- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Arkadan itişli arabalarda el freni arkayımı yoksa önümü kilitler ?
64 Cevap5109 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

7967 Mesaj
16 Ağustos 2007; 20:17:10 

Önü diye hatırlıyorum ama emin olmam lazım bi yardım etseniz.

2991 Mesaj
16 Ağustos 2007; 20:19:22 

İkisinide kilitler diye biliyorum

799 Mesaj
16 Ağustos 2007; 20:20:35 

tabiki arkayı kitler çekişle bi alakası yok

HeRKeS OyuNcu OLaBiLiR
Ama YöNeTMeN BeNiM.
İsTeDiĞiMe RoL VeRiRim,
İsTeDiĞiMe YoL VeRiRim..!!!

1077 Mesaj
16 Ağustos 2007; 20:22:28 

[font="Arial Black"]Konuyu otomobil bölümüne açsaydın keşke, direk bilirler, maşallah orada herkes elfocu [/font]

Smile! Tomorrow's gonna be worse

1 Aralık'ta askerim

12470 Mesaj
16 Ağustos 2007; 20:34:51 

El freni herzaman için arka lastikleri tutar ön lastikleri de kitleyen el freni hiç duymadım görmedim de.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

9579 Mesaj
16 Ağustos 2007; 20:39:42 

Ön lastikleri kitlerde havada kaç takla atarsın

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
16 Ağustos 2007; 20:43:36 

arkayı kilitler bundan %100 eminim
bkz:sahin,dogan

emrecan sen 100le giderken el frenini mi cekiyon?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Lord_of_the_Rogue_ -- 16 Ağustos 2007; 20:45:06 >

9579 Mesaj
16 Ağustos 2007; 20:47:43 

quote:

Orjinalden alıntı: _Lord_of_the_Rogue_

arkayı kilitler bundan %100 eminim
bkz:sahin,dogan

emrecan sen 100le giderken el frenini mi cekiyon?

Ben araba kullanmıyorum ama acil bir durumda durayim diye el frenine dokunursa

4172 Mesaj
16 Ağustos 2007; 20:48:23 

ben 4 lastiğide kilitler diye biliyorum.

█▌▌▌Rise of the Dark ۩ ▌▌█▌

13716 Mesaj
16 Ağustos 2007; 21:08:17 

4 lastiği kilitler mi el freni arkadaşlar naptınız siz?Adamlar drift yaparken nası yardım alıyor el freninden?
El freni her zaman geriden tutuyor bildiğim kadarıyla,normal ayak freni de ağırlığı ön tarafa olmak üzere 4 tekerden tutuyor.

766 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
emrEvo8
17 Ağustos 2007; 2:42:44 

her zaman arkayı kilitler

Frozen Planet
Life in Cold Blood
Madagascar
Speed of Life

Profilini gizlemek korkaklar içindir.

361 Mesaj
17 Ağustos 2007; 2:48:31 

her zaman arkayı kitler bakınız drift yarışları itiş nerde olursa olsun el freni arka aksı kitler

701 Mesaj
17 Ağustos 2007; 2:49:59 

evet ben bizzat şahinde denedim herkezin bildiği gibi arkadan itişliler ve arka tekerleri kitliyo elfreni

2546 Mesaj
17 Ağustos 2007; 3:01:02 

el freninin amacı aracın yokuşlarda dur kalk esnasında geri kaymasını engellemektir
park edince çekilsin diye yapılmamıştır
haliyle arka lastikleri kilitler
daha da doğrusu arkalastikleri geri yönde harekete karşı kilitler

önlastikler sadece fren pedalına tepki verir

şimdi bunu soran kişinin merakı
arabanın nasıl olduğu yerde lastik yakacağı ise
otomatik vitesli bir arabada
kolayca yarım fren tam gazla

LAF YAPACAĞINA İŞ YAP 0542 553 09 46
http://www.borsadonanim.com
http://www.elvedawindows.com
http://www.netsmarthost.com
http://www.pdayardim.com

361 Mesaj
17 Ağustos 2007; 3:06:09 

quote:

Orjinalden alıntı: thedevilslieutenant

el freninin amacı aracın yokuşlarda dur kalk esnasında geri kaymasını engellemektir
park edince çekilsin diye yapılmamıştır
haliyle arka lastikleri kilitler
daha da doğrusu arkalastikleri geri yönde harekete karşı kilitler

önlastikler sadece fren pedalına tepki verir

şimdi bunu soran kişinin merakı
arabanın nasıl olduğu yerde lastik yakacağı ise
otomatik vitesli bir arabada
kolayca yarım fren tam gazla

yokuşta geri geri kalkmak istediğinde ne yapacaksın

araba önden çeker ise baya bi heycan yaşarsın

arkadan itişli ise durumu tarif edemem bile

olduğun yerde lastik yakmak için düz viteste

sol ayağınla debriyajı kontrol edersin sağ ayağının parmak ucu ile frene topuğu ile gaza yüklenirsin

patinaja başladığında frene sol ayağını al sağla gaza bas

otomatik frende dediğin gibi yapılıyor ama motor işletim sistemi kavrama ve debriyajı bitiriyorsun yani araba bozuluyor

otomatik vitesli araçla show yapılmaz yapsan bile bozarsın

ve evet o süper lüks mercedes lerle lastik yaktığında milyar masraf çıkarıyorsun kendine

Uzaklaştırılmış
17 Ağustos 2007; 3:19:08 

http://www.elk.itu.edu.tr/~azzmi/elfreni.html

Yukarıda anlatılan hareketi BMW 3.20ci ile denedik. Üstelik Bostancı Köprüsünün dibinde ki benzinciye E-5 den girdik.
Herkes ağzı açık bizi seyrediyordu. Reklam filmi zannettiler.♠

361 Mesaj
17 Ağustos 2007; 3:23:38 

yaw bostancı köprüsünün altındaki benzinciyi hatırladımda nasıl girdiniz onu anlamadım

kayışdağı tarafından mı geliyodunuz bi tarif etsene video falan cekmedinizmi

Uzaklaştırılmış
17 Ağustos 2007; 3:26:32 

Köprüsünün üzerinden aşağıya Kadıköy yönüne doğru döndük.
Üstelik araba triptronik vitesli. Arkadaşın dediğine göre imkansızı başarmışız. Çünkü bilmem ne sistemi hareket halinde el freni çekmeye izin vermezmiş.
Biz şansımızı denedik.

361 Mesaj
17 Ağustos 2007; 3:31:36 

bmw lerde oyle bir korumanın olacağını sanmıyorum ya 0 tepki verirdi araba ki bi dünya video var bmwler ile yapılan driftlerde görülüyor el freni kullandıkları

tiptronik vites olması sizin avantajınıza debriyajla uğraşmıyosunuz spinin en büyük sebebi debriyaj çünki

Uzaklaştırılmış
17 Ağustos 2007; 3:37:51 

İşte o zaman o BMW ye aşık oldum. Almama ramak kalmıştı. Ama sağolsun arkadaşın babası fiyatı yanlış öğrenmiş. 24000 YTL değil 24000€ imiş...

361 Mesaj
17 Ağustos 2007; 4:05:42 

e haliyle 24 milyara nerde ci 3 serisi

33o ci kullanmıştım bi sebepten dolayı asabiyet hat safada iken cocuğa ver birazda ben kullanıcam dedim tabi deyiş o deyiş anlıyoruz o verdiği zevki

2546 Mesaj
18 Ağustos 2007; 14:19:38 

quote:

Orjinalden alıntı: ThaiLuNn..

elfrenine gerek olmazki
aracın kıçı yokuşun tepesine bakıyorsa
ve geri vitesteysen zaten arabayı kaydıramazsın gazı verir devam edersin
yükün normal frende olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thedevilslieutenant -- 18 Ağustos 2007; 14:21:44 >

LAF YAPACAĞINA İŞ YAP 0542 553 09 46
http://www.borsadonanim.com
http://www.elvedawindows.com
http://www.netsmarthost.com
http://www.pdayardim.com

Uzaklaştırılmış
18 Ağustos 2007; 14:26:59 

quote:

Orjinalden alıntı: ThaiLuNn..

araba önden çeker ise baya bi heycan yaşarsın

arkadan itişli ise durumu tarif edemem bile

olduğun yerde lastik yakmak için düz viteste

sol ayağınla debriyajı kontrol edersin sağ ayağının parmak ucu ile frene topuğu ile gaza yüklenirsin

patinaja başladığında frene sol ayağını al sağla gaza bas

otomatik frende dediğin gibi yapılıyor ama motor işletim sistemi kavrama ve debriyajı bitiriyorsun yani araba bozuluyor

otomatik vitesli araçla show yapılmaz yapsan bile bozarsın

ve evet o süper lüks mercedes lerle lastik yaktığında milyar masraf çıkarıyorsun kendine

bende denedim onu heyecan ne kelıme park yaparkende gerek olmadığı halde el frenını bende cekıyorum yanlış mı yapıyorum yane

711 Mesaj
18 Ağustos 2007; 14:30:08 

herzaman arkayı kilitler

6955 Mesaj
18 Ağustos 2007; 15:40:21 

quote:

Orjinalden alıntı: LejyoneRr

tabiki arkayı kitler çekişle bi alakası yok

2010 Golf 1.4 TSI Highline Manuel 160hp. Fırtına Grisi

1990 Mesaj
18 Ağustos 2007; 21:51:19 

Arkadaşlar el freninin 2 amacı vardır.
1. ve esas amacı durmuş olan arabayı sabitlemektir.
2. amacı ise ayak freninin herhangi bi sebeple devreden çıktığı durumlarda arabayı yavaşlatmaktır. Onun için kademeli olarak yapılmıştır.
Yani üreticiler hareket halinde de çekileceğini düşünerek yaptıkları için el freni her zaman için arkaları kilitler. Hareket halinde önler kilitlenirse çok daha tehlikeli durumlar oluşur çünkü.

1281 Mesaj
18 Ağustos 2007; 22:45:45 

Doğru cevap bu. Arabanın nerden çekişli olduğunun el freninin etkilediği akslar ile uzaktan yakından alakası yoktur. El frenleri, araba ister önden çekişli olsun, ister arkadan çekişli olsun, isterse 4 çeker olsun DAİMA ARKA TEKERLEKLERİ KİLİTLER.

Ayrıca çoğu arabada neden hala arka frenlerin disk değil, kampana olduğunun cevabı da bu yanıtın içindedir. El frenliyle kampana freni entegre etmek, el frenini disk frenle entegre etmekten daha kolay ve DAHA UCUZDUR. 4 tekeri birden disk olan bazı arabalarda sadece el freni için konulmuş kampanalar vardır. Diğerlerinde ise bir kamı veya yivli pistonu aktive eden ve ucu tel fren kablosuna bağlı bir manivela kolu mekanizması kullanılır.

Ama unutmayalım, el freni sadece arka tekerlekleri kilitler. 4 tekerde birden el freni ise son derece anlamsız olduğu gibi bir o kadar da gereksizdir ve basit bir kullanıcı fantazisi olmaya mahkumdur.

BUNUN BİLİNMEMESİ VEYA YANLIŞ BİLİNMESİ İSE ŞAŞIRTICI ÇÜNKÜ EHLİYET SINAVININ TEMEL SORULARINDAN BİRİDİR. SÜRÜCÜ KURSLARINDA NE ÖĞRETİLİYOR MERAK ETMEYE BAŞLADIM ŞİMDİ!..

quote:

Orjinalden alıntı: ecar limon

Arkadaşlar el freninin 2 amacı vardır.
1. ve esas amacı durmuş olan arabayı sabitlemektir.
2. amacı ise ayak freninin herhangi bi sebeple devreden çıktığı durumlarda arabayı yavaşlatmaktır. Onun için kademeli olarak yapılmıştır.
Yani üreticiler hareket halinde de çekileceğini düşünerek yaptıkları için el freni her zaman için arkaları kilitler. Hareket halinde önler kilitlenirse çok daha tehlikeli durumlar oluşur çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tralles -- 18 Ağustos 2007; 22:47:50 >

Tork ve HP Üzerine Temel Bilgiler
BMEP

4036 Mesaj
18 Ağustos 2007; 23:14:18 

O bilmemne sistemi devredeyken zaten aracı yoldan çıkarmak çok çok zor hatta bazen imkansız oluyor..Anlattığınız macerayı yaşayabilmeniz için o sistemin kapalı konumda olması gerekir ki bu durumda imkansızı falan başarmamışsınız,arkadan itişli araçla macera ararken yanlayamayana gülünür :)) E tabi biraz otomobillerden anlamak gerekir maceraları paylaşırken :)

Konuya gelirsek el freni arka tekerlekleri kilitler..

quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Köprüsünün üzerinden aşağıya Kadıköy yönüne doğru döndük.
Üstelik araba triptronik vitesli. Arkadaşın dediğine göre imkansızı başarmışız. Çünkü bilmem ne sistemi hareket halinde el freni çekmeye izin vermezmiş.
Biz şansımızı denedik.

2014 Renault Megane dci edc
powered by taşıtmatik

1043 Mesaj
18 Ağustos 2007; 23:34:03 

ya geçen akşam bende benzinciye el freniyle girdim yanlıya yanlıya pompacı tehlikeli hareketler yapmayın burda dedi tırsmış adam ama çokta güzel girmiştik beaaa çok pis zevkli oluyo dışardan izlemesi aslında niye kızdı ki adam anlamadım

İzmir / Karşıyaka.... 35½
Toyota Auris D4D

1043 Mesaj
18 Ağustos 2007; 23:36:13 

haaa birde şu olay var arabanın lastik yakma olayı araba duruyor arka lastikler dönüyo ama araba gitmiyo arka pati çekiyo sürekli lastikler yanıyor peki bu nasıl oluyor önden tutmuyorsa el freni

İzmir / Karşıyaka.... 35½
Toyota Auris D4D

614 Mesaj
19 Ağustos 2007; 0:04:44 

quote:

Orjinalden alıntı: Tacarsoy

haaa birde şu olay var arabanın lastik yakma olayı araba duruyor arka lastikler dönüyo ama araba gitmiyo arka pati çekiyo sürekli lastikler yanıyor peki bu nasıl oluyor önden tutmuyorsa el freni

+1

16783 Mesaj
19 Ağustos 2007; 0:11:14 

tabiki arkayi kitler

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
150 ps 320 nm 6 ileri Active Select

126 Mesaj
19 Ağustos 2007; 0:22:59 

el freni arka balatalara bağlıdır.

grande

1589 Mesaj
19 Ağustos 2007; 0:31:50 

quote:

ya geçen akşam bende benzinciye el freniyle girdim yanlıya yanlıya pompacı tehlikeli hareketler yapmayın burda dedi tırsmış adam ama çokta güzel girmiştik beaaa çok pis zevkli oluyo dışardan izlemesi aslında niye kızdı ki adam anlamadım

kardeşim niye giriyosun sende benzinliğe yan yan ayıp deilmi sana 5 tane ban

The Ultimate Driving Machine

1911 Mesaj
19 Ağustos 2007; 0:33:23 

arkayı kılıtler onun ıcın arkadan cekıslı arabada motor calısır durumda hareket ederken el frenı cekıldıgınde debrıaj a basılmalıdır.
Saygılarla

1281 Mesaj
19 Ağustos 2007; 1:03:50 

drifting teknikleri ve patinaj konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacın var. Bunu yapmak çok kolay. Frene ihtiyaç yok. Arka lastikleri olması gerekenden 10 PSI daha fazla şişiriyorsun. Ayrıca arkaya en sert hamurlu ve ince tabanlı lastikler takıyorsun. Bir de oldukça kaygan bir zemin buluyorsun. Arabayı çalıştırıp. el frenini çekiyorsun. gaza sonuna kadar asılıp el frenini bırakıyor ve sol ayağın ile çok hafif dozajda fren yaparak sağ ayağınla gaza basmaya devam ediyorsun. Bu arada direksiyonu da bir yöne çeviriyorsun. Bunu her zeminde yapamazsın. zeminin müsait olması gerek. Zaten gösteri amaçlı yapılan şeyler bunlar. normal otomobillerde drifting biraz hayal. herşeyden önce abs, ebd, esp gibi sistemleri devre dışı bırakmak gerek. ayrıca esaslı beygir gücü ister. 100 beygir çoğu durumda yeterli olmayabilir. ha buna rağmen yapabildiğini iddia edenler çıkacaktır. Yapabiliyorlarsa bravo.

Ama drifting yarışları için bu kullanılmaz hemen daima bir viraj kullanılır. Benim bildiğim 7-8 drift tekniği var. Burda drift meraklısı çok arkadaş var nasıl yapıldığını anlatsınlar ben sevmem de yapmam da.

Drifting için arkadan-çekişli araba zorunlu değil ama gerekli.

quote:

BMEP

2619 Mesaj
19 Ağustos 2007; 1:17:02 

arkayı kilitler toprakLı yoLda denenmistir.

arkadan itisli araclarda asfaltta cekildigi haLde eL freni halatı kopar.

126 Mesaj
19 Ağustos 2007; 1:22:11 

quote:

Orjinalden alıntı: LsR

arkayı kilitler toprakLı yoLda denenmistir.

arkadan itisli araclarda asfaltta cekildigi haLde eL freni halatı kopar.

KOPMAMASI LAZIM,SADECE ARKA LASTİKLER KAYA O KADAR...

grande

2619 Mesaj
19 Ağustos 2007; 1:25:53 

şahin veya doğan'da bi çek bakaLım kopuyo mu kopmuyo mu gör

1..2..3.. dördüncüye el frenini sen cekersin o iner tutmaz

1911 Mesaj
19 Ağustos 2007; 1:29:01 

ben arka tekerlerı bıtırdım sahınle ceke ceke el frenı telınde bısey yoktu.Mantık bişey ortaya atın tartısalım kuru konudan hayır gelmes.
SAygılarla

1911 Mesaj
19 Ağustos 2007; 1:32:40 

quote:

Orjinalden alıntı: tralles

drifting teknikleri ve patinaj konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacın var. Bunu yapmak çok kolay. Frene ihtiyaç yok. Arka lastikleri olması gerekenden 10 PSI daha fazla şişiriyorsun. Ayrıca arkaya en sert hamurlu ve ince tabanlı lastikler takıyorsun. Bir de oldukça kaygan bir zemin buluyorsun. Arabayı çalıştırıp. el frenini çekiyorsun. gaza sonuna kadar asılıp el frenini bırakıyor ve sol ayağın ile çok hafif dozajda fren yaparak sağ ayağınla gaza basmaya devam ediyorsun. Bu arada direksiyonu da bir yöne çeviriyorsun. Bunu her zeminde yapamazsın. zeminin müsait olması gerek. Zaten gösteri amaçlı yapılan şeyler bunlar. normal otomobillerde drifting biraz hayal. herşeyden önce abs, ebd, esp gibi sistemleri devre dışı bırakmak gerek. ayrıca esaslı beygir gücü ister. 100 beygir çoğu durumda yeterli olmayabilir. ha buna rağmen yapabildiğini iddia edenler çıkacaktır. Yapabiliyorlarsa bravo.

Ama drifting yarışları için bu kullanılmaz hemen daima bir viraj kullanılır. Benim bildiğim 7-8 drift tekniği var. Burda drift meraklısı çok arkadaş var nasıl yapıldığını anlatsınlar ben sevmem de yapmam da.

Drifting için arkadan-çekişli araba zorunlu değil ama gerekli.

senın dedıgıne gore araba 10 cm patınaj bıle cekmes sen arabayı drıft yaptırdın. kontagı cevır el frenı cek gaza basel frenını ındır araba patı ceker gazı bırakırsan durur

3333 Mesaj
19 Ağustos 2007; 1:38:23 

Bahesilen sistem Elektrik Stabilite Programı yani ESP mi ?
quote:

Orjinalden alıntı: atiyba

O bilmemne sistemi devredeyken zaten aracı yoldan çıkarmak çok çok zor hatta bazen imkansız oluyor..Anlattığınız macerayı yaşayabilmeniz için o sistemin kapalı konumda olması gerekir ki bu durumda imkansızı falan başarmamışsınız,arkadan itişli araçla macera ararken yanlayamayana gülünür :)) E tabi biraz otomobillerden anlamak gerekir maceraları paylaşırken :)

Konuya gelirsek el freni arka tekerlekleri kilitler..

1281 Mesaj
19 Ağustos 2007; 11:33:37 

Bu sitede ne çok okuduğunu anlama özürlü var.

Okuduğunu anlamamış bir de cevap veriyor bilmiş bilmiş.

Önce yazıyı ve yazıya konu diğer yazıyı oku, ondan sonra drifting değil patinaj tarifi yaptığımı, bunu yaparken debriyaja basmayı akıl edemeyecek insanın bu sitede olmayacağını varsayarak bundan söz etmediğimi anlardın.

Ama daha okuduğunu anlamayanlardan o kadar anlayış beklemek galiba fazla iyimserlik.

Bu sitede sanırım gereğinden fazla çoluk çocuk var.

quote:

Orjinalden alıntı: SeLiM_50

senın dedıgıne gore araba 10 cm patınaj bıle cekmes sen arabayı drıft yaptırdın. kontagı cevır el frenı cek gaza basel frenını ındır araba patı ceker gazı bırakırsan durur

BMEP

Uzaklaştırılmış
19 Ağustos 2007; 12:35:01 

quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

http://www.elk.itu.edu.tr/~azzmi/elfreni.html

Yukarıda anlatılan hareketi BMW 3.20ci ile denedik. Üstelik Bostancı Köprüsünün dibinde ki benzinciye E-5 den girdik.
Herkes ağzı açık bizi seyrediyordu. Reklam filmi zannettiler.♠

aa azmi hoca

bu dönem yüzde 90 ihtimal kendisinden elk dersi alacağım

4036 Mesaj
19 Ağustos 2007; 12:42:39 

Evet dostum,tabi ki ESP

quote:

Orjinalden alıntı: Gokhan43

Bahesilen sistem Elektrik Stabilite Programı yani ESP mi ?

2014 Renault Megane dci edc