Şimdi Ara

Microsoft virüs ve spy' lara savaş açtı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
3.806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnternet kullanıcılarının en büyük belası olan spy programları ve çok geniş alana yayılan virüsler, işletim sistemi en çok kullanılan firma olan Microsoft' un başını yeterince ağırtmış olacak ki, çoğunlukla kendisinden değil de bu tarz programlardan kaynaklanan sorunları çözmek için kollarını sıvadı. Piyasada zaten üçüncü parti yazılımlar ile bu sorunları çözmeye çalışan firmalar var, fakat Microsoft bu pazarda aktif rol alıp kendi üçüncü parti yazılımlarını hazırlamak için ilk olarak spyware yazılımı üreten bir firma olan Giant Software ' i satın aldı.

İlk somut sonuç olarak, sadece Windows 2000 ve XP işletim sistemlerinde çalışan Microsoft Anti-Spyware' in ilk sürümünü beta olarak kullanıma sunan Microsoft, bu programı yasal lisanslı işletim sistemi sahiplerine bu siteden sunuyor. Daha sonra, çok klasikleşen virus ve wormları ( Blaster, Sasser ve Mydoom gibi) temizlemek için 256Kb lık minik bir araç geliştirdi, buradan indirebileceğiniz Malicious Software Removal Tool adlı uygulama, sadece Windows 2000, 2003, XP işletim sistemlerini destekliyor ve her ayın ikinci salı günü güncellenecekmiş.

İleride antivirus ve anti-spyware programlarını tek pakette sunmayı planlayan ve şu anda bu paketi hazırlayan Microsoft, girdiği bu pazarda kullanıcıların karşılaştıkları bu gibi sorunları yamalar ile çözmek yerine, daha kolay ve etkili çözüm olan üçüncü parti yazılıma yönelerek, kullanıcıları diğer firmaların farklı çözümleri ile boğuşmaktan kurtarmayı planlıyor. Yapabileceğimiz diğer bir yorum da, bilinçsizce kullanılan internetten kaynaklanan sorunları işletim sistemi ve internet explorer' a atan son kullanıcının dikkatini kendi üçüncü parti yazılımına çekerek, adının kötüye çıkmasını istemiyor olabilir.

• Çok güzel bir gelişme ama Tekel davaları ile oldukça başı ağrıyan Microsoft un bu tip bir sektöre girip ürünler piyasaya sunması ileride başını ağrıtabilir. Kullanıcılar büyük ihtimal işletim sistemlerini üreten firmanın virüs ve spyware çözümünü diğer firmaların çözümlerinden daha güvenilir bulacaklardır. Symantec, Trend Micro gibi antivirüs yazılımları üreten firmaların tepkisi ne olacak izleyip görmek lazım.

Yanlız bir geçrek varki diğer sektörlerde her ne kadar TEKEL son kullanıcıya zarar versede işletim sistemi konusunda ve işletim sistemine entegre çalışan programlar söz konusu olduğunda tek firmanın hüküm sürmesi bence olumlu bir gelişme. En azından ekran kartı ve anakart gibi bileşenleri seçerken düştüğümüz marka ve uyum seçenekleri karmaşasına birde işletim sistemi seçerken katlanmak zorunda değiliz. Al bir sistem kur her bir işini görsün.

Microsoft ileride çıkartacağı işletim sistemlerine bu tip yazılımların bazı özellikleri kapatılmış ama iş gören versiyonlarını dahil edip verebilir. Bunuda göz ardı etmemek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 16 Ocak 2005, 2:08:43 >

• Programın oldukça işlevsel olması da bunu destekler nitelikte, ileride antvirüs konusunda da Microsoft 1 numara olacak gibi görünüyor. Ama bence bu tür programların Longhorn gibi ilerki işletim sistemine monte olması daha iyi.
  • lan microsoft gene yapacağını yaptı
  • 1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baba_thief -- 16 Ocak 2005, 2:00:20 >
  • Degerli haber editorlerim program icin bir link koymayı cokmu gordunuz madem tanıtıyorsunuz.
    http://download.microsoft.com/download/8/1/5/815d2d60-49b5-44dc-ae35-fca2f2c6f0cc/MicrosoftAntiSpywareInstall.exe
  • saolasın ers1n...
  • zaten yazıda linkler var.Bu siteden ve buradan yazan yerler link...
    quote:

Orjinalden alıntı: ers1n

Degerli haber editorlerim program icin bir link koymayı cokmu gordunuz madem tanıtıyorsunuz.
    http://download.microsoft.com/download/8/1/5/815d2d60-49b5-44dc-ae35-fca2f2c6f0cc/MicrosoftAntiSpywareInstall.exe
  • quote:

Orjinalden alıntı: ensar

zaten yazıda linkler var.Bu siteden ve buradan yazan yerler link...
    quote:

Orjinalden alıntı: ers1n

Degerli haber editorlerim program icin bir link koymayı cokmu gordunuz madem tanıtıyorsunuz.

Bilinçli okuyucu

Demek bundan sonra o kısımları büyük puntolarla yazmamız gerekecek

• Kimse denedim şöyledir veya böyledir demedi. Ben kurdum ve bayağı bi inceledim. Çok kullanışlı bir arayüzü var. Sistemimde Norton, Ad-Aware, Spyboot vardı ve yeterli sanıyordum. Meğerse pekte yeterli değilmiş. Bu program bayağı bir temizlik yaptı desem yeridir. Diğer programların göremediği ve registry içinde barınan bazı zararlı uygulamaları bulabildi. Gerçi beta sürümü elbette kusurları olacaktır ama şu haliyle bile güven verebiliyorsa ileride çok daha iyi bir konuma geleceği kesin.
  • Ben de kurdum ve inceledim. Dediğin gibi arayüzü ve özellikleri fena değil. Ama şu zamanda sadece bir spyware programa güvenmek zor. Ben Spybot, Ad-Aware, Spy sweeper ve en sonda Microsoft Antispyware kullanıyorum. 3 üyle taratsam bile diğeride 1 tane buluyor mutlaka. Birinin bulamadığını diğeri buluyor.
  • nette tonla incelemesi var. herkes cok begenmis, ama kendi yaptigin isletim sistemlerini "temizleyen" bir programi parayla satmak ne kadar etik, o da tartisilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozturert

nette tonla incelemesi var. herkes cok begenmis, ama kendi yaptigin isletim sistemlerini "temizleyen" bir programi parayla satmak ne kadar etik, o da tartisilir

+1 o yönüyle hiç düşünmemiştim. Tamamen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgboy -- 16 Ocak 2005, 12:26:06 >
  • Önce bunla tarattım hiçbirşey bulamadı,daha sonra ad-aware pro ile tarattım 3 tane buldu.Demek ki hiçbirine güvenmemek lazım,2-3 tane böyle program kullanmakta yarar var.Birinin bulamadığını öbürü buluyor.
  • quote:

nette tonla incelemesi var. herkes cok begenmis, ama kendi yaptigin isletim sistemlerini "temizleyen" bir programi parayla satmak ne kadar etik, o da tartisilir

kesinlikle katılıyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: power animal

Önce bunla tarattım hiçbirşey bulamadı,daha sonra ad-aware pro ile tarattım 3 tane buldu.Demek ki hiçbirine güvenmemek lazım,2-3 tane böyle program kullanmakta yarar var.Birinin bulamadığını öbürü buluyor.

+1

Bu da diğer anti-spy programlardan biri gibi galiba sonunda. Bir tanesi yetmeyebilir.
  • Walla bunu microsoft cikardiysa kesin en kisa zamanda bir dolu service pack yama filan cikartip bilgisayarda windowsdan baska dakka basi update edilecek bir dolu daha ivir zivir demek. Sahsen her nekadar arkadaslarin dedigi gibi isletim sistemini ureten firmanin cikardigi bir aracin entegrasyonu daha basarili olacaksa da bence isi proffesyoneline birakmak lazim sonucta trend micro symantec gibi firmalarin hayati bu konudan ibaret sonucta virus ve spyware cozumlerinde ms den daha basarili olduklarina inaniyorum
  • Haberi okumdan yapılan yorumlar nasılda belli oluyo. Microsoft programı kendi bünyesinden çıkartmıyor. Giant Software i satın aldı ve o departman ile ortak çalışarak bu programı üretti.

quote:

İşletim sistemi kirli bir şekilde gelmiyorki. Bilinçsizce ve neyin ne olduğunu anlamadan kullanılan internet sayesinde hergün türeyen bir ton farklı spy ve virus tarzı programlar işletim sistemini kirletebilir. Sonuçta İşletim sistemi oluşturulurken bu programlar piyasada olmuyo, sonradan türüyo. EE sonrdan çıkacak ve ne olduğu belli olmayan bişeyinde önlemi önceden alınamayacağına göre bu tarz spy programlarına başvuruluyo.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NebiForever -- 16 Ocak 2005, 13:54:13 >

• quote:

İşletim sistemi kirli bir şekilde gelmiyorki. Bilinçsizce ve neyin ne olduğunu anlamadan kullanılan internet sayesinde hergün türeyen bir ton farklı spy ve virus tarzı programlar işletim sistemini kirletebilir. Sonuçta İşletim sistemi oluşturulurken bu programlar piyasada olmuyo, sonradan türüyo. EE sonrdan çıkacak ve ne olduğu belli olmayan bişeyinde önlemi önceden alınamayacağına göre bu tarz spy programlarına başvuruluyo.

IE'deki aciklar daha yeni versiyon windows cikar cikmaz ortaya cikiyor. virus+spyware programlari isletim sistemindeki aciklari kullanip sorun cikardigina gore, aldigim mal "ayipli" geliyor. Aldigim araba ayipliysa ve satici yan taraftaki kendi tamircisini onerirse, ben biraz bozulurum sanki
    Yani "biz b.k gibi bir web browser attik ortaya, aha bu da onun aciklarini kapatan program ve cok ucuz" diyorlar resmen. Hatta ve hatta bir forumda (x-bitlabs veya digitlife) bu programin firefox'u onerdigi gibi birsey okudum (henuz bana onermedi allaha sukur )

• evet sonuçta program güzel ben beğendim,,

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.