Şimdi Ara

## Feel kasaya LCD Grafik Ekran uygulaması (içerde) ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
118
Cevap
1
Favori
15.836
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu mod çalışmamızda SamirCakir ile Feel Hurricane II kasamın ön cd-rom kapaklarının olduğu bölümü pleksi ile kapatıp bu alana Grafik LCD ekran yerleştirdik. Bu da yine her çalışmamız gibi Samir ile uzun süredir yapmayı planladığımız bir çalışmaydı. İlk olarak malzemeleri temin ettik..

# Malzemeler #

• 128x64 Piksel Mavi Aydınlatmalı Grafik LCD (Spektrum Elektronik'den online sipariş ile 23 YTL + 5 YTL Kargo ücreti ile kapınızdan teslim alabilirsiniz.)
    • 2 Adet 500 ohm Potans (Kadıköy Yazıcıoğlu ~0.50 YTL)
    • 1 Adet LPT Port girişi + kapağı (Kadıköy Yazıcıoğlu ~0.50 YTL)
    • 1 Adet yaklaşık yarım metreden biraz fazla standart LPT kablosu (Eski yazıcıdan söktük, 0 YTL)
    • 1'er Adet 20'lik dişi ve erkek pin (Kadıköy Yazıcıoğlu ~0.50 YTL)
    • Devre plakası (Kadıköy Yazıcıoğlu ~0.50 YTL)
    • Plexy (Kadıköy ~5 YTL)

Yukardaki malzemeler devre ve uzatmada kullanacağınız malzemeler. Aşağıda bu devrenin şeması var, Spektrum elektronikten alacağınız HY-12864K-801 kodlu LCD ekrana Samsung KS0108 şeması, yani aşağıdaki şema uygun.

Oldukça ağır bir elektronik devre uygulaması oldu bizim için. Hatta devre plakası üzerinde yaptığımız çalışmada bir noktada sıfırdan başlamak durumunda kaldık. Bu da bize gerçekten zaman kaybettirdi.

Malzemelerimizin bir kısmı

LCD'nin arkadan görüntüsü:

LCD'ye pinleri lehimlerken.. Bu pinler ile ekranımız yaptığımız devreye takılıp çıkarılabilir özellikte olacak:

Ve lehim işi tamam:

Bu görüntüde ise devre plakası üzerine dişi pin'leri takıyoruz. İşte bu dişi pinlere takılacak lcd'miz:

Pin montajları yapıldı ve boş plaka üzerine LCD'mizi takıp örnek görüntüyü görüyoruz:

Şimdi devreyi kurmaya geldi sıra, bu aşamada devre şemasının çıktısını aldık ki, her an elimizin altında olsun:

Devremize lehim işlemleri yaparken..

Devre çalışmaları yaparken bu iş üzerine o kadar yoğunlaştık ki, arada resimler çekmeyi unuttuk Devremizin fazlalığını keserken:

Ve kesilen kısmı ayırıyoruz:

Devremizin üstten görünümü.. Enerji girişini de tak çıkarlı yapmayı uygun bulduk. Ayrıca resimde gördüğünüz potanslar kontrast ve ışığı dengelemek için:

Bir başka açıdan devremiz:

Sıra kasamıza uygun plexy kesmeye geliyor. Plexy'yi aşağı yukarı uygun ölçülerde kestirdim, fakat daha sonra ince ayar verebilmek için 2mm kadar fazlalık bıraktırdım.

Kasamızda Plexy'yi takacağımız alan:

Dremel ile çok ince bir biçimde plexy'yi kesmeye başladık. İşlemlerde zımpara ucu kullandık:

Ve plexy'miz uygun ölçülere geldi:

Sıra geliyor plexy'yi kaplamaya. Plexy'yi aldığım dükkanda şans eseri kasamın rengine çok yakın bir kaplama buldum. İki yönü de aynı renk, ince bir kaplama bu:

Kaplama kağıdında ekran için açacağımız alanın ölçüsünü alıyoruz:

Daha sonra cetvel yardımı ile ince ve düz bir kesim yapıyoruz:

Kesim işlemlerinin ardından yine ince ve titiz bir biçimde hava bırakmadan kaplamaya başlıyoruz:

Kaplama işlemimiz başarıyla sona eriyor:

Arada kasamıza takacağımız devreyi sıcak silikon ile izole ettik. Bu ilerleyen zamanlarda sorun çıkmaması için gerekli bir işlem, çünkü ekranımız çok hassas:

Daha sonra kaplanmış olan Plexy'yi kasanın kapağına oturttuk ve arkadan silikonlamaya başladık:

Plexy'nin silikonu kuruduktan sonra el ayarı ile oturttuğumuz lcd'yi silikonlamaya başladık:

Silikonlama aşamasından bir resim daha:

Silikonlama işlemi bitiyor ve ekranımız taş gibi oturuyor yerine :

Sonrasında bağlantılarımızı yapıp, bilgisayarı çalıştırdık. Ekranda ışık görmek bizi çok mutlu etti, çünkü saatlerdir uğraşıyorduk:

LCDStudio adlı uygulama ile Samsung KS0108 olarak tanımlama yaptığımızda LCD'miz ilk görüntüyü verdi. İşte bu saatlerdir sarfettiğimiz çabanın meyvesiydi ve çok mutlu olduk..

Ekrandan ve kasadan genel görüntüler:

Bu mod çalışması, sanırım 2002-2003 yıllarında yine Samir ile yaptığımız Uzaktan Kumanda modundan sonra içinde bulunduğum en ağır çalışmaydı. Yoğun bir sinir harbi yaşatıyor insana, saatlerce uğraşmaktan açlığınızı unutuyor, ellerinizin titremesine katlanmak zorunda kalıyor ve sıcaklarla mücadele ediyorsunuz.

Sonuçta bu işlemler sonucunda oldukça estetik bir sonuç aldığımızı düşünüyorum çünkü mod benim çok hoşuma gitti. Aklımda günlerdir kurduğum görüntüyü alabildim kasadan.

Ayrıca bu mod çalışmasını oldukça aytıntılı anlatmayı düşünüyordum fakat modu uygularken bunun imkansızlığını çok açık bir şekilde yaşıyorsunuz. Ne kadar kısa da kessek yaklaşık 40 resim var yukarda

Umarım bu tip bir uygulama yapacak arkadaşlara ilham kaynağı olur ve hoşunuza gider. Yakında yeni modlar ile görüşmek üzere

• Tek kelimeyle muthis olmus hocam eline saglık
  • süper olmuş elinize sağlık..
  • çok fazla uğraştırmasına rağmen oldukça güzel oldu, bazı aşırı düşünmemize neden olan karışıklıklar oldu ama sorun çıkmadan hallettik, sonuçta yukarda gördüğünüz çalışma çıktı, bu buzz soğutma kadar eğlenceli olmadı ama sonuçta ortaya çıkan şey memnun etti güzel bir mod günü daha geride kaldı...
    (bütün Tatil günüm gitti )
    @SeVeRaL in feel kasasına bi iki mod daha yapılabilir ama artık yakında benim oem kasama güzel modlar yapmayı düşünüyorum başka bir mod gününde görüşmek üzere arkadaşlar

• quote:

Orjinalden alıntı: Chorme86

Tek kelimeyle muthis olmus hocam eline saglık

eline sğlık demen konuyu tam anlamıyla okumadığın anlamına gelir arkadaşım
    Lürfen konuyu tam okumadan mesaj yazmayın böyle yazılanları görünce mod yapmaya hevesim kalmıyor
  • yaw birisi şu sami ile severali ayrısın adamlar herzaman yapcak bişi buluyo bir ara bilen bilir bw 735 i ln1 e dönüştürmeye kalktılar ( ln1 severalin dilinde su suğutmali ln2 ) - 6 ya kadar indi adamlar buzlarla felam kanka bir ara düzceye yolun düşerse gelde benim 735 i elden geçirelim
  • Eline sağlık çok güzel olmuş
  • quote:

Orjinalden alıntı: Slayer_

Eline sağlık çok güzel olmuş

hocam seni de fırçalayacaklar şimdi hemen elinize sağlık olarak değiştir o mesajı zira işi yapan 2 kişi bu arada ELİNİZE sağlık
  • gayet şık ve güzel olmuş tebrikler.
  • Ellerinize sağlık harika bir çalışma olmuş. Kullandığınız LCD ekrandan ben de almayı istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serlilo -- 8 Ağustos 2007; 21:20:36 >
  • Merhaba Serlilo,
    Ekran Spektrum Elektronik'den online sipariş ile alınabiliyor, ertesi gün elimize ulaştı. Sitesinin kullanımı zor bu sebeple sana tam adres vereyim.

http://www.spektrumelektronik.com/?locus=store.tr&page_key=store.lcd.tr

Yukardaki adreste direk karşına firmanın sattığı lcd listesi çıkacak. En alttaki "HY-12864K-801" kodlu ekran bizim kullandığımız. Kutucuğa 1 yazıp devam et
  • güzel olmuş...etrafı biraz fazla boş gibi ama böyle güzel çıkarmalar veya ışıklar fln yaparsan (ledli vumeter gibi 2 yanına 2x10 şeklinde) daha güzel olur.kısa sürede yapmana sevindim
  • quote:

Orjinalden alıntı: SamirCakir

quote:

Orjinalden alıntı: Chorme86

Tek kelimeyle muthis olmus hocam eline saglık

eline sğlık demen konuyu tam anlamıyla okumadığın anlamına gelir arkadaşım
    Lürfen konuyu tam okumadan mesaj yazmayın böyle yazılanları görünce mod yapmaya hevesim kalmıyor

Hayır tam tersi tamamını okudum Post kasmaya niyetim olsa msj sayım fazla olurdu Simdiye kadar..!

"Yepyeni bir mod ile merhabalar..
    Bu mod çalışmamızda SamirCakir ile Feel Hurricane II kasamın ön cd-rom kapaklarının olduğu bölümü pleksi ile kapatıp bu alana Grafik LCD ekran yerleştirdik. Bu da yine her çalışmamız gibi Samir ile uzun süredir yapmayı planladığımız bir çalışmaydı. İlk olarak malzemeleri temin ettik.."

Konu uzun oldugu icin Bastaki yazıyı unutmak gayet dogal. Seninde eline saglık o zmn

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chorme86 -- 8 Ağustos 2007; 21:33:15 >

• biraz kafalıyım SeVeRaL ide etrafına bişeyler eklenebilir yakında görücez
  • quote:

Merhaba Serlilo,
    Ekran Spektrum Elektronik'den online sipariş ile alınabiliyor, ertesi gün elimize ulaştı. Sitesinin kullanımı zor bu sebeple sana tam adres vereyim.

http://www.spektrumelektronik.com/?locus=store.tr&page_key=store.lcd.tr

Yukardaki adreste direk karşına firmanın sattığı lcd listesi çıkacak. En alttaki "HY-12864K-801" kodlu ekran bizim kullandığımız. Kutucuğa 1 yazıp devam et

demişsin ben 2 yazıyorum ben kendime yapınca oğlum rahat bırakmaz beni o da ister. ona da yapmak lazım hatta havyayı eline verip yaptırmak lazım. Bu arada yaşı da 12

http://forum.donanimhaber.com/m_16247726/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serlilo -- 8 Ağustos 2007; 21:41:01 >

• Vallahi bu yaşta başladıysa ilerisini düşünemiyorum. Maşallah
  • hepinizin ellerinize sağlık

Gerçekten çok süper ve estetik olmuş
  • diyecek bişey bulamıyorum valla mükemmel
  • ellerinize sağlık arkadaşlar çok şık durmuş
  • maaaşallahh maaaşallahh bu led med lehım monnte işini bilmeyende yapabilirmı yanı bılgıye shaıp olmak gereklımı devre fln varmı yoksa gelısı gusel lehımlıozmu ? ben cok begendım sıf el emegı helal olsun walla bende yapmak ısterdım ama becerebılırmıyım bılmıyorum... elınız degmısken 4-5 tane yapsaydınızda satın alırdık :D
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.