Şimdi Ara

İşlemciniz gerçek hızında çalışıyor mu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
6.087
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Throttle Watch 2.0 ile işlemcinizin gerçek hızında çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. Zira özellikle Intel işlemciler bildiğiniz üzere belli bir sıcaklığa erişince kendi hızlarını düşürmekteler fakat bunu dışarıya belli etmiyorlar. Bu yüzden çeşitli nedenlerle işlemciniz olması gerektiğinden yavaş çalışıyor sık sık frenleme yapıyor olabilir bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz ;

• İşlemcinize standart soğutucu yetersiz gelebilir (zira bu soğutucular iyi kasalarda ve belli oda sıcaklıkları içindir)
    • Kasa havalandırmanız ve/veya ortam sıcaklığınız bizim gibi ülkelerde yazın oldukça yüksek olabiliyor
    • Overclock ve/veya fazla voltaj nedeniyle aşırı ısı yükselimi hız kaybına bile yol açabilir
    • İşlemci fanınız durmuş, bozulmuş ya da bozulmak üzere olabilir
    • İşlemci fanının üflediği soğutucu metal tozdan verimi çok düşmüş olabilir
    • Termal macununuz olmayabilir, zarar görmüş olabilir
    • Soğutucu yanlış monte edilmiş ya da tam takılamamış olabilir

İşte hatalı bir durum grafiği, bu grafiği olabilitesini araştırmak için sistemi zorlayacak programlar tavsiye edilir.

Bunun dışında yavaşlamanın normal olduğu işlemciler veya işlemci aileleride söz konusu bu işlemciler genelde ısı tüketimini işlemcinin boş kaldığı anlarda azaltmak amacı ile kendi hızını ve voltajını otomatik düşüren serilerdir. Bunun nedeni tamamen nedeni düşen ısı üretimi ile toplam fan hızının düşürülmesi ve dolayısıyla çalışma ortamı ses miktarının azaltılması amacıdır. Bunu gerçekleştiren ve gerçekleştirmesi normal işlemciler ;

• Athlon 64 (Cool 'n' Quiet): Boş zamanında hızını düşürür, tam yükte yapmaz bu özellik elle kapatılabilir. İlerki çekirdekelerde sıcaklık ile P4 benzeri sıcaklık tetiklemeli hız düşüşü gerçekleşecek.
    • Pentium 4 J serisisi (Enhanced Halt State ya da AAC): Boş zamanlarda yapabilir ama tam yükte yapmaması gerekir
    • Pentium M ve Pentium 4 M (Enhanced Intel SpeedStep ve/veya Intel® Mobile Voltage Positioning): Mobil işlemci olduğu için pil ömrünü uzatmak ve aynı zamanda sıcaklığın artıp ses düzeyenin artmasını engellemek için boş vakitlerinde veya pilden çalışırken hız düşürebiliyor.
    • Athlon XP-M (PowerNow!): Intel'in sistemine çok benzer şekilde voltaj ve hızları çok basamaklı şekilde çok çabuk değiştiriyor.
    • Athlon 64 Mobile ve yakında Athlon Turion 64.

İşte problemsiz ama işlemci hızı gerekmediğinde hızını düşüren işlemci.

Programda TM1 (Thermal Managenent) yani gizli olarak sadece saat hızını düşürmeye yarayan frenlemeyi ya da TM2 'yi (bu da voltaj ve hızı birden düşürüyor) gösteren mümkünse işlemcinizin hızını ve voltajınıda gösteren grafikler bulunmakta. Bu grafikler sayesinde sorunu kısaca tespit edebilirsiniz. En güzel haber ise program tamamen bedava ve kullanımı gerçekten çok kolay. Bu programı indirimek ve denemek için aşağıdaki linkten gideceğiniz sayfada indirime yolunu takip edebilirsiniz.

Sayfanın Linki : http://www.panopsys.com/throttlewatch.php

• her işlemci için denenemiyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suslu76 -- 22 Ocak 2005, 20:03:35 >
  • bi deneyelim bakalım.bizim işlemcide frenliyormu.
  • İşlemciyi kastıracak şeylerden kasıt nedir? böyle bir program varmı bolca matematik hesabı yaptıran bir program duymuştum bilen varsa ismini söylerse sevinirim
  • Çok güsel programda bende CPU voltajı göstermiyo
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cisco

İşlemciyi kastıracak şeylerden kasıt nedir? böyle bir program varmı bolca matematik hesabı yaptıran bir program duymuştum bilen varsa ismini söylerse sevinirim

CPU Stability test 6 tam senin aradığın program
  • benim 2500+ da sadece saat hızını ve yüklenmeyi gösteriyo.beğenmedim.
  • valla arkadasla bence bos program ne ıse yarar bulsunlar bakıyım soyle ıslemcının kendını frenlemesını engellıyecek bır program ozaman gorıyom forumu.herkez onu arıyo.yeni p4 ler dısındada calısmaz arkdaslar denemeyın
  • Ben bu programı Celeron ve p4 ile çalıştırıyorum Fakat normal şartlarda frenleme yaptığını göremezsiniz.Eğer yerse cpu fanını kapatın ve sıcaklığı 70-80 derceye çıkarın o zaman frenleme yaptığını görürsünüz.

İşlemciniz gerçek hızında çalışıyor mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmengi -- 24 Ocak 2005, 6:36:04 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: partyboy

valla arkadasla bence bos program ne ıse yarar bulsunlar bakıyım soyle ıslemcının kendını frenlemesını engellıyecek bır program ozaman gorıyom forumu.herkez onu arıyo.yeni p4 ler dısındada calısmaz arkdaslar denemeyın

Bu program TM1 i kapatabiliyor.

http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/RightMark-CPU-Clock-Utility.shtml
  • Bİ BAKALIM!!!
  • deneyelim
  • deneyelim bakalım
  • prime 95 ile kastırın bakalım.
  • bunu indirip de spyware yiyen olmadı mı yaw. bende n tane spyware cıktı calıştırınca.
  • deneyelim
  • yokkk ne gezerrr
  • peki ben bu işlemi ağ a bağlı tüm pc leri kapatıptamı yapcam?
  • quote:

Orjinalden alıntı: esermikli

peki ben bu işlemi ağ a bağlı tüm pc leri kapatıptamı yapcam?

Hayır
  • işlemciyi kastırmak istiyosnız 6 rakamlı bir sayını ( örnegin 100.000) faktöriyelini alın ...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.