Şimdi Ara

-- ÜÇ BİRİNCİLİK SAHİBİ PENTAX K10D İNCELEMESİ by ΣŠΛĠΣ --

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
15.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu incelemede size Pentax’ın şu anki amiral gemisi konumunda olan DSLR’ı, K10D’yi, size basitçe tanıtacağım. Umarım incelememi beğenirsiniz ve okuduğunuz için şimdiden teşekkürler. Merak ettiğiniz bir şey olursa lütfen sorun.

Bölüm 1 : Fiziksel Özellikler

Makine oldukça sağlam yapılmış; şu ana kadar Canon EOS 400D, 30D, Nikon D80’i elimde tutup denedim ve bu dört makinenin arasında kullanımı en rahat makinelerin bu ve Nikon D80 olduğunu söyleyebilirim. D80 biraz daha rahat olsa da K10D EOS 30D’den daha rahat ve 400D’den çok daha rahat.
    Ayrıca K10D’de 72 tane toz girişini engellemek için mühür bulunmakta. Son zamanlarda çıkan tüm DSLR’lar gibi K10D’nin 2.5 inch’lik bir LCD ekranı var. Bu ekranın 210.000 pikseli var, bu sayede her şey çok net görünüyor. 140 derecelik açısı sayesinde neredeyse nereden bakılırsa ekran renkler kararmadan ekranı görünebiliyor. Çok fazla ışık alan ortamlarda (mesela direkt güneş ışığı varken) ekran rahatça görünebiliyor. Üstteki LCD ekranda yeterli derecede bilgi veriliyor ve isterseniz ışığı da var. Tuşlar yeterince büyük bu sayede onlara basmak çok kolay. Bence eksik olan tek tuş ISO ayarlama tuşu; eğer ISO’yu ayarlamak isterseniz “Fn” tuşuna basıp karşınıza çıkan menüden ISO’yu ayarlayabilir ya da makinenin versiyonu eğer 1.10+ ise “OK” tuşuna basılı tutarken önde bulunan çarkı döndürmeniz yeterli.

K10D Pentax K bayonet’ine sahip bu sayede K10D ’75 yılından beri yapılmış tüm Pentax lensleriyle uyumlu. Ayrıca EOS 400D’de olduğu gibi sensörde bir “Dust Reduction” sistemi bulunmakta. K10D ve K100D’nin en büyük özelliklerinden biri herhalde sensörün üstüne entegre edilmiş “Shake Reduction” sistemi. Bu sayede makineye takılan bütün lenslerin titremesi engellenebiliyor. Bu sistem gerçekten de çok kullanışlı; SR’ın sayesinde bir gece tripod’suz 1/6 saniye gibi perde hızlarında çekimler yapabildim ki benim ellerim çok titrek olmasa da taş gibi hareketsiz duramıyor.
    K10D’nin vizörü de oldukça rahat; pentaprizma olduğu için de büyütme oranı 0.95x. K10D’nin 11 tane otofokus noktası var ki bu bence böyle bi segmentte bulunan bir fotoğraf makinesi için oldukça yeterli. Vizörün alt kenarında bütün gerekli çekim bilgileri bulunmakta.

Bölüm 2 : Çekim Seçenekleri ve Genel Performans

K10D ile JPEG ve RAW çekim yapılabiliyor. RAW çekim yaparken iki format seçeneğiniz var, Pentax’ın kendi “PEF” formatı ile standart “DNG” formatı. Aralarında kalite olarak çok büyük bir fark göremedim, aralarındaki en büyük fark dosya boyutu; PEF’ler 12 MB civarında olurken DNG’ler 16 MB oluyor.
    JPEG çekim yaparken 10, 6 veya 2 MP’lik çekimler yapabiliyorsunuz. Ayrıca JPEG kalitesini yıldızlar olarak belirtmeyi tercih etmiş Pentax; üç yıldız maksimum kalite, iki yıldız orta kalite ve tek yıldız da minimum kalite anlamına geliyor. JPEG çekimler için doygunluk, keskinlik ve kontrast gibi temel ayarlar var. Bunları isteğinize göre ayarladıktan sonra K10D otomatik olarak her fotografa seçtiğiniz ayarları uyguluyor. Fakat şunu belirtmek isterim, bu ayarların son resim kalitesine (özellikle keskinlik ayarının) çok büyük bir etkisi olmuyor, bunları istiyorsanız sonra bilgisayardan ayarlamanızı tavsiye ederim.

Performans olarak K10D oldukça mükemmel, açılma süresi çok hızlı ve fotograf çektikten sonra (RAW değilse) fotografınızı anında görebiliyorsunuz. Sürekli çekim ise tam anlamıyla mükemmel; eğer hafıza kartınız yeterince hızlıysa, kart dolana kadar saniyede üç kare hızıyla fotograf (JPEG) çekilebiliyor. Sürekli RAW ise kart farketmeksizin 10 kareden sonra saniyede bir kareye kadar yavaşlıyor.
    Otofokus hızı ise inanılmaz, eğer ana süjeniz yeterince ışık alıyorsa deklanşöre yarım bastığınız anda otofokus mümkün. Düşük ışık alan bir süjeniz varsa flash’ı kaldırıp fokuslayabilir ve eğer flash’ı kullanmak istemiyorsanız onu indirip fotografınızı çekebilirsiniz. Genel anlamda K10D’nin performansı oldukça iyi, eğer sıklıkla hareketli sahneleri çekiyorsanız hız bakımından K10D’nin sizi yarı yolda bırakmayacağını hiç sanmıyorum.

Bölüm 3 : Fotograf Kalitesi

K10D’nin fotograf kalitesi tam anlamıyla mükemmel, tabii RAW çekerseniz. JPEG kullanılarak çekilen fotograflar RAW kullanılarak çekilen fotograflara göre yeterince keskin değil. Beni yanlış anlamayın, bu problem sadece manzara yada oldukça kalabalık bir sahne çekerseniz belli olur yoksa portre, makro, hayvan, vb. çekimler yaparsanız problem belli olmayacaktır.
    NOT: Tüm fotograflar RAW formatından dönüştürülmüştür ve SMC DA 18-55 f/3.5-5.6 kit lensi ile çekilmiştir.
    ISO testleri ile başlayalım... (Tüm test fotografları 18mm’de sabitlenmiş ve diyafram f/11 olarak belirlenmiştir)

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

Gördüğünüz gibi ISO 100 ve 200’de noise yok. ISO 400’de biraz noise geliyor fakat problem edilecek kadar birşey yok. ISO 800de de ISO 400deki gibi noise oldukça az fakat biraz daha belirgin. ISO 1600’de noise belirgin bir hal alıyor fakat yinede fotograf kullanılabilir durumda.

Bu fotografta keskinliği görebilirsiniz...

Burada da renk derinliğini görebilirsiniz...

Bölüm 4 : Sonuç ve Örnek Fotograflar

Bence K10D oldukça iyi bir fotograf makinesi ve amatör ve profesyönellere hitap edebilecek bir alet. Direkt rakiplerinin de fiyat olarak çok altında olması da cabası; gövde tek başına yaklaşık 1620 YTL iken kit lens ile birlikte 1820 YTL civarlarında.

Örnek fotograflarım için BU linke tıklayınız..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ΣŠΛĠΣ -- 20 Ağustos 2007; 11:42:09 >

• Hocam öncelikle eline sağlık,güzel bir inceleme yapmışsın.Yalnız iso'lar arası ben belirgin bir fark göremedim.Şişenin üzerinden yansıyan ışıktan aydınlık bir ortamda çekildiklerini çıkartıyorum,bu yüzden daha loş bir ortamda bu testi gerçekleştirseydin daha faydalı bir sonuca ulaşılabilirdi diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tsk

Hocam öncelikle eline sağlık,güzel bir inceleme yapmışsın.Yalnız iso'lar arası ben belirgin bir fark göremedim.Şişenin üzerinden yansıyan ışıktan aydınlık bir ortamda çekildiklerini çıkartıyorum,bu yüzden daha loş bir ortamda bu testi gerçekleştirseydin daha faydalı bir sonuca ulaşılabilirdi diye düşünüyorum.
    İso denemelerini birde karanlıkta çekilmiş resimlerde istiyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AKINLASINN

İso denemelerini birde karanlıkta çekilmiş resimlerde istiyoruz.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler tsk.
    Akşama doğru karanlıkta çekip değiştiririm fotoları..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ΣŠΛĠΣ

Teşekkürler tsk.
    Akşama doğru karanlıkta çekip değiştiririm fotoları..

Alıntıları Göster
    Çok başarılı satış garfiği yakalayan ve benimde hedef listemde bulunan bir makina.Buradan 800 e kadar çok verimli olduğu anlaşılıyor.Daha fazlası için aynı fiyatta çözünürlüğe sadık kalabilen makina zaten yok.Lens seçenekleri malum,çok geniş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SabitSalınım

Çok başarılı satış garfiği yakalayan ve benimde hedef listemde bulunan bir makina.Buradan 800 e kadar çok verimli olduğu anlaşılıyor.Daha fazlası için aynı fiyatta çözünürlüğe sadık kalabilen makina zaten yok.Lens seçenekleri malum,çok geniş.

Alıntıları Göster
    Hocam eline sağlık. Güzel bir makina zaten, fotoğrafları çok kaliteli, Canon 30D ile bile kıyaslandığını gördüm.

Yalnız ISO testlerini, arkadaşın da dediği gibi şöyle 1sn civarı pozlama ile (full crop) verirsen daha güzel bir test olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coxackie

Hocam eline sağlık. Güzel bir makina zaten, fotoğrafları çok kaliteli, Canon 30D ile bile kıyaslandığını gördüm.

Yalnız ISO testlerini, arkadaşın da dediği gibi şöyle 1sn civarı pozlama ile (full crop) verirsen daha güzel bir test olacak.

Alıntıları Göster
    ISO testlerim aslında baya uzun, yanlış hatırlamıyosam ISO 100 cropu (hepsi 100% crop bu arada) on saniyelik bir pozlamayla çekildi
    Bu arada K10D'yi kıyaslayan çoğu kişi onu EOS 30D'ye ve Nikon D200'e kıyaslıyo..
  • quote:

ISO testlerim aslında baya uzun, yanlış hatırlamıyosam ISO 100 cropu (hepsi 100% crop bu arada) on saniyelik bir pozlamayla çekildi
    Bu arada K10D'yi kıyaslayan çoğu kişi onu EOS 30D'ye ve Nikon D200'e kıyaslıyo..

Alıntıları Göster
    Evet kardeş, ISO 1600 ile çektiğin 0,8 sn, şimdi farkettim. Yani yeterli bir pozlama

ISO 800 çok temiz, 1600 kullanılabilir.

Gayet güzel makina, güle güle kullan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coxackie -- 12 Ağustos 2007; 13:42:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: coxackie

Evet kardeş, ISO 1600 ile çektiğin 0,8 sn, şimdi farkettim. Yani yeterli bir pozlama

ISO 800 çok temiz, 1600 kullanılabilir.

Gayet güzel makina, güle güle kullan

Alıntıları Göster
    Saol coxackie
  • quote:

Saol coxackie

Alıntıları Göster
    tebrik ederim güzel çalışma olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: ft_fatalrhymer

tebrik ederim güzel çalışma olmuş

Alıntıları Göster
    Bir sorum olacaktı.
    PENTAX K10D de türkçe menü varmı?
    internetten incelediğim kadarıyla yokta.Birde bu makinayı kullanan biri olarak sana teğyit ettirmek istedim.

Hayırlı olsun .Güle güle kullan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dnn -- 12 Ağustos 2007; 22:04:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dnn

Bir sorum olacaktı.
    internetten incelediğim kadarıyla yokta.Birde bu makinayı kullanan biri olarak sana teğyit ettirmek istedim.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Dnn

Bir sorum olacaktı.

Ne yazıkki yok, bi sürü ana dil var ama türkçe yok...
  • quote:

quote:

Bir sorum olacaktı.

Alıntıları Göster
    Cevabın için teşekkürler.
    En yakın zamanda DSLR ye geçiş yaparken almayı düşündüğüm modellerin arasında başı çekiyor bu model.Bu yüzden bunu öğrenmek istemiştim.
  • quote:

quote:

Bir sorum olacaktı.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ΣŠΛĠΣ

quote:

Bir sorum olacaktı.

bu konuya sadece pentax degil bircok markada bende cok fazla takiliyorum

Turkce menu konusunda arkadaslar ben Turkiyeye getiren firmaya mail attim ciddiye almamis olucaklarki cevap yazmadilar bu konuyu ingilizce bir metinle PENTAX in merkezine birlikte bildirmeyi teklif ediyorum hepimiz hazirlanan metni yolliyabiliriz organize olabiliriz.

isterseniz net bir metin hazirliyalim bu metni ingilizce fransizca Turkce olarak merkeze herkez kendi adina yollasin iyi laf yapan biri metni hazirlarsa ben fransizca kismini hallederim icinizden biride ingilizce kismini halleder yollariz.
    bu bir teklif ben yapicam zaten birlikte yaparsak etkili olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gvnzglr

quote:

Orjinalden alıntı: ΣŠΛĠΣ

quote:

Bir sorum olacaktı.

bu konuya sadece pentax degil bircok markada bende cok fazla takiliyorum

Turkce menu konusunda arkadaslar ben Turkiyeye getiren firmaya mail attim ciddiye almamis olucaklarki cevap yazmadilar bu konuyu ingilizce bir metinle PENTAX in merkezine birlikte bildirmeyi teklif ediyorum hepimiz hazirlanan metni yolliyabiliriz organize olabiliriz.

isterseniz net bir metin hazirliyalim bu metni ingilizce fransizca Turkce olarak merkeze herkez kendi adina yollasin iyi laf yapan biri metni hazirlarsa ben fransizca kismini hallederim icinizden biride ingilizce kismini halleder yollariz.
    bu bir teklif ben yapicam zaten birlikte yaparsak etkili olabilir.

Alıntıları Göster
    iyi fikir gvnzglr

Benim bu makinayla alakam yok ama ben de yollarım...
    Hele biri metni yazsın da...
    Vakit sıkıntım olmayan bi anda metin gelirse ingilizce'ye de ben çevirebilirim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: pirekare

iyi fikir gvnzglr

Vakit sıkıntım olmayan bi anda metin gelirse ingilizce'ye de ben çevirebilirim...

Alıntıları Göster
    Bir de bu çalışmasından dolayı ΣŠΛĠΣ arkadaşımı tebrik ederim.. Bayaa emek harcamışsın... Ben de k100d almayı düşünüyordum maddi nedenlerden... Ama şimdilik slr-like ile idare etmeye karar verdim... :)
  • quote:

iyi fikir gvnzglr

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: pirekare

iyi fikir gvnzglr

katilim icin tesekkur ederim sadece pentax degil Turkiyede satilan ama Turkce menusu ve kitapcigi olmiyan tum urunler icin bu baskiyi yapmayi teklif ediyorum bu yonde herkesede destek veririm.
    biz toplum olarak dilimiz konusunda biraz gevsek hareket ediyoruz bu yurt disindan urun getirmek istiyen firmala zor kosulmali.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gvnzglr

quote:

Orjinalden alıntı: pirekare

iyi fikir gvnzglr

katilim icin tesekkur ederim sadece pentax degil Turkiyede satilan ama Turkce menusu ve kitapcigi olmiyan tum urunler icin bu baskiyi yapmayi teklif ediyorum bu yonde herkesede destek veririm.
    biz toplum olarak dilimiz konusunda biraz gevsek hareket ediyoruz bu yurt disindan urun getirmek istiyen firmala zor kosulmali.

Alıntıları Göster
    Katılıyorum, yollayalım hepsine...
  • quote:

Katılıyorum, yollayalım hepsine...

Alıntıları Göster
    coxackie ve pirekare yorumlarınız için teşekkür ederim. bu arada türkçeleştirme işi de şirketler için zor olmasa gerek, tek yapmaları gereken firmware ile eklemek. Fakat bir de şu var, karamsar gibi görünmiyim ama eğer markaların satış rakamları türkiye'de iyi değilse (pentax dslr'ları mesela) kaç kişi gönderirse göndersin umursamayabilirler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ΣŠΛĠΣ -- 12 Ağustos 2007; 20:15:06 >
  • quote:

coxackie ve pirekare yorumlarınız için teşekkür ederim. bu arada türkçeleştirme işi de şirketler için zor olmasa gerek, tek yapmaları gereken firmware ile eklemek. Fakat bir de şu var, karamsar gibi görünmiyim ama eğer markaların satış rakamları türkiye'de iyi değilse (pentax dslr'ları mesela) kaç kişi gönderirse göndersin umursamayabilirler...

Alıntıları Göster
    Pentax ın özellikle KİT lensi çok iyi diye biliyorum bir kaç fotoğraflarına baktım gerçekten etkileyici özellikler fiyatına göre de iyi ama genelde insanlar 400D yi tercih ediyorlar.

Bir de insanlar gereken değeri vermiyor gibi Pentax a artık K20D falan gelirse anca
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.