Şimdi Ara

## Intel İşlemcilerin %70'i 45nm Olacak ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel İşlemcilerin %70'i 45nm Olacak ##

Intel'in gün yüzüne çıkan resmi dökümanına göre, firma gelecek yılın sonuna kadar toplam işlemci satışlarının %70'inin 45nm üretim teknolojisine sahip modellerin oluşturacağını öngörüyor. 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerin üretimine başlayan firma, Kasım ayı ile birlikte yeni işlemcilerini yavaş yavaş duyurmaya başlayacak.

Gelecek yılının sonu itibariyle toplam satışlarının %70'i bulması beklenen işlemciler ile birlikte 65nm üretim teknolojisine sahip işlemciler ise %30'lara kadar gerileyecek. Tabi 2009 yılına girilmesi ile birlikte firma Nehalem mimarisini 32nm üretim teknolojisine taşımayı hedefliyor. Hızlı bir gelişim sürecine giren Intel, rakibi AMD, 45nm üretim teknolojisine geçmeden 32nm konusunda somut adımlar da atmak istiyor. Zira an itibariyle 65nm üretim teknolojisine sahip yeni nesil masaüstü işlemcilerini hala piyasaya süremeyen AMD'nin aksine Intel yaklaşık 1 ay sonra hem sunucu hemde masaüstü tarafında 45nm ürünlerini ortaya çıkarmaya başlayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 23 Eylül 2007; 2:38:41 >

• daha düşük maliyetli ve yüksek performansl işlemciler üretmek çok mantıklı!!!!

umarım %70 hedeflerini tutttururlar
  • ben hala 90nm lik işlemci kullanıyorum adamlar 32 nm ye geçecekler yakında işlemci okadar küçülecek ki anakart içinde kaybolup gidecek bulumayacaz anakarta mıknatıs tutup kaybolan işlemciyi arayıcaz
  • o kadar insanın yeni işlemciye geçeceğini sanmam...
  • 45nm üretim süreci bu kadar hızlıyken neden 65nm serisi için indirimlerden söz açılmıyor intelde anlamadım.
    Umarım istediği satışı yapar.Hayırlısı olsun intel için...
    Ama bu lafıma karşı az birkaç indirimde yapsında, X38 alırken geçici olarak 65nmlerden birini alıp cebe indirelim bizde.
    Çünkü ben şahsen X38 alıyorsam, 45nm üretim teknolojisinin en iyi ürünlerini almak isterim, eee buda seneye kadar beklemek demek.
    Beni ve benim gibileri duyyy intel!!!

Hee Taner sanada birşey diyim... Bende hala 130nm P4 2.6 var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayves -- 23 Eylül 2007; 2:57:57 >
  • 45nm işlemcide mimari farkı yok önbellek genişlemiş ve hızlarda biraz artmış zaten mevcut işlemcilerde bu potansiyel var ama fiyatlar ucuzlamıyor şimdi bu üretim teknolojisinin ucuzlaması bizemi yarıyor yoksa intelemi hala çözemedim
  • Büyük patron öyle istiyor.Gordon Moore yasası
  • quote:

Orjinalden alıntı: TANER 82

ben hala 90nm lik işlemci kullanıyorum adamlar 32 nm ye geçecekler yakında işlemci okadar küçülecek ki anakart içinde kaybolup gidecek bulumayacaz anakarta mıknatıs tutup kaybolan işlemciyi arayıcaz

Ohooooo sen ne diyorsun. Daha bir kaç ay önce P3 kullanıyordum. O kadar eskiydiki transistörler arası mesafeyi metreyle ölçüyordum.

Seninki gene nano. Sadece metresi (kadın değil ölçü aleti olan.) olan ne yapsın.

quote:

Orjinalden alıntı: BAŞKOMİSER_

o kadar insanın yeni işlemciye geçeceğini sanmam...

Zaten geçecek denmiyor. İşlemci satışlarının %70 i diyor.

Yani yeni alınacak sistemlerin %70 i 45nm olacak diyor. Malum insanlar 45nm çıkınca ucuzlayacak olan C2D lardan da alıyor. Ama intelin bu %70 düşüncesi 65nm işlemciler için geri sayımın başlayacağını ancak gelecek yıln sonunda satışların %30 da olacağını düşündüğüne göre uzun bir süre C2 ya da en azından C2Q bulabileceğimiz anlamına geliyor.

Dünya nüfusu çok fazla. 7 milyar civarı. Ve her saniye başına ölen ve doğan insan sayısı inanılmaz rakamlar ile ifade ediliyor.

Her 10 saniyede 1 kişi sadece sigara nedeniyle ölüyor. (Yılda yaklaşık 3.145.000 insan demektir.) Aynı illet yüzünden 90 saniyede 1 genç ölüyor. (Bu da yılda 350.000 kişi demek. )

Her yıl 2.5 milyon kişiden daha fazlası kirli sular nedeniyle ölüyor.

Her yıl 7 milyon kişi trafik kazalarında yaşamını yitiriyor.

Kara mayınları nedeniyle saat başı bir kişi ölüyor. (Bir yıla hesaplar iseniz. 1*24=24 bu gündeki sayı. 24*7=168 bu haftadaki. 52*168=8736 kişi bu ise yıldaki sayı.)

Her yıl 5 milyon çocuk açlıktan ölüyor.

40 saniyede bir insan intihar ediyor. (Yılda 786240 )

Yani en iyi ihtimalle her yıl 20 milyon insan (ki bunlar sadece sayfığım nedenlerden olanlar. Ölümün bir çok şekli var) pisi pisine ölüyor.

Tüm bunlara rağmen nüfus çok hızlı bir biçimde artıyor. Yani ölenden daha fazlası doğuyor. Bu gibi bir ortamda ise her saniye binlerce kişinin bilgisayar aldığını düşünmek sanırım yanlış olmaz. İşte adamların teknoloji ürünlerini %100 ün üzerinde bir karla sattığını düşünürseniz bu vampirlerin ne kadar büyük bir servete sahip olduğunu anlarsınız sanırım.

quote:

Orjinalden alıntı: Rainbow6

45nm işlemcide mimari farkı yok önbellek genişlemiş ve hızlarda biraz artmış zaten mevcut işlemcilerde bu potansiyel var ama fiyatlar ucuzlamıyor şimdi bu üretim teknolojisinin ucuzlaması bizemi yarıyor yoksa intelemi hala çözemedim

İntelin tik-tak hamlesi vardır. Önce eski mimari ile yeni üretim teknolojisine geçiyor. (Pentium D ler gibi) Ardından ise o mimaride üretim kalitesini artırınca (yeni bir üretim teknolojisi ve yeni bir mimariye geçersen hem de hiç bir deneyimin olmadan fena çuvallarsın.) yeni mimariye geçer. Yani ilk seri 45nm ler SSE4 dışında pek farklı olmyacak. Ama SSE4 ün de destekli uygulamalarda getirdiği artış inanılmaz doğrusu.

• 65nm lik işlemciler için 2008 yılında herhalde büyük indirimler olur

• Yahu bu AMD kayıplara karıştı iyice... Böyle haberleri bir de AMD'den duysak diyorum...

2 Yıl önce ortalığı silip süpüren AMD bir anda kayboldu, kayıplara karıştı...

X2 serisiyle toparlanmaya başladı dedik, arkası geleek gibi durmuyor, zaten X2 seriside f/p oranı yüzünden çok sattı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: _uMaY_

Yahu bu AMD kayıplara karıştı iyice... Böyle haberleri bir de AMD'den duysak diyorum...

X2 serisiyle toparlanmaya başladı dedik, arkası geleek gibi durmuyor, zaten X2 seriside f/p oranı yüzünden çok sattı...

AMD tarafında haberden bol ne var ki? Millet zaten sürekli haber gelmesinden şikayetçi değil miydi? Biraz karışık bir konu sanırım.

• quote:

Orjinalden alıntı: _uMaY_

Yahu bu AMD kayıplara karıştı iyice... Böyle haberleri bir de AMD'den duysak diyorum...

İntel zaten amd den büyük firma ve zamanında amd athlon lar ile intel i sarstı ama bunun farkında olan intel büyük atılım yaparak core2 duo ismi altında yepyeni bir mimari ile piyasayı ele geçirdi hem daha iyi performans hemde daha iyi oc olanağı ile ve artık kolay kolay amd ye bırakmaz artık fakat amd nin her zaman işlemci piyasasında var olması kullanıcılar için önemli bir unsur

• güzelde benim bu işlemçim beni herhalde 32nm işlemçilere kadar idare eder. ama olmazsa 45nm nin en iyi işlemçisini (extrem olmayan) bekler ve alırım ve daha sonra 32nm nin en iyi işlemçilerine geçerim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

güzelde benim bu işlemçim beni herhalde 32nm işlemçilere kadar idare eder. ama olmazsa 45nm nin en iyi işlemçisini (extrem olmayan) bekler ve alırım ve daha sonra 32nm nin en iyi işlemçilerine geçerim.

Valla kardeş bilemiyoruz işte ne olacağını ama dediğin gibi işlemcin çok iyi.

Ama intel den bahsediyoruz. Arkasında bir de Bill amca var. Oyunlarda tamamı ile SSE4 desteği verir ise yandığımızın resmidir. He tabi gene oyunu oynarız bu riski göze alamazlar ama ne bileyim işte 45nm lerde fizik hesaplamaları çok daha iyi olur falan.
  • Benim eski bilgisayar celeron 2ghz , 130nm.

İnternette bakmıştım bi kere "130nm nin getirdiği yüksek oc potansiyeli" filan diyordu.
  • Ben 130nm P4 işlemcimi O/C yapamıyorum ama malesef

intel D serisi anakartla yapılamıyor bu pek...
  • quote:

Orjinalden alıntı: soothsayer312

45nm üretim süreci bu kadar hızlıyken neden 65nm serisi için indirimlerden söz açılmıyor intelde anlamadım.
    Umarım istediği satışı yapar.Hayırlısı olsun intel için...
    Ama bu lafıma karşı az birkaç indirimde yapsında, X38 alırken geçici olarak 65nmlerden birini alıp cebe **** bizde.
    Çünkü ben şahsen X38 alıyorsam, 45nm üretim teknolojisinin en iyi ürünlerini almak isterim, eee buda seneye kadar beklemek demek.
    Beni ve benim gibileri duyyy intel!!!

Hee Taner sanada birşey diyim... Bende hala 130nm P4 2.6 var

@soothsayer312 kardeş kapıştıralım işlemcileri ben p4 3,0 ghz kullanıyorum bazen kafam esiyo çıkartıyorum 3,60 ghz ama anakarttaki mosfetler çokkk ısınıyo tırsıyorum tekrar 3,0ghz alıyorum ama bu işlemci beni kurtarıyo yanına bide 7600 gs palit taktım basıyorum o.c. yi oldumu sana gt bu ikisi beni 22nm çıkana kadar idare eder hatta 0,5nmben biraz pintiyimdir öle her çıkana atlamamaçamıyacagı oyun yok bu bilgisayarın

• 45nm işlemcilerin fiyatları daha iyi olcak gibi... bakalım maliyetlerde ne kadar iyileşme olcak ve bu bize ne kadar yansıyacak...
  • quote:

Orjinalden alıntı: TANER 82

ben hala 90nm lik işlemci kullanıyorum adamlar 32 nm ye geçecekler yakında işlemci okadar küçülecek ki anakart içinde kaybolup gidecek bulumayacaz anakarta mıknatıs tutup kaybolan işlemciyi arayıcaz

Sen merak etme çekirdek sayısını çoğaltırlar gene die büyük olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

güzelde benim bu işlemçim beni herhalde 32nm işlemçilere kadar idare eder. ama olmazsa 45nm nin en iyi işlemçisini (extrem olmayan) bekler ve alırım ve daha sonra 32nm nin en iyi işlemçilerine geçerim.

Yaw kardeş senin sistem seni 3 sene götürür oc ile sen 25nmleri anca görürsün.Bu kadar iyi bir sistemin var beğenmiyorum deme kovalarım walla.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.