Koşmak Ve Yararları
61 Cevap34615 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

14 Mesaj
21 Ağustos 2007; 9:10:59 

Arkadaşlar bel çevremdekı yağları azaltmak ve fit bir vucuda sahip olmak ıcın haftanın 3 gunu yaz-kış aksatmadan koşmayı planlıyorum...Sizce haftanın 3 gunu (Şimdi başlarsam seneye yaza kadar yaklaşık 10 ay koşmuş olucam) en az 45 dakıka koşmak vucudumda istedıgım değişikliği yaratırmı?Düzenli koşan arkadaşlardan yardım beklıorum...

Birde internetten yaptıgım araştırma sonucu beton zemınde koşmayın diorlar...Sanırım eklemlere zarar verıyormus...Kafama takılan sorun işte bu...

Toprak bir zemın bulmam cok zor koşmak için(ormana gitmem lazım) sahilde koşmayı planlıordum ama bu tarz yazıları okuyunca biraz erteledım koşma işini başıma iş gelsın ıstemıyorum açıkçası... Bu konuda varmı bir bilginiz?

3129 Mesaj
21 Ağustos 2007; 9:43:13 

Koşarak bel çevreni inceltemezsin, ancak kardiyovasküler sistemin için büyük bir iyilik yapmış olursun.

Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır....M.K.Atatürk

14 Mesaj
21 Ağustos 2007; 9:55:27 

yağ yakımını sağlayamazmıyım?

378 Mesaj
21 Ağustos 2007; 10:21:09 

Koşmak önemli değil hergün düzenli yürüyüş ve her gün dikkatli ve bilinçli yapılan mekik hareketleri vücudunu istediğin forma sokmana yardımcı olacaktır. Hatta senin söylediğinden de daha kısa sürede

Yalnız bu mekik hareketini yaparken cok dikkatli olmalısın çoğu kişi yanlış yapıyor.Burada da en önemli unsur nefes dengeni ayarlamak. Bununla ilgili netten arastırma yapabilirsin.

yag yakımını da vücudundaki kas miktarını artırarak yapabilirsin.Buda dediğim gbi bilinçli yapılan mekik hareketi karın kaslarının calışmasını saglıyor.kasların çalışmaya alıştıktan sınra sen otururken bile onlar yag yakmaya devam ediyorlar böylece kilonu az cok korumus oluyorsun tabi bu na düzenli yürüyüşü veya koşuyuda eklersen istediğin forma girmen gayet kolay

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cornrose -- 21 Ağustos 2007; 10:24:55 >

2191 Mesaj
21 Ağustos 2007; 10:44:23 

Güzel bir plan.

Zemin konusuna gelince, sert zeminde eklemlere baskı oluyor, bu doğru. Tartan zemin özellikli koşu bandı imkânın var mı bilmiyorum. Sahilde filan olabilir ama...

İstikrarlı ve kararlı şekilde bu işi yaparsan yağ kaybına uğrarsın. 20 dk ile başla, daha aşağısında bırakma.

Genel olarak yağ kaybına uğrarsın ama belden incelmek için biraz sabretmen gerekecek, önce kol bacak göğüslerdeki yağlar gidecek, en son bel gidecek. Belin sona kalması seni yanıltmasın erimiyorum diye.

Ayrıca Bel için sadece koşu yetmez. Koşu sadece genel yağ yakımını sağlar ve kondüsyonunu iyileştirir. Bel çevresi için egzersizlerini koşudan sonra yapmalısın. böylece o bölgenin toparlanmasına yardımcı olmuş olursun.

Tüm bunlar bir yana, beslenmeni çok iyi ayarlaman lazım. 1 saat vücudunu yorduktan sonra fazladan yediğin bir porsiyon yemek emeklerini götürür. Sonra sporun yararı yok deyip hepten bırakır, umutsuzluğa düşersin. Dikkatli ol.

3129 Mesaj
21 Ağustos 2007; 23:03:46 

Bildiğim kadarıyla zemin koşullarını absorbe eden spor ayakkabılar var, onlarla istediğin yerde koşabilirsin.

Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır....M.K.Atatürk

2805 Mesaj
23 Ağustos 2007; 22:37:18 

4 ay boyunca spor salonuna gittim. Ve ilk 5 dakika 7 ile yürüdükten sonra kalan 25 dakikayı 10 ile tamamlıyordum. İnsana çok dayanıklılık verdiğine inanıyorum.

))) Kablosuz İmza Teknolojisi (((
[50]Yerleşik yerel geri döngü http sunucusunun çıkardığı seçilmiş akışlı dosya...
Nick - Avatar - İmza uyumu

14 Mesaj
30 Ağustos 2007; 14:31:27 

Bızım eve 20 dakıka uzalklıktakı bir spor salonun tartan pisti varmış (bilmiyodum)

Hemen gidip kayıt oldum öğrendıkten sonra...Böylelikle eklemleri korumaya aldım...2 gündür de yarım saat hafıf tempoda koşuyorum...Alışınca arttırıcam süreyi..Hemen zorlamak istemıyorum...

Ve tabı spor dan donup eve geldıgımde çektiğim 40 şınavda cabası...

Umarım fit ve sağlıklı bir vucuda sahip olurum...

2191 Mesaj
30 Ağustos 2007; 14:33:45 

Mekiği de atlamamanı tavsiye ederim.

141 Mesaj
30 Ağustos 2007; 14:39:07 

koşmadan önce ısınsan iyi olur

Kimi insan odaya girdiğinde odayı ayndınlatır,kimi ise çıktığında...

14 Mesaj
30 Ağustos 2007; 14:58:47 

quote:

Orjinalden alıntı: fuducuk

Mekiği de atlamamanı tavsiye ederim.

Hocam mekik cekemem cunkı sırtımda problem var...(skolyoz)

2910 Mesaj
30 Ağustos 2007; 15:09:36 

[font="Microsoft Sans Serif"]koşmanın yararı mutlaka var ama herşeyden önce öyle bir adrenalin salgılıyor ki bana o duyguyu başka hiç birşey vermiyor hayatta[/font]

Büyümeyecektik itiraf et hadi.

325 Mesaj
3 Eylül 2007; 18:01:23 

Koşmaktan çok tempolu yürüyüş tavsiye ediliyor.Benden söylemesi..

2191 Mesaj
3 Eylül 2007; 18:29:05 

Himm, anladım...

Bu arada Magnolia haklı. Şunu da ekleyeyim. Koşmak insanın canını yürümekten daha çok sıkar ve spordan soğumasını sağlar kimi zaman.

Yaptığım testerde mesela;

30 dk koşmak 450 kalori

30 dk yürümek 380 kaloriye denk geliyor.

Yani koşup kasmaya da gerek yok.

30 dk koşmak yerine 40 dk tempolu hızlı yürümek nerdeyse eşit kaloriye denk geliyor ve 40 dk yürüdükten sonra halâ dinçken 30 dk koşudan sonra aynı hissi göremiyorsun.

Püf noktası.

14 Mesaj
4 Eylül 2007; 10:26:38 

Doğrudur belki fuducuk ama olayın birde piskolojık yonu var...

Tempolu yurudugum zaman spor yaptıgımı pek anlamıyorum ama koştuktan sonra o kan-ter içinde kalmış vucut hafıf bacak sızlamaları bana keyıf veriyor...

Spor yaptıgımı kendım ıcın bir şeyler yaptıgımı cok daha iyi anlıyorum :)

2191 Mesaj
4 Eylül 2007; 10:30:11 

quote:

Orjinalden alıntı: gurkan84

Tempolu yurudugum zaman spor yaptıgımı pek anlamıyorum ama koştuktan sonra o kan-ter içinde kalmış vucut hafıf bacak sızlamaları bana keyıf veriyor...

O zaman sorun yok Gürkan'cım.

Ben kendime göre söyledim, kondüsyonum olsa biel koşarken sıkılıyorum.

Bu arada diğer problemler ne alemde? Diş etleri, burun meselesi filan?

Dediklerimi uygulayabiliyor musun?

25 Mesaj
4 Eylül 2007; 10:34:03 

Şunu da ekleyeyim. Koşmak insanın canını yürümekten daha çok sıkar ve spordan soğumasını sağlar kimi zaman.

İpod'u takarım koluma stad'ta akşam 50 dk tempolu koşu yaparım ve hiç te zevk almadığım zaman olduğunu hatırlamıyorum koşarken kendimi çok daha rahat hissediyorum tabi bu herkes için böyle değildir.

kurban olurum sana...

14 Mesaj
4 Eylül 2007; 12:19:17 

quote:

Orjinalden alıntı: fuducuk

quote:

Orjinalden alıntı: gurkan84

O zaman sorun yok Gürkan'cım.

Ben kendime göre söyledim, kondüsyonum olsa biel koşarken sıkılıyorum.

Bu arada diğer problemler ne alemde? Diş etleri, burun meselesi filan?

Dediklerimi uygulayabiliyor musun?

Halletmeye calısıorum hepsını başarıcam umarım...Saol ilgin için...

Bu arada sanırım 1 kaç gun tempolu yuruyus yapmak zorundaım çünkü sağ ayak bilegımde bir agrı başladı 2 gundur...Hayırdır işallah...

4470 Mesaj
6 Eylül 2007; 0:35:02 

bu tempolu yürüyüş/koşma bel ağrılarına da iyi gelir mi? ama şöyle saçma bir şey de var çok yürüyünce belim çok ağrıyor :)

"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir..."
"Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır."
"Devrimin amacını kavramış olanlar sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır."
"Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir."

1253 Mesaj
9 Eylül 2007; 14:32:38 

tempolu yürüyüş koşudan sağlıklıdır.Koşu kalbinizi ve eklemlerinizi zorlar.İlerde kalp krizi riski oluşturur

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Eylül 2007; 15:01:54 

mutlaka faydası var uzmanlar boşa konuşmuyo

Uzaklaştırılmış
9 Eylül 2007; 18:23:47 

herşeyden önce koşmak insanı inanılmaz derecede rahatlatıyo

Uzaklaştırılmış
9 Eylül 2007; 20:28:27 

tempolu yürüyüş, koşmak, yüzmek ve bisiklet binmek
bunların hepsi amatör olarak spor yapmak isteyenler için ideal.

2640 Mesaj
12 Mart 2009; 21:56:42 

Konu açılalı baya olmuş ama arama motorundan ulaşan arkadaslar ıcın bır faydası olsun dıye bende
ınternetten edındıgım bılgılerı paylasmak ıstedım.
Yanlıslarım olabılır yıne sız arastırın.

Öncelikle şuradan yağ yakayım şurası dursun gibi bir kararı sen veremessin.
Yağın hangi bölgeden başlayarak kaloriye cevirerek kullanılacagına vucüd karar verir.
Erkekler alırken ilk once gobekten yaglanırlar en son gobegi eritirler.

Senin yasını ve kondusyon durumu bılemem tabı
Kendim ıcın yaptıklarımı soylıyeyım.
Oncelıkle 2-3 ay yuksek tempolu yuruyerek ıse basladım. Hem vucudum alıstı hem 10 kg verdım.
Bir zaman sonra kosma ısıne gırıstım.
Kosma ayakkabılarından edındım en basta.
Birde nabız ring edındım.

Vucudun yag yakması ıcın 20 dk dan sonra hafıf tempolu kosarak (nabzı yağ yakma nabzında tutarak 120 gibi)

Yağ yakma nabzınıdayaşına göre soyle hesaplıyacaksın internettekı bılgılere gore

220 - yaş * 0.65
220 - yaş * 0.75 arası
ornek : 40 yaşındasın dıyelım.
220- 40 = 180
---------------
180 * 0,65 = 117 en az 117
180 * 0,75 = 135

Sadece sporla olmaz yıyecek olayına dıkkat etmelısın.

619 Mesaj
13 Mart 2009; 23:25:46 

faydası olur eger agım sahım bı vucut yapmıcaksan ıstedıgın kadar kosabılırsın çünkü kosmak kasları azda osla gevsetır, ayak kaslarını bıraz gerer en cokta calflerı calıstırır, ıyı nefes acaar buda antreman sırasında oksıjen alma mıktarını kat kat artırır, bı anda yorulmazsın nefes alısını rahatlıkla kontrol edebılırısın kosu kadar yuzmede nefes acar daha ne dıyım kosunun ne zararını gördunuz kı mukemmel zayıflatır ınsanı bukadar yanı , son bı noktaya degıneyım kosu vucutun tum yerını calıstırır yanı ısınma gıbı buda yagları yakmaya yarar tum bölgelerdekı yaglar zamanla erımeye baslar buda ter olarak atılır ve zayıflarsınızz sorun karın bölgesı ısee asırı sabır ıstee senelerınızı alır öle 1 ayda göbek erıtme yalan

114 Mesaj
14 Mart 2009; 9:48:19 

quote:

tempolu yürüyüş koşudan sağlıklıdır.Koşu kalbinizi ve eklemlerinizi zorlar.İlerde kalp krizi riski oluşturur

Kesinlikle boyle bir sey diyemeyiz. Kosuda en az yuruyuz kadar sagliklidir ve yuruyuzden cok daha fazla kalori yaktirir, kas yaptirir.

Kalp krizi riskide kesinlikle yanlis. Kalbimizde bir kastir ve calisdikca guclenir. Bunuda nabzimizi artirip kalbin vucuda daha hizli kan pompalamasini saglayarak yapabiliriz. Oyleki uzmanlar 45 dakika boyunca degisik hizlarda kosmanin, ayni tempoda kosmakdan cok daha yararli oldugunu belirtmisdir. Bu sekilde kalori yakimi daha hizli olucaktir.

205 Mesaj
15 Mart 2009; 0:25:00 

Koşu tüm kardiovasküler çalışmalar içinde sanırım en etkilisi.Bunu yararını bizzat görmüş biri olarak söylüyorum.Nefes nefese kalmadan düşük tempoda,rahat bir şekilde yapacağınız 45dk-1 saatlik koşular hem yağları yakmada çok etkilidir hem de vücudu formda tutar.Akciğerlerinizi açar,metabolizmayı hızlandırır,vücut yağ tutmaz olur.Tabii tek başına koşu ile kilo verilmez.Öğün sayınızı arttıracaksınız.6 öğüne çıkaracak,sebze-meyveyi ön planda tutacak,beyaz ekmek yerine tam buğday yada tam tahıllı ekmek yiyeceksiniz.İşte o zaman hedefinize ulaşırsınız.Arkadaşların dediği gibi göbekteki yağlar hemen erimez.İlk 1-2 ay çok da eridiğini görmezsiniz moraliniz bozulur hatta "sen vazgeç bu işten eritemezsin yağlarını" diyenler olur.Onlara aldırmayın,sabırla kardiya devam edin.3.aydan itibaren hızla yağlar erimeye başlar.Ayda 4-5 kg olacak şekilde verdiğinizi görürsünüz.Ama beslenme konusunu atlamayın,çok önemli.6 ayda çok iyi yol alabilir kendinizi aynada görünce tanımayabilirsiniz.İnce fit bir vücut,yağlardan arınmış bir bel ve gögüs sizi çok mutlu eder.Herşey gibi bunun da sırrı sabır ve disiplinli çalışmadadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksemseddin -- 15 Mart 2009; 0:20:07 >

404 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Latissimus Dorsi
15 Mart 2009; 0:52:34 

koşun diyorsunuzda nerde koşucaz istanbulda koşulcak yer mi kaldı her yer beton.

5008 Mesaj
16 Mart 2009; 8:39:20 

spor yaptığınız sürede yemek yemeniz, uykunuz vs vs düzenleştiğini göreceksiniz... bu hafta yüzmeye başlıyorum

Canon EOS 60D | Canon EF 50mm f/1,8 II | Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD | Lowepro Nova 3 AW

415 Mesaj
16 Mart 2009; 12:15:30 

yağ yakımı için interval cardio

normal düz tempo cardiodan çok çok çok daha etkili bir sistemdir

tartışmasız araklı cardio (interval cardio) yapılmalı eğer amaç yağ yakımı ise

merak edenler için bu sayfayı dikkatle okumasını öneriyorum herşey yazıyor.

http://www.bodyforumtr....ddetli-aral-t14942.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kliwaj -- 16 Mart 2009; 12:17:20 >

Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Antrenör

476 Mesaj
16 Mart 2009; 18:55:22 

en güzeli spor salonu

5008 Mesaj
17 Mart 2009; 1:21:01 

quote:

Orjinalden alıntı: splash17

en güzeli spor salonu

yüzme

Canon EOS 60D | Canon EF 50mm f/1,8 II | Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD | Lowepro Nova 3 AW

476 Mesaj
19 Mart 2009; 18:48:39 

arkadaşlar yanlardaki yağlardan nasıl kurtulcaz yaf sinir ediyo eritemiyom bitürlü 9 aydır spordayım yok gitmio duruyo hala yaa okadar hareket yapıom banamısın demiyo

25 Mesaj
27 Şubat 2010; 14:02:10 

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi J@xx -- 18 Mart 2012; 17:08:32 >

-uçmak mı istiyorsun sabri bey?
-o halde doğru yerdesin. Kapının ardındaki rafta sağdan 3. kataloğu bana ver egzersizlere başla.

603 Mesaj
30 Mayıs 2010; 15:23:24 

yaşım 18 hiç yağım yok yazın 3-4 kilometre koşuyordum bu sene gene başlicamda neden koştuğumu bende bilmiyorum biryerde duymuştum koşarken tüm kaslarımızın çalıştığını duymuştum.Düzenli koşmayı bana önerirmisiniz?

Eksik bir şey mi var?

1617 Mesaj
30 Mayıs 2010; 19:14:40 

quote:

Orijinalden alıntı: sesia

herşeyden önce koşmak insanı inanılmaz derecede rahatlatıyo

Kum torbasına vurmaktan daha rahatlatıcı.

Kimilerini boğan deniz, kimilerine yeni kıtalar gösterir.

1 Mesaj
12 Kasım 2011; 2:28:22 

bende yeni tempolu yürümeye başladım bir haftadır

1 Mesaj
12 Kasım 2011; 2:45:37 

beton zeminler için özel koşu ayakkabıları mevcuttur başka alternatifimizmi var betondan asfalttan balka

6355 Mesaj
12 Kasım 2011; 3:41:41 

Her ne kadar zamanında çok koşmuş olsam da;(Halen az da olsa koşuyorum. )

Bence koşmayın. Koşmak yerine tempolu yürüşüyü tercih edin.

Koşu insanı yıpratır:
- Menisküs
- Diğer eklem rahatsızlıkları
- Kalp kapakçıklarında sıkıntılar

meydana gelebilir. Siz en iyisi yürüyün.

1205 Mesaj
12 Kasım 2011; 9:57:59 

Arkadaşlar ama ben ne zaman koşmaya başlasam 1 kaç turdan sonra nefesim kesiliyor ağzımdan nefes almam gerekiyorr boğazım falan yanıyor dinlenince geçiyor ama bu nedendir hastalıkla alakası yok bişeyyi yanlış yapıyorum ama
geniz eti var belki ondan olur anca

MERCEDES-BENZ TRAVEGO 15 SHD 2007 & MERCEDES-BENZ TRAVEGO 15 SHD 2012 6 sıra silindir 422 Bg
ECZACI

2889 Mesaj
8 Aralık 2011; 3:37:31 

Eğer kilo fazlaysa koşu dizlerde sıkıntı yaratır arkadaşlar. En güzeli tempolu yürüyüş. 10 dakika koşmak yerine 20 dakika yürüyüş daha sağlıklı

0 Mesaj
17 Aralık 2011; 17:50:20 

arkadaşlar 18 yaşim bel bölgemde yağ var bunları eritmek istiyorum max 2-3 ayda günde 1-30 2 saat hafiftempolu koşşam gidermi ki ya bugun başladim mesela koşuya 1 saat kadar araliksiz koştum fazla zorlanmadim baya ter attim kafa ya takmiş durumdaim cevaplarinizi bekliyorum

0 Mesaj
17 Aralık 2011; 17:54:37 

boy ve kiloyu es geçmişim 182 kilo 74

0 Mesaj
18 Aralık 2011; 12:33:40 

Benımde Boy 1.79 kılo 74-75 ac karnına mı kosulur Uste yemek sonra uykumu? bılen bırı cvplarmı.bide terlemenın sıvılcelere etkısı ne olur.

1329 Mesaj
22 Aralık 2011; 0:43:34 

quote:

Orijinalden alıntı: numlock59

Benımde Boy 1.79 kılo 74-75 ac karnına mı kosulur Uste yemek sonra uykumu? bılen bırı cvplarmı.bide terlemenın sıvılcelere etkısı ne olur.

Aç karnına da, tok karnına da koşulmaz. Ben sabahları hafif bir kahvaltı yaparak, yani midemi şişirmeyecek derecede kahvaltımı yaparak koşuyorum. Allah'a şükür hiçbir sağlık sorunu yaşamadım, ayriyetten koşarken zorlanmıyorum da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ByAliTR -- 22 Aralık 2011; 0:48:18 >

3982 Mesaj
22 Aralık 2011; 14:12:13 

Yahu gören de maraton koşacaksınız falan sanacak.
Şu anda forumun yarısından fazlası kambur bir şekilde oturuyor. Muhtemelen günde 3-4 saatini bu pozisyonda geçiriyor. Yaptığı tek spor bakkala gitmek. Yediği içtiği şeyler yağ ve şeker deposu.
Bu durumdaki biri spor yapmaya niyetlense şu yazdıklarınızdan dolayı spordan soğur.

Sert zeminde koşup zarar gören 1 kişi varsa, aşırı kilodan ve hareketsizlikten dolayı zarar gören 1.000.000 kişi vardır. Böyle ince detaylarla aklınızı bulandırmayın. Nasıl hoşunuza gidiyorsa, bir şekilde sporunuzu yapın.

254 Mesaj
24 Aralık 2011; 12:24:11 

Ya koşun kardeşim koşmak gerçekten çok yararlı sadece fiziksel olarak degil zihinsel olarakta rahatlama sağlıyabiliyor benim ne fazla kilom var ne de başka bişey ancak dizimde bi rahatsızlık var 2 sene koşamıcam keşke koşabilsem..

Uzaklaştırılmış
24 Aralık 2011; 22:57:07 

quote:

Orijinalden alıntı: faruk

Şu anda forumun yarısından fazlası kambur bir şekilde oturuyor. Muhtemelen günde 3-4 saatini bu pozisyonda geçiriyor. Yaptığı tek spor bakkala gitmek. Yediği içtiği şeyler yağ ve şeker deposu.
Bu durumdaki biri spor yapmaya niyetlense şu yazdıklarınızdan dolayı spordan soğur.

Sert zeminde koşup zarar gören 1 kişi varsa, aşırı kilodan ve hareketsizlikten dolayı zarar gören 1.000.000 kişi vardır. Böyle ince detaylarla aklınızı bulandırmayın. Nasıl hoşunuza gidiyorsa, bir şekilde sporunuzu yapın.

klavyene sağlık hocam.

bence tempolu yüreyeceginize hic bir işe yaramııyor bence.

9.seviye'de 20 dakika koşun yeter de artar bile.

eger basen-popo kısmında yağ yok ise yürüyün ama var ise koşun arkadaş

6355 Mesaj
24 Aralık 2011; 23:56:53 

quote:

Ben sporun en ağırlarını yaptığımdan, koşu kavramı benim için biraz farklı. Gerçi düzenli spor yapmayan bir insan ne kadar koşabilir o da mesele.

Artık koşuyu bıraktım. Çünkü zararını gördüm. Çok detaya girmeyeceğim. Koşu sonucu sizi bekleyenler: Kalp kapakçık sorunları, kalp büyümesi, stres kırığı, menisküs... ve uzun vadede ortaya çıkacak zararlardır.

Koşarak eklemleri, kemikleri, kalbi, damarları zorlamanın hiçbir gereği yok. Adam akıllı 6-7km/h hızla 1 saat yürüseniz yeter de artar. Zaten yağ yakmak için gerekli nabız sayısına olan 140 civarına ulaşmış olursunuz.

180-200 nabızla zaten uzun süreli spor yapamazsınız. Yaparsanız da, orta-uzun vadede sonuçlarına katlanırsınız. Ayrıca yağ yakmak için uzun süreli, hafif-orta tempolu egzersizler daha makbuldür.

Ek olarak; kesinlikle ve kesinlikle sert zeminde spor yapmayın. Ve yumuşak tabanlı, kaliteli bir yürüyüş-koşu ayakkabınız olsun.

Sizin bahsettiğiniz 2 uç durum da doğru değil. Ne saatlerce hareketsiz kalın, ne de spor yapacağım diye kendinizi harap edin...

Önemli Not: 1 saat tempolu yürüyüş, 30dk koşmaktan daha çok yağ yaktırır. Öyle 20dk. koşmakla yağ yakacağınızı sanmayın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vipmail123 -- 24 Aralık 2011; 23:59:22 >

3982 Mesaj
25 Aralık 2011; 7:59:27 

6-7 kmh hızla yürümek için Şaban'ın postacı yürüyüşünü yapmak lazım. Benim yürüyüşüm 4,5 kmh oluyor. Hızlı hızlı 2-3 km yürüyünce kaval kemiklerimde ağrı başlıyor. Yani bir noktadan sonra koşmak yürümekden daha kolay oluyor.

6305 Mesaj
25 Aralık 2011; 12:06:47 

Ben önce 4-5 civarı başlıyorum.Şöyle bi 10 dakika falan ısınma turları hesabı daha sonra periyodik olarak yükseltiyorum ve 7 ye kadar çıkıyorum.Bu şekilde düzenli olarak 1 saat yürürüm.Okul-ev arası yaklaşık 6 km ve havanın müsait olduğu günlerde yürüyorum.Bu şartlarda 108 kg den 81 e kadar düştüm toplam 18 ayda.Öyleki yürümediğim günlerde kendimi hamlamış gibi kötü hissediyorum yani o derece ...

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE !!!

691 Mesaj
25 Aralık 2011; 12:31:46 

1-2 dakika bilekleri ısındırmak için 5-6 seviyelerinde koşuyorum, sonrasında 15 dakika olana kadar 12-13. seviyede koşuyorum. Koşmak çok yararlı birşey

Açtığın her yaradan, hesap soracak yaradan..

6355 Mesaj
25 Aralık 2011; 14:13:43 

quote:

6-7 kmh hızla yürümek için Şaban'ın postacı yürüyüşünü yapmak lazım. Benim yürüyüşüm 4,5 kmh oluyor. Hızlı hızlı 2-3 km yürüyünce kaval kemiklerimde ağrı başlıyor. Yani bir noktadan sonra koşmak yürümekden daha kolay oluyor.

Tempolu yürüyüşle kastım bu. 4km/h ile vitrin gezmesi yapılır. Ben koşarken 10km/h'ın altına düşünce daha çok zorlanıyorum.

6355 Mesaj
25 Aralık 2011; 14:15:44 

quote:

Orijinalden alıntı: pRo.

1-2 dakika bilekleri ısındırmak için 5-6 seviyelerinde koşuyorum, sonrasında 15 dakika olana kadar 12-13. seviyede koşuyorum. Koşmak çok yararlı birşey

5-6, 12-13 seviyesi nedir?

Bunun Dünya'da standartlaşmış bir ölçüye göre karşılığı yok mu?

691 Mesaj
25 Aralık 2011; 14:17:35 

quote:

Orijinalden alıntı: vipmail123

quote:

5-6, 12-13 seviyesi nedir?

Bunun Dünya'da standartlaşmış bir ölçüye göre karşılığı yok mu?

Koşu bandındaki rakamlara göre söyledim ben..

Açtığın her yaradan, hesap soracak yaradan..

6355 Mesaj
25 Aralık 2011; 14:36:35 

quote:

Koşu bandındaki rakamlara göre söyledim ben..

İşte o evrensel değil...

3982 Mesaj
25 Aralık 2011; 18:24:01 

quote:

Orijinalden alıntı: vipmail123

quote:

Tempolu yürüyüşle kastım bu. 4km/h ile vitrin gezmesi yapılır. Ben koşarken 10km/h'ın altına düşünce daha çok zorlanıyorum.

Çok abarttın sende. Evim Şirinevler'e tam 2,4 km uzaklıkta. Oraya hızlı hızlı yürümem 23-24 dk, normal yürümem 35 dk sürüyor.

Hızlı yürüyünce ağrı başlıyor. Hafif tempoda koşmak gerekiyor belli bir hızdan sonra. Yürümek çok zorluyor insanı. 4 km'ye vitrin gezmesi demek için 2,5 metre boyunda falan olmak lazım. 185 boy ile normal yürüyünce 4 kmh gayet normal.

25 Mesaj
18 Mart 2012; 16:57:57 

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi J@xx -- 18 Mart 2012; 17:07:33 >

-uçmak mı istiyorsun sabri bey?
-o halde doğru yerdesin. Kapının ardındaki rafta sağdan 3. kataloğu bana ver egzersizlere başla.

70 Mesaj
17 Aralık 2012; 7:15:47 

Selam Koşmak Zayıf insana kilo aldırır şişman kişiye ise kilo verdirir, metabolizmayı dengeler ister kum pistte koşun ister asfaltta hiç önemli değil..

2 Mesaj
3 Mayıs 2013; 5:54:46 

quote:

Orijinalden alıntı: gurkan84

Arkadaşlar bel çevremdekı yağları azaltmak ve fit bir vucuda sahip olmak ıcın haftanın 3 gunu yaz-kış aksatmadan koşmayı planlıyorum...Sizce haftanın 3 gunu (Şimdi başlarsam seneye yaza kadar yaklaşık 10 ay koşmuş olucam) en az 45 dakıka koşmak vucudumda istedıgım değişikliği yaratırmı?Düzenli koşan arkadaşlardan yardım beklıorum...

Birde internetten yaptıgım araştırma sonucu beton zemınde koşmayın diorlar...Sanırım eklemlere zarar verıyormus...Kafama takılan sorun işte bu...

Toprak bir zemın bulmam cok zor koşmak için(ormana gitmem lazım) sahilde koşmayı planlıordum ama bu tarz yazıları okuyunca biraz erteledım koşma işini başıma iş gelsın ıstemıyorum açıkçası... Bu konuda varmı bir bilginiz?

Kosu yaparak sadece bel cevreni degil vucudundaki yag oranini da azaltirsin ve yag yakmadaki en onemli etken duzenli kosudur yagi vucudun dengeler yani belde yag var diger yerlerde yag sifir gibi bisey olmaz yaktigin zaman heryerden esit olarak azalir , kosu yaptigin cevre onemli eger temiz hava yada ormanlik bir alan yoksa spor salonuna git , ben sahsen 93 kilodan 84 e kosarak indim sansima ormanlik alanda yasiyorum oda motivasyonu artiriyo . Ayni bel cevresi sorunu bendede vardi ama kesinlikle belin incelir tabiki 3 gun kosu pek bi ise yaramaz minimum 5 gune cikart onu , yag tuz sekeride minimuma indirirsen zaten bi ayda farkini gormeye baslarsin ilk kosunda 2.5 kmlerde gezersn 1 ay sonra guven bana 8-9 km ye cikarsin haftanin 5 gunu devamli kosarsan.