Şimdi Ara

C:\Windows\Prefetch KLASÖRÜNDEKİ DOSYALARI SİLMEYİN...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
89.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: JuaN1925

||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
    ( AÇIKLAMA 1 )
    Temp dosyaları gibi XP içinde prefetch dosyaları tutulur. Bilgisayarınız harddisk üzerindeki adresleri bu dosyalara kaydeder. Bunların sayısının artması bilgisayarı yavaşlatır. Bunları düzenli olarak silmek gerekir.

Prefetch klasörünün içerisindeki ".pf" uzantılı dosyaların sayısı zaman içerisinde artıyor. Bunun sonucunda açılış optimizasyonu gitgide daha kötü çalışmaya başlıyor. Bu nedenle Windows'un yeniden organize olabilmesi için söz konusu "C:\Windows\Prefetch" klasörünün içeriğini en az ayda bir temizlemelisiniz.

Yapılan testte 2,8 GHz'lik bir Pentium 4 ve 512 MB belleğe sahip bir sistem üzerine Windows XP Professional kurulmuş. Prefetch klasörünün temizlenmesinden sonra BIOS ekranın görüntülenmesi ile kayit penceresinin ekrana gelmesi arasında geçen süre 46 saniyeden 36 saniyeye düşmüş. Üzerinde 1 GHz'lik Celeron işlemci, 256 MB RAM ve Windows XP Home bulunan ikinci bir test makinesinde ise söz konusu süre 52 saniyeden 50 saniyeye düşmüş.

Prefetcher, XP'de programların daha hızlı açılmasını sağlayan bir bellek yönetim servisinin adı. Bu servis normalde herhangi bir kullanıcı etkileşimi olmadan arka planda çalışıyor. Temelde yaptığı, windows açılışındaki programları takip edip bunların hızlı şekilde yüklenmesini sağlamak. Bu programları prefetch dizininde bulabilirsiniz (C:\Windows\Prefetch).
    Fakat uzun zaman sonra bu prefetch dizini şişebiliyor. Windows bu dizini güncel tutamıyor ve sonunda sisteminizde olmayan dosyaların prefetch dosyaları burada kalabiliyor. Bu dizinin aşırı dolması da windows açılışlarını yavaşlatıyor. Böyle birşey olursa bu dizinin altındaki dosyaların elle silinmesi gerekiyor.

Prefetch ayarını registryde görebilirsiniz:
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\SessionManager\MemoryManagement\PrefetchParamete rs]
    "EnablePrefetcher"="3"

Bu özelliği iptal etmek için 3 yerine 0 girmek yeterli.

Bir programın bu özelliği kullanmasını elle sağlamak için kısayol özelliklerinde program adının yanına /prefetch:1 parametresi eklenebilir.

Windows XP Prefetch Temizliği ve Kontrolü 1.0
    http://www.yenidownload.com/download/7127-PREFETCH.zip

http://buyamer.istanbul.edu.tr/index.asp?grp=egitim&no=10 (kaynak) açıklama 1

||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

( AÇIKLAMA 2 )
    Prefetch varken, Windows hesap seçme ekranına daha çabuk ulaşırsınız ve hesabınıza giriş yaptığınızda diğer uygulamaların yüklenmesi daha uzun sürer.
    Prefetch yokken, Windows hesap seçme ekranına daha geç ulaşırsınız ve hesabınıza giriş yaptığınızda diğer uygulamaların yüklenmesi daha kısa sürer.

Ayrıca prefetch klasörünü temizlemeye gerek yok çünkü orada bulunabilecek dosya sayısı XP tarafından sınırlandırılmıştır, gerektiğinde XP temizlemeyi yapıyor.
    quote:

Alıntı:
    XP systems have a Prefetch directory underneath the windows root directory, full of .pf files -- these are lists of pages to load. The file names are generated from hashing the EXE to load -- whenever you load the EXE, we hash, see if there's a matching (exename)-(hash).pf file in the prefetch directory, and if so we load those pages. (If it doesn't exist, we track what pages it loads, create that file, and pick a handful of them to save to it.) So, first off, it is a bad idea to periodically clean out that folder as some tech sites suggest. For one thing, XP will just re-create that data anyways; secondly, it trims the files anyways if there's ever more than 128 of them so that it doesn't needlessly consume space. So not only is deleting the directory totally unnecessary, but you're also putting a temporary dent in your PC's performance.

http://doctus.net/showthread.php?t=9516 (İlgiLi Link) açıklama 2

http://doctus.net//showpost.php?p=90795&postcount=9
    (AYRICA BU LİNKEDE GÖZ ATABİLİRSİNİZ)

quote:

set by JuaN1925 : Metnin içinde kalın yaptıklarımı okuyun.. YANİ KISACA DENİYOR Kİ C:\Windows\Prefetch klasörünün işlevselleiğini devre dışıda bırakmayın silmeyinde ayda bır yada 2 haftada bir silin egerkı sılemezseniz bile zaten xp bu ıslemı kendı yapıyor. Aycıca C:\Windows\Prefetch klasöründeki "pf" uzantılı her dosya bilgisayarımızın açılışında kullanılır eklediğimiz programlar sılgımızın programların atıkları dahıl hepsi ordadır ama egerki sık sık program yukleyip sılen bır ıdegılsenız ayda bır temızlemenız yeterlı sık sık degıl.. sık sık program kurup sılen deneyn bırı ısenız ve burdakı dosyalar atık oldugu ıcın ki aynı zamanda PC nin acılımında yardımcı olduguna göre sildiğiniz bi önceki programın atıgı PC i kasar bu nedenle elle silme daha mantıklı bir çözüm

C:\Windows\Prefetch içindeki dosyaları sılmenız halınde PC hızlı acılır ama bu fazla uzun surmez bir sure sonra bılgısayarınızda kı programları kullanmanız halınde o dosyalar yıne bilgisayarın her acılısında kullanılmak üzere C:\Windows\Prefetch hedefinde tekrar oluşur. dediğim gibi elle silmek kiii eski sildiginiz programları atıklarını silmek yani daha mantıklı ve aynı zamanda programları kullanmanız halınde o dosyalar yıne kopyalancagı ıcın yuklu programlarla ilgili "pf" dosyalarını sılmeyın.

Yukarıdaki alıntı olan yazıyı Kendimce anlaşılır şekilde uyarlamaya çalıştım KOLAY GELSİN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDKAYA -- 6 Haziran 2008; 6:35:44 >

• Prefetch klasorü Windowsun işe yarayan işlevlerinden biridir dogru. Ama içinde 1 kere girdiğin Flash animasyonlu bir siteninde kaydını tutar. O zaman yüzlerce.pf uzantılı dosya oluşur.

Hiçbirşeye gerek yok bence ayda bir kere prefetch klasörünü boşaltmak en güzel yöntem.

Ben yıllardır bu şekilde kullanıyorum ve bir sorun yaratmıyor. Zaten gerekli ise o .pf uzantlı dosyayı kendisi yaratıyor. XP Pro Sp2 işletim sistemli makinama 2 yıl oldu format bile atmadım.

3. parti yazılımlar bu konuda başarılı olabilr ama gerek yok. Ayrıca Doctus sitesinden alıntı yapmışsın neden Türkçeye çevirmedin?

Herkes bizim gibi ingilizce bilmeyebilir dimi kardeşim.
  • Doctus sitesinden alıntı yaptıgım ıngılızce yazının turkcesı zaten ustunde duruyor arkadasım "ACIKLAMA 2"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDKAYA -- 9 Ocak 2008; 7:26:23 >
  • Bende hergün düzenli olarak Prefetch klasörü içindeki dosyaları siliyorum.Gerçekten dosyaları arası geçişte gözle görülür şekilde hız artışı oluyor
  • arkadaşlar şimdi prefetch içindeki .pf uzantılı bütün dosyaları silelim mi yani içinde windows a ait bi dosya filan yoktur umarım_
  • sildim valla arkadaşlar hepsini seçip sildimgerçektende bi hızlanma var gibi.ya bende 34 dosya sildindi ben hiç silmemiştim bu kadar az olması normal mi acaba?
  • silin denmiyor bu dokumanda silmeyin deniyor zaten xp kendısı sılıyor ve nasıl sılıyor dıe.. acıklamaları dıkkatLice okuyun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDKAYA -- 9 Ocak 2008; 7:27:03 >
  • quote:

yazdıgım yazıyı duzenliyemıyorum cunku sayfa kayma yapmıs :S egerkı duzenlıyebılsem dıkkatle okumanız gereken yerlerı belırtıcem. pfff

silin denmiyor bu dokumanda silmeyin deniyor zaten xp kendısı sılıyor ve nasıl sılıyor dıe.. acıklamaları dıkkatLice okuyun lutfen

kardaşş tamam dikkatli okuyalımda sayfa düzgün diil bi başını okuyunca bi şey anlaşılmıyor ne yapalım nese bi sorun yok gibi sildim ama.zaten bi sorun olsa diger silen arkadaşlar yazardı heralde buraya
  • quote:

yazdıgım yazıyı duzenliyemıyorum cunku sayfa kayma yapmıs :S egerkı duzenlıyebılsem dıkkatle okumanız gereken yerlerı belırtıcem. pfff

silin denmiyor bu dokumanda silmeyin deniyor zaten xp kendısı sılıyor ve nasıl sılıyor dıe.. acıklamaları dıkkatLice okuyun lutfen

ekran çözünürlüğünü 2048*1024 yap bi daha gir foruma
  • eee ben xp ye bırakmadan kendim sildim dosyayı suç mu xp yapacaktı ben yaptım
  • quote:

Orjinalden alıntı: passat1905

sildim valla arkadaşlar hepsini seçip sildimgerçektende bi hızlanma var gibi.ya bende 34 dosya sildindi ben hiç silmemiştim bu kadar az olması normal mi acaba?

Uzatmaya gerek yok arkadaşım. Prefetch klasörünün içini silmekle birşey olmaz. Aksine sistem stabil olur.
    Bende ayda 1 yaptığım temizlikte 110-130 civarı .pf uzantılı dosya siliyorum.

Şu ana kadar da birşey olmadı. Ayrıca Windows o klasörün içini silmez veya ayıklama şeklinde temizlemez.

Yanlış bilgi verdin demiyorum ama kafa karıştırıcı bır konu açmışın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 34_gurcangurel

quote:

Orjinalden alıntı: passat1905

sildim valla arkadaşlar hepsini seçip sildimgerçektende bi hızlanma var gibi.ya bende 34 dosya sildindi ben hiç silmemiştim bu kadar az olması normal mi acaba?

Uzatmaya gerek yok arkadaşım. Prefetch klasörünün içini silmekle birşey olmaz. Aksine sistem stabil olur.
    Bende ayda 1 yaptığım temizlikte 110-130 civarı .pf uzantılı dosya siliyorum.

Şu ana kadar da birşey olmadı. Ayrıca Windows o klasörün içini silmez veya ayıklama şeklinde temizlemez.

Yanlış bilgi verdin demiyorum ama kafa karıştırıcı bır konu açmışın.

Kafaa karıstırıcı degıl arkadasım egerkı son yazdıgımı okursan anlarsın

• paylasimin icin tesekkurler
  • Teşekkür ederim...
  • Valla ben hergün siliyorum içindekileri bir sorun olmuyor
  • yaw 128 den fazlasını xp siliyo gerenk yok silmenize diyo
    sistem hızlandırmak için benim uyuladığım yöntem :
    ayda bir
    -tüm harddisklerde disk temizleme
    -reg cleaner ile registry temizleme
    -tüm harddisklerde birleştirme
    -tüm başlangıç işlemlerini kaldırma (ses ve antivirüs hariç)

tavsiye ederim
  • bende devamlı silerim ve hiç bir zarar da görmedim
  • prefetch çok fazla kullanılan programların açılış süresini azaltmak için kullanılan bir önbellekleme sistemidir.
    içindeki dosyaları sildiğiniz zaman xp yeniden oluşturur.gereksiz yere uğraşmayın yani.
  • quote:

Orjinalden alıntı: istblacken

prefetch çok fazla kullanılan programların açılış süresini azaltmak için kullanılan bir önbellekleme sistemidir.
    içindeki dosyaları sildiğiniz zaman xp yeniden oluşturur.gereksiz yere uğraşmayın yani.

Aynen Öle kardesım yukrda da belirtildigi gibi açılış suresını azaltmayı saglayan bu dosyalar bı takım sık kullanılan programların acılıs suresını hızlandırdıgı gıbı bazı gereklı gereksız kurdugumuz denedıgımız programların atıklarınıda oraya atar bu demek oluyor kı Manuel tek tek sılıcez sılersen oda ayda silin...
  • Bende prefecth klasörü bomboş daha önce hiç silmedim ama
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.