Şimdi Ara

Intel yeni yıla 2MB önbellek dopingi ile giriyor - Pentium 4 6xx

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
2.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şu anki Prescott çekirdeği ile 4 GHz' e çıkamayacağını daha önce açıklayan Intel, Pentium 4 serisini 2005 yılında da MHz olarak hızlandıramayacağı için başka yönlerden geliştirmeye karar verdi. 1 MB L2 önbellek sunan 5xx serisinin geliştirilmiş hali olan 6xx serisi, 2 MB ikinci seviye önbellek, güncel işlemcilerinde bulunan güç ve sıcaklık koruma özelliği olan Speed Step' in gelişmiş hali olan EIST ve 64bit işletim sistemlerine destek vermek için simultane EM64T komut desteğine sahip.
    Japon kaynaklı bir internet sitesi olan HkePC, bir şekilde eline geçirdiği bu yeni seri işlemciyi test etmiş ve sonuçlar aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi hiçte fena değil. Büyük önbelliğin avantajını kullanan 3.6 GHz hızındaki 660, 10' a varan farklar yaratıyor. Önbelleğin önemli olmadığı uygulamalarda ise fark yok. Farkın en çok olduğu yer olan grafik uygulamaları ise Intel' in AMD işlemcilere karşı en zayıf kaldığı bölüm. Buda başka illginç bir ayrıntı.
    MHz olarak büyütemediği işlemcilerini başka şekilde geliştiren Intel, bu yeni çekirdeği çift kullanarak en büyük performans artışını elde etmeyi düşünüyor. 2005' in üçüncü çeyreğinde x20 (2.8GHz), x30 (3.0GHz) ve x40 (3.2GHz) olmak üzere 3 farklı çift çekirdek işlemcisi üretmeyi planlayan Intel, işlemcilerine herbir çekirdek için 1MB olmak üzere toplam 2MB ikinci seviye önbellek, EIST, EM64T, bir bakıma virus koruma özelliği diyebileceğimiz XD-bit teknolojisi ve 800 MHz fsb hızı gibi özellikler bulunuyor. Xeon' larda olması beklendiği gibi hem çift işlemci hem Hyper Threading değil, sadece çift işlemci olarak çalışan bu işlemcilerin kod adı Smithfield. Akıllara gelen bir sorui zaten çok ısınan Prescott çekirdeğinin 2 tanesini bir arada, çalışma sıcaklığında tutmak mümkün olabilecek mi? Intel' e göre sınır hızda çalışmayan (3.2 GHz) ve EIST teknolojisi ile senkron bir şekilde çalıştırılarak iki çekirdeği soğutmak mümkün olabilecek. Bekleyip göreceğiz. Tabi unutulmaması gereken diğer birşey de fiyatlar, x20 800 ila 1100 dolar arası bir fiyat ile satışa çıkacak iken x40' ın 1400 dolar seviyesini geçmesi bekleniyor. Ki bu fiyatlar şu an için çok astronomik, hitap ettiği kitle Xeon' un hakim olduğu server uygulamaları değil ise hangisi çok merak ediyoruz.
    MHz arttırmanın yersiz olduğunu yeni yeni anlayan ve 3.6 GHz' den yukarısında da fazla başarılı olamayan Intel, uzayan iş hattı ile popüleritesini kaybeden Prescott' a eklenen ekstra ön bellekler ile performans eksikliğini telafi edecek gibi ve 6xx serisi ile bir miktar hız dopingi sağlamış gibi gözüküyor. AMD' yi 64 bit teknolojisine erken geçmekle suçlayan Intel, bu işlemcilere 64 bit işletim sistemlerini desteklemek için AMD' den örnek aldığı ve onunki kadar başarılı olmayan EM64T komut setinin de ne kadar başarılı oşacağı şimdilik mechul.

Sayfanın Linki : http://www.hkepc.com/hwdb/p4660-1.htm

• Başarı konusunu bekleyip göreceğiz sanırım. Öte yandan yeni çekirdeğin özelliklerini okurken yine teknolojik anlamda heyecanlandım ama fiyata gelince yüzümün ifadesi oldu. Bence prototip gibi, yani daha çok bekleriz her şeyin yerli yerince oturması için..
  • Bence Intel açısından 'Yetersiz' bir gelişme. AMD karşısında başarılı olmayı düşünüyorsa fiyat kadar performansınıda dikkate almalı artık. 2005 in 3. çeyreğine kadar AMD nin armut topamayacağı kesin. Ha gayret INTEL
  • Simdi bu işlemci 64 bit bir işlemci mi .. 64 bit komut destegi var demekle 64 olması aynı sey olmuyor mu?
  • hic bise belli degilki adam 1 $ diyo %10 Performans artisi sagliyo bize.
  • çok büyük fark yok aslında.intel prescott u bırakması lazım.
  • intelin tek kurtuluş yolu çift cekirdekli işlemci. ama en ucuzu 1200$ mış
    300-400$ sewiyesine cekmeden bu iş olmaz
    intel bu kafayla aynen dewam etsin. bakalım inteli kim kurtaracak
    AMD tek tabanca kalacak bu gidişle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LINEBACKER -- 23 Ocak 2005, 15:12:05 >
  • Intel bi de utanmadan AMD yi 64bit'e geçmekle suçlamış. Ha oldu adamlar sizi bekleyecek: "Hadi intel kardeş gel beraber geçelim 64bit'e lay lay lom" diyecek...
  • İntelin bence en büyük sorunu kullanıcılara getirdigi kısıtlama prescott sayesinde işlemcilerin sıcaklıkları 50-60 inmesi kullanıcıların yüksek hızlara cıkmasını engelemekte ve intelin; '3,0 işlemci aldıysan 3,0 kullanmak zorundasın'' tezini gercekleştirmesini saglamakta ama intelin unuttugun bi şey var insanoğlu inatçıdır kafasına koyduysa yapar ve yapıoda AMD böle bi düşünce yok ''ben sana iyi bi şey satıyorum ne yaparsan yap aldıgın işlemciyle...'' der gibi birahatlık söz konusu benim de açıkcası istedigim bu

• amd artık iyice arayı açmaya başladı. intele üzülmeye başladım valla. elimdeki p4 2.4 ghz den kurtulup amd64 939 alacağım valla. kafaya koydum, sistemi değiştiriyorum.
  • amd ibm ile çalışmanın meyvelerini 2 yıl sonra almaya başladı.
  • Peki ne zaman çıkacak 6.xx işlemciler.Bu ataktan önce başka herhangi bir işlemci atağı olmauacak mı intelin?
  • intelden başka işlemci kullanmayı düşünmüyorum ben ama prescott lardaki gibi ısı sorununda çuvallarsa intel artık iyice tökezlemiş olacak
  • büyük bir fark olacagını sanmam amd 64 leri genede yakalıyamaz daha iyi birseyler beklerdim intelden. amd ye cevap verecek işlemci cıkartamayacak şu intel
  • intel in yeni yapısı ona biraz pahalıya patlıyor gibi.. Uzayan iş hatlarına rağmen düşük hızda kalan cacheler herşeyi berbat etmeye yetiyor.. Hızlı erişim olsa bile l1 den olan doldur boşaltlar hala işi bozuyor. klasik inte sendromu..
  • Yakında 1gb önbbellekli def. çalışma sıcaklığı 500 derece olan p5 ler bekliyoruz...

Ha gayret intel, olacak olacak...
  • quote:

Orjinalden alıntı: TEKnaKILLAH

intelin tek kurtuluş yolu çift cekirdekli işlemci. ama en ucuzu 1200$ mış

kim alir ki onu o zaman.desene intel iyice piyasayi rakibine kaptiracak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TEKnaKILLAH

intelin tek kurtuluş yolu çift cekirdekli işlemci. ama en ucuzu 1200$ mış

kim alir ki onu o zaman.desene intel iyice piyasayi rakibine kaptiracak.
  • Beyler bu Intel brakın 2 mb önbelleği HDD taksa yine yetişemez artık AMD'ye
  • quote:

Orjinalden alıntı: warlordx

Beyler bu Intel brakın 2 mb önbelleği HDD taksa yine yetişemez artık AMD'ye

Haklsın baksana İntel'in aşırı fiyat politikasına adım adım geçmeye başlamışlar bile
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.