Şimdi Ara

## Sony ve Olympus'dan 8MP'lik İki Yeni Dijital Kamera ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
3.239
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Sony ve Olympus'dan 8MP'lik İki Yeni Dijital Kamera ##

Dijital dünyanın önde gelen iki temsilcisi Sony ve Olympus yeni kameralarını duyurdu. Sony'nin anons ettiği yeni modeli Cybershot DSC-H3, Carl Zeiss mercek kullanıyor ve 8 megapiksel CMOS sensor ile geliyor. 10x optik yakınlaştırma ve ISO 3200 hassaslığında optik görüntü sabitleme özelliği de bulunan kameranın siyah ve gri olmak üzere iki renk alternatifi bulunuyor. Cybershot DSC-H3'ün yurt dışı satış fiyatının yaklaşık 300$ civarında olacağı ifade ediliyor.

Olympus'un duyurduğu yeni dijital kamerası SP-560 UZ de aynı Sony'nın Cybershot DSC-H3 modeli gibi 8 megapiksel çözümürlüğünü destekliyor. Mekanik görüntü sabitleme özelliği de bulunan yeni dijital kamera özellikle 18X optik yakınlaştırma özelliği ile dikkatleri üzerinde çekmeyi başarıyor. IOS 6400 desteği bulunan ve 2.5-inç ekran ile gelen dijital kamera'nın ayrıca xD ve yüz tanıma desteği de bulunuyor. Ekim ayında satışa sunulması beklenen Olympus SP-560 UZ digicam'in ortalama stış fiyatı 450$ civarında olacak gibi görünüyor.

## Sony ve Olympus'dan 8MP'lik İki Yeni Dijital Kamera ##

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 28 Ağustos 2007; 1:31:36 >

• Sony Şekil olarak Eskilerle yenilerin karışımı bir şey yapmış. Ama benim favorim tabiki H5
  • Harika fakat orta sınıf kullanıcılar için yapılmış makineler.
  • sony retro yapmış ya hehehe bence farklı olmuş ve güzel omuş
  • 300$ burda da alabilsek müthiş olurdu ya
  • İso hassasiyeti olympus'ta 6400 gerçek olabilirmi. Genelde max 1600 yazan makineler 800 değerini verebiliyorlarmış. Bir de 18x zoom sensör boyutuna göre mi hesaplanmış. Çünkü böyle bir yakınlaştırma için çok büyük objektifler kulanılıyor. Aynı şey ses sistemlerinde oluyordu 10.000 watt vs çıkış gücü, sonra gerçeğe yakın değerler Rms ile ifade edilmeye başlandı. Benim merak ettiğim DSLR makinelerdeki değerlerin ölçüleri ile kompakt makinelerin ölçüsü farklı mı? Bilen bir arkadaş açıklık getirirse seviniriz. Teşekkürler.
  • Fx57 bu sefer geç kaldı:) 1 hafta önce dpreview de resmi duyursu yapıldı makinelerin, forumda konusu da açıldı :)

@account; iso6400 olabilir neden olmasın, hayır iso 800 gibi sonuç vermez 6400 gibi sonuç verir, ama bu çok kötü kalitede bir fotoğraf. o sensör için 400 asadan sonrası nafile.

6400 iso dslr leri bile aşan bir şey, işte yeni çıkan d300 ün 6400 asadaki fotoğrafları var, onda bile ciddi noise oluşuyor kaçınılmaz olarak.

h3 için verilen fiyat güzel, daha önceki h serisiyle ilgisi yok bu makinenin. kompakt boyutlarda mega zoomlu, süper makro modu olan, iyi video çeken bir makine yapmışlar. üzerinde full manuel ayar da bulunuyor.
    amatör için biçilmiş kaftan.

olympus bir önceki makinenin ağır eleştiri alması ve firmwareden ya da mekanik belki de elektronik aksamdan kaynaklanan error hata kodları nedeniyle mecburen çıkardı bu makineyi. fiyat olarak o kadar çıkabiliyorsanız bence bulaşmayın o makineye.

• Olympus Acaba CCD Sensörlümü CMOS Semnsörlümü bu konuda bir bilgi var mı ?
    Bildiğim KAdarıyla CCD Sensörler CMOS Sensörden çok daha iyi görüntü elde ediyor.
    +
    18x Optic Zoomda Gayet iyi bir değer eğer gerçekse.

• dikkat CMOS sensor!!

biliyorsunuz sony yıllar önce (sanırım 5-6 yıl oldu) üretim kolaylığı (yani maliyet) yüzünden cmos sensörlere yöneleceğini duyurup, bu alanda yatırıma başlamıştı. o zamanlar sadece inca tarzı 2tier üreticiler cmoslu ürünler sunup cahilin parasına yöneliyordu. ama sony cmos'un arkasında duracağını söylese de sadece ccd sensörlü modelleri vardı (en azından tr'de).

sizce bugün cmos'ların ccd'lerden bir farkı kalmadı mı da sony cmoslu ürün sunmaktan çekinmiyor?

çoğu yorum sony'nin cmosları geliştirdiği ama ccd'ye r&d yapmaya bile gerek duymayan firmaların ccd sensör maliyetinin cmos'ta r&d'nin dibine vurmuş sony'nin maliyetinden daha verimli olduğunu söylüyor.

ve hala cmos ccd sevyesinde değil

herhalde sony dimyata prinçe giderken eldeki bulgurdan oldu da, erkekliğe pislik gelmesin diye cmos'un arkasında duruyor

• O zaman Canon firmasına bakalım adamlar yıllardır Cmos teknolojisi üzerinde çalışıyorlar ve benim diyen ccd sensörlü makinelere taş çıkartıyorlar örnek Eos 400D . Dandik cmos sensörlü makinelerdeki sensörler gerçekten az elektrik tüketiminin yanında karanlık ortamlarda kötü imaj kalitesi verirdi ama Canon un mühendisleri cmos üzerinde yıllardır çalışıyorlar ve makineleri çok başarılı ...
  • Verdiğin bilgiler için teşekkürler buffalo. Tabiki de önemli olan bozulmanın minimum olduğu iso seviyesi. Bence max değer budur. Bir de DSLR'de 18x zoom yapabilmek içim kaç mm'lik objektife ihtiyaç vardır. Bu konuda da bilgi verebilirseniz seviniriz.
  • cmos canon ccd de nikonun kullandığı teknoloji şuan piyasdaki çoğu makinada ccd sensörü var ama canonun dslr makinelerindeki başarısı yatsınamaz derecede iyi hatta dslr makinelerde profösyoneller canon tercih ediyorlar bu slr-like tipi makinelarda fuji 6500fd modelini çok meth ediyorlar alacak arkadaşlar forumda başlık var arama yaparak ulaşabilrler ama bu makinelerde iyiye benziyor diğer teknik özelliklerine bakmak gerekli
  • CCD daha gelişmiş bir teknoloji CMOS a göre, daha karmaışk bir mekanizması var. Ama sony ve canon CCD yi gidebileceği yere kadar taşıdı, çok geliştirdiler ama bu kadar şimdilik. CMOSlar kompakt makineler için henüz elverişli değil, zaten canon da CCD kullanıyor kompaktlarda.

CCD ya da CMOS birbirine rakip teknolojiler değil, birbirini tamamlayan iki tercih.

quote:

Sony'nin anons ettiği yeni modeli Cybershot DSC-H3, Carl Zeiss mercek kullanıyor ve 8 megapiksel CMOS sensor ile geliyor.

Bu bilgi doğru değil, h3 CCD kullanıyor.
    http://www.dpreview.com/news/0708/07082102sonyh3.asp

• Artıları olduğu gibi eksileri de var. Ancak bence eksileri daha çok. 38mmden başlıyor. Burdan kaybetti zaten bakmaya gerek yok. 1/2.5" algılayıcı ile ISO 3200
  • Ben encok OLYMPUS SP560 UZ modelini merak ediyorum.Bir önceki modeli olan SP550 UZ ile hemen hemen aynı özellikleri taşımasına rağmen acaba fotoğraf kalitesi ne derece farklı zamanla göreceğiz.Bu modelde umarım bol noisli fotoğraf çeken bir dürbün değildir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dnn

Ben encok OLYMPUS SP560 UZ modelini merak ediyorum.Bir önceki modeli olan SP550 UZ ile hemen hemen aynı özellikleri taşımasına rağmen acaba fotoğraf kalitesi ne derece farklı zamanla göreceğiz.Bu modelde umarım bol noisli fotoğraf çeken bir dürbün değildir.

sensör boyutu 1/2.5'ten 1/2.3'e çıkarılmış
  • Objektif aralığıda 28-504mm den;27-496mm ye düşürülmüş.
    Sanırım sensördeki az da olsa bu büyümeyi objektifede yansıtmışlar.
  • sony nin fiyatı çok iyi özellikle kompakt yapıya sahip makine almayı düşünenler için çok iyi bir alternatif.. mercek boyutu sayesinde kompakt makinelere oranlara daha yüksek shutter hızı verecektir.. aynı zamanda kapalı mekanlarda da daha iyi sonuç verecektir.. Özellikle bir arkadaş manuel ayarlarının çok iyi olduğunu söylemiş bence bir makineyi alırken ne kadar manuel ayara izin verdiği tercih nedenleri arasında çok önemli .. en azından benim için... testlerini incelemedim ama makine oldukça iyi bir seçenek gibi duruyor..
  • quote:

Orjinalden alıntı: buffalo

Fx57 bu sefer geç kaldı:) 1 hafta önce dpreview de resmi duyursu yapıldı makinelerin, forumda konusu da açıldı :)

@account; iso6400 olabilir neden olmasın, hayır iso 800 gibi sonuç vermez 6400 gibi sonuç verir, ama bu çok kötü kalitede bir fotoğraf. o sensör için 400 asadan sonrası nafile.

6400 iso dslr leri bile aşan bir şey, işte yeni çıkan d300 ün 6400 asadaki fotoğrafları var, onda bile ciddi noise oluşuyor kaçınılmaz olarak.

h3 için verilen fiyat güzel, daha önceki h serisiyle ilgisi yok bu makinenin. kompakt boyutlarda mega zoomlu, süper makro modu olan, iyi video çeken bir makine yapmışlar. üzerinde full manuel ayar da bulunuyor.

olympus bir önceki makinenin ağır eleştiri alması ve firmwareden ya da mekanik belki de elektronik aksamdan kaynaklanan error hata kodları nedeniyle mecburen çıkardı bu makineyi. fiyat olarak o kadar çıkabiliyorsanız bence bulaşmayın o makineye.

umarım okursun ..bir önceki makina derken o kadar yaklaşmıştım ki almaya sonra vazgeçtim..tamamen acemi
    olduğum içim fotoğraf çekme konusunda heves ettiydim 18x e...şimdi bu tecrubesizlikle nasıl dslr makina alırım sonrasında az bişi öğrensen bile lens felan almak pahallı derken ilk makinan yetmemeye başlayacak nasıl başa çıkacaksın...bu fiyata çıkabiliyorsanız derken bikaç alternatif sunsanız en azından zoom hevesinide kesen ...

• quote:

Orjinalden alıntı: istanbuli

quote:

Orjinalden alıntı: buffalo

Fx57 bu sefer geç kaldı:) 1 hafta önce dpreview de resmi duyursu yapıldı makinelerin, forumda konusu da açıldı :)

umarım okursun ..bir önceki makina derken o kadar yaklaşmıştım ki almaya sonra vazgeçtim..tamamen acemi
    olduğum içim fotoğraf çekme konusunda heves ettiydim 18x e...şimdi bu tecrubesizlikle nasıl dslr makina alırım sonrasında az bişi öğrensen bile lens felan almak pahallı derken ilk makinan yetmemeye başlayacak nasıl başa çıkacaksın...bu fiyata çıkabiliyorsanız derken bikaç alternatif sunsanız en azından zoom hevesinide kesen ...

okudum
    15x,18x gibi zoomlar amatörler için iyi. ama fotoğrafla ciddi bir hobi olarak uğraşacak insanlar bir süre sonra tatmin olmaz.
    bence en iyi dslr-like şu anda fz50. ama o bile bir süre sonra yetmeyecektir- eğer ki ciddi hobi olarak benimsiyorsanız-.

DSLR için şunu söyleyeyim, herhangi bir dslr+kit lens+ sigma 70-300 apo zoom hevesinizi fazlasıyla karşılar.
    sigma 70-300 400 lira civarında.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.