Windows Her Açılışta Checkdisk Yapıyor
39 Cevap15448 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

8 Mesaj
9 Ağustos 2007; 6:21:00 

selam arkadaşlar,
bilgisayarımı her seferinde düzgün kapadığım halde her açılışta checkdisk yapıyor. bunu nasıl önleyebilirim

1740 Mesaj
9 Ağustos 2007; 8:27:44 

Bir ihtimal harddiskte sorun olabilir. Testi sonuna kadar bitirmesini bekliyor musun ?
Test bitiyorsa ve bir sorun bulamadığı halde her açılışta çalışıyorsa, bunu windowsun bir yerinden kapatmak mümkün, ama şu anda hatırlayamadım.

Bir de şunu deneyin.
START > RUN > CMD
CHKDSK C: /F

Intel PIII 866 Mhz (133 x 6,5)
ASUS TUV 4X Socket 370 (6 Pci, 1 AGP, 4 x SDRAM)
Maxtor 20 GB 7200 , Western 10 GB 5400
768 MB SDRAM 133 MHz (256 + 512)
64 MB Nvidia Geforce4 MX 480 E1 AGP 8X
LG CD-RW , LG DVD-RW

1420 Mesaj
9 Ağustos 2007; 8:58:01 

Testi sonuna kadar yani %100 bitiremiyorsa yapar buınu bu da iyiye delalet değilş verilerini yedekle !!! Benim HDD serviste

2243 Mesaj
9 Ağustos 2007; 10:46:02 

hdd nizde bozuk dosya çok falza oldıugu için düzeltemiyo olabilir..sisteminizi format atmadan onarmayı denerseniz yararı olacaktır.

DH 2006 Üyesi

Thermaltake Tsunami-&-AsuS Commando-&-İnTeL Core2 Duo E7200-2.53@3.63 Ghz-&-Scythe Zipang CPU Soğutucusu-&-Be quiet! Dark Power PRO,430W PSU-&-SAMSUNG 320GB 7200RPM 16MB SATAII Hdd+400 SEAGATE 7200 NCQ SATA2 16MB-&-NEC DVD-RW SATA LF SİYAH-&-LG 52x32x52 Bulk Writer-&-SAPHIRE 256MB HD3850-&-GEIL-2x1 GB DUAL DDR2 800@900(4-4-4-15) Ram-&-A4TECH X710 Mouse-&-LoGiTecH x-540 5.1 Speaker-&-POWERCOM IMD 625AP UPS-&-"24 SAMSUNG SYNCMASTER T240 HD MoNiTöR"

CANON POWERSHOT A560

84 Mesaj
9 Ağustos 2007; 11:20:07 

bence bilgisayarın onarma istiyor veya format

8 Mesaj
9 Ağustos 2007; 16:39:06 

checkdiskin her seferinde tamamlanmasını bekliyorum tamamlanıyor öyle açıyorum windowsu. yani skip checkdisk de yapmıyorum. buna rağmen her açılışta yine checkdisk olayına giriyor. Bir ayarı varsa windowstan ve biliyorsanız diye sordum.
teşekkürler

1165 Mesaj
9 Ağustos 2007; 21:22:17 

Başka bir forumda senin sorununa benzer bir sorun şu tavsiye ile çözülmüş,belki işine yarar:

@borno_vali'den alıntıdır:"c: sürücüsünün üzerinde sağa tıklayıp özelliklere girip araçlardan hata denetimi yaptırman gerekiyor.hata denetimi bittikten sonra senden windowsu yeniden başlatmanı isteyecek.yeniden başlatınca son kez tekrar şu anda olduğu gibi ilk açılışta c: sürücüsünü tarayacak.ondan sonra problemin düzelmiş olması gerekiyor."

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Ağustos 2007; 21:41:30 

Yakında bilgisayar açılırken S.M.A.R.T. diye uyarı alırsan şaşırma ve HDD'nin helvasını hazırlamak üzere mutfağa yönelmeye başla

2682 Mesaj
9 Ağustos 2007; 23:07:33 

Aynı problem bende de mevcuttu. 200GB sata kullanıyordum, harddiski 2 kısma ayırmıştım C ve D olmak üzere.

C=30GB
D=160GB

Sistem C ye kuruluydu ve geri kalan bütün programlar, oyunlar, müzikler vs... ne varsa hepsi D ye kuruluydu. Bi gün bilgisayarda oyun oynarken PC kendi kendine resetlendi ve her açılışta CHKDSK çalışıyodu deli oluyodum. Ve sadece D kısmında yapıyordu. C sektöründe hiç bir sorun vermiyordu.

Bu olay bir kaç kere tekrarlandı format atmama rağmen. Bende HDD yi değiştim ve şimdi rahatım çok şükür.
Ben bu sorunla baya uğraştım dostum senin gibi.

1-Harddiskte resetlenme ya da ani kapanmalar sonucunda sektörlerde gelen bozulmalar bu tür sorunlara yol açabiliyor.
2-Bazı harddiskler bölündüğü zaman da buna benzer sorunlar ya da çökme gibi sorunlar olabiliyor.

Yani sen bence bir de fakrlı HDD kullanmayı dene, belki işe yarar... Eğer imkanın varsa tabi

& MB-D10 Battery Grip flickr <<>> LOWEPRO FLIPSIDE 400 AW // Weifeng WF-6662A Tripod // Tamron SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD + Polarize Filtre// Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM + ND 16 Filtre // Samyang 8mm F/3.5 MC // HELIOS 58mm 1:2 F2.0 MC M-42 (m52x0,75)
PC Sistem:> http://valid.x86.fr/08uurq

246 Mesaj
11 Ağustos 2007; 19:07:35 

aynı sorun bendede oldu ben c: diskimde depfreze kullanıyordum onu kaldırdıktan sonra bu chkdsk başladı.
pc her açılışında da yapıyor bende sonuna kadar bekliyorum ama yinede her seferinde oluyor.
d: diskmi birleştirmek istiyorum ama hata verip iptal ediyor chkdsk /f yapın diyor. ouda yaptım yinede bişey olmadı.
şuan d: diskimdeki bilgilerimi başka bi hdd ye alıp o diske biçimlendir yapıcam olmazsa komple hdd yi formatlarım.
hdd deşime gibi bi imkanımda yok bu hdd olucak yada olucak.
olmazsada garantiye yollarım artık alırlarsa ne ala almazlarsa ben yandım:((((

Atın Üstündeki TÜRK Değilse YÜKTÜR...
Eger "dokuz" CanLı oLsaydın biLe En fazLa "sekiz" kez kaçabiLirdin öLümden
BiLki "yedi" düveLe suLtan oLsan dahi Yerin "aLtı" mekan oLacak sana En fazLa "beş" metre kumaş götürebiLeceksin
Kapatacaksın "dört" açsanda gözünü
Bu dünya "üç" günLük dünya AzraiLin yanında "iki"
kat oLup yaLvarsanda nafiLe
ELbet "bir" gün öLeceksin
İşte o gün herşey "sıfır"dan başLayacak..!

Uzaklaştırılmış
12 Ağustos 2007; 2:26:06 

Bakın bu sorunun aynısı benim arkadaşın laptopda vardı markasıda ASUS F3JC.Çekmediğim numara kalmadı format,recovery windows altından türlü türlü ayarlar.Sonunda açılışta BIOS post mesajında bir yazı S.M.A.R.T. diye.Araştırdık nedir bu yazı diye meğersem HDD deki problemleri önceden tespit eden bir teknolojiymiş bu.Bak kardeş HDD çökecek sen bi yedek al istersene getiriyor lafı.Zaten o yazıdada "Backup and replace yazıyordu."Neyse zaten makine garanti kapsamında olduğundan aldılar geri ama 2 ay oldu hala geri gelmedi.ASUS'uda bu sebeple burdan esefle kınıyorum.

2176 Mesaj
12 Ağustos 2007; 4:13:40 

Symantec' in Disc Doctor' unu denediniz mi (Norton Utilities' in içinde bulunuyor)?

Karanlığın verdiği zehirli huzur gibisi yoktur.

4196 Mesaj
12 Ağustos 2007; 12:05:46 

Başlat > Çalıştır > CMD yazın
CHKDSK D: /F

"İnsan, insanın cehennemidir.."

1069 Mesaj
27 Eylül 2007; 17:13:51 

quote:

Orjinalden alıntı: Autumn.

Başlat > Çalıştır > CMD yazın
CHKDSK D: /F

Konuyu açan arkadaşın sorununun aynısı bendede oldu,forumda arama yaptırdım ve bu topicle karşılaştım.Autumn un verdiği komutları uyguladım ve sorun çözüldü.Böyle bir sorunla karşılaşanlara belki yardımı olur.Sağolasın Autumn

949 Mesaj
27 Eylül 2007; 17:23:46 

chkdisk zamanlanmış bir görevdir.görev zamanlayıcı kapattığınızdada sorun çözülür.bir sorundan ziyada kullandığınız bir sistem programının ayarlarında bulunan bir zamanlanmış görev olma ihtimali yüksek bence
örnek:wincare, ashampo win opt v.b. gibi programlarda bu tür ayarlar vardır

14585 Mesaj
28 Eylül 2007; 1:00:32 

başlat - çalıştır' a - chkntfs /x c: yazıp entera basın.

başlat çalıştır regedit aşagıdaki adrese git

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager

"bootexecute" bul ve degiştir diyerek içindekileri sil [zamanlanmış görevler] [istersen önce notpad de içindekileri biryere kaydet terslik açısından]

34 Mesaj
29 Eylül 2007; 12:10:39 

hdd inin çmrü ozun olmayacak kanısındayım CHKDSK her açılıştaysa ve sorun sürekli devam ediyorsa hddni değiştirmelisin

Ne kadar az yüksekten uçarsan, düştüğün zaman o kadar az canın acır....

958 Mesaj
30 Ekim 2007; 23:13:22 

quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

"bootexecute" bul ve degiştir diyerek içindekileri sil [zamanlanmış görevler] [istersen önce notpad de içindekileri biryere kaydet terslik açısından]

teşekkürler. Problemimi sizin yolla hallettim..

"Lale devri çocuklarıyız biz...
Zamanımız geçmiş!"
Sezen AKSU

2 Mesaj
25 Aralık 2009; 15:35:30 

bi cok forum sitesinde hdd nizi cope atin diyordu.ama sunmus oldugunuz cozum sayesin de bilgisayarim artik duzeldi gercekten tesekkur ederim.

2 Mesaj
25 Aralık 2009; 15:38:23 

quote:

Orijinalden alıntı: dejaay

bi cok forum sitesinde hdd nizi cope atin diyordu.ama sunmus oldugunuz cozum sayesin de bilgisayarim artik duzeldi gercekten tesekkur ederim.

3 Mesaj
7 Eylül 2011; 17:23:22 

Teşekkürler dejaay. Biz de problemimizi bu yöntemle çözdük.

79 Mesaj
28 Eylül 2011; 14:43:48 

quote:

hortlattım konuyu ama aynı sorunlu arkadslar bunu yapsın işe yarıyor not: bad sector harıc normal sorun ıse

53 Mesaj
3 Mart 2012; 2:46:59 

quote:

çok işime yaradı sağol...

165 Mesaj
25 Mayıs 2012; 1:18:28 

Teşekkür ederim...

İşe yaradı açılıştan chkdsk olayını kaldırdı.

İşletim sistemi XP pro versiyon ... control001 ve control002 adlı bölümlerin her ikisinden kaldırma işlemi yaptım... durum düzeldi. Umarım hdd de bir sorun çıkmaz.

"bilgi paylaşıldıkça güzeldir."

416 Mesaj
11 Temmuz 2012; 13:57:24 

akşama ben de deniyeyim İnşallah bad sectorum yoktur hd tune da yaparım...virus programının süresi dolduğunda yapmaya başladı bunu her açılıştı..bi ihtimal benim 3,5 yaşındaki kız zırt pıt açıp kapatmış da olabilir makinayı :)

Biz şampiyon takım tutmadık. Bursasporumuzu ŞAMPİYON yaptık. Platonik aşk bizim kitabımızda yazmaz.
LG G2- phenom II X6 1055T - Xoom - Linea Multijet Dualogic

2013 Mesaj
1 Ekim 2012; 13:14:28 

avg antivirus yuzunden yapıyor kıdemli yarbayın söylediklerini yaptım düzeldi.

Intel i5 4670K - Cooler Master Seidon 120M - Asus Z87 Gryphon - 2*4GB Corsair XMS3 - OCZ Vertex 3 60GB - Seagate Barracuda 500GB - Asus GTX 660 DCUII - Philips 27" 273E3LHSB/00 - Corsair GS 600 - Corsair Carbide 500R - Razer Blackwidow Ultimate 2013 - Logitech G500S

10 Mesaj
27 Nisan 2013; 23:15:49 

teşekkürler dejaay sorun çözüldü :)

Eğitim için İnsan, İnsan için Eğitim

Uzaklaştırılmış
29 Haziran 2014; 23:44:23 

quote:

Orijinalden alıntı: Kıdemli Yarbay

İlk basta buldum içindekileri sildim yine düzelmedi sonra tekrar bakmak istediğimde diziyi bulamadım yok olmus.Ne yapmam gerekir ?

Bunarada chkdsk yaparken donuyor pc

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

14585 Mesaj
29 Haziran 2014; 23:56:37 

Chkdsk işleminde donuyorsa hdd üzerinde bozuk ya da hatalı dizinler var demektir. Bi kaç kez daha deneyin. O sırada bilgisayarınızın ışığı turuncuya dönüyorsa işlem devam ediyor demektir.

Bunun dışında sistem geri yükleme denenebilir.

Uzaklaştırılmış
30 Haziran 2014; 0:22:58 

quote:

Chkdsk işleminde donuyorsa hdd üzerinde bozuk ya da hatalı dizinler var demektir. Bi kaç kez daha deneyin. O sırada bilgisayarınızın ışığı turuncuya dönüyorsa işlem devam ediyor demektir.

Bunun dışında sistem geri yükleme denenebilir.

Yok hocam defalarca denedim sonuç yok ancak ışık kısmına dikkat etmedim.Şimdi bakayım

Chkdsk dondugu için sürekli kapattıgım için sistem çökmek üzere.Bazen chkdsk da yapmıyor.W8 Kurtartma paneli geliyor

Bu arada chkdsk yı cmd den ben aktif ettim.Geri kapatamıyorum.Bu arada sistem geri yükleme noktası bulunamadı diyor ? halbuki olması lazım daha bu öğlen baktım

14585 Mesaj
30 Haziran 2014; 0:32:51 

quote:

Orijinalden alıntı: MrT4ngo

Yok hocam defalarca denedim sonuç yok ancak ışık kısmına dikkat etmedim.Şimdi bakayım

Chkdsk dondugu için sürekli kapattıgım için sistem çökmek üzere.Bazen chkdsk da yapmıyor.W8 Kurtartma paneli geliyor

Bu arada chkdsk yı cmd den ben aktif ettim.Geri kapatamıyorum.Bu arada sistem geri yükleme noktası bulunamadı diyor ? halbuki olması lazım daha bu öğlen baktım

O zaman win8 kurtarma cdsi ile işletim sistemini onarmayı deneyiniz.

Uzaklaştırılmış
30 Haziran 2014; 0:38:00 

quote:

O zaman win8 kurtarma cdsi ile işletim sistemini onarmayı deneyiniz.

Ben w8 pro sahibiyim.Kampanya oldugu zaman online alıp indirmiştim fakat iso dosyasını bulamıyorum.Nerden temin edebilirim ? İnternetden başka linklere güvemiyorum.

Birde bi program vardı ismini unuttum ? Boot edip dosya üzerinden hardiskteki dosyalarımızı çekiyorduk neydi ismi ?

14585 Mesaj
30 Haziran 2014; 1:28:12 

win8 kurtarma cdsini siz kendiniz işletim sisteminiz içinden oluşturabilirdiniz. Daha önce demek ki oluşturmamışsınız. Netten bulacağınız cdlere güvenilmez ve sizin işletim sisteminize uymaz.

Bahsettiğiniz boot programı hirenboot galiba..

Uzaklaştırılmış
30 Haziran 2014; 1:54:00 

quote:

win8 kurtarma cdsini siz kendiniz işletim sisteminiz içinden oluşturabilirdiniz. Daha önce demek ki oluşturmamışsınız. Netten bulacağınız cdlere güvenilmez ve sizin işletim sisteminize uymaz.

Bahsettiğiniz boot programı hirenboot galiba..

Teşekkürler

Birde ben formatdan bıktım.4 ayda bir problem.Hdd'de sorun olabilir sanırım.Bir ara kafada atıyordu

Cd şart mı format için :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrT4ngo -- 30 Haziran 2014; 1:54:22 >

14585 Mesaj
30 Haziran 2014; 1:56:07 

Chkdsk(HATA denetlemenin) in devam edememesinin nedeni muhtemelen hdd arızasıdır.

CD evet şart.

Uzaklaştırılmış
30 Haziran 2014; 1:58:43 

quote:

Chkdsk(HATA denetlemenin) in devam edememesinin nedeni muhtemelen hdd arızasıdır.

CD evet şart.

Hocam iyide bu key alanlar ne yapıcak ? Cd nerden bulucam ben şimdi :S Key aldıgımız zaman 30 lira idi online indirmiştik iso belgesini

14585 Mesaj
30 Haziran 2014; 2:03:06 

quote:

Orijinalden alıntı: MrT4ngo

Hocam iyide bu key alanlar ne yapıcak ? Cd nerden bulucam ben şimdi :S Key aldıgımız zaman 30 lira idi online indirmiştik iso belgesini

İSO yu yazdırabilirsin. (İSO dosyasını bulamıyorm demişsin) Olmazsa indirdiğin yerle iletişime geç. Onlar tekrar bir iso dosyası verebilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıdemli Yarbay -- 30 Haziran 2014; 2:04:20 >

Uzaklaştırılmış
30 Haziran 2014; 2:11:01 

quote:

İSO yu yazdırabilirsin. (İSO dosyasını bulamıyorm demişsin) Olmazsa indirdiğin yerle iletişime geç. Onlar tekrar bir iso dosyası verebilirler.

Hocam şunu buldum

http://windows.microsof...pgrade-product-key-only

Ama kafayı yiycem.Pc açılmıyor bi açılsa çakıcam formatıda işte :S

Şimdi bu uygulama aracılığı ile başka bir bilgisiyarda yapsam iso dosyasını kaydedir mi ? yoksa direk onada mı format çakar ?

14585 Mesaj
30 Haziran 2014; 2:19:07 

Açılışta F8 e basarak karşına çıkacak menüden güvenli kipi seç. Güvenli kipte açabilirsen dosyalarını yedekleyebilirsin.

iso dosyasını başka bilgisayara indirisen herhangi bir sorun olmaz. Direk format çakmaz. İndirirsin ister flasha alırsın ister dvdye..

Bu mesajda bahsedilenler: MrT4ngo

113 Mesaj
30 Haziran 2014; 12:18:53 

Windows kurulu diski mi check ediyor yoksa diğer diski mi
Eğer ki diğer diski check ediyorsa diğer diski biçimlendirin

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [İşletim Sistemleri ve Yazılımlar] » Windows İşletim Sistemleri » Windows 7 » Windows Her Açılışta Checkdisk Yapıyor
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.469