- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
yeni araba aldım sürmeyi öğreniyorum
27 Cevap13240 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

192 Mesaj
24 Eylül 2007; 19:02:40 

arkadaşlar arabayı yeni aldım(clio symbol) haftada 1 pazar günleri bi arkadaşımdan sürmeyi öğreniyorum ilk bu pazar başladık bundan önce de hiç araba kullanmamıştım.dur kalk felan biraz biraz yapmaya başladım. ama bendeki sorun şu acayip heyecan var bunu nasıl atlatıcağımı bilmiyorum çok fazla etkiliyo öğrenmemi. biliyorum sürdükçe geçer ama kısa sürede geçmeyecek gibime geliyo
sizden önerilerinizi bekliyorum nasıl atlatabilirim

2087 Mesaj
24 Eylül 2007; 19:09:13 

Başlangıçta boş bir alanda dur kalklara çalış, önünde araba varmış gibi durup tekrar yola devam et.
direksiyon hakimiyeti için arabanla biraz km yap ve örneğin belirleyeceğin engellerin arasından geç ama bu engeller başlangıçta başka araçlar olmasın.
Sonra yokuş yukarı aracı kaydırmadan kaldırma çalşması yap.
ardından ufaktan ufaktan trafiğin tenha olduğu yerlerde arabayı sen kullanmaya başla.
sonra kademe kademe trafiğin yoğun olduğu yerlerde kullanmaya başla.
bide sadece pazarları değil fırsat buldukça çalış.

192 Mesaj
24 Eylül 2007; 19:36:04 

önerin için sağol tek çalışamam malesef tam olarak bilmediğim için herhangi bi sorun olursa yanımda bilen birisinin olması lazım onlarda pazarları boş ancak.
bunların çoğunu pazar günü yaptım hatta trafiğin tenha olduğu yerden evime kadarda getirdim ama tık hala çok heyecan var:S

16724 Mesaj
24 Eylül 2007; 19:42:41 

zamanla alisirsin rahat ol

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
150 ps 320 nm 6 ileri Active Select

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Eylül 2007; 19:48:49 

quote:

Orjinalden alıntı: multimind

önerin için sağol tek çalışamam malesef tam olarak bilmediğim için herhangi bi sorun olursa yanımda bilen birisinin olması lazım onlarda pazarları boş ancak.
bunların çoğunu pazar günü yaptım hatta trafiğin tenha olduğu yerden evime kadarda getirdim ama tık hala çok heyecan var:S

Niye heyecanlanıyosun anlamadım. Bas gaza git. Uzaya çıkmıyosun ya

231 Mesaj
24 Eylül 2007; 20:11:27 

Arabanın seni götürmesinden ziyade sen arabayı götürmeye dikkat et.....
eger heyecanlanırsan araba senin hakimiyetinden cıkabilir, rahat ol.....

"Bir milletin en zorlu tek düşmanı cehalettir. Cehalet, insanlığı dönüşü olmayan bir çöküşe götürür. Bir toplumu topla, tüfekle yok edemeyebilirsiniz. Ancak o toplum cehalet ve bilgisizlik içinde yok olmuşsa zaten bir yönden bitmiş demektir. İnsanların en büyük ve en kuvvetli silâhı bilgidir." M. Kemal ATATÜRK

2467 Mesaj
24 Eylül 2007; 20:16:12 

Hayırlı olsun arabanız. Heyacana gerek yok, sonuçta araba senin ellerin ve ayakların altında. Kontrol sende. Sadece biraz soğukkanlı olman gerekiyor. İyi çalışmalar.

Ömür Dediğin Üç Gündür,
Dün Geldi Geçti Yarın Meçhuldür,
O Halde Ömür Dediğin Bir Gündür,O Da Bugündür

1866 Mesaj
24 Eylül 2007; 21:29:41 

3 altın kural: yavaş git, emniyet kemerini tak ve takip mesafesini koru. sonuçta trafiğe çıkmadan öğrenemezsin. allah korusun bir kaza bile olsa yavaş gittiğin için ufak tefek hasarla atlatırsın. birkaç ay sonra alışacağından eminim. o zaman bu kadar klaymıymış dersin. bu arada araban da hayırlı olsun. bagajı tam piknikliktir.

EMANETİN SAHİPSİZ DEĞİL ATAM!

1129 Mesaj
24 Eylül 2007; 22:06:18 

alışırsın zamanla kimse doğuştan bilmiyor zaten araba kullanmayı

Kılıçla herşeyi yaparsın ama üstüne oturamazsın
Talleyrand

Uzaklaştırılmış
24 Eylül 2007; 22:54:36 

öncelikle araban hayırlı olsun heyecan yapma sonuçta karsıdan gelen ve arabaları kullananlarda insan nadiren de olsa öküzlerin kullanıldığı görülüyo ama onlara aldırış etme

10527 Mesaj
24 Eylül 2007; 22:57:49 

Tek kelime: Zaman.

Alışıyorsun zamanla dostum. Acele etme. Sabır Et. Yavaş Yavaş.

2488 Mesaj
24 Eylül 2007; 22:57:51 

merak etme kimler şoförün diye dolaşmıyor,sende atlatacaksın,bugünlerini düşündükçe güleceksin

Katılım Zamanı: 2 Eylül 2004

Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene!!!

Sular yükselince, balıklar karıncaları yer,Sular çekilince de karıncalar balıkları...
Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir! Çünkü, kimin kimi yiyeceğine "SUYUN AKIŞI" karar verir...

Uzaklaştırılmış
7 gün cezanın,
2 gün 7 sa. 1 dk. kadarı kaldı.
24 Eylül 2007; 23:23:56 

bi tane logitech direksiyon al. Mesela g25 yahut driving force pro. Onla alıştırma yaparsın evde

1990 Mesaj
25 Eylül 2007; 13:39:13 

Hocam. Bi şeyi tam bilirsen heyecan diye bi şey kalmaz ortada. Mesela ben arabayı yeni yeni kullanmaya başladığım sıralar rampada kırmızı ışağa düşünce heyecanlanırdım ya kaldıramzsam diye ne zman ki öğrednsim heyecan fln kalmadı. Sen de dur kalk ve rampada dur kalkaları kendi başına defalarca çalış. Arabay ahakim olduğunu gördükçe heyecan fln kalmayacak.

4240 Mesaj
25 Eylül 2007; 14:39:18 

Hazır yeni öğrenirken de güzel alışkanlıklar edin bence. Mesela emniyet kemerine kesinlikle alış. arabaya binince tak kemerini hemen.

Asus N55SF S1194V
2005 Yamaha FZ6 Fazer Gri
Apple Iphone 6 Silver 64 GB
2013 Honda Civic Elegance A/T Eco Lpg Beyaz

2056 Mesaj
25 Eylül 2007; 14:59:09 

Hayırlı olsun. Diğer arkadaşlar zaten gerekenleri yazmışlar. Bende yazayım "Zaman".

Doğru zamanda doğru fren, HIZ kazandırır!!!

1550 Mesaj
25 Eylül 2007; 15:07:31 

Eski günlerimi hatırladım sayende

İlk kullandığım araba Şahin'di. Arabaya ilk bindiğimde ne kadar da büyük demiştim içimden. Yok önüne bak, sağına soluna bak, yok dikiz aynasına bak, yok yan aynalara dikkat et felan demişti babam. Bende içimden ulen hem araba kullanıp hem de nasıl bunların hepsine bakacam demiştim. Şimdi Allah'a şükür her araba küçük geliyor bana ayrıca araba kullanmak çocuk oyuncağı oldu benim için. ( -ve birçok insan için )

Dolayısıyla herkesin söylediği gibi en önemli şey ZAMAN. İçinden artık araba bana değil ben ona hükmediyorum dediğin an öğrenmişsin demektir.

İki günü aynı olan ziyandadır.
Hz Muhammed (s.a.v.)

192 Mesaj
25 Eylül 2007; 15:12:37 

sağolun arkadaşlar..
hepinizin önerileri içimi rahatlattı şimdiden

1514 Mesaj
25 Eylül 2007; 15:20:28 

öncelikle arabaya bindiğinin farkında ol. aynalara bakmayı unutma çünkü bende acemiyim ve aynaları unutuyom çok önemli bir şey

3328 Mesaj
25 Eylül 2007; 16:55:36 

Öncelikle hayırlı olsun..

Gün geçtikçe edineceğin tecrübe ile arabana alışacak ve daha rahat ve daha pratik olacaksın..

Uzaklaştırılmış
25 Eylül 2007; 17:40:46 

quote:

Orjinalden alıntı: multimind

arkadaşlar arabayı yeni aldım(clio symbol) haftada 1 pazar günleri bi arkadaşımdan sürmeyi öğreniyorum ilk bu pazar başladık bundan önce de hiç araba kullanmamıştım.dur kalk felan biraz biraz yapmaya başladım. ama bendeki sorun şu acayip heyecan var bunu nasıl atlatıcağımı bilmiyorum çok fazla etkiliyo öğrenmemi. biliyorum sürdükçe geçer ama kısa sürede geçmeyecek gibime geliyo
sizden önerilerinizi bekliyorum nasıl atlatabilirim

2-3 Duble bişe iç öğrenmeye çıkmadan tabi öğrendikten sonra içme o ayrı hehe

4459 Mesaj
25 Eylül 2007; 17:52:06 

Debriyaj-gaz ayarıyla aracı santim santim ileri geri yürüt ve bunu uzun süre tekrarla ayrıca bu şekilde park etmeye çalış.Bu çalışma bazı şeylere hakimiyetini artırır daha sonra da çizginde yol almaya ve aynaları kullanmaya dikkat et.
Araba da hayırlı olsun bu arada

2354 Mesaj
25 Eylül 2007; 18:47:53 

3 ay sora youtube da 0-100 video on olur hehe araba kullanmayı er yada gec öğrenirsin 1 ay en fazla ama lütfen hiçbi zaman altındaki mclaren mercedes kendini de alonso zannetme hiçbizaman cünkü araba böle bişey gaza basmak cok tatlı gelir belli zaman sora o yüzden herzaman ilk günkü korkun üstünde olsunki güvenle kullan aracını

Nissan Micra 1.2 Tekna Cvt

418 Mesaj
25 Eylül 2007; 21:21:21 

O Bişii Değil Hizi Yapabildiğin Yerde yap. Yani kendinden Eminsen ve Mümkünse Otobanda
Ama Asla da Sokaktaki amelelerin Gazına Gelme Kırmızı Işıkta Felan El Frenini Çekip Arabanın Arkasını kaldırıp İndirtiyolar. Ya da Gaza Basıp Çekiyolar.
Yani Dediğim Gibi Uygun yerde ve uygun Zamanda.
Unutma ! Kontrolsüz Güç Güç Değildir.

KARARLAR, YILAN BALIĞINA BENZER. KOLAYCA YAKALANIR, AMA TUTULMASI ZORDUR.

192 Mesaj
26 Eylül 2007; 20:41:42 

sağolun arkadaşlar...
quote:

2-3 Duble bişe iç öğrenmeye çıkmadan tabi öğrendikten sonra içme o ayrı hehe
ramazandan sonra denemek lazım aslında

358 Mesaj
6 Nisan 2012; 13:19:40 

Bende yeni başladım araba kullanmaya.Daha doğrusu öğrenmeye

Öncelikle pazar yolumuz var çok geniş ve uzun orada 4. vitese kadar çıkıyorum

Ardından dur kalk dur kalk yapıyorum

Sonra taş ocağında manevra yapıyorum,geri geri araba sürmeye çalışıyorum,sinyal vererek dönüş yapıyorum

Trafikteymişim gibi santim santim ileri götürmeye çalışıcam bu pazar.Biraz da park etmek için çabalıycam

Yeni öğrenmeye başlayanlara kolay gelsin.Çok zevkli lan

4384 Mesaj
6 Nisan 2012; 14:03:42 

Altın kural:Önündeki taşıtların (bisiklet,motosiklet,otomobil,minibüs,tır,otobüs vs.vs.) ne yapacağını önceden kestirmeye çalış.

806 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
ali_candan
7 Nisan 2012; 2:22:45 

quote:

Orijinalden alıntı: unforgiv3n

Altın kural:Önündeki taşıtların (bisiklet,motosiklet,otomobil,minibüs,tır,otobüs vs.vs.) ne yapacağını önceden kestirmeye çalış.

arkadakiler ?

bende uno varken, durduk yere adam toyota ile arka tampona çarptı.

kaza pek belli olmuyor ama öndekilere dikkat et tabi...

" Bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe, Allah onların durumunu değiştirmez " RA'D Suresi 11
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Motorlu Araçlar Konu Dışı » yeni araba aldım sürmeyi öğreniyorum
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.477