaten ısınmadır, rezistansı da zaten ısıtmak için kullanmıyor muyuz? Benim bilgisayarı işlemcinin ekran kartının maşallahı var soba olarak da kullanıyorum zaten bunun da %100 verimle çalıştığını söyleyebiliriz demek ki Mikrodalga fırının numarası enerjiyi pişirilecek yemeğe daha iyi dağıtmasıdır. Zaten rezistansa maksimum temas sağlayan su içinde ise hiçbir avantajı olmayacaktır. Ayrıca çarşı mikrodalgayla yemek pişirilmesine de karşı. Kardeşim altıüstü bir yemek pişireceksin sana ne suyun atomundan molekülünden elleşmemek gerekir böyle şeylere. At ocağın üstüne gitsin. Altı yanmış yemeğin lezzeti başka olur.

Demek hiç bir ısıtma sistemi rezistansdan daha verimli olamaz.Bu yanlış elbetteki olabilir. Ancak bu tür bir sistem için söylüyorsan doğru olabilir.

quote:

Mikrodalga fırının numarası enerjiyi pişirilecek yemeğe daha iyi dağıtmasıdır. Zaten rezistansa maksimum temas sağlayan su içinde ise hiçbir avantajı olmayacaktır.

İşte bu dediğin doğru enerjiyi daha iyi dağıtmak + ısnmanıniçten başalması + sadece yemeği ısıtmak içerisindaki havayı ısıtmıyor dolayısıyla daha verimli ve hızlı. Rezistansla tam temas gerçekleşen böyle bir sistem için verim değişmez (hatta miktar azalır)

Mikrodalgalarla koruyucu bir sistem veya farday kafesi olmadan kullanmanın tehlikesini sana anlatmıyacağım,ölürsün, kanser, olursun en iyi ihtimal çocuğun olmaz.

Mikrodalgaların yönünü tespit etmenin gözlemlemenin binlerce yolu var ama en ucuzu rotgen filmi (banyo edilmemiş) ve poloroid filmi veya 35mm fotoğraf makinesi.

Mikrodalga metallerde n yansır
    Çok yanlış.
    Metaller tarafından soğrulur.Mikrodalga metal üstünde önce akıma daha sonrada ısıya dönüşür ki bunu mikrodalgaya koyduğumuz kaşık deneyi ile yapabilirsiniz bakın neler oluyor.
    Mikrogalgalar waveguide (dalga kılavuzu diyelim) ile yönledirilirler işin ilginci bunalarda metaldir ama özel uzunluk ve şekilde ve ugun dielektrik katsayısında,nasıl çalışıyor diye sormayın uzun iş.

• :) eglenceli
    yalnız fırını yaptıkdan sonra elektirik kablosunu 20 30 metre uzun tut baska bir yerde tak..
  • quote:

Orjinalden alıntı: SonDelikanlı

quote:

Orjinalden alıntı: Liu Kang

Hiçbir ısıtma sistemi bir rezistanstan daha verimli olamaz önce bunu iyice anlamak gerekir. Elektrik devrelerinde kayıp dediğimiz şey özel olarak böyle bir kullanım alanında yoktur (ihmal edilebilecek kablo gerilim düşümleri hariç) kayıp denilen zaten ısınmadır, rezistansı da zaten ısıtmak için kullanmıyor muyuz? Benim bilgisayarı işlemcinin ekran kartının maşallahı var soba olarak da kullanıyorum zaten bunun da %100 verimle çalıştığını söyleyebiliriz demek ki Mikrodalga fırının numarası enerjiyi pişirilecek yemeğe daha iyi dağıtmasıdır. Zaten rezistansa maksimum temas sağlayan su içinde ise hiçbir avantajı olmayacaktır. Ayrıca çarşı mikrodalgayla yemek pişirilmesine de karşı. Kardeşim altıüstü bir yemek pişireceksin sana ne suyun atomundan molekülünden elleşmemek gerekir böyle şeylere. At ocağın üstüne gitsin. Altı yanmış yemeğin lezzeti başka olur.

Demek hiç bir ısıtma sistemi rezistansdan daha verimli olamaz.Bu yanlış elbetteki olabilir. Ancak bu tür bir sistem için söylüyorsan doğru olabilir.

quote:

Mikrodalga fırının numarası enerjiyi pişirilecek yemeğe daha iyi dağıtmasıdır. Zaten rezistansa maksimum temas sağlayan su içinde ise hiçbir avantajı olmayacaktır.

İşte bu dediğin doğru enerjiyi daha iyi dağıtmak + ısnmanıniçten başalması + sadece yemeği ısıtmak içerisindaki havayı ısıtmıyor dolayısıyla daha verimli ve hızlı. Rezistansla tam temas gerçekleşen böyle bir sistem için verim değişmez (hatta miktar azalır)

Mikrodalgalarla koruyucu bir sistem veya farday kafesi olmadan kullanmanın tehlikesini sana anlatmıyacağım,ölürsün, kanser, olursun en iyi ihtimal çocuğun olmaz.

Mikrodalgaların yönünü tespit etmenin gözlemlemenin binlerce yolu var ama en ucuzu rotgen filmi (banyo edilmemiş) ve poloroid filmi veya 35mm fotoğraf makinesi.

Mikrodalga metallerde n yansır
    Çok yanlış.
    Metaller tarafından soğrulur.Mikrodalga metal üstünde önce akıma daha sonrada ısıya dönüşür ki bunu mikrodalgaya koyduğumuz kaşık deneyi ile yapabilirsiniz bakın neler oluyor.
    Mikrogalgalar waveguide (dalga kılavuzu diyelim) ile yönledirilirler işin ilginci bunalarda metaldir ama özel uzunluk ve şekilde ve ugun dielektrik katsayısında,nasıl çalışıyor diye sormayın uzun iş.

Bi kısım metalden yansıyor, birkismida soğuruyor diyelim. Bunun üzerine şunu yapsak ne olur?? fırının içine cam kap koyduk.. Hiçbir yerini bozmadık.. dalga kılavuzu vs. diğer yapılar aynı.. su dolu am kap içine metal plakalar yerleştirdik.. Mikrodalgayı soğuran bu metaller ısınmaya hadi diyelim kızarmaya başladı .. ama suyun içinde oldukları için suyuda hızlı bir şekilde ısıtmazlarmı ?? suyun sıcaklığı kontrol altında tutulursa metaller yanmadan yada deforme olmadan istediğimiz sıcaktıktaki suyu elde edemezmiyiz pid kontrollu bi termokupl kullanarak.. ???

• Eğer su varsa içine metal koymanın bir manası yok amaç petek ısıtmaksa mikrodalganın verimli olmadığını bilmenizde fayda var.
    Fırının ısıtıma gücüne ve eğer içinde resiztans varsa rezistans hariç çektiği güçe bakacak olursanız farkı anlarsınız.Isınma amaçlı tek başına rezistans kullanmak daha akıllıcadır.Mikrodalga suyu homojene yakın olarak ısınmasını sağlayacaktır ama bu sizin işinize yaramaz.
    Mikrodalga ile ısıtmada yüksek hasssiyetli sıcaklık kontrolü yapılabilen mikrodalga fırınlar var ama bunlar genelde ilaç yada kimyasal maddelerin hazırlanıdğı özel fırınlar ve küçük kapasiteliler.Ayrıca mikrodalganın içinde en iyi ısı kontrolü infared ısı okuyucular ile olur

Mikro dalga metallerden yansımaz gibi keskin cümleler kurmayada gerek yok.Fırındaki mikrodalga cep telefonundanda yayılan yüksek frekanslı radyo dalgasından farkı değildir ve o nasıl davranırsa fırının içindeki dalgada o şekilde davranır.Merak eden yakındaki bir üniversitenin Mikrodalga ısıtma tekniği ve Mikrodalga Tekniği derslerine girip işin detayını öğrenebilir, tartışma gereği olmayan bir konu.

• quote:

Merak eden yakındaki bir üniversitenin Mikrodalga ısıtma tekniği ve Mikrodalga Tekniği derslerine girip işin detayını öğrenebilir, tartışma gereği olmayan bir konu.

yakınımda üni çok ama gdip katılma şannsım yok açıklama şansınız warmı acaba sonuçta neden olmasın. bence güzel bir düşünce mikro dalga suyu çok hızlı ısıtıyor. bu bir şekilde peteklere uygulanabilir. bir su pompası ile devirdaimi sağlanabilir.
  • kardeşim sen bence deneylere devam et bende hurdadan bir magnetron aldım ama henüz çalıuştırmadım kaç voltla beslendiği hakkında bilgim yok 12 v verdim kızarıyor sadece onu söyleyebilirim

ayrıcada daha önce bir araştırma yapmıştım hatırladıklarımı yazayım

radar istasyonunun birinde tesadüfi mısır patlatılarak keşfedilmiştir çalışma mantığı ise : su içerisindeki molekülleri aniden birbirine çarpıştırıp sürtünme oluşturuyor buda ısınmasına sebep oluyor bu şekilde ısınan sunun sağlığada zararlı olduğunu sanmıyorum klasik yemek yapma medtodundada akrilamid oluşuyorki oda kansorejen neyse konumnuza dönelim mikrodalga dalga boyu itibariylı ışığın frekansına yakındır dolayısı ile doğrusal bir yol izler ışık gibi kırılır cisimlerin etrafını sesgibi dolaşmak yerine kırılır ve yansıma eğilimi gösterir metal kutu içindeki magnetrondan çıkan ışınşlar kutu içindeki objeye nufuseder ve moleküllerinde sürtünmelere sebep olur içindeki nesne nekadar sulu bileşen ise ısınmada odenli çabuk olur
    yalnız dikkat et metal kutu topraklı ve doğrudan kaçağa sebep olmamalıdır ayrıca fırının camını dikkatle incelersen petek şeklinde ve topraklı telle kaplı olduğunu görürsen

bence projen çok mantıklı ve geliştirilebilir ocak üstündeki kapla kıyasklandığında verim yüzde yüze yakındır

ayrıca suda gösterdiği etkiyi katı maddeler üzerinde fazla göstermiyor aksi halde moleküler titreşim olayının sonuçlarını bir düşünsene su ısıtmak için koyduğun cam bardak patlamazmıydı

sen güvenliğini kesinlikle ciddiye al

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.