Şimdi Ara

## AMD Bazı Varlıklarını Elden Çıkarıyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
2.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD Bazı Varlıklarını Elden Çıkarıyor ##

İşlemci dünyasının iki dev isminden biri olan AMD'nin ekonomik durumu hakkında daha önce bazı haberleri sizler ile paylaşmıştık. ATi'nin alınması ile oluşan 5.5 milyar Dolarlık yükün yanı sıra yaklaşık son ik çeyrekte kaybedilen 1 milyar dolardan sonra iyice zor duruma giren firmanın ekonomik anlamda bu yükün altından nasıl kurtulacağına yönelik spekülasyonlar devam ederken bazı yeni haberler de gelmeye devam ediyor.

AMD'ye yakın kaynakların doğruladığı bazı haberlere göre, firma ismi açıklanmayan fakat muhtemelen uzakdoğu'dan olduğu ifade edilen (TSMC değil) bir firmaya Dresden fabrikasında bulunan ve kısmen eski olduğu için kullanılmadığı ifade edilen bazı nanoteknoloji ekipmanlarını sattığı ifade ediliyor. Yapılan satıştanda AMD'nin kasasına 300 ile 500 milyon dolar arasında bir paranın girdiği gelen bilgiler arasında.

Her ne kadar satılan ekipmanların artık AMD tarafından kullanılmadığına dair bilgiler gelse bile firmanın finansal anlamda zor durumda olduğu ve yapmayı planladığı operasyonlar için nakit sıkıntısı çektiği ifade ediliyor. AMD gerçekten zor bir dönemden geçiyor. Sektör içinde yer alan pekçok uzmana göre, AMD'nin en kısa sürede ciddi rekabet yaratabilecek yeni nesil işlemcilerini piyasaya sürmesi gerekiyor. Zira bilindiği gibi firma 90'lı yılların sonuna doğru da benzer şekilde zor anlar yaşamış fakat zamanında ciddi rekabet yaratan ve firmayı bugünlere getiren K7 yani Athlon işlemcilerini piyasaya sürerek AMD ciddi büyüme hızını da yakalmıştı.

AMD'nin geleceği hakkında zaman ne gösterecek birlikte göreceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 15 Ağustos 2007; 13:50:30 >

• Bu durumdanda sıyrılacağına inanıyorum AMD'nin.K10 ile istenileni yakalayacak gibi duruyor şuanda,umarımda yakalar.Merakla bekliyoruz K10'u.Haber için teşekkürler fx57.
  • Geçen haftaki haberlere göre AMD'nin 1,5 milyarlık nakit ihtiyacı varmıs, yeni bir hissedar veya ortak alınması sözkonusuydu.
    Fabrika satısı zaten sözkonuysudu ama nakit ne oldu bilmiyorum. Bir taraftan verilen sözler diger taraftan para sıkıntısı,DAAMIT hala zor durumda , Barcelonalar gecikmez umarım..
  • AMD batarsa bizde batarızintel sömürür walla
  • quote:

Orjinalden alıntı: Locker

AMD batarsa bizde batarızintel sömürür walla

Doğru, biz 3.bir üretici olsa ne güzel rekabet artar derken bir intel kalacak herhalde.
  • BATMAZ ALMAN HÜKÜMETİ VAR ARKASINDA BATMAZ KOLAY KOLAY
  • quote:

Cidden öle bişey olursa piyasanın tek hakimi intel olucağından bütün fiyatları tavan yaptırır.

• Ben batmasından yanayım, eminim ki daha güçlü birkaç firma birleşip AMD yi alıp daha üst seviyeye taşıyacaklardır. Bu yapıdaki şirketler dükkan hesabı batmazlar, el değiştirirler. Vestel'in yıllar önceki durumu gibi. Benim hayalim Samsung, Toshiba ve IBM üçlüsünün AMD yi alması.
  • benimde tercihim insallah batmaz

bu gun e4300 gibi oc devi bir islemci piyasaya surmusse intel tek sebebi amd dir
  • quote:

Orjinalden alıntı: WinteR

Ben batmasından yanayım, eminim ki daha güçlü birkaç firma birleşip AMD yi alıp daha üst seviyeye taşıyacaklardır. Bu yapıdaki şirketler dükkan hesabı batmazlar, el değiştirirler. Vestel'in yıllar önceki durumu gibi. Benim hayalim Samsung, Toshiba ve IBM üçlüsünün AMD yi alması.

ya intel alırsa ki genelde öyle olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: WinteR

Ben batmasından yanayım, eminim ki daha güçlü birkaç firma birleşip AMD yi alıp daha üst seviyeye taşıyacaklardır. Bu yapıdaki şirketler dükkan hesabı batmazlar, el değiştirirler. Vestel'in yıllar önceki durumu gibi. Benim hayalim Samsung, Toshiba ve IBM üçlüsünün AMD yi alması.

Bu akılla devam et.
  • Intelde alabilir, ama zaten fabrikaları varken sırf AMD yi yok etmek için milyar dolarları çöpe atmaz,bence. Benimkisi tahmin sadece, birde TSMC bu ortaklığa dahil olursa müthiş olur,Samsung ve TSMC uzakdoğunun devleri....vs vs senaryolar uzar
  • quote:

Orjinalden alıntı: Orgeneral_

quote:

Doğru, biz 3.bir üretici olsa ne güzel rekabet artar derken bir intel kalacak herhalde.

+1 öyle valla. elimizdekini de kaybetcez. k10 son ümit. umarım bekleneni verir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uGürkan. -- 15 Ağustos 2007; 14:57:18 >

• Amd Batmaz da Batmasınada Para Olmadan Nasıl Arge Calısmaları Yapıp Yenı Urun Gelıstırıcekler
  • AMD yanlıs sonuclar sonucu bu duruma düstü maalesef istenen zamanda istenen ürünlerini piyasaya sokamadı buda %50 nvidia %50 amd olacağı yerde %70 intel %30 amd gibi bi oran oldu bence buda amd yi ati ninde alınmasından dolayı fena bi maddi krize soktu ama yapamadılar abijim kim ne derse desin adam akıllı, zamanında ve iyi bi is yapamadılar bu sene...
  • Para az kalmış demekki Amd Ati'yi batışa götürüyor kaçış yok emcyaman nickli kullanıcı ile 2 yıldır biz bu senaryoyu düşünüyorduk Amdnin giderek battığı senelerdir belli...Önce Ati satılır yada kapatılır.Amd batmaz böylece.
  • sen ne dediğinden eminmisin..ati yi satacakmış..şu an amd gelecek planlarını tamamen ati üzerine kurmuş durumda..

quote:

Orjinalden alıntı: emretemelkuran

Para az kalmış demekki Amd Ati'yi batışa götürüyor kaçış yok emcyaman nickli kullanıcı ile 2 yıldır biz bu senaryoyu düşünüyorduk Amdnin giderek battığı senelerdir belli...Önce Ati satılır yada kapatılır.Amd batmaz böylece.
  • quote:

Orjinalden alıntı: emretemelkuran

Para az kalmış demekki Amd Ati'yi batışa götürüyor kaçış yok emcyaman nickli kullanıcı ile 2 yıldır biz bu senaryoyu düşünüyorduk Amdnin giderek battığı senelerdir belli...Önce Ati satılır yada kapatılır.Amd batmaz böylece.

ati yi satacağını hic düsünmüyorum ben satacaklardıda o kadar parayı bosunamı verdiler
  • Ya zamanında ben demedim mi?

AMD batmaz diye.

Gerekirse bir şeylerini satar gene para bulur olmadı bir ortak daha sokar firmaya gene bulur parayı diye.

İşte ortada. Zaten batsa bile onu boş bırakmazlar.

Ortada AMD yi satın almaya dünden razı olan bir çok firma var. Ya bir aklınızı başınıza alın.

Dünyadaki bir tekelden bahsediyoruz. İki firma olunca bu iki firma dünya devi olur ve tekeldirler. Yani ya AMD alacaksın ya intel. Adamlar paslaşa oynuyor. Yoksa intel Core2 leri çoktan çıkarmıştı. Bakınız AMD bir athlon çıkardı 5 yıl öyle gitti. Yeni bir şey yok. Ama Core2 çıktı hoop Barcelona. bunlar 1 yılda yapılacak şeyler değil. Önceden planlı. Sadece son aşamalarda maddi sorunlar çıktı.

Bu firmayı boş bırakırlar mı?

Ayrıca intel in AMD yi alması söz konusu değil. Bu başına sarar çünki. Hatta piyasada tek kalması bile başına sarar. (Onlarca firmanın olduğu piyasada bile yıllar önce batmış firmaları satın alanlar var. Bir tekeli satın alacak adam çıkmaz mı?)

Ya da başka bir frma gelir AMD mühendisleri oraya geçer. E bizim için de AMD nin sahipleri ya da adı önemli değil. (Her ne kadar intel de n daha hoş bir söylenişi olsa da eyyyyy em diiiiii , Eyyy Hamdiiii gibi oluyor. ) Bizim için rakip olsun isterse adı coni olsun önemli değil.

• arkadaşlar şunu düşünemiyorum...amd çalışanları firmaya destek olmak için geceleri çalıştığını düşünsenize:

amd mühendisi:şekerim..sana geceliği 100$ olur..

eski intelde çalışan arkadaşı:jack senmisin..

amd mühendisi:haa siiii..lannn bu bizim corc..şimdi şapa oturduk...(bunları o anlık şokla içinden geçirir..)

eski intelde çalışan arkadaşı:halla halla..sizi çok eski bir arkadaşıma benzettim..alla alla.gif (gif sayfası açılmadı..)

amd mühendisi:yok canım..benzettiniz işte..neyse çavvv canımmm..

eski intelde çalışan arkadaşı:ama nereye gidiyorsun..antlaşacaktık iştee..

bu tamamiyle kurgudur..gerçekle yakından uzaktan alakası yoktur..

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.