Şimdi Ara

^^ Nokia N82 | S60 3.1 - 2.4' QVGA LCD | 5MP - Xenon Flash - AF | WLAN - GPS ^^ (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.481
Cevap
14
Favori
895.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: pininfarina

5mb sadece bir pazarlama staretejisi dostum zira bir fotografin kalitesini belirleyen mp degeri degil sensor capi, iso perfonmansi, renk dogrulugu, beyaz dengesi, max shutter/diyafram/enstantene araligi vs gibi degerlerdir. Yani 5mp bir kamerada illa tum fotolar 5mp ile cekilecek diye bir kaide yoktur. Mp degeri sadece baskida onemli rol oynar o kadar. Bugun 2mp ile cekilmis ve 8 -10mp ile cekilmis bircok fotodan cok daha kaliteli fotograflari ornek gosterebiliriz.

Ancak max kart kapasitesinin 2Gb ile sinirli tutulmus olmasi biraz rahatsiz edici kesinlikle...

dostum ben zaten fotoğrafın kalitesini etkileyen unsurlardan bahsetmedim...
    5 MP fotoğrafın ortalama boyutundan bahsediyorum ben...o kadar para verip 5 MP bir makine alıpta, 2 MP çözünürlükte fotoğraf çekmeyi düşünmüyorum açıkçası.tabii ki 5 MP çözünürlükte çekicem, yeri geldiğinde baskı da alıcam tabii ki...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _extreme_ -- 18 Kasım 2007; 22:05:35 >
  • arkadaşlar yabancı forumlara bakarsanız telin 4 gb lık kartı çok rahat kaldırdığı belirtiliyor.Telefon n95 ten daha hızlı ve kuvvetli bir tel.kağıt üzerinde işlemci hızları n95 ile aynı ram olarak da n82 üstün.pratik olarak da kullananlar farkı belirtiyorlar zaten.

http://www.youtube.com/watch?v=5AtGc19Xv1Q

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayaz77 -- 18 Kasım 2007; 22:20:45 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ayaz77

arkadaşlar yabancı forumlara bakarsanız telin 4 gb lık kartı çok rahat kaldırdığı belirtiliyor.Telefon n95 ten daha hızlı ve kuvvetli bir tel.kağıt üzerinde işlemci hızları n95 ile aynı ram olarak da n82 üstün.pratik olarak da kullananlar farkı belirtiyorlar zaten.

ben pek zannetmiyorum ama inşallah dediğin gibidir @ayaz

şimdiden alacak arkadaşlara hayırlı olsun, ben K850 tarafındayım
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hemre_

k850i yi beklemekten bıkan (8 aydır) ve n82 almaya kesin kararlı olan biri oldum cıktım artıkın :D bakalım fiyatı ne olacak belirlenen değerlerden yukarımı aşağımı yoksa beklenen fiyatmı olacak :D zaman gösterecek. qama kesinlikle k850iden önce piyasaya düşlecek :D

evet iki tel de bir an önce gelse ve fiyatları düşmeye başlasa biz Türk kullanıcılar için iyi olur.çok yüksek fiyatlardan çıkıyor tr de teller.bize de fiyatların düşmesini beklemek kalıyor bir kaç ay.
  • quote:

Orjinalden alıntı: extreme_danger

quote:

arkadaşlar yabancı forumlara bakarsanız telin 4 gb lık kartı çok rahat kaldırdığı belirtiliyor.Telefon n95 ten daha hızlı ve kuvvetli bir tel.kağıt üzerinde işlemci hızları n95 ile aynı ram olarak da n82 üstün.pratik olarak da kullananlar farkı belirtiyorlar zaten.

ben pek zannetmiyorum ama inşallah dediğin gibidir @ayaz

şimdiden alacak arkadaşlara hayırlı olsun, ben K850 tarafındayım

http://www.intomobile.com/2007/11/17/brief-i-reassure-you-the-nokia-n82-supports-microsdhc.html

iki tel de güzel.alacaklara şimdiden hayırlı olsun.önemli olan bunları uygun fiyatlardan almaktır.
  • quote:

iki tel de güzel.alacaklara şimdiden hayırlı olsun.önemli olan bunları uygun fiyatlardan almaktır.

kesinlikle katılıyorum, ama K850 nin daha uygun bi fiyata satılacağı da bir gerçek
  • bence şu ana kadar n82 den iyi foto çeken tel yok.k850 n95 den bile köyü çekiyor.2gb bana yeterli sanırım
  • quote:

Orjinalden alıntı: extreme_danger

quote:

5mb sadece bir pazarlama staretejisi dostum zira bir fotografin kalitesini belirleyen mp degeri degil sensor capi, iso perfonmansi, renk dogrulugu, beyaz dengesi, max shutter/diyafram/enstantene araligi vs gibi degerlerdir. Yani 5mp bir kamerada illa tum fotolar 5mp ile cekilecek diye bir kaide yoktur. Mp degeri sadece baskida onemli rol oynar o kadar. Bugun 2mp ile cekilmis ve 8 -10mp ile cekilmis bircok fotodan cok daha kaliteli fotograflari ornek gosterebiliriz.

Ancak max kart kapasitesinin 2Gb ile sinirli tutulmus olmasi biraz rahatsiz edici kesinlikle...

dostum ben zaten fotoğrafın kalitesini etkileyen unsurlardan bahsetmedim...
    5 MP fotoğrafın ortalama boyutundan bahsediyorum ben...o kadar para verip 5 MP bir makine alıpta, 2 MP çözünürlükte fotoğraf çekmeyi düşünmüyorum açıkçası.tabii ki 5 MP çözünürlükte çekicem, yeri geldiğinde baskı da alıcam tabii ki...

quote:

o kadar para verip 5 MP bir makine alıpta, 2 MP çözünürlükte fotoğraf çekmeyi düşünmüyorum açıkçasi

İste benim anlatmak istedigimde bu zaten. 5mp kamera var diye sanki illa 5mp boyutunda fotolar cekilmelidir psikolojisi.

Sana basit bir soru; neden 5mp ile foto cekmeyi dusunuyorsun?
    Eger poster boyutunda baski alacaksan bu mantikli ancak 2mp ile 10- 15cm boyutunda cok iyi kalitede baskilar zaten alabiliyorsun. Ustune ustelik pc'de veya telefon'da fotolara bakilacaksa zaten 5mp ile cekmek bosu-bosuna hafıza israfindan baska hic bir sey degil. Anlatmak istedigim nokta bu.

Dedigim gibi poster boyutunda baskı almayacaksan eger 5mp ile foto cekmenin hic bir manası, geregi ve anlamı yok. Cunku "YUKSEK MP'İN FOTOGRAF KALİTESİNE HİCBİR KATKISI YOKTUR dostum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pininfarina -- 18 Kasım 2007; 22:56:45 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ssmuho

bence şu ana kadar n82 den iyi foto çeken tel yok.k850 n95 den bile köyü çekiyor.2gb bana yeterli sanırım

İlk kullanıcıların çektiği resimleri görmeden karar vermemek lazım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: PHI

quote:

bence şu ana kadar n82 den iyi foto çeken tel yok.k850 n95 den bile köyü çekiyor.2gb bana yeterli sanırım

@PHI dostum,

Bu cihaz K850'yi satin almdan once oturup ciddi-ciddi dusunmeme neden oldu. Sen ne duusnuyorsun bu konuda fikrini almak isterim? Zira cihazin first release foto orneklerine baktigimda bizim K850'den cok daha basarili oldugu gercegi ile yuzlestim maalesef
  • quote:

quote:

quote:

@PHI dostum,

Bu cihaz K850'yi satin almdan once oturup ciddi-ciddi dusunmeme neden oldu. Sen ne duusnuyorsun bu konuda fikrini almak isterim? Zira cihazin first release foto orneklerine baktigimda bizim K850'den cok daha basarili oldugu gercegi ile yuzlestim maalesef

Ah be pininfarina'cım. Ne desem bilmiyorum ki. Ben ilk zamandan beri K850i konusunda çıktığı zaman gümbür gümbür foto çekeceğine emindim. Yani sony kalitesinden ve k750 ve k790/k810 kalitesinden bahsediyoruz. Üstlerine foto çeken yok biliyorsun.
    SE k850i de afallamış mıdır? Pek zannetmiyorum ama ola da bilir. Zira cepte denedikleri ilk 5 megapiksel. Ama sony açısından bakıyorum zaten işin uzmanı bu adamlar.

Dediğin gibi k850i ile n82nin ilk resimlerini karşılaştırdığımızda n82 bariz üstün.
    n95'in şu anki resim kalitesi zaten tartışılmaz.
    Ama bende hala k850i çıktığında(ki çıkarsa.halen bekliyoruz.) foto konusunda iddialı olacağını düşünüyorum
  • Bu arada
    Şunları da ekleyeyim

http://meandmyphones.blogspot.com/2007/11/camera-startup-speed-n82-vs-n95-8gb-vs.html

[DHTUBE=http://www.youtube.com/watch?v=jYkuhU-uGJ]
  • quote:

İste benim anlatmak istedigimde bu zaten. 5mp kamera var diye sanki illa 5mp boyutunda fotolar cekilmelidir psikolojisi.

Sana basit bir soru; neden 5mp ile foto cekmeyi dusunuyorsun?
    Eger poster boyutunda baski alacaksan bu mantikli ancak 2mp ile 10- 15cm boyutunda cok iyi kalitede baskilar zaten alabiliyorsun. Ustune ustelik pc'de veya telefon'da fotolara bakilacaksa zaten 5mp ile cekmek bosu-bosuna hafıza israfindan baska hic bir sey degil. Anlatmak istedigim nokta bu.

Dedigim gibi poster boyutunda baskı almayacaksan eger 5mp ile foto cekmenin hic bir manası, geregi ve anlamı yok. Cunku "YUKSEK MP'İN FOTOGRAF KALİTESİNE HİCBİR KATKISI YOKTUR dostum...

dostum bunları biliyorum zaten ama 2 MP telle standart foto kağıdına baskı aldığında dediğin gibi çok iyi kalitede baskılar alamıyosun, ışığın az olduğu yada tam karşıdan geldiği durumlarda bu teller rezalet çekiyo.2 senedir W800 kullanıyorum ve bu iki durumda fotoğraf iğrenç çıkıyo (gece çekimini hiç saymıyorum) ama bu tür üst sınıf cihazlarda (K850, N82) xenon flashın ve lensin kalitesiyle, böyle olumsuz durumlarda bile yeterli kalitede fotolar elde edilebiliyo...aynı cihazla MP değerleri düşürülerek çekilmiş örnek fotolara baktım zamanında ve bu değerlendirmelerde gördüğüm, yüksek çözünürlükteki fotoğrafta renklerin diğerine göre daha doygun olduğudur.zaten bu çözünürlüğünde getirdiği farkla fotoğrafın boyutuna da yansıyor.

kısacası, ben 5 MP makine alıp w800 çözünürlüğünde foto çekmem şahsen, her zaman en yüksek çözünürlükte doygun renklere sahip fotolar çekmek isterim ve fotoğrafçıya gittiğimde bozmadan maksimum en yüksek boyutta baskı alırım
  • quote:

quote:

quote:

quote:

@PHI dostum,

Ah be pininfarina'cım. Ne desem bilmiyorum ki. Ben ilk zamandan beri K850i konusunda çıktığı zaman gümbür gümbür foto çekeceğine emindim. Yani sony kalitesinden ve k750 ve k790/k810 kalitesinden bahsediyoruz. Üstlerine foto çeken yok biliyorsun.
    SE k850i de afallamış mıdır? Pek zannetmiyorum ama ola da bilir. Zira cepte denedikleri ilk 5 megapiksel. Ama sony açısından bakıyorum zaten işin uzmanı bu adamlar.

Dediğin gibi k850i ile n82nin ilk resimlerini karşılaştırdığımızda n82 bariz üstün.
    n95'in şu anki resim kalitesi zaten tartışılmaz.
    Ama bende hala k850i çıktığında(ki çıkarsa.halen bekliyoruz.) foto konusunda iddialı olacağını düşünüyorum

Konuya objektif ve fanatizmden uzak bir acidan bakmakta fayda var. Evt zamanla K850 f.w ile belki foto kalitesini duzeltebilir (o'da duzeltirse) ancak bu gecen zaman zarfinda suan ki hali ile bile piyasanin "bana gore en iyi 5mp foto ceken telefonu olan N82'nin" de bu gecen zaman zarfinda cikacak olan yeni f.w'ler ile daha da olgunlasacagi ve iyi olacagi yadsinamaz bir gercek.

Geriye dedigin gibi en buyuk handikap (ki, nokia'nin uzun zamandir bu kronik bir problemi) 1- 1.5 gun giden sarj ve kullanissiz, ergonomi ozurlu, asiri kucuk olan tus takimi problemleri kaliyor. Sarj olayini yuksek mAh'lik (1200 mAh vs) gibi plus bataryalarla bir nebze halledilebilir ve tus takimina ben gibi gunde 50 tane msj yazan biri zamanla alisabilirse N82'yi almamak icin hicbir neden kalmayacaktir...
  • Fanatizm demiyelim. Geçmişe bakarak geleceği tahmin diyelim

Şu andaki resimleri ile bile N82 üstün. Evet.(orjinal boyutta resimleri yok bu arada henüz. Onlar daha net bilgi verecektir eminim.)
    Ama bahsettiğin ve bahsettiğim gibi Nokia'nın en büyük problemi şarj konusu. aralıksız ve normal kullanımda 60 saat giden bir batarya kullanılmış olsa N82 biçilmiş kaftan.

Tuş takımına alışılır diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 19 Kasım 2007; 0:53:19 >
  • tuş takımı okadar sorun degil aslında daha once n91 kullandım alışılıyo yani ayni gibi ztn tuslar.
  • quote:

(orjinal boyutta resimleri yok bu arada henüz. Onlar daha net bilgi verecektir eminim.)

Verdiğim resim örneklerinin tamamı orjinal boydu.
  • quote:

Verdiğim resim örneklerinin tamamı orjinal boydu.

dostum orda cekilen fotolar biraz rastgeleydi gibi tanıtım toplantısı sırasında cekilen fotoları kstediyosun heralde? onların pek olcu olacagını zannetmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi [BLuTo] -- 19 Kasım 2007; 1:53:06 >
  • Elinizde daha iyi ve daha fazla miktarda, yeniden boyutlandırılmamış fotoğraflar varsa paylaşın; onları ölçü yapalım.
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.