Şimdi Ara

Sparkle'dan PCI uyumlu ekran kartları: GeForce 8500GT ve 7300GT

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.257
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni nesil DirectX 10 destekli ekran kartları cephesinde farklı gelişmeler yaşanıyor. Bilindiği gibi AMD-ATi'nin yeni jenerasyon Radeon HD 2000 serisi ekran kartı ailesinin bazı modellerini PCIe desteğinin yanı sıra AGP platformuna yönelik olarak ta hazırlarken rakibi Nvidia açıkçası DirectX 10 ve AGP ikilisini bir araya getirmeyi pek düşünmüyor. Fakat Nvidia tarafında firmanın önemli partnerlerinden biri olan ve ülkemizde de son dönemde GeForce 8800GTS 320MB modeli ile ciddi anlamda popüler olmayı başaran Sparkle, PCI veri yolunu kullanan iki yeni ekran kartı ile hem rakiplerini hemde kullanıcıları şaşırtmayı başardı.

Günümüz modern ekran kartlarını irdelediğimiz de ekran kartlarının artık önemli bir bölümünün PCIe X16 uyumlu olarak hazırlandığını görüyoruz. Bununla birlikte özellikle AMD-ATi'nin konuya hala sıcak olması sayesinde AGP destekli erkan kartları da eskisi kadar yaygın bir şekilde olmasa bile hala pazarda var olmaya devam ediyorlar. PCI Express ve AGP'nin yanı sıra bazı ekran kartı üreticilerinin PCIe X1 veri yolunun kullanan özel modeller hazırladığını görebilmek te mümkün. Zira son olarak Galaxy, GeForce 7300GT modelinin PCIe X1 versiyonunu kullanıma sunmuştu. Tabi ekran kartı seçiminde kullanılan donanımların uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor. Zira AGP uyumlu bir anakarta malesef PCIe destekli bir ekran kartı takabilmek pek mümkün değil. Özellikle son dönemde yaygınlaşmaya başlayan çoklu ortam bilgisayarlarına yönelik olarak hazırlanan anakartlarda (özellikle sistem entegratörlerine sağlanan çözümlerde) genellikle entegre grafik işlemci bulunuyor fakat üreticiler özellikle maliyetlerden ötürü harici bir ekran kartının kullanımına yönelik olarak PCIe X16 veya AGP desteği sağlamıyorlar.

Sparkle yukarıda da belirttiğimiz üzere PCIe ve AGP desteği olmayan PCI platformlarına özel olarak uygun fiyata sahip olması beklenen iki yeni model hazırlamış durumda ki bu modellerden birinin DirectX 10 desteğinin olması da önemli bir detay olarak dikkatleri çekiyor. Firmanın hazırladığı ekran kartlarından biri GeForce 7300GT, diğeri ise GeForce 8500GT tabanlı. PCI veri yolunu kullanan her iki ekran kartı da pasif soğutmaya sahip ve yine her iki ekran kartı da 256MB ve 512MB olmak üzere iki farklı bellek alternatifi ile kullanıcılara sunuluyor. Gelin şimdi her iki ekran kartının da detaylarına birlikte bakalım,

Sparkle'ın PCI veri yolunu kullanan ekran kartlarının fiyatları konusunda net bir bilgi bulunmuyor ama son derece uygun fiyat etiketiyle pazara giriş yapmaları bekleniyor. PCI destekli platformlar ve endüstriyel uygulamalar için geliştirlen ekran kartları ayrıca "extreme" overclock ile ilgilinen kullanıcıların gereksinim duyduğu PCI destekli ekran kartı açığını da kapatabilir. Tabi Nvidia tabanlı ve DirectX 10 destekli yeni nesil bir ekran kartının AGP öncesinde PCI desteği ile buluşması da gerçekten dikkat çekici. Burdan hareketle acaba yakında Nvidia tabanlı ve AGP uyumlu ekran kartları da piyasaya sürülebilir mi diye soru işaretleri de aklımıza gelmiyor değil.

Sayfanın Linki : http://www.sparkle.com.tw/News/SP85_73_GT_PCI/news_sp_85_73_PCI_EN1.html

• yahu bu şimdi mi çıkarılır. bir sene önce kart bulamıyordum :D artık ihtiyacım yok pci a falan.
    ama pcie ve agp slotu olmayanlar için güzel haber.
  • Benim anakartım AGP destekli ama boş PCI yuvaları var ben bu kartlardan bir tane alsam çalışır mı acaba?
  • Nvidia'nın Dx10 agp'si yok ama Dx10 pci'ı var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nForcer -- 18 Ağustos 2007; 12:53:19 >
  • kardeş senin gf8800gtswqxzs...... ye bios mod yapalım ters bi durum olursa bende pci 8500GT var ordan çözeriz!!!!
    gibi bi muhabbete tanık olmak istermiydim---istemezmiydim emin deilim!!!!
  • bu ne yew şimdi inat mı ediyor nvidia agp çıkarmamak için?
  • ISA ve VESA için de DX10 kart istiyoruz.
  • offf boş yere çıkmış bir kart
  • süper be bunla ski yapılır mı ki eğer yapılırsa süper olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

kardeş senin gf8800gtswqxzs...... ye bios mod yapalım ters bi durum olursa bende pci 8500GT var ordan çözeriz!!!!
    gibi bi muhabbete tanık olmak istermiydim---istemezmiydim emin deilim!!!!

O olmaz neden olmaz şu nedenle bios flash yaparken iki tane nvidia kart ters gelir 1 ati bir nvidia falan olsa neyse ya da s3

ama aynı üreticiden 2 kart aynı anda takılınca nvflash sapıtıyor
  • bide turbocache i aktif yaparsan sistem tam kilit. pci mı kaldı yahu. biz diğer bileşenlerde pcie ye geçsin teknoloji eskiyi terketsin diyoruz hala geriye uyumluluk martavalları okuyorlar. ben pci da çalışan bir ekran kartının ne performans ne görüntü kalitesi hiçbirşey vermeyeceğini, verse verse adama sinir öfke, kart parçalama isteği vereceğini düşünüyorum. şahsi kannatim uzak durun, uzak tutun...
    ha illa pci ekran kartı kullanacam diyorsanız s3 trio 64 ü öneririm. anca o yakışır pci veriyoluna...
  • yani anakartında pci-e olmayan sadece agp ve/veya pci olan anakartlar müzeye kaldırıldı ve böyle bir kart alacak kişinin aklından şüphe ederim çünkü pci-e olmayan bir anakart lı sistemi(6-7sene öncesi) olan biri bunu alsa bile zaten sistemin diğer öğeleri herhangi günümüz oyunlarını kaldırmaz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaptan666

ISA ve VESA için de DX10 kart istiyoruz.

• Sanki buna benzer bir haber daha okudum önce. Sanırım diamonda aitti. Ama sanki o ati işlemciliydi.
  • Bence çok iyi günümüzde bir işlemci değiştirirken tüm sistem komple değişiyor en azından ekran kartını değiştirmek zorunda kalmayız pcı-e'nin kalıcı olacağının garantisi yok.Ben artık performansı geçtim bir parçayı farklı sistemlerde kullanabilmek istiyorum.
  • demekki sadece pciex e veya agp ye ihtiyacımız yokmuş neden böyle yapmıyorlar anlamıyorum düşünsenize istediğiniz slota e.kartınızı taktığınızı
  • bunlar ucuzdurda 4 tane pci slotun varsa al 4 tanee sli yap
  • quote:

Orjinalden alıntı: theozy

Benim anakartım AGP destekli ama boş PCI yuvaları var ben bu kartlardan bir tane alsam çalışır mı acaba?

evet çalıştırır
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

offf boş yere çıkmış bir kart

• bi yasima daha girdim bakalim daha baska sasirtici neler cikacak
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.