Şimdi Ara

## Intel Nehalem Mimarisi İçin İlk Yonga Setini Tasarladı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## Intel Nehalem Mimarisi İçin İlk Yonga Setini Tasarladı ##

Intel'in şu an satılmakta olan Core 2, Pentium E ve Celeron 400 serisi işlemcileri firmanın Core mimarisini kullanmakta. Hatta yakında piyasaya sürülmesi beklenen 45nm Penryn işlemcileri de Core mimarisini elden geçirilmiş, bazı yeni özellikler eklenmiş ve yeni komut setleri ile desteklenmiş versiyonunu içerecek.

Tik-Tak felsefesi doğrultusunda gelecek yılın ikinci yarısına yönelik olarak yeni nesil Nehalem mimarisini hazırlayan firma, daha önce yaptığımız haberlerimizde de belirttiğimiz üzere yeni mimarisinin ilk örneklerini Ekim ayından itibaren bazı büyük anakart üreticilerine göndermeye başlayacak. Bilindiği gibi Intel'in yeni Nehalem mimarisi başta entegre bellek kontrolcüsü olmak üzere eğer çıkan haberler doğru olursa entegre grafik kontrolcüsüne de sahip olacağı için tamamen yeni bir soket yapısı ile gelecek. Zira Nehalem mimarisini kullanan işlemciler soket B (soket 1306) formunda olacaklar.

Intrel doğal olarak yeni mimarisine yönelik olarak yeni yonga setleri de geliştirmeye devam ediyor. Elimize ulaşan son bilgilere göre, firma Nehalem mimarisine yönelik olarak hazırladığı yüksek performans segmentinde yer alacak Tylersburg yonga setinin ilk silikonunun tasarım çalışmalarını bitirmiş. 65nm üretim teknolojisi ile üretilen Tylersburg yonga setinin Intel'in P35 ve X38 yonga setine göre %50 daha güç tüketmesi ve paralelinde çok daha az ısınacağı belirtiliyor. Firmanın yeni yonga seti de yeni işlemcileri gibi gelecek yılın ikinci yarısında hazır olacak. Diğer detaylar henüz netleşmiş değil.

• Şimdi Nehalem bellek kontrolcüsü ve grafik işllemcisi içinde olan bir cpu üretecek acaba bu fazla ısınma sebebleri doğurmazmı?Nehalem'in en çok hoşuma giden bellek kontrolcüsü olacaktı sanki bana grafik işlemcisi girdimi intel biraz hantal kalacak gibi duruyor...
  • yani ne anlıyoruz biz bu işten amd doğrusunu yapmış demek amd entegre grafik denetleyicisini çok önceden kullanmıştı bile ama olsun sonuç olar güzel bi durum bu belki amd de intelden mobil işlmeciler için wifi/n teknolojisini örnek alır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulentozi1905gs -- 15 Ağustos 2007; 19:44:43 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: bulentozi1905gs

amd entegre grafik denetleyicisini çok önceden kullanmıştı

entegre bellek denetliyicisi sanırım yanlış yazdın. Amd Grafiği Fusion ile düşünülüyor.

Nehalem gelecek olan yeni işlemcilerin tümünde bellek denetliyici olamayacağı sadece bazı modellerde olacağı nedeni ise bellek deneliyici yüzünden işlemci gelişimi + çekirdek sayısı artırmakta porblem yaşanması amd'de olduğu gibi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: rec

quote:

entegre bellek denetliyicisi sanırım yanlış yazdın. Amd Grafiği Fusion ile düşünülüyor.

Nehalem gelecek olan yeni işlemcilerin tümünde bellek denetliyici olamayacağı sadece bazı modellerde olacağı nedeni ise bellek deneliyici yüzünden işlemci gelişimi + çekirdek sayısı artırmakta porblem yaşanması amd'de olduğu gibi.

Nehalem mimarisinde en azından bazı modeller için şu an kuzey köprüsünde yer alan entegre grafik biriminin de işlemci üzerine alınacağına dair haberler var. Bu haberlerin doğrulukları şu an için tartışılabilir ama SSE4 komut setindeki grafik işlemlere yönelik olarak öncelik tanıyan bazı yeni kodlar ile başlayan yeni serüven Fusion cevap olacak yeni çözümlere uzanacağı tahmin ediliyor.

Hatta entegre bellek ve grafik kontrolcülerinin işlemci üzerine alınması sonucu yonga seti üretimindeki yükünün hafifleyeceği belirtilen Intel'in iş gücü ve kapasitesinin bir kısmını ekran kartı üretimine ayıracabileceği bile tartışılan spekülasyonlar arasında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 15 Ağustos 2007; 19:58:50 >

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

quote:

Nehalem mimarisinde en azından bazı modeller için şu an kuzey köprüsünde yer alan entegre grafik biriminin de işlemci üzerine alınacağına dair haberler var. Bu haberlerin doğrulukları şu an için tartışılabilir ama SSE4 komut setindeki grafik işlemlere yönelik olarak öncelik tanıyan bazı yeni kodlar ile başlayan yeni serüven Fusion cevap olacak yeni çözümlere uzanacağı tahmin ediliyor.

Hatta entegre bellek ve grafik kontrolcülerinin işlemci üzerine alınması sonucu yonga seti üretimindeki yükünün hafifleyeceği belirtilen Intel'in iş gücü ve kapasitesinin bir kısmını ekran kartı üretimine ayıracabileceği bile tartışılan spekülasyonlar arasında.

Eğer yazdıkların doğru ise intel chipsetlerinin bir anlamı kalmaz ve yeni chipset üreticileri için çok iyi bir haber demek. SSE4.1 komut seni penry kodlu işlemcilerde zaten var. Grafik çözümü bende gesher ile olabilir.

• ya arkadaşlar iki yeni özellik ekledik yeni işlemci yaptık deyip piyasaya bir ton yeni ürün sunuyorlar bugün aldığın bir bilgisayar bir sene sonra sanki aradan 10 sene geçmiş kadar eski sayılıyor sık sık mimari değiştiriyorlar soket yapısını değiştiriyorlar anakart otomatik değişmek zorunda kalıyor olan hep son kullanıcılara oluyor mesela ddr ddr2 ve şimdi ddr3 takip etmek mümkün değil firmalar zengin oluyor insanlar bulduğunu teknolojiye yatırıyor
  • çok merak ediyorum şu nehalem çekirdekleri.. eğer denildiği kadar maharetliyse amd yi inanılmaz zor günler bekliyor olabilir.

amd nin bellek kullanımındaki başarısı imc den kaynaklanıyordu,şimdi intel de gömülü mc kullanacak , bakalım ne gibi bir performans artışı olarak dönecek bize.

bir de eğer mobil çözüm olan 950 gibi bir gpu koyacaklarsa hiç kasmasın intel. zaten o işlemcileri alacak olan kesim belli, bu kesim güncel ekran kartlarına yönelecek. güçlü işlemcilere gpu gömmeyerek ısıl tasarruf sağlarlar, ama ucuz anakar, çift çekirdekli düşük güçlü bir işlemci + gpu da toplam sahip olma maliyetini inanılmaz aşağı çekecektir

ben 16 mb ramli pentium pro mu özledim
    insanlara senin pentiumun ne demeyi özledim
    your graphic card doesn't support 3d-open gl mesajı almayı özledim

• adam onu yapmış bunu yapmış ddr3 çıkmış eeeeeeee
    ddr 2 den ne farkı var ben aldım kulllanıyorum bariz bir fark yok yuvalar değişiyor o kadar değişen bişey yok aslında değişen tek şey bizden çıkan paralar arkadaşlar farkında değilmisiniz overklock yapacamda ne olacak başım göğemi erecek yada 1333 mhz ye hangisi çıkıyor? çıkıyorda ne kadar çalışabiliyor? gerçekten palavra bunlar lütfen inanmayalım inanın p4 ler daha iyi birde amd atlon 939 üstüne tanımam arkadaşlar hiçbir problem çıkarmadılar bana sistemi yeni topladım ama derdi bitirene kadar delirdimmm fazla yeniliğe gerek yok bence bırakın yapsınlar sistem otursun o zaman bakarız bence biraz geriden takip etmek daha iyi o zaman daha az can yanar saygılarımla...
  • @StrangerXT

yeni x3100 var. gma 950 ye göre %30-40 daha iyi.

@serdaroglu

ddr3 ile ddr2 arasında en bariz farklar 1000mhzden sonra kullandıkları voltajlar. Bant genişliği vs. vs.

1333mhz ne çıkıyor onu anmaladım. FSB 1333 ramde 1333 diyemi düşünün farklı şeyler asılında.
  • Orjinalden alıntı: fx57

65nm üretim teknolojisi ile üretilen Tylersburg yonga setinin Intel'in P35 ve X38 yonga setine göre %50 daha güç tüketmesi ve paralelinde çok daha az ısınacağı belirtiliyor.

Sankı Farklı Anlam Cıkıyor Gibi %50 daha güç tuketirse daha cok isinması lazım
  • Grafik kontrolcüsü ile grafik işlemci aynı olmasa gerek, yani şunu diyorum; bu işlemciyi alınca ekran kartı görevi de görmeyecek diye anladım, bilmem doğru mu anlamışım?
    Bi de şunu sormak istiyorum, bellek kontrolcü ile grafik kontrolcü kuzey köprüsünden çıkarılınca kuzey köprüsünde ne kalıyor ki?
  • quote:

Orjinalden alıntı: istanbul2007
    Sankı Farklı Anlam Cıkıyor Gibi %50 daha güç tuketirse daha cok isinması lazım

daha ( Az ) yazmayı unutmuş fx57.
  • İşlemciye fazla görev yüklemelerini doğru bulmuyorum bunları chipsetin yapması daha mmantıklı gibi geliyo ama intel yapıyosa vardır bi bildiği
  • quote:

quote:

evet ya şimdi fark ettim yanlış anşlaşılma olmasın tabi doğrusu bellek denetleyicisi olacak
  • @bulentozi1905gs

Entegre Bellek denetleyicisi, yanlis bilmiyorsam 754pin AMD islemcilerde bile var...

hatta 64bit butun AMD islemcilerde Entegre bellek denetleyicisi mevcut... bu yuzden AMD icin yapilan anakartlarda kuzey koprusune ihtiyac duyulmaz... hatta bu sebeple anakatlari daha ucuza gelir... yapisi daha gelismistir.. sonucen, Core mimarisinin e6600 islemcisine kadar uretilen intel islemcileri ile AMD islemcilerini, tumuyle performans bakimindan gecebilmek mumkun olmamistir.. (overclock yontemi disinda)

gercek anlamda 64bit hatta dogal cift cekirdek kavramini icat eden ve yapi bakimindan 1.6ghz islemcisi ile donemin Intel'in 3.0ghz islemcisini performans bakimindan geride birakan, AMD firmasindan baskasi degildir. Server ve Workstation platformuna uygun yaratilan AMD islemcilerini, su anda performans ve multitasking konularinda gecebilen bir baska islemci yoktur.(ornek 8000 serisi.)
  • intel gene durmuyor...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.