Şimdi Ara

No-frost buzdolabı gereklimi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
31.408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 1999 yılından beri no frost buzdolabı kullanıyorum markası Ariston 450xl ( onun gibi bir şey )
    Tam bir elektrik canavarı sadece buzdolabı aylık 35 ytl elektrik harcıyor . ( halbuki buzlukta hatta buzdolabının içinde 35 ytl lik gıda yoktur. :D ) kışında ( 25 ytlden aşağı değil )

Bu kadar elektrik parası vermek bana açıkça çok koyuyor .. yeni nesil no-frostlar az elektrik harcadığını da biliyorum açıkçası.... ama pahalı.... istediğim bir no-frost 1500 ytlden başlıyor.

Peki yeni nesil no frost almak yerine Yeni nesil iki kapılı ( derin donduruculu ) klasik bozdolabı alsak A+ sınıfı ..( 0.89 kw günlük 0,13 ytlden hesaplasak 3,5 ytl geliyor aylık yazın çok yaksın bilemedin 5 – 6 ytl gelsin. 35 ytl nere, 5 ytl nere, 7 kat fark var. kabaca senede 300 ytl tasarruf demek bu linkini verdiğim modeli 4 yılda amorti ediyor .)

bunun gibi mesela ..

http://www.electrolux.com.tr/node39.asp?ProdId=39828

İstediğimiz konforu bununla da yakalamak mümkün olamaz mı? ( kuru soğuk olmasa ne olur.) sıkça karlanma yapmayacağını düşünüyorum.

Bu modellerinde buzluğu -18 derece değil mi?

Veya bu tipte buzdolabını ne sıklıkta defrost etmek lazım böyle bir zorunluluk var mı?

• Ariston zaten yüksek enerji tüketimiyle meşhur bir markadır.Daha 2 sene öncesine kadar G enerji sınıfı(en verimsiz sınıftır) derin dondurucu satılıyordu.Enerji etiketi çıkalı hayatımda gördüğüm ilk ve tek G sınıfı cihazdı.Şaka gibi ama gerçek.

Yeni nesil statik buzdolapları eskilere nazaran daha az karlanma yapıyor.Defrost(buz çözme)yapma dönemi buzdolabının içinin kirlenmesiyle hemen hemen aynı döneme geliyor.Yani temizlik yaparken de ek olarak buz çözdürmüş oluyorsunuz.Sadece kullanıma göre 3-6 ayda bir 15 dakika zamanınızı buz çözmeye ayırıyorsunuz.

Statik buzdolaplarında bu yöne ek olarak alt-soğutucu bölmenin iç arka duvarı da karlanma-buzlanma yapar.Bu karları buzdolabı otomatik olarak eritir.Sadece estetik açıdan kar veya su damlası dolu arka yüzey gözünüzü rahatsız edebilir diye söyledim.

Dikkat etmeniz gereken diğer nokta da statik buzdolaplarının çalışma ortamı.Eğer mutfağınız kışın soğuk oluyorsa performans eksikliği yaşayabilirsiniz.Statik buzdolapları sadece alt bölmelerindeki termostada göre çalıştığından +8 derece ve altındaki ortam sıcaklığında buzdolabınız hiç çalışmaz veya verimli çalışmaz.Mutfak kışın bu sıcaklık ve altına iniyorsa statik buzdolabı yerine no-frost tavsiye ederim.

Seçtiğiniz model oldukça iyi.4 yıldızlı derin dondurucusu vardır.Yani -18 ve altındaki soğuklukta saklama imkanı sunar.24 saatte 4 kg dondurması da iyi.No-frosta yakın bir performansı var.O modeli daha önce mağazada incelemiştim,gerçekten diğer statik buzdolaplarına fark atacak bir malzeme kalitesi var.Yani mutlaka tavsiye ederim.
  • statik buzdolapları eskisi gibi pek kar yapmıyor ve uzun süre kar eritmek gibi derdiniz olmuyor artık. ama no frostların da üstünlüğü tartışılmaz. A sınıfı bir no frost dolap eski dolabınız kadar elektirik harcamayacaktır.
  • Klasik bir cevap olacak ama bence almışken A sınıfı bir no frost alın derim..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ege45

Klasik bir cevap olacak ama bence almışken A sınıfı bir no frost alın derim..

Hem aralarında fazla fiyat farkı da kalmadı. Her zaman için, no-frost teknoloji olarak bir adım daha önde diğerlerine göre
  • Mesela şu an Siemens A sınıfı KS59U920NE modeli Carrefour'da 1250YTL civarında.
    http://www.siemensevaletleri.com/?5=KS59U920NE&28=7%3d1%269%3d26%253d2278_22%253d1%2629%3d1%26page%3d4%2628%3d26%253d2278
  • arkadaşlar ilginiz için çok teşekkürler. Mutfağımda buzdolabı için 70 genişlik ve 60 derinlik için yer var ( havalandırma için +pay ) yükseklikte farketmez. Ekstra geniş veya ekstra derin buzdolabı için maalesef yer yok. Açıklamalarınızdan no frostun konforunu bulamayacağımı anladım. klasik dolapta..
    bu nedenle siemensin KD40NA00NE modeli daha çok ilgimi çekmeye başladı. bu model sanırım daha yeni... A+ enerji olayı var. ( Enerji olayını baya kafama takmış bulunuyorum !...) vitacontrol ve airfreshfilter gibi ayrıcalıklara sahip ön paneli çok hoşuma gitti. 1714 peşin fiyatı nı
    bayi 1320 olarak inidrdi ve üçe bölüyor. Eski dolabı da alacak... ( bu akşam son kararımı vereceğim..)

http://www.siemensevaletleri.com/?5=KD40NA00NE&28=7%3d1%269%3d26%253d2278_22%253d1%2629%3d1%2628%3d26%253d2278
  • Verdiğiniz modeli aslında tavsiye etmem.Çünkü şikayetler çok fazla.Buz kırma sesi ve yeterli soğutmama gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınız diğer markalara oranla daha yüksek.Bosch-Siemens-Profilo yerli buzdolaplarında iyi değil.
    Ölçüleriniz dikkate alınırsa sizin için en uygun buzdolabı Whirlpool gibi görünüyor.Oldukça kaliteli üründür öncelikli olarak bunu tavsiye ederim.
    Ancak derinlik sıkıntınız da varmış.70X60 olarak şu an B-S-P var.
    Siemens'in bu modeli yerine benim tavsiyem Profilo BD4354ANFH modeli olur.Siemens'ten farkı kapının üzerinde ön panelinin olmaması ve Aplus değil A sınıfı olmasıdır.Ancak bu sınıf farkı size yılda yaklaşık 3,5YTL fark olarak dönecektir.Yani pek kayda alınacak bir durum değil.Profilo'da sadece dondurucu bölmesinin sıcaklığı elektronik,alt bölmenin sıcaklığı mekanik olarak ayarlanıyor.Bunun dışında tamamen aynı cihazlardır.Profilo'yu önermemin nedeni de bu modeli piyasada 999-1050YTL arasında bulabilmeniz.Yani sırf üzerinde marka ve basit farklar var diyerek 300YTL fazla vermenize gerek yok bana göre.Eski dolabınızı 2. el mağazasına satarsanız bu tasarruf daha da ortaya çıkıyor.

Kısacası size tavsiye ettiğim ürünler
    http://www.electrolux.com.tr/node35.asp?ProdID=39828 (no frost değil ama çok düşük enerji tüketimi var ve oldukça kaliteli)
    http://www.whirlpool.com.tr/TR/urun_karsilastir.aspx?p1=20212345&p2=20212341&p3=20212340&p4=0&lgid=8

Bu ikisi size uymuyorsa da
    http://www.profilo.com.tr/Urun.asp?intCategoryID=6&intProductID=959 (bahsettiğim Siemens ile denk olan Profilo modeli)
  • Eskiden 70cm'e 60 cm buzdolabı modelleri daha çoktu. Ancak şu an, bu boyuttaki kaliteli buzdolabı modelleri çok kısıtlı maalesef. Şimdilerin yükselen trendi büyük buzdolapları oldu
  • Hangi buzdolabını aldınız?
  • buzdolabı alırken ne gibi özelliklere dikkat etmeli?

1- no-frost düşünüyorum (aksi yönde tavsiyenzi olurmu? )

2- enerji sınıfına bakalım..

3- iç dizayn önemli mesela siemensin buzdolabı iç dizaynlarını beğenmedim özellikle buzluk kısmı kötü. electrolux'te güzel iç kısımlar var ama fiyatları çokmu? arçelik buzdolabları için nerdesiniz ?

... başka uyarı ve tavsiyelerinzi ne olur ?
  • Electrolux'ün fiyatı son derece uygun.517lt 1,07kwh yakan buzdolabı 1825YTL.
    Buzdolabında bakmanız gereken özellikler:
    -24 saateki dondurma kapasitesi kaç kg?
    -Enerji tüketimi kaç kw/gün?Enerji sınıfından ziyade rakamlara bakın.Aynı enerji sınıfı olsa bile çok değişik tüketimler olabiliyor.
    -Elektrik kesintisinde içindekileri kaç saat koruyabiliyor?Bu dolabın izolasyon kalitesini de gösterir.
    -İç malzeme kalitesi ve kullanışlılığı.
    -Kapı lastiği kalitesi ve vakum iyi mi?
    -Süper dondurma ve soğutma gibi pratik işlevleri var mı?

Gibi soruların cevabını arayın.
    3-6 ay arası buz çözmeye razıysanız statik buzdolabı da alabilrsiniz.Bu konuda Electrolux 1 numara.Ürünleri 0,89kw harcıyor.(426lt)
    Siemens'in hangi modelinin dondurucusunu beğenmediniz?Arçelik de zaten aynısıdır yerli Siemens'lerden bahsediyorsanız.

Arçelik buzdolaplarının dondurma kapasitesi düşüktür,elektrik kesintisinde yiyecekleri diğer markaların yarısı kadar süre muhafaza edebilir ve diğer markalara nazaran oldukça pahalıdır.Yerli Bosch/Vestel/Ariston'ara tercih edileblir.Yani bunlardan daha sağlamdır.Ama Bosch'un dondurma ve saklama kapasitesi Arçelik'in iki katıdır.

Kısacası yukarıdaki markalara bulaşmamak en iyisi.Buzdolabında F/P'a göre en iyileri GE,Electrolux(ithalleri!),Samsung,Sharp ve ithal Bosch/Siemens'tir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 16 Eylül 2007; 0:05:29 >
  • ben siemensin yerli olup olmadığını bilmiyorum ama KD 40 NA00 NE ve KD 49 NA 70 NE modellerine baktım 1. model küçüktü 2. si biraz daha ii ama ondada eski dolabı vererek 1. si 1.440'a 2. ise 1.940'a geliyor ama ikisindede özellikle buzluk rafları olmak üzere iç rafları beğenmedim

arçelikleri dediğiniz gibi pahalı buldum

electrolüx'ü de çok lüx buluyorum kendime

statik buzdolabı sanırım düşünmem çok bilmiyorum ama (derin dondurucu denelermi bunlar? ) sanki eski buzdolapları gibi kullanımı (nerdeyse yani ) no-frostların o yönde kullanımı daha kolay gibi

dikkat etmem gereken özellik bilgileri içinde ayrıca tşkrler
  • quote:

Orjinalden alıntı: cevahirx

ben siemensin yerli olup olmadığını bilmiyorum ama KD 40 NA00 NE ve KD 49 NA 70 NE modellerine baktım 1. model küçüktü 2. si biraz daha ii ama ondada eski dolabı vererek 1. si 1.440'a 2. ise 1.940'a geliyor ama ikisindede özellikle buzluk rafları olmak üzere iç rafları beğenmedim

statik buzdolabı sanırım düşünmem çok bilmiyorum ama (derin dondurucu denelermi bunlar? ) sanki eski buzdolapları gibi kullanımı (nerdeyse yani ) no-frostların o yönde kullanımı daha kolay gibi

Şu ürünü düşünebilirsiniz bence:
    http://www.shobbo.com/ProductInfo.aspx?CATEGORYID=deAKixcKLAQ%3d&ProductID=Kko%2blbMKcGs%3d
  • arkadaşlar arçeliklerin perakende fiyat listeleri biraz uçuk fiyatlar var; yani yüksek...
    mesela arçelik 5233 no frost listede 1700 ytl iken piyasada nakit 1150 ytl civarında...
    ee gerisini siz hesaplayın işte ; liste fiyatlarında yüzde oranında geri gelin gerçek fiyatı için....
  • quote:

Orjinalden alıntı: cevahirx

ben siemensin yerli olup olmadığını bilmiyorum ama KD 40 NA00 NE ve KD 49 NA 70 NE modellerine baktım 1. model küçüktü 2. si biraz daha ii ama ondada eski dolabı vererek 1. si 1.440'a 2. ise 1.940'a geliyor ama ikisindede özellikle buzluk rafları olmak üzere iç rafları beğenmedim

Siemens'lerin ikisi de yerli üründür.Bence bahsettiğim Electrolux'e mutlaka bakın.1800YTL o dolap için bedava.Elektrik tüketimi ile kat kat tasarruf yaparsınız.Hacmi de geniş.
    Electrolux olmazsa da ithal Bosch/Siemens piyasada 1400-1500YTL civarlarında.
    Ben bu fiyatı veremem diyorsanız da Electrolux statik derim.
    Ayrıca Siemens'in KD 40 NA00 NE modelinin hemen hemen aynısı Profilo'da 1000YTL.Siemens alacaksanız da en azından Profilo'yu alırsınız ucuza gelir.
    Ama Samsung ve Electrolux mutlaka değerlendirilmeli.Sharp da öyle.Hepsi 1300-1500YTL arasında.Yerlilerden daha ucuz ve kat kat daha kaliteli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 16 Eylül 2007; 0:48:18 >
  • Bosch almayın da ne alırsanız alın. No frost buzdalabı aldık daha 2 ay geçmeden motor 2 kere değişti. Tam bir rezillikti. Nefret geldi
  • quote:

Orjinalden alıntı: :::aytuğ:::

Bosch almayın da ne alırsanız alın. No frost buzdalabı aldık daha 2 ay geçmeden motor 2 kere değişti. Tam bir rezillikti. Nefret geldi

Dünyada en son alınacak buzdolabı bosch ve siemenstir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tribıl

quote:

Orjinalden alıntı: :::aytuğ:::

Bosch almayın da ne alırsanız alın. No frost buzdalabı aldık daha 2 ay geçmeden motor 2 kere değişti. Tam bir rezillikti. Nefret geldi

Dünyada en son alınacak buzdolabı bosch ve siemenstir.

Buna bende katılıyorum yazlık evimizdeki bosch için servis geliyor soğutmuyor diyoruz çok fazla açıyorsunuzdur diyor ee ne yapıcaz kullanmıcazmı.

Buna birde 4-5 sene önce aldığımız vestelin buzdolabını ekleyebilirim sanırım kamyon gibi çalışan bi no-frost hayatımda görmedim hani buzdolaplarında gaz olayı filan var ama sanki vestelin buzdolapları dizel gibi. Geceleri uykumdan uyanıyorum o derece bazen tekme yumruk derken sesi kesiliyo ama nafile.
    Abartı gibi gelebilir fakat cidden çok sefer uykumdan uyandığım oldu buzdolabı için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brada -- 2 Ekim 2007; 1:03:54 >
  • arkadaşlar ben de bi buzdolabı almayı düşünüyorum. limitim fazla değil 700 ytl civarı,

şu modeli almaya çok yakınım. buzdolabını beğendim. bu fiyata piyasada gördüğüm en iyisi gibi geldi bana, bilen arkadaşlar ne diyor buna,
    http://www.profilo.com.tr/Urun.asp?intCategoryID=5&intProductID=907

edit: liste fiyatı fazla gözükse de ben 700 ytl ye buldum spotta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dasdasq -- 29 Ocak 2008; 22:06:58 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.