Şimdi Ara

merhabalar pilsiz el feneri yapmak istiyorum. çok önemli (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
1
Favori
5.915
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: empty1986

arkadaşlar deneysel bir şey diyorum ve açıklamasını tam yapmak isterim hem bu enis e özel...

Deneysel şey bir türlü ortaya çıkamadı..
  • quote:

Orjinalden alıntı: kurios

merhaba arkadaşlar..bende pilsiz el feneri yapmaya çalışıyorum yeni başlık açmak istemedim.. birkaç sorunum var. ilki 1F,5.5V luk kondansatör bulamıyorum izmirde. istanbuldaki arkdaşlar yardımcı olabilirse sevinirim... 2. problemim bobinle ilgili, 160m 0,25mm lik bakır teli sardım köprü doğrultucuyada bağladım. Ancak boruyu salladığımda ölçü aletimde ölçtüğüm en büyük değer 0.1V oluyor(3 adet 1.8 teslalık mıknatıs kullanıyorum,boruda ki inceltme işlemleri de projede anlatıldığı gibi yapıldı) (http://www.antrak.org.tr/gazete/012004/yazi9.html) ...Acaba sarım yaparken dikkat etmem gereken birşey varmı??

1 F kondansatör burada işe yarıyor zaten, çokça sallayacaksınız ki, gerilim yükselecek.

Bobin çıkışını ölçmeyin, C bacaklarını ölçün.

Kolay gelsin..

• quote:

Orjinalden alıntı: erroraesthumanum

quote:

Orjinalden alıntı: kurios

merhaba arkadaşlar..bende pilsiz el feneri yapmaya çalışıyorum yeni başlık açmak istemedim.. birkaç sorunum var. ilki 1F,5.5V luk kondansatör bulamıyorum izmirde. istanbuldaki arkdaşlar yardımcı olabilirse sevinirim... 2. problemim bobinle ilgili, 160m 0,25mm lik bakır teli sardım köprü doğrultucuyada bağladım. Ancak boruyu salladığımda ölçü aletimde ölçtüğüm en büyük değer 0.1V oluyor(3 adet 1.8 teslalık mıknatıs kullanıyorum,boruda ki inceltme işlemleri de projede anlatıldığı gibi yapıldı) (http://www.antrak.org.tr/gazete/012004/yazi9.html) ...Acaba sarım yaparken dikkat etmem gereken birşey varmı??

1 F kondansatör burada işe yarıyor zaten, çokça sallayacaksınız ki, gerilim yükselecek.

Bobin çıkışını ölçmeyin, C bacaklarını ölçün.

Kolay gelsin..

bende şuan 3.5V,0.05 F lık C var. onda deniyorum C geriliminde en ufak bi değişim bile olmuyor..Neden olmuyor yahu of

EK: antrakta bobinden çıkan gerilime bakılmış osiloskopta ve 20V ölçülmüş bende 0.1 V

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kurios -- 23 Şubat 2008; 13:42:09 >

• Bobinden aldığınız gerilim bobine, mıknatısın bobine ne kadar yakın olduğuna ve mıknatısın gücüne bağlıdır. Bir de sallama frekansınıza elbet.

Antrakt'taki verilen şartların tamamını yapabildiyseniz aynı verimi almalısınız.

Köprü diyot indüklediğiniz gerilimin kondansatörde birikmesine, geri dönmemesine de yarar. Şarj sırasında lambayı kapalı tutup deneyin.

Kolay gelsin..
  • arkadaşlar bütün malzemeleri buldum ama transistörü nasıl bağlayacağımı anlamadım., şimdi 3 tane ayağı var bunun. kondansatörün - eksi ucundan geleni sourceye mi bağlayacam.

gate olan nereye bağlanacak?

drain olan ikinci anahtara mı bağlanacak?

bu arada transistörün hangi ayağının gate, sorce ve drain olduğunu biliyorum.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.