Şimdi Ara

## Intel'in Yeni Bombası: Core 2 Extreme X9000 ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
2.882
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'in Yeni Bombası: Core 2 Extreme X9000 ##

45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerini piyasaya sürmek için artık gün saymaya başlayan Intel cephesinde sürprizlerin ardı arkası kesilmiyor. Firma masaüstü işlemcilerden sonra 45nm üretim teknolojisine sahip bir iddialı modeli de dizüstü bilgisayar kullanıcılarının emrine verecek.

Bilindiği gibi Intel, geçtiğimiz günlerde dizüstü bilgisayarlara yönelik olarak Core 2 Extreme 7800 ve 7900 modelleri ile yüksek performanslı ve çarpanı açık işlemcileri özellikle yüksek performans kategorisinde yer alan dizsütü bilgisayara yönelik olarak duyurmuştu. Firma yeni yeni oluşmaya başlayan "mobil extreme" işlemci geleneğini 45nm üretim teknolojisi ile de sürdürecek gibi gözüküyor.

Intel'in dizüstü bilgisayarlara yönelik olarak hazırladığı yeni 45nm extreme işlemcisi X9000'in detayları da belirdi. 45nm üretim teknolojisine sahip olan işlemci 2.8GHz'de çalışmakta. Santa Rosa platformuna yönelik olarak hazırlanan işlemci 800MHz hızında çalışan FSB'ye sahip olacak. 45nm üretim teknolojisinin de verdiği avantaj ile 6MB seviye 2 ön belleğe sahip olacak X9000'in önümüzdeki Ocak ayında anons edilmesi bekleniren fiyatının ise 850$ civarında olacağı ifade ediliyor.

Anlaşılan Intel, 45nm ile hayli iddialı. Rakip AMD'nin masaüstünde olduğu kadar dizüstünde de işi sıkı tutması gerekiyor. Zira uzun süre önce duyurulan Puma platformu ve Griffin işlemcilerinden hala somut bir haber gelmiş değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 27 Eylül 2007; 22:46:10 >

• intel dur durak bilmeden sürüyor/sürmeyi planlıyor cpu'ları.Anlaşılan AMD'ye koz vermek istemiyor özellikle 45nm. de

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Farabî -- 27 Eylül 2007; 22:07:02 >
  • intel de abarttı iyice. Bugün aldığınız son model işlemcinin ömrü 3 ay ancak dayanıyor
  • Bu işlemci önümüzdeki ocak ayında çıkacak yahu, haziran ayında değil. Orada bir yazım yanlışı yapılmış galiba.
  • işlemci çıksın çıkmasın sorun deil kendi başına bi ekolmüş!!!
  • intel bu yapacam demiyor yaptım diyor
  • AMD mobil işlemcileri unuttu galiba. Zaten pazar payları felaketti, daha da azalcak. Sektörün notebook'a kayması Intel için müthiş kazanç demek.
  • İntel böyle giderse bizi aşar dostlar AMD alta kalırsa zararı bize aslında inadına AMD kullanmak gerek
  • amd bırsey yapmadıktan sonra 3-5 kısı ınadına amd kullansa ne olur kullanmasa ne olur intel koptu gidiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 27 Eylül 2007; 23:57:01 >
  • Haberde yine AMD yi yerin dibine sokma maksadı var.
    Her seferinde AMD geç kaldı veya AMD den ses yok mesajı eksik olmuyor.
    Anlaşılan İntel sıkı reklam veriyor size.
    AMD şu an diriliş aşamasında Server pazarında iyi durumdaydı barcelona ile daha iyi olacak.
    Masaüstünde zaten belirli bir payı var core 2 duo ile düşsede çok kötü değil.
    Çok iyi çipsetler yapıyor.
    Grafik alanında zaten kendine has cross fire sistemi var
    Laptop pazarında pek tutulmamasının sebebi büyük üreticilerin İntel tarafından baskı altına alınması ve Çok lazımmış gibi herkesin en performanslısı olsun 100$ fazla olsun demesi. sanki diğer bileşenler işlemciye yetişiyor.
    Gömülü sistemlerde via intel amd pazarı bölüşüyor.
    Durum böyleyken neden İntel şakşakçılığı yapılır hayret!
    İntel çok büyük çok iyi ama bazı handikapları mevcut...
    Lütfen bilinçsiz tüketiciyi yanlış yönlendirmeyelim

• 4ever intel
  • bir ara nokia telefonlar böyle zırt pırt yeni modeller çıkarıyorlardı aynı ona benzedi intel ama güzel tabi ki , bu arada 3 ay alınan işlemcinin yerine yeni işlemci alma gibi bir zorunluluğunuz yok arkadaşlar ben geçen seneki işlemciyi kullanıyorum ama hiç yarı yolda bırakmadı beni ,sonuçta istediğim her işi yapabiliyorum , onlar çıkarıyor diye alacak olursak işimiz var , işimize yarayanı almak önemli olan ve onu sınırlarını zorlayana kadar kullanabilmek
  • çeşitlilik iyidir ne yani biz alalım diye adamlar geliştirip yapmasınlar mı? bizde bize ne uygunsa onu alırız.
  • durmak yok intele devam.

bayrama kadar X10000'i çıkarması lazım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkercom

Haberde yine AMD yi yerin dibine sokma maksadı var.
    AMD şu an diriliş aşamasında Server pazarında iyi durumdaydı barcelona ile daha iyi olacak.
    Laptop pazarında pek tutulmamasının sebebi büyük üreticilerin İntel tarafından baskı altına alınması ve Çok lazımmış gibi herkesin en performanslısı olsun 100$ fazla olsun demesi. sanki diğer bileşenler işlemciye yetişiyor.

bana doğru yolu gösterdin artık bende amd ciyim haberde amd yi yerin dibine sokmamıslar olanı soylemısler masaustunde evet belırlı bır payı var %12-&18 arası gidip geliyor grafık alanında kendıne has cf sıstemı olmasıda bır ısımıze yaramıyor cunku cf kullanan cok cok az ınsan var. 100 dolar fazla olsun hızlı benım olsun dıyenlere cevabı sen degıl amd vermelı o zaman 100 dolar ucuza ıyısını cıkarsın yada oda 100 dolar fazla paraya satsın ıyısını satsın fıyat kırıp tutmayan urunlerı satıyor hala 90nm ıslemcı cıkarıp bunu fıyat kırarak mıllete kakalayan amd ıntel degıl sıstem satıcıları gerızekalı mı ıntele boyun egıyorlar ? hayr onlar nerde kar ederse orada olurlar bılıncsız tuketıcı bılınclensın ayrıca ben pc satsam amd satarım ucuza toplar fazla para alırım aynı hızda dıye zaten cogu ınsan ıslemcısını bıle sormuyor gıdıyor ve pc aldım dıyor

• bende intelciyim ama tekele girerse bu iş kimseye acımıcak bunlar :) amd ye yardım fonu acalım
  • quote:

Orjinalden alıntı: pitisko

bende intelciyim ama tekele girerse bu iş kimseye acımıcak bunlar :) amd ye yardım fonu acalım

amd ye yardım edecegımızı vıa ya yardım edelım adamlar 1w guc harcayan ıslemcı yapıyor 2ghz cıft cekırdek yerıne 4 adet 1w harcayan 500 mhz ıslemcı kullanmayı tercıh ederım ısteseler yaparlar ama somurmek daha zevklı
  • ya ne diyo bunlar millet daha nerelerde sürünüyo celeronda p4lerde bunlar neyden bahsediyo
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkercom

Haberde yine AMD yi yerin dibine sokma maksadı var.

Arkadaşım hadi masaüstünde desen neyse de diz üstünde AMD demek sence bilinçli tüketici olmak mı?

İntel in diz üstünde tutmasının nedeni saydıkların değil. Kendi platformunu üretmesi, kablosuz bağlanabilirliği ve daha bir çok şeyi platformunda gömülü olarak sunması ve ayrıca pil ömrünün yüksek olması.

AMD nin diz üstü işlemcileri aslında sadece düşük gerilimde çalışabilen masaüstü işlemcileri. Gene AMD çipset üretmediği için diz üstünde yer edinemedi.

Sen AMD nin ATİ yi satın alma nedenini ekran kartı pazarına girmek mi sandın? Adamlar istediği çipset üretmekti.

Bunun dışında FX57 arkadaşımıza dediysen bu lafları görmemiş olalım, silmeni tavsiye ederim o zaman mesajını. FX57 ye de benim gibi yeri geldiğinde AMD, yeri geldiğinde İntel işlemcileri savunuyor diye intelci AMD ve o cu bu cu dendi.

Ayrıca şu kısımda da durum açık. "Anlaşılan Intel, 45nm ile hayli iddialı. Rakip AMD'nin masaüstünde olduğu kadar dizüstünde de işi sıkı tutması gerekiyor. Zira uzun süre önce duyurulan Puma platformu ve Griffin işlemcilerinden hala somut bir haber gelmiş değil." Yani başka ne denebilir. AMD koptu geliyor mu? Hem de daha adam gibi tek bir test yokken.

quote:

Orjinalden alıntı: MegaWolt38

ya ne diyo bunlar millet daha nerelerde sürünüyo celeronda p4lerde bunlar neyden bahsediyo

Eeeeee ne olmuş. Adamlar yapmasın mı? Valla insanlar da bir ilginç.

İntele dedik ve dediğimizin arkasındayım bunu belirteyim; "Adam gibi işlemci yapmıyor", "Hala Pentiumlar ile milleti kandırıyor" vb vb. Şimdi çıkarınca da niye çıkarıyor gibisinden laflar oluyor. (Sana demiyorum bir çok kişi var bu ne ya her gün işlemci diyen.)

Şimdi AMD için yok öyle yok böyle deniyor, 4 ay sonra da AMD şak şak şak sürmeye başlayınca da ne ya her gün yeni işlemci çıkarıyor, ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor diyecekler. Hep böyle oluyor.

Nasreddin hoca fıkrası misali (yaz gelir sıcak, kış gelir soğuk). Aranızda bahardan hoşlanmayan var mı?

Ben de bir yıl önce sempron vardı, sonra P3 e mecburi geçişim olmuştu kardeşim nedeniyle. (Çok kötü komuştu. Allah kimseye bir şeyi tattırıp sonra elinden almasın.)

• @Digitalworld , neden her yazılan mesaja uzun uzadıya cevaplar verme gereği duyuyorsunuz?. Okuyum diyorum üşeniyorum da; hani iyi yazılarınızda var eleştirdiğim yönlerinizde var ama siz sanki haberleri değil de haberlere verilen mesajları irdeliyormuşsunuz gibi bir izlenim bırakıyorsunuz. Neredeyse her mesajdan birer alıntının olduğu koca bir yazı; bakıyorum digitalworld
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.