Şimdi Ara

##30 Yıl enerji sağlayabilen pil##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
5.088
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amerika hava kuvvetlerinde görevli bilimadamları bir dizüstü bilgisayarı 30 yıl boyunca şarj etmeden kullanabilecek bir pil geliştirdi. "Betavoltiac" olarak adlandırılan güç hücreleri, yarı iletken malzemelerden yapılıp elementlerin radyoizotoplarından yararlanarak enerji üretmekte. Radyoaktif maddelerin bozulurken yaydığı beta partiküllerinden yararlanarak elektrik üretme tekniğinin bir benzerini kullanan Betavoltiac enerji hücrelerinin en büyük özelliği radyoaktif olmayışı.

Betavoltiac piller, hidrojen atomunun izotopu olan tritium'u kullanmakta. Tritiumda bulunan nötronların bozulmaya uğrarken beta ışıması yapması ve protonlara dönüşmesi sürecinde açığa çıkan elektronları enerji üretmek için kullanılmakta. Oldukça benzer bir sistem güneş enerji hücrelerinde de bulunmakta. Ayrıca elektrik üretiminde kullanılan reaksyonun termal olmayışı, pillerin çalışırken ısı açığa çıkarmayacağı anlamına da geliyor. Günümüzde bir hayli popüler olan patlayan pillerden sonra bu yöntemle çalışan dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları gibi ürünler oldukça rağbet görecektir. Eğer çalışmalar planlandığı gibi giderse 2-3 yıl içerisinde bu teknoloji hayatımıza girmeye başlayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enderc -- 4 Ekim 2007; 21:07:11 >

• çok güzel bi haber dünya enerji için birbirini yer hale gelecek bir donem içersine girerken bunun gibi gelişmeler cok güzel

bunun daha büyük weya daha farklı bir sekilde yapılması ile belki nükleer santral kadar etkili olmasada evler için güzel olur

jenaratör niyetine kullanılır
  • Süper bir haber
  • inşallah hemen yaygınlaşırda elimizdeki bombalardan kurtuluruz..
    haber için teşekkürler...
  • Oooo çok güzel bir haber leptop'u al 30yıl şarj etme..Tabi şarj bitersede 1 yıl şarjda kalır
  • Haberi görünce şok oldum

İnşallah en yakın zamanda bu teknoji hayatımıza girer....
    Bu arada bi şey sormak istiyorum, bu piller bi diz üstü bilgisayarı 30 yıl boyunca enerji sağlayacak derken yani sürekli açık olunca mı 30 sene güç sağlayabilecek?Gerçi ne farkeder öyle olmasa bile mükemmel bir teknoloji....

Bu arada bu teknoloji hakikaten geliştirmeye açık bişey...Yani elektrik-elektroniğin her alanında kullanılabilir...Bi elektronik cihazın zaten ömrü 30 yıldan kısa olacağı için cihaz ömrünü tamamlayana kadar ne şarj ne pil derdi, çok güzel ya
  • 30 yıl boyunca kaç A akım verecek. 0.0000001uA falan mı
  • quote:

Orjinalden alıntı: Op3rator

Oooo çok güzel bir haber leptop'u al 30yıl şarj etme..Tabi şarj bitersede 1 yıl şarjda kalır

Şaka maka şarj etmek gerekse 10 yılda falan şarj olur hakkaten ama enerjisini kendi üretiyormuş onuda düşünmüşler. Süper bir haber, enerjinin kısıtlı hale geldiği günümüz dünyasında geleceğe yönelik süper bir teknoloji olmuş. Tebrik etmek lazım adamları. Haber için teşekkürler.
  • Böyle uyduruk haberleri okudukça saygımı giderek kaybediyorum bu siteye, yazık.

Ya haberi yazarken bi kaynak belirtmek bu kadar zor bişey midir? Kaynak yazmıyorsanız sebebini belirtin özel bir durum varsa?

Şimdi:

1. Bu konu yeni bir konu değil. On yıllardır üzerinde çalışılıyor; "Nükleer pil" (İng. Nuclear battery, atomic battery vb). Yakın tarihlerde verimliliğini arttırmaya yönelik çalışmalar olmuş. Wikipedia

2. Amerika hava kuvvetleri yapmış kısmı da atmasyon.
    Rochester Üniv. makalesi

3. Radyoaktif değil demek de gayet yanlış. İzotoplardan, ışımadan bahsetmek ve buna rağmen radyoaktif değil komik oluyor.

Henüz kalp pili filan gibi şeyleri besleyebilecek gücü ancak sağlayabilecek durumda.

Yeni teknoloji! Peh!

Edit: Haber yazan sorumluluk gösterip biraz araştırmalı önce.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aspart -- 4 Ekim 2007; 23:02:58 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Aspart

Böyle uyduruk haberleri okudukça saygımı giderek kaybediyorum bu siteye, yazık.

Ya haberi yazarken bi kaynak belirtmek bu kadar zor bişey midir? Kaynak yazmıyorsanız sebebini belirtin özel bir durum varsa?

Şimdi:

1. Bu konu yeni bir konu değil. On yıllardır üzerinde çalışılıyor; "Nükleer pil" (İng. Nuclear battery, atomic battery vb). Yakın tarihlerde verimliliğini arttırmaya yönelik çalışmalar olmuş. Wikipedia

2. Amerika hava kuvvetleri yapmış kısmı da atmasyon.
    Rochester Üniv. makalesi

3. Radyoaktif değil demek de gayet yanlış. İzotoplardan, ışımadan bahsetmek ve buna rağmen radyoaktif değil komik oluyor.

Henüz kalp pili filan gibi şeyleri besleyebilecek gücü ancak sağlayabilecek durumda.
    Yeni teknoloji! peh!

Burdaki pilin adıyla sizin söylediğiniz pilin adı bile aynı değil. Sizin söylediğiniz pil 10 yıl dayanıyor deniyor neden bu kadar eminsiniz ki bu farklı bir teknoloji değil? Laptoplar için denilmiş özellikle, kalp pilini nasıl çalıştıramıyor bilgisayarı çalıştırdıktan sonra? Amerikan hava kuvvetleri değil orada GÖREVLİ bilim adamları, Amerikada bilim adamları hem asker hem öğretim görevlisi olabiliyor ayrıca. Ve benim bildiğim (kimya falan okumuyorum ancak bu kadar biliyorum) radyo aktivitede ısıda meydana gelir bunda ısı meydana çıkmayacak deniyor.

• Bu teknoloji 2 sene sonra diz üstü bilgisayarlarda görülecekse 5 sene sonra belkide patrolün değeri bile kalmayacak.
  • dunya neler uretiyor neler dunyada bisiey uretemiyoruz hala söz sahibi degiliz

söyle gzuel bir bulus yapsak varya ülke kalkınır bee

• Dunyadaki nerdeyse butun devrim yaratan teknolojiler savas alanında arastırma ve geliştirme cabasındakı insanlar tarafından keşfediliyor nedense ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: istanbul2007

Dunyadaki nerdeyse butun devrim yaratan teknolojiler savas alanında arastırma ve geliştirme cabasındakı insanlar tarafından keşfediliyor nedense ?

bkz : bilgisayar, internet,
    bkz : telefen

sebebi askeriyenin araştırma geliştirme olayına askeri ciddiyetle ve bütçeyle girmesi, geliştirdiğiniz teknoloji sizi dünya çapında söz sahibi yapar çünkü...
    ati de bütçe var, cpu hızında gpu yapmaya çalışıyor...
    nvidia da bütçe var 3dfx den büyük ekran kartı yapıyor,
    erke de sınırlı bütçe var, manyetik alan enerjisinden elektrik üretmeye çalışıyor (yok dan enerji denmesinin sebebi manyetik alan enerji kuramlarının çelişmesi)

neyse, bi cep telefonunu şarj aleti gerekmeden kullanmak hoş bişey olacak ...

• quote:

Orjinalden alıntı: fotifoti

habare yaln diyen arkadaş burayda bi bakabilirmi ne yazıyor

http://www.peswiki.com/index.php/PowerPedia:Beta_voltaic

http://www.nextenergynews.com/news1/next-energy-news-betavoltaic-10.1.html

http://gizmodo.com/gadgets/power-breakthrough/betavoltaic-battery-could-power-your-laptop-for-thirty-years-305971.php

http://crunchgear.com/2007/10/02/laptop-battery-life-to-last-30-years/

vs vs vs

saygımızı yitirmeden önce bi araştırsak

Kendi verdigin linklerin birinden (sonuncusu) alinti yapiyorum;
    quote:

UPDATE - As Joel points out and as I should have told Peter, this is bullshit piled on top of a pile of horseshit.

İngilizce bilmeyenler için: "Joel'in de işaret ettiği ve benim de Peter söylemiş olmam gerektiği üzere bu, bazi baska sacmaliklarin uzerine tepelenmis bir zirva/sacmalik"
    Once kendin biraz arastir da komik duruma dusme istersen

Radyaktivite, ısı filan diyen arkadaşa da herşeyi birilerinin anlatmasını beklemeyin, biraz da eski defter kitapları karıştırın ya da google'a filan takılın diyorum. Ama internette doğruyla yanlışı ayırmak o kadar da kolay değil, siz en iyisi eski kitap defterleri karıştırın

Pilin ismi aynı değil diyene de ne diyim. Ben kavramın adından bahsettim, markadan bahsetmedim.

Edit:
    Bu asparagas haberle ilgili cesitli yorumlari okumak isteyen olursa : Buyrun (Ingilizce)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aspart -- 5 Ekim 2007; 1:08:25 >

• güzel haber ama o cıkana kadar bence uzun bir süre gecer.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Aspart

quote:

Orjinalden alıntı: fotifoti

habare yaln diyen arkadaş burayda bi bakabilirmi ne yazıyor

http://www.peswiki.com/index.php/PowerPedia:Beta_voltaic

http://www.nextenergynews.com/news1/next-energy-news-betavoltaic-10.1.html

http://gizmodo.com/gadgets/power-breakthrough/betavoltaic-battery-could-power-your-laptop-for-thirty-years-305971.php

http://crunchgear.com/2007/10/02/laptop-battery-life-to-last-30-years/

vs vs vs

saygımızı yitirmeden önce bi araştırsak

Kendi verdigin linklerin birinden (sonuncusu) alinti yapiyorum;
    quote:

UPDATE - As Joel points out and as I should have told Peter, this is bullshit piled on top of a pile of horseshit.

İngilizce bilmeyenler için: "Joel'in de işaret ettiği ve benim de Peter söylemiş olmam gerektiği üzere bu, bazi baska sacmaliklarin uzerine tepelenmis bir zirva/sacmalik"
    Once kendin biraz arastir da komik duruma dusme istersen

Radyaktivite, ısı filan diyen arkadaşa da herşeyi birilerinin anlatmasını beklemeyin, biraz da eski defter kitapları karıştırın ya da google'a filan takılın diyorum. Ama internette doğruyla yanlışı ayırmak o kadar da kolay değil, siz en iyisi eski kitap defterleri karıştırın

Pilin ismi aynı değil diyene de ne diyim. Ben kavramın adından bahsettim, markadan bahsetmedim.

Edit:
    Bu asparagas haberle ilgili cesitli yorumlari okumak isteyen olursa : Buyrun (Ingilizce)

Fizik okumadığımı belirttim, defterlerimde radyo aktiviteyle ilgili yeterli bilgi yok (hatta duruyor mu o defterler ondan bile emin değilim) ve alanım dışında bir konuyu araştıracak pek vaktimde yok. Elbet bir gün kısmet olur. O bahsedilende marka değil teknolojinin adı. Size verilen linklerde Türkçeye çevirdiğiniz kısımda kişi yorumu yorumu yapan kişinin fizik mühendisi falan olduğunu sanmıyorum. Kaldı ki fizik mühendisi olsa bile, doçentler dahi yanılabiliyor yorumlarında. Verdiğiniz linkteki yorumlarıda okudum fakat orada kayda değer tek yorum radyo aktif zincirde ki yarılanma olayı sebebiyle yaşanacak güç kaybı. Neden bu kadar zor olsun ki? İlla laptoplarda kullanılacak diye birşey yok, jenaratörlerle başlasada yeter önemli olan şu andaki ulaştığı noktadan ileriye gidebilmesi. Yani haber uyduruk değil ortada gelişmekte olan bir teknoloji var.

• askeriye üretmişse biz hiç göremeyiz onları...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Batuist

askeriye üretmişse biz hiç göremeyiz onları...

Unutmaki internet te bir zamanlar askeriye için icat edilmişti ama gel görki şimdi bizim emrimizde

Gerçelten süper bir haber olmuş. Umarım sonu silikon teknolojisinin vaat ettiklerinin uygulamaya geçmemiş haline dönmez
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.