Şimdi Ara

## Intel'in 45nm İşlemcilerini Elde Ettiği 300mm'lik Plaka ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## Intel'in 45nm İşlemcilerini Elde Ettiği 300mm'lik Plaka ##

Yılın son çeyreği ile birlikte 45nm üretim teknolojisi ile üretilen işlemcilerini piyasaya sürecek olan Intel'in Arizona tesislerinde 45nm üretim teknolojisine sahip işlemiclerini üretmeye başladığını duyurmutşuk. Buna paralel olarak Intel'in 45nm işlemcileri hazırladığı 300mm'lik plaka da net bir şekilde ortaya çıktı.

Resimlerde gördüğünüz plakadan 500 adet civarında çift çekirdekli (Wolfdale) 45nm Penryn işlemcisi elde edilebiliyor. Tabi bunlardan iki tanesinin bir araya getirilmesi ile de 4 çekirdekli (Quad Core) Yorkfield işlemcilerinin hazırlanacağı söyleyebiliriz.

Bu arada AMD'nin de IBM ile iş birliği çerçevesinde çalışmalarına devam ettiği ve gelecek yılın ikini yarısına yönelik olarak 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerini hazırlama planları oluğunu da hatırlatalım.

## Intel'in 45nm İşlemcilerini Elde Ettiği 300mm'lik Plaka ##

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 24 Ağustos 2007; 10:45:36 >

• Haber için sağol fx57.

Bence INTEL 1-2 sene kadar Core 2 mimarisini kullanarak AMD'yi bu süre zarfında etkisiz kılacaktır.(Tabii bu süreden sonra işler değişir.)Tabii en önemli şeylerden biri , 65nm'lik AMD ler.Ama bence AMD nin 65nm'lik işlemcileri , INTEL'in 45nm'lik leri karşısında etkisiz kalacaktır.Bunun sonucunda da dediğim olacaktır.En azından ben böyle öngörüyorum.

Saygılar, sevgiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mkidd -- 24 Ağustos 2007; 11:39:11 >
  • Alt resimdeki adam çok pis sırıtıyo .Bu arada AMD nin IBM le olan işbirliği ortaklığa dönüşme ihtimali varmı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: er38

Alt resimdeki adam çok pis sırıtıyo .Bu arada AMD nin IBM le olan işbirliği ortaklığa dönüşme ihtimali varmı?

Bana sorarsan neden olmasın.Ama INTEL için iyi olmaz.Bi INTEL kullanıcısı olarak ağlardım
  • Şu plakadan nerde satılır alalım da biz de çıkartlaım şundan işlemci
  • acaba amd-ati şöyle cell gibi bi başarılı işlemciyi pc ye uyarlasa daha iyi olmazmı hazır araları bu kadar iyiken ıbm le benim küçüklüğümde hep en iyi bilgisayar ıbm denirdi nasıl terk etti gitti bizi keşke amd-ati ile geri dönse her nekadar intel kulllnıcısı olsamda amd-ati 1 numara (kendi fikrim)
  • yahuu şu plakalardan nasıl işlemci elde ediliyor anlamış değilim hala... o kadar transistör belirli şekilde yerleştiriliyorda neden kocaman kocaman plakara yerleştiriyorlar ve sonra o plakaları nasıl kesip biçiyiorlar anlamış değilim birde bunlar pinlerle birleştiriliyorlar.. adamlar bu kadar zor işlerle uğraşırlarken bizim HDD teknolojisi 20 yıldır yerinde sayıyor.. birisi bi rica etsede intel şu olaya bir el atsa idi herhalde iki seneye şimdikinden bu kadar geri kalınmış bir teknolojide birkaçyüz kat ilerleme kaydederlerdi...
  • nano teknolojı abd ayrı bı bılımdır arkadslar...sadece nano teknolojı ıcın unı bolumler vardır...transıstor ıcıne konulan yarııletken madde sılısyum yada germanyum bır kac nanometerye nası sıgdırılıyor bırbırıne degmıyor arada baglantılar yapılıyor valla buyuk ıs..bızım unı hoca nanoteknolojı uzerıne calışmıs fazla calışınca kafayı yemıs fazla gırmememk lazımmıs ole dedı...hehe kım ne derse desın 20 yuzyılda nanoteknolojı en buyuk buluşlardan bırıdır..nanoteknolojı olmssa bugun pc olmazdı...
  • bir de doğal dört çekirdeklerini görebilsek INTELin...çok daha güzel olurdu o zaman....
  • Benim bu işi kafam almadı elektronik mezunuyum nano teknolojisinide az çok duyum ama bir plakayı kesip 50 parçaya ayıtıp 30 adet çift çekirdekli 10 adet 4 çekirdekli işlemci üretildiğini anlayamadım sanki 5 metre kumaştan 2 pantolon 1 ceket dikiyo adamlar. Bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim
  • birileri hep gülüyor sanki cok meraklıyız gülen ağlayan yüz göre göre deliricem bigün rakamlarla eskiyen teknolojiyle ağlayan zarar gören tüketi oluyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: fatihogmen

Benim bu işi kafam almadı elektronik mezunuyum nano teknolojisinide az çok duyum ama bir plakayı kesip 50 parçaya ayıtıp 30 adet çift çekirdekli 10 adet 4 çekirdekli işlemci üretildiğini anlayamadım sanki 5 metre kumaştan 2 pantolon 1 ceket dikiyo adamlar. Bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim

Evet kesilip biçiliyor dediğin gibi. Adamlar için çocuk oyuncağı oldu bu işler.

Ve mesela o plakanın orta kısmı daha kaliteli. Oradan X serisi işlemcileri yaparlar.

En dış çepheri de E2140 a saklarlar.

• quote:

Orjinalden alıntı: fatihogmen

Benim bu işi kafam almadı elektronik mezunuyum nano teknolojisinide az çok duyum ama bir plakayı kesip 50 parçaya ayıtıp 30 adet çift çekirdekli 10 adet 4 çekirdekli işlemci üretildiğini anlayamadım sanki 5 metre kumaştan 2 pantolon 1 ceket dikiyo adamlar. Bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim

işlemci slikondan yapılıyor. slikonu işlemek için çeşitli işlemler yapılır slikon bu işlemler sırasında silindir yapıda olur. silicon ignot üretilir. Hammaddesi saflaştırılmış silikondan elde edilen bir çeşit kristaldir. silindirik yapı ince ince dilimlenerek wafer denen dairesel tabakalar oluşturulur. Neden kare değil sorunu bende sordum araştırdım. Silkonun yapısıdan kaynaklaniyor. işlemci tamamen fiziksel işlemlerden geçiyor 20küsür gün kimyasal maddeler dökülüyor lazer ile yansıtıyor uzun hikaye...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.