Şimdi Ara

Playstation 2 [ANA KONU] (337. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
8.450
Cevap
88
Favori
546.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 335336337338339
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: venomstr

Bence Slim modeli tercih etmelisin. Oyun ve konsol performansı olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Oyun ve konsol performansı derken neyi kastettiğini açar mısın?

quote:

Orijinalden alıntı: X kare

quote:

Orijinalden alıntı: raptak

Selam arkadaşlar. Öncelikle konuyu açan arkadaşa bu konuyu açtığı için teşekkür ederim. Dediği gibi forumda PS2'yi önemseyen fazla kişi yok. PS2'ye fanlık derecesinde hayranım. En çok almak istediğim, en çok ilgimi çeken konsoldur. Çünkü sadece bu konsoldaki kalite, yeni nesil konsolların tersi olarak PC'den daha yüksektir(renk ve efekt kalitesinden bahsediyorum. Yeni nesil konsollarda böyle bir olay yok).

Benim sormak istediğim birkaç soru var. Öncelikle PAL ve NTSC arasında çözünürlük farkı olduğunu okumuştum yabancı bir forumda. Fakat Türkçe olarak arattığımda çözünürlükten bahseden olmamış, sadece yayınların farklı olduğu için formatların farklı olduğundan bahsedilmiş. Bu konu hakkında bilgili birisi varsa hangi formatın kalite anlamında daha iyi olduğunu açıklarsa memnun olurum.

İkinci sorum Fat PS2 ile Slim PS2 arasında ne gibi kalite farkları var? Fat PS2'nin renklerinin daha canlı olduğunu duymuştum. Fakat ben Fat ve Slim PS2'yi ayrı ayrı oynamış biri olarak anlık olarak farkların ne olduğunu tespit edemedim. Aradaki kalite farklarını bilen varsa yazarsa memnun olurum.

Üçüncü sorum ise şu, yıllar önce ps2aksesuarları.com gibi bir sitede Euro-AV kablosunun olduğunu farketmiştim, bu kablo için "Renkleri daha canlıdır, mükemmeliyetçi oyuncular için üretilmiştir" yazıyordu. Bunun doğruluk payı nedir?

Son olarak PS2 için CRT televizyon almak istiyorum. Hangi markanın televizyonu en kaliteli görüntüye sahiptir? Hem resim kalitesi hem de renk olarak ve dayanıklılık da önemli tabi ama önceliğim televizyonun sunduğu kalite.

Şimdiden cevap verecek olanlara teşekkürler.

1.ntsc oyunlar 320x240/60hz pal oyunlar 360x288/50 hz şeklinde ama progressive scan desteği olan oyunlar 720x480p/60 hz şeklinde çalışıyor o zaman pal/ntsc farkı kalkıyor ama Pro-scan oyunlar çoğunlukla ntsc.
    2.Fat kasa ile slim kasa arasında teknik bir fark yok sadece slimde ekstra olarak modem bulunur,fat kasada haricen satın almak gerekir.
    3.Eğer ki hdtv'niz varsa crt almaya gerek yok component kablo ile iyi görüntü alırsınız.

1. Peki hangi tür konsol almak daha faydalı olur? 60x48 daha fazla olan çözünürlük bir şeyi farkettirir mi?
    2. Fat kasa ile slim kasanın hafif farkları var sundukları görüntü kalitesi açısından. YouTube'da videosu vardı hatta, linkini de atayım:

3. HD TV'im yok fakat LCD'lerde PS2'den berbat görüntü alındığını söyleyen bir arkadaşım vardı. Bu yüzden CRT televizyon almak istiyorum. Eğer marka önerisi yaparsan memnun olurum.
    4. Euro-AV kablosu konusunda bilgin yok sanırım veya gözünden mi kaçtı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi raptak -- 12 Aralık 2015; 2:58:22 >

• quote:

quote:

Bence Slim modeli tercih etmelisin. Oyun ve konsol performansı olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum.

quote:

quote:

Selam arkadaşlar. Öncelikle konuyu açan arkadaşa bu konuyu açtığı için teşekkür ederim. Dediği gibi forumda PS2'yi önemseyen fazla kişi yok. PS2'ye fanlık derecesinde hayranım. En çok almak istediğim, en çok ilgimi çeken konsoldur. Çünkü sadece bu konsoldaki kalite, yeni nesil konsolların tersi olarak PC'den daha yüksektir(renk ve efekt kalitesinden bahsediyorum. Yeni nesil konsollarda böyle bir olay yok).

Benim sormak istediğim birkaç soru var. Öncelikle PAL ve NTSC arasında çözünürlük farkı olduğunu okumuştum yabancı bir forumda. Fakat Türkçe olarak arattığımda çözünürlükten bahseden olmamış, sadece yayınların farklı olduğu için formatların farklı olduğundan bahsedilmiş. Bu konu hakkında bilgili birisi varsa hangi formatın kalite anlamında daha iyi olduğunu açıklarsa memnun olurum.

İkinci sorum Fat PS2 ile Slim PS2 arasında ne gibi kalite farkları var? Fat PS2'nin renklerinin daha canlı olduğunu duymuştum. Fakat ben Fat ve Slim PS2'yi ayrı ayrı oynamış biri olarak anlık olarak farkların ne olduğunu tespit edemedim. Aradaki kalite farklarını bilen varsa yazarsa memnun olurum.

Üçüncü sorum ise şu, yıllar önce ps2aksesuarları.com gibi bir sitede Euro-AV kablosunun olduğunu farketmiştim, bu kablo için "Renkleri daha canlıdır, mükemmeliyetçi oyuncular için üretilmiştir" yazıyordu. Bunun doğruluk payı nedir?

Son olarak PS2 için CRT televizyon almak istiyorum. Hangi markanın televizyonu en kaliteli görüntüye sahiptir? Hem resim kalitesi hem de renk olarak ve dayanıklılık da önemli tabi ama önceliğim televizyonun sunduğu kalite.

1.ntsc oyunlar 320x240/60hz pal oyunlar 360x288/50 hz şeklinde ama progressive scan desteği olan oyunlar 720x480p/60 hz şeklinde çalışıyor o zaman pal/ntsc farkı kalkıyor ama Pro-scan oyunlar çoğunlukla ntsc.
    2.Fat kasa ile slim kasa arasında teknik bir fark yok sadece slimde ekstra olarak modem bulunur,fat kasada haricen satın almak gerekir.
    3.Eğer ki hdtv'niz varsa crt almaya gerek yok component kablo ile iyi görüntü alırsınız.

1. Peki hangi tür konsol almak daha faydalı olur? 60x48 daha fazla olan çözünürlük bir şeyi farkettirir mi?
    2. Fat kasa ile slim kasanın hafif farkları var sundukları görüntü kalitesi açısından. YouTube'da videosu vardı hatta, linkini de atayım:

3. HD TV'im yok fakat LCD'lerde PS2'den berbat görüntü alındığını söyleyen bir arkadaşım vardı. Bu yüzden CRT televizyon almak istiyorum. Eğer marka önerisi yaparsan memnun olurum.
    4. EuroAV kablosu konusunda bilgin yok sanırım veya gözünden mi kaçtı acaba?

Lcd'de oynayacaksan ntsc olabilir çünkü progressive scan oyun sayısı daha fazla,tabi chip taktıracaksan farketmez o şekilde iki bölgenin oyunlarınıda oynayabilirsiniz,ayrıca bir program ile çözünürlüğü 720p/1080i'ye yükseltmek mümkün ama oyunun doğal çözünürlüğünü yükseltmez,önceki sayfalarda nasıl yapıldığı yazıyor
    2.Ben bir fark göremedim zaten donanım olarak bir farkları yok
    3.yukardada yazdım lcd'de güzel görüntü alınır component kablo ile
    4.euro av tüplü tv'de en iyi görüntüyü verir bende yıllarca kullandım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X kare -- 11 Aralık 2015; 23:50:53 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

4. EuroAV kablosu konusunda bilgin yok sanırım veya gözünden mi kaçtı acaba?

Lcd'de oynayacaksan ntsc olabilir çünkü progressive scan oyun sayısı daha fazla,tabi chip taktıracaksan farketmez o şekilde iki bölgenin oyunlarınıda oynayabilirsiniz,ayrıca bir program ile çözünürlüğü 720p/1080i'ye yükseltmek mümkün ama oyunun doğal çözünürlüğünü yükseltmez,önceki sayfalarda nasıl yapıldığı yazıyor
    2.Ben bir fark göremedim zaten donanım olarak bir farkları yok
    3.yukardada yazdım lcd'de güzel görüntü alınır component kablo ile
    4.euro av tüplü tv'de en iyi görüntüyü verir bende yıllarca kullandım.

Cevap için teşekkürler.

Oyunun doğal çözünürlüğü yükselmediği zaman görüntü kalitesi düşmez mi peki?
    Ya benim için yeterliden ziyade en iyisi önemlidir. CRT'de görüntü LCD'den daha iyiyse neden CRT TV almayayım ki?
    Euro-AV kablonun diğer kablolardan farkı nedir, açıklar mısın? Bir de Türkiye'de hiçbir yerde satılmıyor artık sanırım bu kablo. Yabancı sitelerde bile yok.

Bir de bu konsolların modelleri çok önemli diye biliyorum. Özel olarak önerdiğin bir model var mıdır? Alırken ona göre bakar alırım daha iyi olur. Son modellerde adaptör falan içindeymiş. Bir de eski modeller 6-7 saat oynayınca ateş gibi oluyordu, yeni modellerde o tür sorunlar var mı, bilgin var mı bu konuda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi raptak -- 12 Aralık 2015; 4:23:54 >

• Yeni modeller donanımsal iyileştirme ve düzeltmeler yapılarak çıkıyor. Kararlılık, çalışma ve performans açısından daha iyi olacaktır.

Slim model varken Fat kasa alınmaz.
  • quote:

Yeni modeller donanımsal iyileştirme ve düzeltmeler yapılarak çıkıyor. Kararlılık, çalışma ve performans açısından daha iyi olacaktır.

Slim model varken Fat kasa alınmaz.

Peki, yorumun için teşekkür ederim. Ben olayı fazla büyütmüşüm biraz ama slim modeller bile bulunamıyor artık. İnternette hiçbir mağazada bulamadım, ancak e-alışveriş sitelerinde var. Mağazadan bakacağız artık. İnşallah bulurum.
  • raptak R kullanıcısına yanıt
    Üzerinden çok geçmiş ama birkaç şey ekleyeyim. Euro AV sanırım kutunun içinden çıkan kablo. CRT'lerde ideal kablo odur ancak analog görüntü verdiği için LCD'de kötü olur. Halihazırda LCD'niz varsa önce component kablo alıp deneyin. Sanırım PS2 ile PS3 girişleri aynı, bu nedenle component kablo bulmak çok zor olmaz. HDMI desteği olmadığı için dijital görüntüyü ancak bu kablo ile alabilirsiniz. CRT'den LCD'ye geçiş yaptığımda bu kabloya geçtim, bence sıfırdan CRT televizyon almayı gerektirecek kadar fark yok. CRT görüntüyü biraz dağıtıp bulandırdığı için doğal antialiasing var diyenler duydum o zamanlar ekranlar da daha küçüktü tabii. Kısacası bence component kablo yeterli ve gayet tatminkar. Ayrıca progressive scan veya 1080i görüntü almak için bu kablo şart. Ancak 1080i destekleyen 2-3 oyun var, GT4 ve Tourist Trophy'yi denedim, çok tatminkar değildi görüntü. Daha çok asıl görüntünün çözünürlüğünü artıyor gibiydi, o yüzden bozuluyordu. Ayrıca normal çözünürlükleri PAL'da 720x576, NTSC'de 640x480 diye biliyordum ancak yanlış olabilir. Prog. scan açınca her iki bölgede de 480p oluyor. Ama gözle görülür bir fark yok ikisinin arasında.

Model olarak ben sadece 70004 kodlu ilk slim'lerden kullandım. Birkaç saat üst üste açık kaldığında ısınıyor tabii. 90004'lerin adaptörü de içinde, ancak ısınma durumunu bilmiyorum, araştırmak lazım. Fat kasalarda 30004 ve 50004 var, 50004'ü daha çok överler genelde. HDD takma niyetin varsa Fat daha mantıklı olabilir çünkü bildiğim kadarıyla network adaptörü yerine takıyorlar, takması daha kolay. Slimlerde lehimleme gerekiyor, daha profesyonel iş, ben risk alamayıp HDD'yi USB ile bağladım. Biraz da zorunluluktan yaptım çünkü DVD lazeri artık çok sorunlu hale geldi ve birçok oyunu okuyamıyor. USB'den bağlayınca yükleme gereken yerlerde biraz yavaşlama oluyor. Her oyun da uyumlu değil. Ama DVD sürücüsü yükleme için her zaman debelenmemiş oluyor. Lazeri sağlam bir alet bulursan bunlara zaten gerek yok. Slim'in avantajı olarak network adaptörü içinde geldiği için online oynayabilirsin. Ancak serverların çoğu kapandı, 3-5 oyun kaldı geriye, yabancı bir sitede sözleşip oynayanlar var.

Çipsiz bulursan hafıza kartına FreeMcBoot yükleyerek de her bölgenin her oyununu oynayabilirsiniz. Onu yüklemek içinse ayrı bir çipli PS2 gerekebilir. Ya da swap trick denen yöntemlerle uLaunchELF açmaya çalışıyorlardı ecnebiler. Sanırım öyle de olabilir ancak denemedim benimki çipli olduğu için. Galiba 90004'lerin bazılarında FreeMcBoot kullanılamıyormuş. O model ve çipsiz bulursanız numarasına, kodlarına vb. dikkat etmek lazım.

Çok uzattım; özet olarak LCD varsa component kablo yeterli, çipli ve lazeri sağlam bir alet uzun süre götürür.

• merhaba millet bende şuan ps3 var ama arada açıp ps2 yi oynamak istiyorum emektar slim ps2 yi kurdum dün ekran var ama dvd taktığımda dvd dönmüyor sorun ne bilen varmı ayrıca hdd den oyun oynamayı filan merak edenler cevaplayabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kratosunbicaklari -- 9 Ocak 2016; 23:15:53 >
  • xbox one geçmeden son turları yapıyorumm
    gece silent hill orgins
    gündüzde dövüş oyunları kalın kasa makıne hala taş gibi adamlar ne makına yapmışlar hala taş.
    en ıyı oyunu denilen shadow of colosus a ılk kez baktım ama pek sarmadı açıkcası,alfred beast ı bitirmeye kasıyorum onun yerine
  • güzel batı rpg'si var mı ps2'de? düşündüm de hiç aklıma gelmedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • red dead revolver
  • Ben de 5-6 ay öncesi bi hevesle aldım ama adam akıllı oynamak daha nasip olması.

• silent hill den aldığım zevkle gaza gelıp eskı ps2 oyunlarını cıkardım kutudan es gectığım oyunları tekrar kontrol edıyorum
    daha çok partı oyunları one punch,sponge bob ,buzz...
  • progressive scan olmayan oyunlar hd tvlerde çamur gibi gösteriyor tüplü tv de oynayana bişey diyemem..
  • Arkadaşlar birşey soracağım...

2-3 sene önce slim kasa ps2 almıştım. Önceki sayfalarda yazan oyunlardan hoşuma giden bir çoğunu indirdim. Öyle kaldı... Neredeyse doğru düzgün hiç kullanmadım...
    Televizyonum da tüplü tv idi. Şu an yeni led tv aldım. Tv 49"... En iyi görüntü hep crt tv lerde alınır deniyor malum. Ben bunu benim tv ye taksam görüntü çok mu kötü olur? Ne yapmam lazım? En iyi görüntü nasıl alınır gibi konular var malum... Onlara baktım inceledim sayılır. Ama bir de benim tv büyük ya o yüzden soruyorum... Ne yapmak lazım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonbahar78

Arkadaşlar birşey soracağım...

2-3 sene önce slim kasa ps2 almıştım. Önceki sayfalarda yazan oyunlardan hoşuma giden bir çoğunu indirdim. Öyle kaldı... Neredeyse doğru düzgün hiç kullanmadım...
    Televizyonum da tüplü tv idi. Şu an yeni led tv aldım. Tv 49"... En iyi görüntü hep crt tv lerde alınır deniyor malum. Ben bunu benim tv ye taksam görüntü çok mu kötü olur? Ne yapmam lazım? En iyi görüntü nasıl alınır gibi konular var malum... Onlara baktım inceledim sayılır. Ama bir de benim tv büyük ya o yüzden soruyorum... Ne yapmak lazım?

Component kablo al

• quote:

Orijinalden alıntı: sonbahar78

Arkadaşlar birşey soracağım...

Scart kablosu al kardeşim
    Ps2den alabileceğin en kaliteli görüntüyü verir

• Rgb kablosu yani

• Beyler bugün birisinden Ntsc-J (90006) PS2 aldım.Cihazı çalıştırdığımda hiçbişeye basmadığım halde 'Browser-System Configuration' ekranı geldi.Burası çip menüsü mü? (Modbo chip yazısı bir anlığına görünüyor)Eğer öyleyse ve çip devre dışı olmuşsa bunu kendim düzeltebilir miyim? Konya'da artık bu işlerle uğraşan dükkanların olduğunu sanmıyorum.Düzeltemezsem konsolu geri gönderecem.

Bu arada bahsettiğim menü japonca idi kurcaladım ingilizceyi buldum, tarih zaman dilimi ayarlarını falan yaptım ama değişiklik olmadı.Başta yıl olarak 2000'i gösteriyordu.

Bu mesaja eklenen görseller:

Playstation 2 [ANA KONU]Playstation 2 [ANA KONU]Playstation 2 [ANA KONU]Playstation 2 [ANA KONU]

• adamkerpeten A kullanıcısına yanıt
    Resimler direkt PS2 menüsünden. Normal menü. İçinde oyun DVD'si yokken orası açılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Venomstr -- 2 Mart 2016; 18:22:26 >
  • quote:

Resimler direkt PS2 menüsünden. Normal menü. İçinde oyun DVD'si yokken orası açılır.

Teşekkürler biraz kurcalayınca oyuna girebildim.Ancak elimde 2 oyun daha var philips dvd+rw (yeniden yazılabilir)'e yazmıştım.Bunları okumadı.Aldığım kişi matrix çipli demişti modbo matrix'in kopyasıydı sanırım.
  • 
Sayfa: önceki 335336337338339
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.