Şimdi Ara

IEEE1394, FIREWIRE, ILINK KART NEDİR? (Açıklamalı yazı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
40.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Dijital video kameramızdan en iyi sonucu alabilmemiz için, bilgisayarınızda bir IEEE 1394 girişi veya IEEE 1394 kartı yüklenmiş olmalıdır. IEEE 1394 kartı, DV kameradan bilgisayarınıza veri akışını sağlayan bir donanım parçasıdır. Veriler zaten dijital biçimde olduğundan, herhangi bir işlem veya dönüştürme gerektirmeden okunabilir ve bilgisayarınıza doğrudan aktarılabilir. Böylece dijital amatör bir video kamerayla elde edilebilecek olan en kaliteli görüntüyü alırsınız.

Kamera ile bilgisayar arasında 1394 Ağ bağlantısı kullanabilmek amacıyla üretilen ana kartlara 1394 girişi konulmaktadır. Ancak bazı anakartlarda 1394 girişi bulunmaz. 1394 girişi bulunmayan bilgisayarların ana kartlarına PCI slottan takılan 1394 kartlar üretilmiştir. Bu kartlar modem mantığıyla çalışır.

4 pinlik veya 6 pinlik olarak üretilen 1394 kartlar kullanan kameranın çıkışına göre satın alınmalıdır. Kameranın 6 pinli çıkışı varsa 6 pinli bir 1394 kartı, 4 pinli çıkışı varsa 4 pinli bir 1394 kartı uygundur. Ancak elimizde diyelim ki 4 pinlik bir kart mevcutsa ve kamera 6 pinli ise kamera ve kart arasında bağlantı yapabilmek amacıyla 4 pin- 6 pin kablo da mevcuttur.

1394 FireWire kartı yaklaşık 20- 25 ytl civarındadır. İçinde kablosunun da çıkması gerekir..

Aslında 1394 sadece kameradan görüntü aktarımı için değildir. Aynı zamanda bir ağ protokolüdür.

Yani bir firewire kablosu kullanarak iki makineyi birbirine bağlayabilirsiniz. Tabi bunun için iki makinede de 1394 portu olması lazım. Üstelik bu şekilde yapılacak bağlantı ile bildiğimiz cat5 kablosuyla yapılan bağlantıdan daha hızlı olacaktır. (480 mbps>100 mbps)

Bir diğer konu USB ile yapılan aktarım ile firewire ile yapılan aktarım konusunda. Pinazzi, Pinnacle gibi capture aygıtları kendi işlemcilerine sahip olduklarından harici kaynaktan alınan görüntüleri direkt olarak işleyip sadece işlenmiş görüntüyü bilgisayara aktarırlar. Bir nevi kopyalama işlemi gibi bir şeydir bu. Yani görüntü cihaz tarafından alınıp işlenir ve bilgisayara USB yoluyla aktarılır..

Diğer yandan firewire ile yapılan aktarımlarda durum böyle değildir. Yukarıda arkadaş belirtmiş. Burada iki yol mevcuttur.

1.Görüntüyü ham olarak hiçbir sıkıştırma yapmaksızın bilgisayara aktarırsınız. Yaklaşık 1 saatlik görüntü 12 gb yer kaplar. Daha sonra bilgisayarda render işlemi yaparsınız.

2.Görüntüyü alırken aynı zamanda render edersiniz. Burada tüm yük tamamen bilgisayarın işlemcisi ve ram’ i üzerine biner. Sistem kaynakları resmen hortumlanır ve buna rağmen yine de capture cihazlarındaki hızı yakalamanız mümkün olmaz. Çünkü bu yapılan işlem yazılımsal bir işlemdir. Halbuki capture cihazları bu işi donanımsal olarak yaparlar.

Alıntı:http://www.kameraarkasi.org/kurgu/goruntuyakalama/firewirekart.html

Dizüstünüzde FireWire girişi yoksa PCMCIA kartı almalısınız. Bununla ilgili açıklamayı burada bulabilirsiniz:
    http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=25535

Dizütüleri için PCMCIA ürünleri için buraya bakınız:
    http://www.bimel.com.tr/urun/index.php?kod1=FIRPC,USBFI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıdemli Yarbay -- 17 Eylül 2007; 20:26:50 >

• bu kartın laptop lar için olanı nedir? böyle bi kart warmıdır ismi nedir? son olarakta video kameram SAMSUNG VP-371 mini DV uyum gösterirmi.. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
  • quote:

Orjinalden alıntı: burak10

bu kartın laptop lar için olanı nedir? böyle bi kart warmıdır ismi nedir? son olarakta video kameram SAMSUNG VP-371 mini DV uyum gösterirmi.. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Buyrun bahsettiğiniz ürünler bunlar olsa gerek:
    http://www.bimel.com.tr/urun/index.php?kod1=FIRPC,USBFI

Yalnız fiyatları azcık pahalı

• Kameramda dv çıkışı var. Piyasada usb to 4 pin kablolar var.Bununla kamerayı usb den pc ye bağlayıp görüntü aktarabilirmiyim? Ne kadar kayıp olur?Sonuçta bana vcd kalitesi yeterli..

İlginize şimdiden teşekkürler..
  • quote:

Orjinalden alıntı: splen

Kameramda dv çıkışı var. Piyasada usb to 4 pin kablolar var.Bununla kamerayı usb den pc ye bağlayıp görüntü aktarabilirmiyim? Ne kadar kayıp olur?Sonuçta bana vcd kalitesi yeterli..

İlginize şimdiden teşekkürler..

Kameranızda muhtemelen USB çıkışı vardır. USB kablosu ile movie Makeri kullarak VCD ya da SVCD kalitesinde, güzel ve net görüntüler aktarabilirsiniz.
  • eski bi yazı ama gerçekten güzel bilgilendirilmi elinize sağlık.
    benimde capture ile ilgili bir sorunum mevcut

elimde sony DCR-HC53E mini DV kamera var, daha önceki bilgisayarım XP yüklü idi ve ieee1394 kart aldım(S-Link marka) kartı makina aygıt yöneticisinde görmesine rağmen bir türlü kamerayı gösteremedim ve capture edemedim ancak USB den capture yapabiliyordum (ulead video8 ile)(S-Link kartı iade ettim)

şimdi kullandığım kasa ise Windows7 kurulu ve ben yine Core Ulead X2 - vegas8 - nero vision yazılımlarının hepsini yükledim USB üzerinden görüntü alıyorum ancak tüm yazılımlarda 3-5 saniye geçmeden görüntü donup kalıyor.

makinada ieee1394 girişi yok acaba hangi marka ieee1394 kartı almalıyım.

elimde
    4+4 kablo mevcut bunu daha önceleri vista yüklü laptobumda kullanıyordum ve aktarım yapabiliyordum
  • Bir soru da benden!

2 ayrı Vaio. Biri 5 yaşında diğeri nispeden yeni Vista 32. İkisinde de i-link girişi var. İkisi de 2 GB ram. Eski olan 3.04 Ghz yeni olansa çift çekirdekli 1.86 GHz.

Soru şu : Raid 1'den Raid 5'e kadar birbirine bağlama yöntemleri var.(2 notebook'u)
    Bu i-link kablosu vasıtası ile 4 GB ram elde edebiliyor muyum sonuçta??

Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muzo86

eski bi yazı ama gerçekten güzel bilgilendirilmi elinize sağlık.

elimde sony DCR-HC53E mini DV kamera var, daha önceki bilgisayarım XP yüklü idi ve ieee1394 kart aldım(S-Link marka) kartı makina aygıt yöneticisinde görmesine rağmen bir türlü kamerayı gösteremedim ve capture edemedim ancak USB den capture yapabiliyordum (ulead video8 ile)(S-Link kartı iade ettim)

şimdi kullandığım kasa ise Windows7 kurulu ve ben yine Core Ulead X2 - vegas8 - nero vision yazılımlarının hepsini yükledim USB üzerinden görüntü alıyorum ancak tüm yazılımlarda 3-5 saniye geçmeden görüntü donup kalıyor.

elimde
    4+4 kablo mevcut bunu daha önceleri vista yüklü laptobumda kullanıyordum ve aktarım yapabiliyordum

1394 kart konusunda bi marka veremiyeceğim çünkü hangi marka gerçekten iyi bilmiyorum.

Bunun dışında donma sorunu bilgisayar kaynaklı olabilir. Bilgisayarınızın RAM'i ne kadar?

• quote:

Orijinalden alıntı: MIND GAMES

Bir soru da benden!

2 ayrı Vaio. Biri 5 yaşında diğeri nispeden yeni Vista 32. İkisinde de i-link girişi var. İkisi de 2 GB ram. Eski olan 3.04 Ghz yeni olansa çift çekirdekli 1.86 GHz.

Soru şu : Raid 1'den Raid 5'e kadar birbirine bağlama yöntemleri var.(2 notebook'u)
    Bu i-link kablosu vasıtası ile 4 GB ram elde edebiliyor muyum sonuçta??

Teşekkürler.

Böyle birşeyin mümkün olacağını sanmıyorum. Olmaz muhtemelen
  • quote:

Orijinalden alıntı: dejaay

quote:

eski bi yazı ama gerçekten güzel bilgilendirilmi elinize sağlık.

elimde

1394 kart konusunda bi marka veremiyeceğim çünkü hangi marka gerçekten iyi bilmiyorum.

Bunun dışında donma sorunu bilgisayar kaynaklı olabilir. Bilgisayarınızın RAM'i ne kadar?

RAM şu anda 2*512 mb. ancak dün 4*512 mb. kingston ramlerle denedim yine durum değişmedi.

• quote:

RAM şu anda 2*512 mb. ancak dün 4*512 mb. kingston ramlerle denedim yine durum değişmedi.

İlk başta raminiz düşükmüş. Bu tür programlar çok iyi ram ve işlemci isterler.

Şöyle yapın. Uleadın ya da sony'nin daha eski programları ile deneme yapın. Onlarda da durum aynı mı bi bakın. Eski programlar için çok fazla ram'e ihtiyaç olmuyor. İşlemciniz de bu duruma neden olabilir. Dedim gibi bi eski programlarla deneme yapın..
  • 4*512 yani 2 gb. ram ilede denedim durum aynı, dediğiniz gibi ulead 8 ilede deneme yaptım yine durum aynı. bütün sorun windows 7 den kaynaklanıyor gibi görünmekte XP de iken 1 Gb. ram ile ulead 8 de gayet rahat capture edebiliyordum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muzo86 -- 26 Eylül 2009; 15:56:06 >
  • sorunumu ieee1394 kart takarak çözdüm ayrıca 4*512 ram yaparak makinanın biraz hızlanmasınıda sağladım
  • selam, benimde bir sorum olacak. Acaba 4 pin kablo ile 6 pin kablo arasında aktarım hızı yada kalitesi olarak bir fark varmı? kameramda 4 pin giriş var, kartta ise 2 giriş birden var. aralarında fark varsa eğer ona göre kablo almak istiyorum. şimdiden teşekkürler.
  • usb streaming baglantısını usb 2.0 dan yaparsak daha iyi görüntü elde edeblirmiyiz
  • acaba firewire çıkışlı harici hard disklerden bu şekilde görüntü aktarımı yapabiliyor muyuz ?ü
    eğer yapılabiliryorsa ondan almak çok mantıklı

bu konuda bilgisi olan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: baris_ericok

acaba firewire çıkışlı harici hard disklerden bu şekilde görüntü aktarımı yapabiliyor muyuz ?ü

Nasıl yani harici hard dikten görüntü aktarımı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dejaay

quote:

acaba firewire çıkışlı harici hard disklerden bu şekilde görüntü aktarımı yapabiliyor muyuz ?ü

Nasıl yani harici hard dikten görüntü aktarımı?

Yani kamerayı firewire kablo ile hard diske bağladığımızda,
    bilgisyardaki capture programıyla bu işi yapabilir miyiz diyorum.

anlatabildim mi acaba?
  • quote:

Yani kamerayı firewire kablo ile hard diske bağladığımızda,
    bilgisyardaki capture programıyla bu işi yapabilir miyiz diyorum.

anlatabildim mi acaba?

Öncelikle kamerayı harici diske direk bağlayamazsınız. Onun için direk görüntü aktarımı yapmazsınız.
  • eğer harici diskte firewire çıkışı varsa kamerayı neden hard diske bağlayamayalım,
    piyasada ve benim elimde iki tarafıda aynı olan kablolar var.
    yani şu :
    http://www.creativevideo.co.uk/public/product_images/altimage/26%2002%202006cable_firewire-4-4_1.8m.jpg

bununla dv kamerayı harici diske bağlayabiliriz ama laptop tak çalıştır gibi algılar ve capture yapar mı onda tereddütüm var:SS
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.