Şimdi Ara

motorlu olta yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
4.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • amatör balıkcılıkla uğraşanlar bilirler derin sularda (100-300mt) balık çekmek bütük eziyettir. amatör olarak haftasonları balık avladığımız bir arkadaşımla birlikte derinden olta sarmak için motorlu bir olta geliştirmek üzere çalışıyoruz. ikimizde elektronikten anlamıyoruz fakat biraz araştırmayla öğrendikki bize 12v dc motor lazım :) fakat motorun torkunu yüksek devrinin düşük olması gerekiyor. bunu içinde en uygunu şarjlı matkap fakat matkapla olta sarmanında pek kullanışlı olduğunu söyleyemem.yurt dışında ticari amaçla yapılmış ve binlerce dolara satılan modeller var fakat oda bizim bütçemizi aşıyor. uygun motor konusunda veya projenin gerçekleşmesine katkısı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederiz.

• merhaba

benim babam balıkçıdır, kendisi taksilerde kullanılan silecek motorunu kullanmıştı. İki kademe hız seviyesi var geyet rahat oluyor. bas çek...
  • redüktörlü dc motorlar daha uygun olur. redüktördeki çevrim oranında devir sayısı ile moment ters orantılıdır. bu yüzden devir düştükçe momentte artar.
  • Arkadasım arastırdıkların mantıklı fakat sen yeterınce guclu bir motor bul onemli olan bu.. Motorun hızına gelince de bunu dişli veya kasnak sistemiyle ayarlayabilirsin... Biraz daha açmak gerekirse kullandığın motorun ucuna küçük bir dişli koy.. Baska (diğer dişliden 3 4 kat daha buyuk) bir dişli bulup misinanın makara sistemini bu dişliye bağla.. ve iki dişliyi birbirine hareket verecek şekilde konumlandır... Bu şekilde motorun gücünü kaybetmeden devir sayısını azaltabilirsin... Kolay gelsin...
  • Öncelikle 300 m'den balık tutabileni kutlamak isterim.

Motor oltacıyı bozar bence. Oltacılığın en zevkli yeri balığın çekilmesi. Onu da motora yaptıracaksanız..

Mutlaka motor kullanacaksanız, silecek motoru. Kalama mekanizmasını unutmayın ama. Son birkaç metrede hüsrana uğramayın.

Bir de, bu kadar yavaş çekmesi gereken motor, balık fişekleyince (Levrek çok yapar!) misinanın boşluğunu nasıl alacak?

Boşverin siz, kalite bir kamış alın.
  • Bölümü ilgilendirecek kısmını önce yazayımda...
    Hımm eeee şeyyy, pek bişi bulamadım.

Çekme hızını belirle :Yaklaşık dakikada 70mt iyidir.
    Hazır bulabileceğin redüktörlü bir motor ara:Silecek motorları çok uygun.Dakikada 60-90 devir.
    Saracağın yeri iyi tasarla:Kalınlığı uzunluğu ve o davranış biçimindeki malzemenin gerektirdiği makara ebadını.
    Bu sana ortalama çapı verir ve devir metraj hesabı yapmanı sağlar.Bobinajcıların makaraları ideal gibidir ama silecek için değil onuda sen çöz.
    Suya bırakırken motor çalışmaması için mekanik bir kavrama olmalı.
    Ucunda 500 gr kurşun olan 100 lük misina 250mt den sabit hızla çekilirken kafa atacak olanlara helal olsun.

150-250 metreden ilk atıp çekmeler haricinde dinlene dinlene çekenlerin yanındaki kayıktan gelen gır gır gır sesleri üzerine bütün başların o yana dönmesi ve zoraki çekiştirmeye çalışmalarını izlemekten daha büyük keyif pek yoktur.
    Motorluda olsa yorulursunuz,düğmeye basan parmak en az 3 dakika ve defaslarca orada durdumu yorulur.
    Pedallı bir şeyler tasarla.Hıh bulduk bu tarafı bize uyar.
    Balığa öyle bir dalarsınki pedalı bırakmayı unutursun yada ayağa filan kalkarsın pedalı kontrol edemediğin an kancaların dikenlerin bir tarafına geçme olasılığı çok yüksektir.Elbette kayıkta dikiş iğnesi bulundurmak şarttır ve işe yarar , iplik olmasada olur.
    Bu konu çok önemli çünkü sizin yakalayamadığınız anda komşu tüm kayıklar balık tutmaya başlar.
    İşte bunun için son kısımları sense etmeli ve gereken tedbiri almalısın.Motor çalışmamalı yani.

Hazır 1300-4000 dolara var.Winch diye satılıyorlar.Yelken dergi ve katologlarındakiler fikir verebilir.
    Sadece dostlarımla paylaştıklarımın maliyeti 600 dolar civarı torna dişli kasnak elektronik aksam sayılmazsa.

Sen bir motor sorduydun değilmi neyse belki başka meraklılarda vardır.

• ufkun ufakmış arkadaşım ben istanbul bogazının tam denizin ortasından balık tutucak uzaktan kumandalı balık tutma aracı yapacaktım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __ToLPoW__ -- 23 Ağustos 2007; 23:25:22 >
  • bence de güçlü bir motor bul ve bunu dişlilerle carklarla destekle işin cok koylascak dişlilerle
  • quote:

Orjinalden alıntı: tolpowtolpow

ufkun ufakmış arkadaşım ben istanbul bogazının tam denizin ortasından balık tutucak uzaktan kumandalı balık tutma aracı yapacaktım.

Balık tutma zevkini de uzaktan kumanda alır artık!!

• Balık tutma işini bir motora devredecekseniz, bir de mikroişlemci kullanmanız gerek. Böylece insan elinin duyarlılığını belki yakalayabilirsiniz. Balığı çekmek tamamen refleks işidir, mantıklı harekete çok az gerek duyulur. Misina-beden-köstek-iğne bileşimini bilenler için 100'lük misina tabiri pek birşey ifade etmez. (Hele hele 1 mm'ye 100 mikron diyenlerle tartışmaktan gına gelmiş benim gibilere.)

100 m misina salmak, 100 m derinlikte balık tutmak demek olmayabilir, belki de oltayı uçuruyorsunuzdur!

http://www.denizce.com/bogazlar1.asp
  • Ben bu başlık altında "mikron" kelimesine sadece senin yazında rastladım ,ciddi takıntın olduğu belli ,belittiğin gibi.

Misinalar mm ile adlandırılır.Ara ölçülerden dolayı yüzde ile verilir.
    25 lik=0,25 mm
    100 lük=1,00 mm ...gibi

Derin suda balık reflex ile tutulmaz...

Derin suda balık tutacakların kayıklarında gps+ekosounder gibi navigasyon cihazlarının en kalitelileri vardır ve onlar kaç metrede olduklarını bilirler.Ayrıca konumları hakkında ayrıntılı dip haritalarından ön bilgi almış kişilerdir.

Denizlerde batan bir şeylere rastlamak büyük bir şanstır.
    Forumlardakiler için aynı şey denemez.
  • quote:

Orjinalden alıntı: musallim

Ben bu başlık altında "mikron" kelimesine sadece senin yazında rastladım ,ciddi takıntın olduğu belli ,belittiğin gibi.

Misinalar mm ile adlandırılır.Ara ölçülerden dolayı yüzde ile verilir.
    25 lik=0,25 mm
    100 lük=1,00 mm ...gibi

Derin suda balık reflex ile tutulmaz...

Derin suda balık tutacakların kayıklarında gps+ekosounder gibi navigasyon cihazlarının en kalitelileri vardır ve onlar kaç metrede olduklarını bilirler.Ayrıca konumları hakkında ayrıntılı dip haritalarından ön bilgi almış kişilerdir.

Denizlerde batan bir şeylere rastlamak büyük bir şanstır.
    Forumlardakiler için aynı şey denemez.

Sanayidekiler 100 u'a 1 mm diyor. Sizin mantığınızla 25'lik misina 0.25 mm'yse, 100'lük misina 0.100 mm!!

Metrik sistemde birimler biner biner büyülür-küçülür. Yüzde yoktur!

Milimikron derseniz, itü sözlüğünde bile yeri yok, bir zamanlar girmiş Fransız ekolü'nün izi!! Artık kullanılmıyor.

Balık bulucular bir balık sürüsünü ekranda büyük bir balık olarak gösterebilirler! (Genelde öyle yaparlar.. )

Ülkemizde ekonomik balıkların indiği max. derinlik 100 m. olarak belirlenmiş. Işığın ulaşabildiği derinlik gözönüne alınırsa, mantıklı. Sizce hangi balıklar daha derindedir? Ve neden?

Denizlerde yüzebilen çok şeye rastlayabilirsiniz.

Forumlar için aynı şey söylenemez!!

• Matematiğin çok kötü imiş.
    25/100=0,25
    100/100=1

Yaptığınız hesaplarda virgül sonrası 2-3-5... hane kullanılıyorsa o kadar, olmayanlar içinde uygun şekilde tamamlanır,bu prensiptir,Okuyan kaçıncı haneye kadar dikkate alındığı hususunda bilgilenir.(1,23500-345,00019 ... gibi)

Virgülden sonraki 2 hane yüzde,3 hane binde belirtir. Bu metrik değil desimal sistemdir yani ondalık sayı sistemi...

BB için hummınbird(guguk kuşu ) gibi oyuncaklarla oynarsanız evet.Bunlar hakkında daha önceleri bilgiler vermiştim.

Ekonomik balıklar değil lezzetli balıklar hedefimiz.

Biyoloji derslerinde kötü imiş.Derinlerde görmek için gözden başka organlar-sistemler kullanılır.İlla göz dersen fenerini tepesinde taşıyan balıklar var.

Balıkların okuma yazması olmadığı için kurallara uymazlar.İçlerinde en cahilleri iskorbit-patlakgöz-fangri gibileridir.

Denizlerde yüzebilen şeyler dostumuz, batanlar ganimetimizdir.

Bu satırları gülerek ve öğrenerek okumanız dileği ile.
    Yok kırıcı buluyorsanız özür dilerim.

• mm metrik sistemin bir birimidir ve metrenin 1/1000'i kadardır. Daha önce de yazdığım gibi, birimler 1000'er 1000'er büyür, küçülür. Memleketimizde de metrik sistem kullandığımıza göre, anlaşabilmek için kullanacağımız, devletçe kabul edilmiş sistem olmalı değil mi? (100 mikron sorunu halk arasında var, bir malzemeciye gidip, 100 mikron tel isterseniz, size vereceği 1 mm'lik teldir.)

Amatör oltacıyı 3-5 yüz doları aşan cihazlar üzer. 6-7 m'lik tekneye sonar takmalarını beklemiyorsunuz umarım.

Ekonomik balık diye, kolay ve bol tutulan balık değil, ekonomik değeri yüksek olan balık kastedilir. Lezzetle fiyat doğru orantılı olduğuna göre!

Savınızın aksine, biyolojim iyidir. Söylediğim şeyi anlayabilmek için, besin zincirinin nerede ve neyle başladığına bakmanız yeterli. Bu arada, binlerce m derinde, hatta yanardağ ağızları çevresinde 100 derecede yaşayan organizmalardan da haberim var. Okyanusta balık avlayacaksanız, durum farklı tabi.. Benim sözüm kendi denizlerimiz ve faunasıyla ilgili.

Donanımınız kalite anlaşılan. Bence dip oltacılığını bırakıp sırtı çekin. Tamamen farklı bir disiplin ama, siz çözersiniz.

Bu arada, başlık sahibi nerede? Yoksa fake miydi?

• Küsmediğine göre (teşekkür ederim) devam edelimki okuyanlar yanlış bilgilenmesin.

Metre esas alınırsa bir alt birimi desimetredir onunda bir alt birimi cantimetredir bu böyle uzar gider aşağı doğruda yukarı doğruda.
    Buradaki oran on =10 dur.
    Alan birimlerinde bu yüz olur hacimde ise 1000.
    Yukarıdaki konuda sözü edilen çapın birimi mm dir.
    Uzunluk ölçüleri onar onar büyür küçülür , biner değil.
    Ayrıca iso sistemler ile desimal sistemleri aynı kefeye koymayınız.
    Desimal , oktal , binari gibi deyimler birim değil sayı sistemlerini tanımlar.

3-5 yüz dolara telefon bile satmıyorlar.
    4.50 teknemin üzerindeki sonar simrad ve 1800 dolar.800 metre derinlik gösterir.250 gramlık kurşun 120 metreden izlenir.Ekosaunderler teknolojik ürünler.120 dolara transdüseri ile olanları yıllardır ekmek teknemdir.Söz dinlemeyip alanlardan Allah razı olsun,bereketlerini arttırsın.
    Ayrıca garmin plusV renkli gps olmadan balığa çıkmam.Oltasız giderim ama sonar ve gps olmadan asla.
    Bir tekne , romörkü, vasıtası , donanımı,motoru(derin su için en az 25HP) , av takımları buzluğu dediğiniz zaman bir hayli para tutar.Uzun yılların birikimi , dilerim sizlerde bir gün bu tür keyifleri yaşarsınız.

Başlığı açan arkadaş derin suda balıkcılık için teknik yardım istiyor.Ekonomik balık için değil.Balıklar hakkında bilgi istiyorsan sana yılların birikimi olan bilgilerimi paylaştığım linkler verebilirim.

Derinlerdeki patlakgöz(lağosun amca oğlusu) az bulunduğu için değil lezzetli olduğu için 50-80ytl/kilo satılır ve en ufağı 3kg gibidir.
    Bol ve ucuz ama lezzeti tartışılamaz olan hamsi konumuz dışıdır çünkü o balık değil Hamsi dir. İnanmazsan bir karadenizliye sor.Ama halis laz olsun.

• Bu konu dışı fazla uzadı, yakında konuyu kapatacaklar.

Sözettiğim ana birimler, ihtiyaç nedeniyle icadedilmiş ara birimler değil. Dekametre, hektometre de var elbet. Ama metrik sistemin birimleri yukarıdan aşağı: (Gigaları filan geçerek) km-m-mm-nanometre-pikometre. Madem sözettiğiniz tam bir sistem, mm ile nanometre, nanometre ile pikometre arasındaki onluk-yüzlük birimler ne?

Sistemin güzelliği her alanda kullanılabilmesi. Konumuza sonunda dönebilirsek, farad. Onluk-yüzlük alt birimleri nedir?

Dirençte ohm, hacimde litre (Hektolitre de var ama, ihtiyaçtan!) joule, watt, volt...

Hepsinde üst birim alt birimin 1000 katıdır.

Off, çok uzadı...
  • konu başko noktalara kaydı neyse sonuç olarak cam silecek motorunun bu iş için uygun olduğunu öğrendim gelirşmelerden haberdar ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.