Şimdi Ara

|||>>>DH BİSİKLET KULÜBÜ<<<||| (..::26::..ÜYE ) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.502
Cevap
32
Favori
307.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: sahinoz31

Ben de V-Brake kullanıyorum. Ama ıslanınca tutuş artışı olduğunu hiç görmedim. Belki ben farketmedim, ama disk'in avantajının ıslakken daha iyi tutması olduğunu biliyorum araştırma yaparken birkaç yerde okumuştum..

O SENİN DEDİGİN KALİTELİ DİSKLERDE OLURR..PİYASA MALI DİSKLERDE BIRAK YAGIŞLI HAVADA TUTMAYI YAZIN BİLE TUTMUYO..
  • Tamam işte ben de onu diyorum, yoksa bendeki disk V-Brake'den daha kötü kuru havada onu biliyorum. Ama bi ara ıslatıp denemek lazım hangisi güzel diye
  • Kibrit, bisikletinin marka modelini yazarsan sevinirim. Buna göre sana standardındaki fren kartuşuyla bunun mümkün olup olmadığını söyleyebilirim. Eğer standardın dışında bir kartuş taktıysan, bunun da marka/modelini yazmanı rica ediyorum. Zira ben bu sektörün içerisinde olduğum halde ilk defa senden duyuyorum ''V-Fren'in yağmurda daha iyi tuttuğunu''... Dediğim gibi, kartuşların Baradine markasının ıslak koşullar için üretilmiş kartuşlarıysa ıslak havada iyi tutuş sağlar. Zaten bunu da mesajımda belirttim, ıslak koşullar için üretilmiş V-Fren kartuşları var. Sendekiler muhtemelen onlardır.

Bir de iyi bir V-Fren'in disk kadar iyi tutabileceği yazılmış. Arkadaşlar lütfen mümkün olabilecek şeyler üzerinde, hatta varsa kanıtlarla bu tip iddialarda bulunalım. Şuan piyasadaki en kaliteli V-Frenler Shimano Deore XT paralel baskı ve Shimano XTR paralel baskı V-Frenleri ve Avid'in Speed Dial SL modelleridir. Bunlar bile giriş sınıfı Shimano Deore Hidrolik Disk frenlerin performansını veremezken, hangi akla hizmet ''iyi V-Fren diskten daha iyi tutar'' diyebiliyorsunuz? Mantıklı konuşalım lütfen. Siz disk frenden daha iyi tutan kampana sistem gördünüz mü bir araçta acaba?

• Ya arkdaşım şimdi 200 ytl cift amasörlü bisikletin üstüne disk fren koyuyolar..Şimdi o fren V-Frendenmi ii olucak,
    Freni ayar yaparken bile kırıyo..
    tabi kaliteli shimano gibi bir diske sözümüz yok,Kendilerini ıspatlamış marka kimse birşey yemez zaten..
  • Ben şimdi bi okudum detaylıca, herkes doğru söylüyor ama yanlış anlaşılmaları yazayım:

İlk olarak, Sercan, ben kuru havada V-Brake'in dandik diskten iyi tuttuğunu söylüyorum, ve şu anki diskim cidden V-Brake'den daha az tuttuyor çünkü hidrolik falan değil çok düşük model bir disk.

İkinci olarak, Engin, Sercan'la ben yağmurlu havada diskin avantajı olduğunu söylüyoruz. Yani tamam dandik bi disk kuru havada V-Brake'den daha kötü ama, yağışlı havaya geldiğinde V-Brake çok etkilenirken disk o kadar etkilenmiyor ve aradaki farkı kapatıyor, veya baştan disk daha iyiyse çok daha iyi hale geliyor. Yani yağmur konusu ayrı, kuru havada hangisinin iyi tuttuğundan değil bu sistemlerin yağmurdan nasıl etkilendiklerinden konuşuyoruz.

Benim yakaladığım noktalar bunlar, Engin haklı çünkü dandik bi disk V-Brake'den kötü tutar, Sercan haklı çünkü disk yağmurdan az etkilenir ve daha iyi performans verir, ayrıca disk kaliteliyse zaten V-Brake'in yanında hiç şansı kalmaz.

Yeni birşey söyleyeyim: Arkaya disk takmak gereksiz değil mi, zaten sıkınca direk kilitleniyor yanlış mıyım??

• Normal kullanıcı için öne ya da arkaya takılmış disk zaten gereksizdir. Zira V-Fren'in disk ile arasındaki fark normal sürüşte anlaşılamaz. Ayarları iyi yapılmış bir V-Fren kuru hava şartlarında (bakın karşılaştırmamı kuru hava şartlarına göre yapıyorum) hidrolik disk gibi olmasa da, hidrolik diski aratmayacak bir tutuş sağlar. Ama işin içine ıslak koşullar, sert arazi binişleri girerse, V-Fren'in disk karşısında hiçbir şansı yoktur. Hidrolik diski arazide çamurlu bir yerden aşağı inerken kilitlediğiniz an, tekniğiniz iyiyse çok rahat inersiniz. Eğer kilitleyemezseniz, çamurun içine düşeceğiniz bariz ortadadır Arkayı ve önü aynı anda kilitlemek gerekiyor eğimli ve ıslak/çamurlu bir yerden inerken, yani arkaya disk takmak gereksiz birşey değil, aksine gereklidir. Eğer araştırdıysanız, profesyonel MTB'lerin diskli olanların tümünde hem önde, hem arkada disk vardır. Sadece öne koyulan diskin amacı göz boyamaktır, bilinçsiz kullanıcıya ''Ouuv... Disk fren!'' dedirterek, malı pazarlamaktır. O tip bisikletlerin disk freni mekanik olup, ağırlık, sürtme, sıkıntıdan başka bir getirisi yoktur.

• Demek istediğim arkayı kilitlemek zaten çok kolay, arka için V-Brake de yeterli değil mi pro bisikletler için?
  • Değil! Profesyoneller her koşulda kullandıkları için disk olmasında fayda var. Zaten çamur ve yağmur harici zamanda bir yokuştan aşağı inmiyorsak kilitleme ihtiyacı hissetmiyoruz. Kuru topraklı ve eğimli bir yerden aşağı doğru iniyorsak genellikle kilitleme ihtiyacı duymayız, yani tekniği iyi olan frene dokunmadan inebilir, tekniği zayıf olan frene basa basa iner zaten, freni kilitlerse düşer
  • Ya çamurlu yerde zaten tekerlek çok kolay kayar, çamursuz olsa bile arka teker çok kolay kilitleniyor, V-Brake çamurlu olsa bile arka tekerleği kilitlemeye yetmiyor mu şimdi? İnanasım gelmedi de
  • bisiklet deyince benim icin hersey degisir

ama bisiklet bisiklet olacak onun icinde para gerek

ben bisikletcilik yaptigim icin daha ucuza malzeme alabiliyorum o benim avantajim

ama gun den gune yeni model kompenentler ciktikca insan yenisini istiyor simdi yeni xtr istiyorum
    bir ara fotografta koyayim

bu aralar arabayla cok ilgilendigim icin bisiklete cok firsat yok ama

bisiklet benim icin bir tutku

yakinda xtr yapacagim yada bunu satip tekrar xtr li toplayacagim

heee bu arada bisikler alacak arkadas lar cift suspansiyon lu bisiklet almayin sayet inis yarislarina katilmiyorsaniz

bisanin zamanin da appenin diye bir modeli vardi bulabilirseniz ikinci el falan ondan alin
  • Belgrad'da kış yarışlarının yapıldığı parkurlarda V-Fren'li olan tüm arkadaşlar (ben dahil ) inişlerde problem yaşadı. E artık sen düşün gerisini ''V-Fren çamurda kilitlemez!'' diyorum, daha da konuşmayacağım
  • Tamam tamam kızma inandım Bugün okulda beyaz bi Corratec gördüm ön-arka hidrolik disk, baya da hafifti şaşırdım allah allah kimin bu diye, kilitli de değildi bilgi merkezinin önünde. İnceledim biraz, frenleri sıktım yumuşacık, baya hoşuma gitti alasım geldi ama alsam sürecek yer yok o yüzden boşver dedim.. Ama en yakın zamanda okulda bi bisiklet klübü kurmak istiyorum, rampa falan yaptırırım eğer yer izni alırsak, sonra uç babam uç
  • Mutlaka bizim bisiklet forumlarından bir arkadaşındır Üniversitede okuyup, okula bisikletle giden çok var. Kendilerini her anıldığında tebrik ediyorum, ''deli mi la bu?'' bakışlarına ve düşüncelerine aldırmadan okula kask, forma, gözlük, SPD, tayt kombinasyonuyla gidebiliyorlar. Gerizekalı, kendini bilmez kitle tarafından ''aaa fakir, bisiklete biniyo'' diye yargılansa da, o en asil duygunun insanıdır
  • Ben kask+gözlük eşofmanla gidiyodum liseye arada bi canım sıkılınca, millet tip tip bakınca çok hoşuma gidiyordu Bahçede de biraz hareket falan yapıyodum tenefüslerde, dersin sıkıntısını atmakta birebir, daha iyi bir yöntem bilmiyorum..

Zaten bisikleti küçük gören insan, sürmeyi adam gibi bilmeyen insandır, bu da bi gerçek
  • Ne olmuşyaww Bu Konuya...Bayaha aşalara inmişiz..
  • Refreshlemek için güzel teknik Ya bu ramazanda hiç süresim gelmiyo şimdi indir aşağı, sür zıpla hopla öl, hayvansı şekilde susa, sonra bacaklarına kramp girmiş şekilde eve dön, bisikleti çıkar, sonra da iftara kadar susuz bekle, hiç süresim gelmiyo vallaha
  • Sen de benim gibi yap o zaman, saat 02.00 gibi çık evden, iki saat civarı bin, 04.00 gibi gel eve, sahuru yap, yat, iftarda uyan :) Üstelik iki saat aralıksız sürersen yattığında deliksiz uyuyabiliyorsun yorgunluk sayesinde :) Bu tekniği uyguladığımdan beri uyayabiliyorum, önceden sahurda yattığımda uyuyamıyordum.
  • Oha gece 2'de mi biniyosun Aslında sürerim ama sorun şu, düz yolda sürmekten baydım ben, hani tamam kaldırımdan ordan burdan zıplarsın falan ama kesmiyo artık büyük rampa istiyorum, beni zorlayacak bişey istiyorum kısacası, çünkü bişeyler öğrenmek istiyorum..
  • ...
    Gece 4 helal olsun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kibrit -- 9 Ekim 2007; 0:06:33 >
  • Biz Okula gidiyoruz yaa..Gece 4.00te uyursam varya......

HEmde Tek başına adamın canı sıkılır gece gece..bn binsem başka hiç kimse uykuyu bölüp gelmez
    ayrıcca gece 2.00de dışarı çıkmak biras tırsıntı veriyo adama malum bizim buralar tinerci dolu..
    Ama gece hava bambaşka oluyor buz gibi,"ter" fln hiç bir sey yok..

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.