Şimdi Ara

## Asus Yeni SmartDoctor ile Shader Hızını da Ayarlıyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
3.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Asus Yeni SmartDoctor ile Shader Hızını da Ayarlıyor ##

Asus'un hazırladığı ekran kartlarını kullananlar firmanın ekran kartları ile sunduğu SmartDoctor yazılımını tanıyacaklardır. Ekran kartı ile ilgili çeşitli veri ve parametrelere ulaşılmasını ve ekran kartının saat hızlarının arttırılmasına olanak tanıyan SmartDoctor yazılımının yeni versiyonu ile önemli bir yenilik geliyor.

Asus, SmartDoctor'un yeni versiyonu ile GeForce 8 tabanlı ekran kartlarında shader hızlarının gpu'dan bağımsız olarak ayarlanabilmesine olanak tanıyor. Bilindiği gibi yeni nesil GeForce 8 mimarisi dahilinde shader hızlarının ekran kartının genel performansına yattığı katkı gerçekten çok fazla. Bunu gören Asus, ince ayar uygulamalası SmartDoctor'un kullanıma hazır yeni versiyonu ile kullanıcılara gpu bağımsız shader hızları ile oynama imkanı veriyor.

Sadece Asus'un ekran kartları ile çalışan uygulamayı indirmek için,
    http://support.asus.com.tw/download/download.aspx

GeForce 8500GT'de shader etkisi,

GeForce 8600GT'de shader etkisi,

Anlaşılan ekran kartı üreticileri shader hızlarının performansa dönük sahip olduğu potansiyeli yeni yeni görüyor. Zira Sparkle da geçtiğimiz güner Super Clock adını verdiği shader hızlarını arttırmaya yönelik yeni teknolojiisni duyrmuştu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 30 Eylül 2007; 10:40:43 >

• Genelde düşük seviyeli ekran kartlarında denemişler bu olayı, acaba 8800 ultra gibi bir kartta performans nekadar farkeder yada shader hızına dokunmak limitlerinde çalışan kartlarda stabiliteyi bozarmı ? zira benim ultra 675 mhz core hızında çalışırken 677 yaptınmı hatalar başlıyor.
  • iyi ya bu sene içinde iyi bi ekran kartı almayı düşünüyorum inşallah bu başka isimlerle ekran kartları arasında yaygınlarşır.
  • Teşekkürler. Deneyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Balbes -- 30 Eylül 2007; 10:23:31 >
  • download linki yokmu ben mi göremedim.
  • riva tuner'le shader hızı ayarlayabiliyoruz zaten
  • hoş olmuş.Daha önce smartdoctor update i yapmadığım için biraz aradım güncel sürümünü ama hoş bir eklenti olmuş.Henüz test edemedim ama hoş gibi görünüyor.
  • GPU ve RAM hızı sabit shader hızını 1458 den 1512 yapınca 46.109 fps aldığım yerde ancak 46.606 alıyorum, shaderı 1620 gibi birşey yapınca da 47,120 alıyorum ve stabilite azalıyor. Yani shader ın etkisi yok gibi birşey.
  • 8500GT ile deniyelim bakalım
  • Sadece Asus'un ekran kartları ile çalışan uygulamayı indirmek için,

alkardeşim yukarda vermiş bak
  • ASUS dan overclock yazılımı..

Başımıza taş yağacak
  • Shader o clock ne dir
  • kendi yaptığımız oclerde program kullanmadan ram ve gpu hızını arttırınca shader sabit mi kalıyor ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Rainbow6

kendi yaptığımız oclerde program kullanmadan ram ve gpu hızını arttırınca shader sabit mi kalıyor ?

Hayır,sabit değil ancak GPU ile orantılı olarak artıyor serbest olarak değil dolayısıyla GPU hızı tıkanınca shader daha fazla gidebileceği halde gitmiyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: mogola

Shader o clock ne dir

Shader'in ne olduğu hakkında bilgi için:

http://www.thgtr.com/graphic/20060806/yeni_baslayanlar_icin_ekran_karti-02.html#tarayc_shader

Geforce 8 serîsinde hem noktacık tarayıcının (pixel shader) hem de tepe tarayıcının (vertex shader) görevini üstlenen paralel işlemciler, çekirdeğe (ROP hızı da denebilir) göre farklı hızlarda çalışıyorlar.

Meselâ, nVidia'nın belirlediği değerlere göre, 8600 GT'nin çekirdeği 540 mhz olmasına rağmen, 32 adet paralel işlemcisi 1188 mhz hızında çalışıyor.

Veya, 8800 Ultra 612 mhz hıza sahipken, 128 adet paralel işlemcisi 1500 mhz'de.

Eski kartlarda bu değerler eşitti. 7900 GTX'te çekirdek ve diğer tüm birimler 650 mhz hızda çalışırdı.
    Hatta, Geforce 8'in rakibi olan Radeon HD de paralel işlemcilere sahip; fakat gene çekirdekle aynı hızda çalışıyorlar.

"Shader clock" da artık yeni bir ayrım olabilir. Bakalım Geforce 9 ve rakibi serîlerde bu devam edecek mi?

------

Bu arada, aşağıdaki bağlantıda aynı işlemi Rivatuner'le nasıl yapacağınızı ve paralel işlemci hız farkının nasıl etkilerde bulunduğunu görebilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_17982122/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 30 Eylül 2007; 21:39:43 >

• Bütün firmalar sıra sıra çıkarır şimdi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kanki76

Sadece Asus'un ekran kartları ile çalışan uygulamayı indirmek için,

alkardeşim yukarda vermiş bak

Halen göremedim.

• asus shader hızını ayarlayacağına fiyatlarını daha uyguna ayarlasa daha iyi olur.
    haber için teşekkürler.
  • riva tuner da desteklese ne kadar güzel olurdu.. ama yakında onunda desteği çıkar sanırım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Batuist

riva tuner da desteklese ne kadar güzel olurdu.. ama yakında onunda desteği çıkar sanırım...

Destekliyor, 2.04 sürümünden berî (şu an 2.05 var).

Önceki iletimde bağlantısını verdiğim konuya bakınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 1 Ekim 2007; 0:13:06 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.