- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Ruhsattan rehin kaldırma?
85 Cevap105419 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

31 Mesaj
2 Ağustos 2007; 15:45:45 

2 yıl önce bir miktar kredi çekerek aldığım 2. el aracın son kredi taksitini bugün yatırdım. Tabi ismi lazım değil, goncalı bankaya elimi verip de kolumu kurtarmak pek kolay olmadı. Önce 2 yıllık hesap işletim ücreti borcu olarak yaklaşık 30 YTL., sonra da rehin kaldırma yazısı için 40 YTL. bayıldım. (Halbuki bazı diğer bankalar, rehin kaldırma yazısı için ekstra bir bedel istemiyor ve hatta belgeyi, emniyete kendileri iletiyor. Böylece notere de gerek kalmıyor. Kredi çekecek arkadaşlar, faiz oranının yanında bankanın önce ve sonra aldığı ekstra ödemeleri de hesaba katsın. Yoksa bir puan ucuz faiz, size yol, su, elektrik olarak girebiliyor!)
Neyse, bin bir bela okuyarak onu da verdikten sonra, belgeyi notere onaylatmam gerektiğini söylediler. Gittim 40 YTL. de notere bağışladım. Şimdi sıra geldi ruhsattaki rehin yazısını kaldırmaya. Emniyete ne kadar bağışlamam gerektiğini bilen var mı?

2784 Mesaj
2 Ağustos 2007; 15:51:19 

Yeni yaprak çıkartacaksın hatırladığım kadarı ile 35 civarı....

Şimdiye kadar rehin alınan tüm araçlarım için bahsettiğiniz banka noter emniyet sinsilerini üstelik aynı gün içinde olma zorunda yaşadım...

Octavia Elegance 1.4 TSI DSG (Az yakar, iyi kaçar) 2009 Daihatsu Terios Otomatik (Az yakar, keyifle kaçar) Honda CBR 125R

31 Mesaj
2 Ağustos 2007; 15:59:07 

Noter ve bankayı bugün hallettim. Emniyet te mi aynı gün içinde olmak zorunda?
Ben haftaya yaptırmayı düşünüyordum. Bu saatten sonra gitsem de yetişemem zaten.

1683 Mesaj
2 Ağustos 2007; 16:32:09 

Gerek yok ki rehini kaldırmaya, benim de ilk arabam rehinliydi, satarken bankadan aldığım kağıtla beraber işlem yaptırdım, o kadar.

Borcun bittiyse varsın yazı kalsın ruhsatta. Masrafa ne gerek var.

711 Mesaj
2 Ağustos 2007; 16:43:59 

rehin kaldırma yazısını emniyete vermek gerekiyor rehin şerhi olan tescil belgesi değişiyor yeni belge ücreti olarak 35-40 ytl birşey alıyorlar ancak bunun bir süresi yok önemli olan bankadan rehin kaldırılması için olan yazıyı almak.
sonrasını herzaman yaptırabilirsiniz

31 Mesaj
2 Ağustos 2007; 16:47:47 

Teşekkürler arkadaşlar, biraz rahatladım doğrusu. 100-150 YTL. de Emniyet'ten alırlar sanıyordum. 35-40 fazla değilmiş.

2935 Mesaj
2 Ağustos 2007; 17:50:53 

geçmiş olsun gitmiş o ka dar para boşuna

360 Mesaj
2 Ağustos 2007; 21:15:48 

quote:

Orjinalden alıntı: irf@n

Gerek yok ki rehini kaldırmaya, benim de ilk arabam rehinliydi, satarken bankadan aldığım kağıtla beraber işlem yaptırdım, o kadar.

Borcun bittiyse varsın yazı kalsın ruhsatta. Masrafa ne gerek var.

+1

2006 Renault Scenic 1.6 16 Valf Dynamqıe Techno Paket + Executive Paket

18 Mesaj
3 Ağustos 2007; 11:56:56 

ben nisan 2007de eski sahibinden borcu yoktur yazısını aldım. Adam rehini kaldırmamış bana yazıyı verdi sen kaldır muamaleci ek para istemiyor zaten dedi. Bana teslim etti ben de muamaleciye verdim o ek para almadan toplam 530 ytl kadardı yanılmıyorsam alıp tüm işlemleri yaptı. Rehin kalktı ve araba üzerime geçti. İlk arabam olduğu için danışarak yaptım bu işleri. Rehinin kalkması için 2 hafta dosyanın bulunmasını bekledim. Dosya yerinde yokmuş arayıp tarayıp başka dosyaların arasında buldular falan. Karşıdaki kişi güvenilir olmasa yapmazdım yalnız eski sahibi hem satış hem de alış için vekalet veriyordu aynı muamaleciye ve noter süre koydurmasını tavsiye etti ve süre 1 aylık idi. Bende o iki hafta tedirgin oldum. Bulunmasza kayıp yazısı ile işlemler yapılıyormuş.

Tavsiyem güvenmiyorsanız rehin yoktur yazısını karşı taraf halletsin ve size ruhsatı temiz getirsin uğraşmayın.

Bu arada aracı kullanıyorum kasko yaptırdım ama benim üzerime geçene kadar geçerli olmuyormuş. Kaza yaparsan dediler eski sahibinden vekalet alırsın uğraşırız onun üzerinden olur falan dediler. Ben de uğraşmıyayın ne olur nolmaz kaza olursa diye 2 hafta arabayı kapıda tuttum.

Korkmakta haklıyım dakka bir gol bir arabayı aldığım gün gelirken arkadan biri gelip durduğum halde tampona dokundu manevra yapıp kaçtı allahtan sadece çizmişti.

17 Mesaj
22 Temmuz 2008; 16:21:00 

En sonunda 2005 te bankadan kredi ile aldığım hyundai getz imin kredisi bitti ve bende rehin kaldırma yazısı için bankanın yolunu tuttum. Görevli kadın Değişen prosedurlerden falan bahsetti işlemi yaparken ve toplam 105 YTL masrafı olduğunu belirtti.Bankadan güç bela yazımı almış çıkıyordum ki burada işlem henuz yeni başlıyor bunun noteri var trafik tescili ruhsat yenilemesi var vs vs diye saymaya başlayınca moralim bozuldu .75 YTL de noterin yoğun emeklerinin (2 kağıda dan dun aslı gibidir vs gibi bi mühür bastı o kadar )karşılığı olarak verdim . sonra da trafik tescil şubesine gittim .Burada karşılaştığım sorun için bu yazıyı yazıyorum aslında .Bankadan aldığınız yazının üst kısmında kredi tarihi ve rehin numarasının mutlaka banka tarafından yazılmış olmasına dikkat edin .Nitekim benimkinde yoktu ve emniyetteki işlerimi halledemedim .Emniyetteki kısa konuşmam sonucu ruhsatı komple değiştirmenin gereksiz olduğunu online olarak bu yazıyı arşive aldıklarında rehinin elektronik olarak zaten kalktıgını bu işlemi satarken yapmamın yeterli olduğunu öğrendim .Benim durumumda olanlar şimdiden başarılar diliyorum

2184 Mesaj
22 Temmuz 2008; 16:35:07 

Ben bankadan ve noterden gerekli yazıları aldıktan sonra yaklaşık 1 sene başka işlem yapmadım, ne emniyete gittim ne de ruhsatı değiştirttim. 1 sene sonunda aracı satarken noter yazısı ile emniyete gittim ve rehin kaldırma yazısı için herhangi bir ücret ödemedim. Noter satışında o yazıyı verdim.

Krediyi kapatırken bankaya ve notere toplam 80 YTL civarı (yaklaşık yarı yarıya gibiydi) para vermiştim.

2012 Citroén C4 Exclusive MCP + Cam tavan

9 Mesaj
17 Aralık 2008; 14:35:36 

Arkadaşlar benim bir sorum olacak benim aracım istanbul plakalı ve elimde rehin kaldırma yazısı var istanbul dışında ikamet ediyorum ve işstanbula gelmem oldukça zahmetli acaba rehin kaldırma yazısını fax ile istanbul trafik tescil bürosuna faxlasak online rehin kaldırma işlemi gerçekleşirmi böyle bir bilgisi olan varmı

3599 Mesaj
17 Aralık 2008; 22:23:43 

Benim de kredim biteli 1.5 yıl oluyor. Hiçbir işlem yapmadım. Ruhsatı değiştirmeyeceğim. VDF bana rehin kaldırma yazısını gönderdi, ücret filan da istemedi. Bu belgeyi vermek için bankalar neden ücret alır, 30-40 lira neyin masrafıdır anlamadım .

"Living On Earth Is Expensive, But It Does Include A Free Trip Around The Sun"

18966 Mesaj
17 Aralık 2008; 23:35:52 

Aaah arkadaşlar yarama tuz bastınız... Şimdiye kadar 3 otomobilimin rehnini kaldırdım. Her defasında kavga ve dövüş yaptım.
İki hafta önce de kuzenim Rehin Kaldırma Yazısının noter tasdikine gerek olmadığını söyledi... Neyse onu geçtik, bu defa da çok
güvendiğimiz takipçinin bizi şimdiye kadar güzelce söğüşlediğini öğrendim. 25 YTL tutan bir işlem için 125 YTL isteyince ona da
"Güle Güle" dedik. En sonunda bir taşla 4 kuş vurmak için eşime aldığım arac ile ilgili olarak

1) Rehin Kaldırma
2) LPG İşleme
3) Muayene Yaptırma
4) Adres Değişikliği

işlemlerini yaptırmak için uğraştım. Bankaya (TEB) Rehin Kaldırma Yazısı için telefon ettim, 100 YTL istediler, ben de hanımefendiyi
bankasından kredi kullandığım için ne kadar pişman olduğumu, bu kadar faiz verdiğimi, benden tonla (!) para kazandılarını ve hâlâ
para istemelerinin ayıp olduğunu söyledim. Anında 100 YTL indi 50 YTL'ye. Noteri yaptırmış oldum ama noterlerin çalışma şeklini çok
iyi bildiğimdem (dönen dolapları bir bilseniz, hem de NOTER'de...!!!) onu de süper ucuz hallettim. Muhtardan İkametgah İlmuhaberi
aldım, gereksiz Şoförler Derneğinden gereksiz bir dosya aldım, doldurdum, takipçiye bıraktım, o da arabayı aldı, 1000 aracın kuyrukta
beklediği Adana Araç Eziyet... pardon Muayene İstasyonuna götürdü. İşlemler bittikten sonra eline bir 100 YTL sıktım, iş biter, fiş gider.

T.G.

76 Mesaj
22 Aralık 2008; 22:34:17 

İkamet ettiğin şehirdeki Trafik Tescil bürosuna giderek rehinini kaldırabilirsin İstanbula gitmene gerek yok.Ayrıca aracını satmayacaksan kaldırma zahmetine girmenede gerek yok satacağın vakit herhangi bir Trafik Tescil bürosuna giderek notere yazı alıp aracını satabilirsin.

3091 Mesaj
7 Şubat 2010; 14:23:58 

Arkadaşlar almak istediğim aracın ruhsatında rehinlidir ibaresi var. Banka kredi borçları ödenmiş bitmiş ama ruhsattaki rehinlidir ibaresi kaldırılmamış. Benim bu aracı sorunsuz alabilmem için ruhsat sahibinin ne yapması lazım?

Arbeit Macht Frei

2087 Mesaj
7 Şubat 2010; 14:46:20 

quote:

Orijinalden alıntı: On7_li

Arkadaşlar almak istediğim aracın ruhsatında rehinlidir ibaresi var. Banka kredi borçları ödenmiş bitmiş ama ruhsattaki rehinlidir ibaresi kaldırılmamış. Benim bu aracı sorunsuz alabilmem için ruhsat sahibinin ne yapması lazım?

Sizin açınızdan en güzeli satıcının rehin kaldırma yazısını trafik müdürlüğüne verip, kendi adına yeni ve rehin yazısı olmayan bir ruhsat çıkarması. Ancak satıcı ruhsat parası vermek istemeyeceğinden rehin kaldırma yazısının bir fotokopisini siz alıp ilgili bankadan doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Satıcı yazıyı trafikteki dosyasına verir. Yazı noter tarafından düzenlendiğinden noter satışında sorun teşkil etmez. Trafik dosyasında rehin kaldırma yazısı bulunduğundan sizin adınıza çıkacak ruhsatta rehin görünmez. Satıcı trafik müdürlüğüne yazıyı verdikten bir iki gün sonra internet sorgulamasında aracın takyidat bilgisinden rehin kalkmış görünür zaten. Yine içiniz rahat etsin istiyorsanız trafikten aracın son takyidat durumunu gösteren bir belge getirmesini satıcıdan isteyebilirsiniz.

1964 Mesaj
7 Şubat 2010; 15:01:23 

quote:

Orijinalden alıntı: On7_li

Adam arabayı satıyor ve yeni ruhsat çıkartmak 105 TL..Bu masrafa girmemek için ruhsatı değiştirtmemiş..Banka borcu bittiyse rehin kaldırma yazısını almıştır bankadan,bu yazı noter onaylı olmalı..Bu yazıyı,ruhsatta adı geçen kişi (ruhsat sahibi) veya noterden vekalet verdiği bir başkası,aracın bağlı bulunduğu trafik şubesine götürecek (ruhsat sahibiyle soyadı tutan birisi bile olsa vekaletsiz işlem yapmıyorlar) trafik şube bu yazıyı görüp "İlgili Noterliğe" diye başlayan yani notere hitaben yazılmış "satışı uygundur" yazısı verecek..Siz aranızda noter satışını yaptıktan sonra kendi adınıza rehinli ibaresi olmayan (eğer sizde banka kredisi ile alıyorsanız aracı sizin bankanızın adı geçer alacaklı olarak rehinli ibaresinde) yeni ruhsat çıkartırsınız..

"Trance music is a natural drug that will heal us all"
http://www.astateoftrance.com/

72 Mesaj
10 Şubat 2010; 16:12:26 

Arabamızı alırken paramız yetmediği için az bir miktar Taşıt kredisi almıştık (İNG bankmıdır nedir o bankadan aldık bu krediyi ama o bankayı hiç kimseye tavsiye etmiyorum fırsatçı ve vurguncular ve personeli de sanki hep seçmece)
Krediyi alırken birsürü formalite ve kesintiler sonunda aldığımız krediyi hiç aksatmadan 12 ay sonunda ödedik, borcumuz bitti, borcu yoktur kağıdı istedik , bugün git yarın gel, arabanın faturasını getir, motor no şase no getir.Hepsi bilgisayarda kayıtlı ama millete işkence gerek, daha bitmedi REHİN kalktı yazısını bize verecek 50 TL rehin kaldırma ücreti istedi işte bu çok ağır geldiysede verdik ama işte o hava parası gibi geldi bana çünkü işlemi bitirmedi ve borcu yok diyen iki tane kağıt verdi birisini ben notere götürecekmişim, orayada ayrıca para vericekmişim öbürünü trafiğe verip ruhsat yenileyecekmişim.Notere bu yazıyı bankamı göndermesi lazımdır, o bu işi de bize havale etti.vede hakaret eder gibi.Ne yapacağımı şaşırdım.
Şikayet edecek bir yer arıyorum.yardımlarınızı bekliyorum.
saygılar

1 Mesaj
6 Mart 2010; 20:36:16 

arkadaşlar bir arkadaşım bir şirketten 3 yıl ödemeli olacak şekilde bir araba almış onun gibi birkaç kişi daha aynı şirketten araba almış.ancak adamlar sırra kadem basmışlar şu anda adamlara ulaşamıyolarmış.arabaları da şirket çeşitli bankalardan rehinli olarak almış.şimdi arkadaşım arabayı kullanmaya korkuyor.çünkü araçlar rehinli olduğu için görüldükleri yerde bağlanacakmış hatta birkaç tane araba bağlanmış.şimdi adamlar olmadan direk bankadan rehin kaldırılabilirmi bi fikri olan var mı?

176 Mesaj
6 Mart 2010; 22:04:42 

arabanın ruhsatında rehinli yazıyordu sattığımda ama trafiğe rehin kaldırma yazısını göndermişti banka ve hiç problem olmadan satıldı.

1766 Mesaj
6 Mart 2010; 22:15:02 

İş bankasından kredi kullanan var mı? Borcu yoktur kağıdının bir örneğini kendileri yolluyor mu
yoksa bizden para talep ederek elimize mi tutuşturuyorlar ?

Matematikçi, karanlık bir odada, orada olmayan siyah bir kediyi arayan kör bir insana benzer.

220 Mesaj
9 Mart 2010; 14:46:46 

quote:

Orijinalden alıntı: Pis@gor

İş bankasından kredi kullanan var mı? Borcu yoktur kağıdının bir örneğini kendileri yolluyor mu
yoksa bizden para talep ederek elimize mi tutuşturuyorlar ?

@ Pisagor,

İş bankasından (İstanbul - Yeşilyurt şubesi) taşıt kredisi kullandım ve geçen yıl bitti. Bana hiç bir belge gelmedi (zaten göndermiyorlarmış) geçtiğimiz ay da İş bankası arayıp durumu sordum, şubemize gelip alabilirsiniz dediler. Neyse hafta içi bir gün gittim (sadece ruhsatı götürmeniz yeterli), önce belgeleri aldılar ve beklettiler (yarım saat kadar), daha sonra imzalayacak müdürümüz çıkmış, biz hazırlarız yarın gelir alırsınız dediler. Evimin Maslak'ta olduğunu ve borcum omadığını ispat için beni bu kadar yoramayacaklarını söyelsem de kar etmedi, hiç umurlarında değildi. Söz konusu yazıyı alamadan mecburen çıkıp gittim şubeden. Olayın üzerinde 1 ay falan geçti ve geçtiğimiz hafta yeniden gittim şubeye, ruhsatımı verdim ve tam 1 saat 30 dakika sonra, (şube bomboş bu arada, bekleyen kimse yok) üzerinde 2 satır yazı olan kağıdı getirebildiler ve karşılığında da 105 TL istediler. Yapılan o kadar keyfiki, bu yaptıklarına da "masraf" diyorlar utanmadan. Neyse, epey birşey söyledim ve ödedim MASRAF'larını... veznedeki memur da "hemen bugün bilmemnerdeki kaçıncı notere gitmeniz gerekiyor, yoksa yazının geçerliliği kalmaycak diye uyardı sağolsun! Arkadaşlar imza sirküsünü fotokopi çekmemek için ille de sizi kendi çalıştıkları notere yönlendiriyor, sanırım 65 TL kadar da orda MASRAF! alıyorlar, hepsi bu.... Araç sahibinin gitmesi gerekmiyor bu arada...

SONY 40X3500 ||| PS3 (80 GB - NTSC/US)
Oyunlarım : GTA IV || MGS4 || PAIN || WARHAWK || LEGO INDIANA JONES: TOA || RATCHET & CLANK: TOD ||
SOCOM

PSN : YUSUF_S

1766 Mesaj
9 Mart 2010; 17:01:33 

quote:

Orijinalden alıntı: joseph27

@ Pisagor,

İş bankasından (İstanbul - Yeşilyurt şubesi) taşıt kredisi kullandım ve geçen yıl bitti. Bana hiç bir belge gelmedi (zaten göndermiyorlarmış) geçtiğimiz ay da İş bankası arayıp durumu sordum, şubemize gelip alabilirsiniz dediler. Neyse hafta içi bir gün gittim (sadece ruhsatı götürmeniz yeterli), önce belgeleri aldılar ve beklettiler (yarım saat kadar), daha sonra imzalayacak müdürümüz çıkmış, biz hazırlarız yarın gelir alırsınız dediler. Evimin Maslak'ta olduğunu ve borcum omadığını ispat için beni bu kadar yoramayacaklarını söyelsem de kar etmedi, hiç umurlarında değildi. Söz konusu yazıyı alamadan mecburen çıkıp gittim şubeden. Olayın üzerinde 1 ay falan geçti ve geçtiğimiz hafta yeniden gittim şubeye, ruhsatımı verdim ve tam 1 saat 30 dakika sonra, (şube bomboş bu arada, bekleyen kimse yok) üzerinde 2 satır yazı olan kağıdı getirebildiler ve karşılığında da 105 TL istediler. Yapılan o kadar keyfiki, bu yaptıklarına da "masraf" diyorlar utanmadan. Neyse, epey birşey söyledim ve ödedim MASRAF'larını... veznedeki memur da "hemen bugün bilmemnerdeki kaçıncı notere gitmeniz gerekiyor, yoksa yazının geçerliliği kalmaycak diye uyardı sağolsun! Arkadaşlar imza sirküsünü fotokopi çekmemek için ille de sizi kendi çalıştıkları notere yönlendiriyor, sanırım 65 TL kadar da orda MASRAF! alıyorlar, hepsi bu.... Araç sahibinin gitmesi gerekmiyor bu arada...

Desene yandım, benim şube de orası malesef :)) Tesadüfe bak...
Neyse, ne kadar para vereceğimi öğrenmem iyi oldu. Teşekkür ediyorum.

Matematikçi, karanlık bir odada, orada olmayan siyah bir kediyi arayan kör bir insana benzer.

4 Mesaj
29 Mart 2010; 13:09:47 

Finansbanktan Araç kredisi çektim..borcu kapattım rehin kaldırma belgesi istedim 10 gün sonra çağırdılar(daha doğrusu çağırmadılar birkaç kez tlf açınca hazır dediler) gittim 150 YTL kaldırma yazısı parası istediler..
tek söz söyledim ..."yeterince soymadınızmı"..bunun üzerine hiç bir ücret almadan verdiler kağıdı ancak aynı gün notere tastik ettirmek gerekiyor(imza sirkülerleri için) noter 60 ytl ücret aldı (ondada 10 YTL yol ücreti yazıyor ona noterler birliğine dilekçe yazdım bakalım sonuç ne olacak çünkü noter benim işlemimi yapmak için noter dışına çıkmıyor)..ondan sonrası size kalmış emniyete hemen götürüp ruhsatı değiştirip kaldırabilirsiniz....sadece yazıyı götürebilirsiniz veya bekletip aracı satarken bütün işlemleri yaptırabilirsiniz...yani ses çıkarmazsan tutan bir yerini koparıyor)

559 Mesaj
5 Haziran 2010; 15:34:34 

Ben de gecen yıl aldıgım aracımın kalan 5 aylık taksıdını yatırıp rehini kaldırmak istiyorum. Umarım para istemezler. Aynı gün notere gitmek mecburi mi şimdi?,Hadi notere gittik, trfaiğe gidip tekrar yenı ruhsat parası vermek yerıne aracı 3-5 sene sonra satarken noterden onaylı rehın kaldırma yazsısını alıcıoya vererek yenı benım adıma rehınsız ruhsat masrafından yırtmıs olabılır mıyım? Varsın aracımı satana kadar ruhsatta yazsın rehınlıdır dıye!

Herşeyin Hayırlısı...

74 Mesaj
11 Haziran 2010; 12:04:59 

Benim borçum 1.5 sene önce bitti bankadan borçu yoktur yazısınıda aldım noterede onaylattım bunlar içinde para bayıldım birde ruhat değişimi için para harçayamam ne zaman arabayı satarsam sattığım kişiye verırım evrakları sonucta yazı elımde nasıl olsa satılınca isim değişikliğinden ruhsat değişcek 2nci bir masrafa gerek yok bence

57 Mesaj
4 Ağustos 2010; 16:07:16 

bende yapı kredi bankasından kredi çektim 2 araba vardı üstümde iki farklı şubeden çektim birinde masraf adı altında benden 25 tl aldılar diğeri ise hiçbir ücret almadı ( noter hariç tabi) burada sorun olan 25 lira değil insanı aptal yerine koymaları bence...

bu arada kağıt elimde emniyetten rehin yazısını kaldırmadım satarken bu işlemleri yaptırsam bir sıkıntı çıkmaz mı?

1964 Mesaj
4 Ağustos 2010; 16:14:15 

Hayır çıkmaz aracınızı satmak istediğiniz zaman bağlı bulunduğu trafik şubesinden notere hitaben bir yazı verecekler "aracın noter satışı yapılabilir" gibisinden..O yazıyla ve temiz kağıdınızla beraber gidip noter satışını yaparsınız,alıcı kişi ruhsatı sonra değiştirir..

"Trance music is a natural drug that will heal us all"
http://www.astateoftrance.com/

57 Mesaj
5 Ağustos 2010; 18:43:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Bora_T

Hayır çıkmaz aracınızı satmak istediğiniz zaman bağlı bulunduğu trafik şubesinden notere hitaben bir yazı verecekler "aracın noter satışı yapılabilir" gibisinden..O yazıyla ve temiz kağıdınızla beraber gidip noter satışını yaparsınız,alıcı kişi ruhsatı sonra değiştirir..

tşk birader saolasın...;)

73 Mesaj
31 Aralık 2010; 4:53:11 

Arkadaşlar merhaba;
Bu ilk mesajım ve yazma sebebim de konu hakkında deneyimimi aktarmak.
İş Bankası'nda geçtiğimiz hafta itibarıyle ben de benzer sorunu yaşadım. Kredili satın aldığım aracın rehin yazısını kaldırtabilmek için başvurduğumda, 157 TL ücret talep ettiler. Bunun noter masrafı vs. derken 250 TL civarında bir tutarla karşı karşıya kalacaktım.

Epey bir telefon diplomasisine rağmen Nuh dediler Peygamber demediler. Ben de aşağıdaki dökümanı hem genel merkezlerine, hem de ilgili banka şubesine faksladım. 2 gün sonra telefonla beni bilgilendirdiler ve rehin kaldırma yazısının Trafik Tescil Şubesi'ne posta yoluyla gönderildiğini bildirdiler. 250 TL gibi bir para ödemekten kurtulmuş oldum..

Benzer durumda olanlar olabilir, ben bu şekilde davrandım kâr ettim.. Aşağıda gönderdiğim FAX'ın metnini veriyorum.
Saygılar

0

2187 Mesaj
31 Aralık 2010; 10:12:40 

dün ben de rehin kaldırdım. Şu an çekilen kredilerde rehin kaldırmayı banka kendisi yapıyor. Benım kredi eskı oldugundan rehin kaldırma yazısını bankadan alıp notere onaylatıp oyle kaldırttım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1766 Mesaj
28 Ocak 2011; 18:21:36 

Arkadaşlar, rehin kaldırmak için illa ki bağlı olduğumuz trafik tescil şubesine mi gitmeliyiz? Ben aracı alırken zeytinburnundan almama rağmen, üsküdar trafikten çıkarılmış. Şimdi üsküdar'a gitmek yerine bana yakın bir trafik şubesine uğrasam olur mu?

378 Mesaj
29 Ocak 2011; 11:41:08 

Bende kaldırdım rehin.
Borcu yatırdım.
Rusat fotokobisini ve kimlik fotokopisi yolladım.
3 gün sonra kargo ile rehin kaldırma yazısı geldi.
Para istemediler.

Borcu bitenler arkadaşlara geçmiş olsun.. :)

Hayırlı olsun

Ever tried, ever failed.
No matter.
Try again, fail again.
Fail better...

2243 Mesaj
29 Ocak 2011; 11:50:55 

quote:

Orijinalden alıntı: urukhrai

Arkadaşlar merhaba;
Bu ilk mesajım ve yazma sebebim de konu hakkında deneyimimi aktarmak.
İş Bankası'nda geçtiğimiz hafta itibarıyle ben de benzer sorunu yaşadım. Kredili satın aldığım aracın rehin yazısını kaldırtabilmek için başvurduğumda, 157 TL ücret talep ettiler. Bunun noter masrafı vs. derken 250 TL civarında bir tutarla karşı karşıya kalacaktım.

Epey bir telefon diplomasisine rağmen Nuh dediler Peygamber demediler. Ben de aşağıdaki dökümanı hem genel merkezlerine, hem de ilgili banka şubesine faksladım. 2 gün sonra telefonla beni bilgilendirdiler ve rehin kaldırma yazısının Trafik Tescil Şubesi'ne posta yoluyla gönderildiğini bildirdiler. 250 TL gibi bir para ödemekten kurtulmuş oldum..

Benzer durumda olanlar olabilir, ben bu şekilde davrandım kâr ettim.. Aşağıda gönderdiğim FAX'ın metnini veriyorum.
Saygılar

0

resmi bir yazida :( uzulme isaretleri ve unlemler falan

Oldukca gayri resmi kaliyor

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

73 Mesaj
15 Şubat 2011; 4:52:42 

Açıkçası; bankaya yazılmış bir yazıyı resmi bir yazı olarak görmedim ve öyle göndermedim :) Resmi yazışmalar konusunda iyi olduğum için formatını otomatik olarak o şekilde ayarladım, eksiklik olmaması maksadıyla :) Ama güzel bir tespitte bulunmuşsunuz, tebrikler :)

1898 Mesaj
15 Şubat 2011; 7:31:10 

buraya resmi yazışma olarak yuklermisin

Âdem eski dillerde “verimli toprak” anlamına gelir. Ürün verme potansiyelini taşır. Verebileceği ürünler (≈sonraki bilinç düzeyleri) Nûh, Hûd, Salih, İbrahim, Mûsa, ~İsa … vs. olarak adlandırılmıştır.

Elinde Çekiç Olan Herşeyi Çivi Zanneder, insan yediğine dönüşür , yaşadığı yer gibi düşünür

316 Mesaj
15 Şubat 2011; 10:26:36 

Eski Bir Banka çalışanı olarak

Araç Rehin kaldırma ücreti ile Ev kredisi sonunda ipotek fekki ücretinin hiçbir yasal dayanağı yoktur. Bankaların Koymuş olduğu Deli Dumrul vergisidir

Mücadele ettiğinizde bu ücreti ödemezsiniz yani Masraf muafiyet Yetkisi kağıdı alırsınız..

BDDK bu tür ücretlerin alınmasına karşı çıkmaktadır. ve Bankalara gönderdikleri Tebliğler Mevcuttur

Otomobil karakteristik bir eşyadır. Diğer eşyalardan ayrılmasını sağlayan en önemli özelliği de budur. İlk ütüsünü hatırlayan var mı? Peki ilk aracını hatırlamayan?

149 Mesaj
4 Mart 2011; 15:14:47 

quote:

Orijinalden alıntı: Alperenkara

Eski Bir Banka çalışanı olarak

Araç Rehin kaldırma ücreti ile Ev kredisi sonunda ipotek fekki ücretinin hiçbir yasal dayanağı yoktur. Bankaların Koymuş olduğu Deli Dumrul vergisidir

Mücadele ettiğinizde bu ücreti ödemezsiniz yani Masraf muafiyet Yetkisi kağıdı alırsınız..

BDDK bu tür ücretlerin alınmasına karşı çıkmaktadır. ve Bankalara gönderdikleri Tebliğler Mevcuttur

Arkadaşım konuyu biraz daha açarmısın. Nasıl mücadele edeceğiz. Parayı verdikten sonramı mücadele edeceğiz yoksa vermeden mi? Bende bugünlerde rehin kaldırma operasyonu yapacağım. İlk rehin kaldırma operasyonu nasıl olur. İzleyeceğimiz yol nedir. Aynı gün notere gideceğimiz yazıldı yukarıdaki mesajlarda. Emniyet perdesi nasıl olacak? Gereklimi? Bilen arkadaşlar açıklarsa sevinirim.

7 Mesaj
1 Nisan 2011; 17:52:59 

arkadaşlar bende bugun garanti bankasındakı oto kredimi kapattım ama sadece dekont verdıler. borcu yoktur yazısını vermedıler istediğimdede aracı satarken vereceğiz ve aynı gün diğer işlemleinin yapılması gerekıyormus. bilen arkadaşlardan ricam boyle bir durum varmı. rehin kaldırma yazısı içinde ayrıyetten para alınacakmış. bilgisi olan arkadaşlardan ricam bana yardımcı olmaları.

34 Mesaj
6 Mayıs 2011; 2:12:40 

arkadaşlar 2009 yılında ingbank tan araç kredisi çektim,yaklaşık 4 ay önce kredim bitti, ocak 2011 de krediyi kapamak için şubeye gittim işlemimi yaptılar(daha doğrusu ben yaptıklarını sandım) sizin hiç bi şey yapmanıza gerek yok biz emniyetle ilgili kısmı hallediyoruz demişlerdi. geçen hafta aracımı satmaya karar verdim fakat aracımın hala rehinli olduğunu öğrendim şubeyi aradım biz emniyete gönderdik, onlar bize belge göndermesi gerekiyordu onu göndermedi dediler aracınızı satmak istiyorsanız işlemleri kendiniz yapmanız gerekiyor dediler. bu nasıl iş? ben bunları kime şikayet edeyim bana bi çıkış yolu gösterin?

2424 Mesaj
23 Mayıs 2011; 18:13:20 

Arkadaşlar benimde AKBANK a ait kredim önümüzdeki ay bitecek ve bu rehin kaldırma olayını yapmak istiyorum. Önceki mesajları tek tek okudum. Eskiden yüklü bir masraf çıkıyormuş.

Şu anda durum tam olarak nedir?
Banka kendi hallediyor mu? Yoksa yine masraf mı edeceğiz?
Bu aralar rehin kaldırma işlemi yapanlar cevaplarsa sevinirim. Teşekkürler...

Sus artık yeter!
Sır perdelerini pek o kadar yırtma.
Çünkü bize, kırıkları sarıp onarmak, sırları örtmek yaraşır.

1574 Mesaj
23 Mayıs 2011; 20:44:14 

VDF den 36 aylık kredi kullanmıştım aracın borcu bitince Maslakdaki merkezlerine gittim kapıdaki sekreter kız ruhsatınızı alayım dedi verdim aradan 5 dakkika geçti hemen borcu yoktur yazısı geldi borcu yoktur yazısınıda aşagıda anlaşmalı noterimiz var ordan ücretsiz onaylatabilirsiniz dedi ve hiç para ödemeden borcu yoktur kagıdını alıp notere onaylattım.

Şimdiki aracım koç finansdan kredili desenize borcu yoktur kagıdı için hem ugraştırıcaklar hemde ücret alıcaklar.

2011 Bmw 116i
2014 Jetta 1.2 tsi

1 Mesaj
25 Temmuz 2011; 7:41:21 

VDF den 48 aylık kredi cekmiştim kredinin son taksidini yatırdıktan 1 hafta sonra noter imzalı evraklarımı yolladılar..hiç bir ücret talep etmediler.Bugun Trafige gidip ruhsatı değiştircem Saygılar

1766 Mesaj
25 Temmuz 2011; 11:57:56 

quote:

Orijinalden alıntı: denishan

VDF den 48 aylık kredi cekmiştim kredinin son taksidini yatırdıktan 1 hafta sonra noter imzalı evraklarımı yolladılar..hiç bir ücret talep etmediler.Buguerhaban Trafige gidip ruhsatı değiştircem Saygılar

Merhaba,
Noterdeki bayan bana artık ruhsatı değiştirmenize gerek yok, sadece belgeyi trafik şubesine vermeniz yeterli demişti. Şube rehini kaldırınca, online olarak rehinin kaldırıldığı noterlerde görülüyormuş. O yüzden bence trafik şubeye bunu bir sorup, ondan sonra ruhsatı değiştirin. Sonucu buraya da yazarsanız sevinirim. Ben de evrakımı aldım ama henüz trafik şubeye götüremedim. Eğer gerçekten ruhsatın yenilenmesine gerek yoksa, boşa masraf yapmayalım...

1920 Mesaj
26 Temmuz 2011; 0:34:04 

quote:

Merhaba,
Noterdeki bayan bana artık ruhsatı değiştirmenize gerek yok, sadece belgeyi trafik şubesine vermeniz yeterli demişti. Şube rehini kaldırınca, online olarak rehinin kaldırıldığı noterlerde görülüyormuş. O yüzden bence trafik şubeye bunu bir sorup, ondan sonra ruhsatı değiştirin. Sonucu buraya da yazarsanız sevinirim. Ben de evrakımı aldım ama henüz trafik şubeye götüremedim. Eğer gerçekten ruhsatın yenilenmesine gerek yoksa, boşa masraf yapmayalım...

ruhsatı yenilemeye hiç gerek yok, satarken de sistemde rehinsiz gözükmesi yeterli, ruhsat sorun yaratmıyor.

PSN ID : ntquartex

1593 Mesaj
15 Ağustos 2011; 21:37:24 

2007 de sıfır km küheylanımızı aldık..
2009 yılında aracın kredisi bitti.. biz x bankasının web sitesinden rehin kaldırma dilekçesi olarak e-mail gönderdik.. 10 dkka sonra rehin kaldırma yazısı geldi.. ardından bankadan aslı gibidir şeklinde çıktısını faks olarak elimize aldık ve ruhsatın oraya kıstırdık.. yıl 2011 aracın ruhsatında hala rehinlidir yazıyor.. ama rehin kaldırma yazısıda olduğu için bir sıkıntı olmadı.. şimdi bu sene muayene dolduğu için ruhsatın yenilenmesi gerekiyor.. yani bankadan rehin kaldırma yazısını aldıktan sonra ruhsatta ne yazdığı önemli değil..

2011 Mitsubishi L200 Invite 4x2 136 ps Polar Beyaz..
2009 BMC PRO 827 8x2 Euro 4 286 ps Bmc Kırmızısı..
2012 BMC PRO 1144 ACX 4X2 Çekici Euro 5 440 ps Bmc Beyazı..
O ARTIK TAMAMİYLE TİCARİ :)

402 Mesaj
16 Ağustos 2011; 23:38:43 

quote:

Arkadaşlar, rehin kaldırmak için illa ki bağlı olduğumuz trafik tescil şubesine mi gitmeliyiz? Ben aracı alırken zeytinburnundan almama rağmen, üsküdar trafikten çıkarılmış. Şimdi üsküdar'a gitmek yerine bana yakın bir trafik şubesine uğrasam olur mu?

arkadaşlar,
bu yazıya cevap verecek olan var mıdır? ben de aynı durumdayım. rehin kaldırma yazımı 2007 yılında akbank'dan noter tastikli olarak aldım ve bu yazı, "Kadıköy Trafik Tescil müdürlüğüne, istanbul" şeklinde başlıyor.

ben de bugün üsküdar bana daha yakın olduğu için üsküdar trafik tescilden randevu aldım. bu işlemleri randevu ile yapıyorlarmış.
şimdi rehin kaldırma yazısında "kadıköy trafik tescil müdürlüğüne" yazmasına rağmen işlemimi üsküdar trafik tescil müdürlüğünde yapabilir miyim?
araç satışı yapacağımdan yeni ruhsat çıkarmayacağım, sadece online olarak rehin yazısını kaldırmak yeterli olacak benim için..
bu konuda acil cevap bekliyorum....

PANASONIC 37PV70f, ONKYO TX-SR605, Wharfedale Diamond Front 9.6 Surround 9.2 Center 9CS, Wharfedale Power Cube 12+, Next YE-2005 DCI, IBM ThinkPad lenova T60, Western Digital MyBook 500Gb

402 Mesaj
17 Ağustos 2011; 0:04:56 

http://suhut.afyonkarah...age&id=tescil-islemleri
sayfasında aşağıdaki yazıyı buldum..
herhangi bir şubeden kaldırma işlemi yapılabiliyor.. 25.09.2010 tarihiden sonraki rehin kaldırma işlemlerini bankalar kendisi yapıyormuş. eğer ki sizin yapmanızda ısrar ederlerse ve noter vb gibi ücret talep ederlerse 21.09.2010 tarih ve 69 sayılı genelgeyi hatırlatmanız yeterli olacak..

Ø Bankalar ve finans kuruluşları tarafından araç bilgisayar kayıtlarına rehin şerhi eklenmesi ve kaldırılması işlemleri 25.09.2010 tarihinden itibaren kendilerince elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır. (Bu konuda 21.09.2010 tarih ve 69 sayılı genelgeye göre hareket edilecektir.)

Ø Yukarıda belirtilen birimler dışında, araç kayıtlarına şerh eklenmesi amacıyla yetkili kurumlar tarafından gönderilen yazılarla ilgili olarak;

· Araç kayıtlarına haciz, rehin, ihtiyati tedbir gibi şerhlerin konulması ve kaldırılması işlemleri aracın tescil kaydının (dosyasının) bulunduğu trafik tescil kuruluşunca yapılabileceği gibi, herhangi bir trafik tescil kuruluşunca da yapılabilir.

· İlgili kurum ve kuruluşlardan intikal eden bahse konu belgeler zaman kaybetmeden tarih ve saat belirtilmek suretiyle Gelen Giden Evrak Kayıt Defterine (Kod no. 001) işlenerek, birim amirince bu işlemlerin bilgisayara veri girişlerini yapmakla yazılı olarak görevlendirilen personele zimmet karşılığı teslim edilir ve ilgili personelce de anında aracın bilgisayar kaydına işlenir.

· İşlemlerin aracın dosyasının bulunduğu trafik tescil kuruluşunda yapılması halinde belgeler aracın dosyasına konulacak, başka bir trafik tescil kuruluşunda yapılıyor ise her il için ayrı ayrı oluşturulacak dosyalarda tarih sırasına göre muhafaza edilecektir. Bu işlemleri yapmak üzere yeteri kadar personel görevlendirilecektir.

Ø Kullanılan araç kredisinin son taksitinin ödenmesi ve kredi borcunun bitmesi ile birlikte, noterlerce düzenlemiş ibraname veya bankaca düzenlenen ve noterce tasdiklenen beyannameye istinaden rehin şerhleri kaldırılabileceği gibi, ilgili banka şubesinin ibranameleri imzalamaya yetkili personelinin imza sirkülerinin ekleneceği iadeli taahhütlü posta yoluyla gönderilen ya da kendi görevlileri tarafından elden teslim edilen rehin kaldırma yazılarına istinaden de rehin şerhleri herhangi bir trafik kuruluşunca kaldırılabilir. Rehin kaldırma yazılarının banka görevlilerince elden getirilmesi halinde, getiren görevlinin kimlik tespiti yapıldıktan sonra yazı teslim alınır.

PANASONIC 37PV70f, ONKYO TX-SR605, Wharfedale Diamond Front 9.6 Surround 9.2 Center 9CS, Wharfedale Power Cube 12+, Next YE-2005 DCI, IBM ThinkPad lenova T60, Western Digital MyBook 500Gb

9 Mesaj
1 Kasım 2011; 13:06:19 

Merhaba,
Yakın zamanda ben de bu işlerle uğraştım bilgi vermek istedim.

Bankaya gidip borcunuzu yatırdıktan sonra adresinize borcu yoktur kağıdı gönderiyorlar (bankaya göre süre değişiyor, bizimki 2 günde geldi). eğer isterseniz bankaya kağıdı, tescil bürosuna kendilerinin yollamalarını söyleyebilirsiniz (ama süre uzayabilir)
Daha sonra araç sahibi bu kağıt ve nüfuz cüzdanı fotokopisi ile trafik tescile şahsen gidiyor. Ankara'da sıra almaya gerek yok, kuyruğa giriyorsunuz bir imza attıktan sonra yan bankoya geçip kaydı düzeltiyorsunuz.

Noter hemen online olarak görüyor ve satış işlemlerinize başlıyorsunuz. Notere 75tl tutuyor. 10 gün içinde eski sahibinin trafik sigortasıyla (hemen iptal ettirmezse) yada 15 gün içinde kendi sigortanızı yaptırmak koşuluyla trafik tescile gidip, noter tescil kağıdı ve nüfus cuzdanınızın aslıyla 5 dakika da ücretsiz yeni ruhsatınıza kavuşuyorsunuz.

45 Mesaj
7 Kasım 2011; 17:20:37 

Merhaba,

Bende spooner9'un yaptığı emniyetteki işleri perşembe günü yapmayı düşünüyorum. Ruhsatı değiştirmeyeceğim, sadece aracımın satışı için bankadan aldığım yazıyı vereceğim. Bu işlemler ayrı bankodan mı yapılıyor, çok uzun sürüyor mu?

teşekkürler

45 Mesaj
10 Kasım 2011; 14:25:39 

Tekrardan Merhaba,
Bugün emniyette ruhsattan rehin kaldırma işlemini yaptım. İşlem oldukça basit ve hızlı. İlgili bankodan 5 dakikada işleminizi yapıyorsunuz , yanlış hatırlamıyorsam 25 ve 26 nolu bankolar.

4 Mesaj
25 Ocak 2012; 17:08:49 

merhaba krediyle aldığım aracımı maddi sıkıntıya girdiğim için satıcam ama adıma icra mahkemesinden dava açılmış. Bu aracın rehinini kaldırıp satışını vereceğim zaman noterde bu bana sorun çıkarırmı. yardımcı olursanız sevinirim.

465 Mesaj
26 Ocak 2012; 16:08:53 

geçen hafta bende yaptırdım rehin kaldırma işlemini. iş bankasına gittim rehin kaldırma yazısı istedim 115 TL istediler. vermem dedim. biraz tartışma yaşadım. sonra para almadan yazıyı verdiler ama notere gitmek zorunluluğu oldu. 70 TL notere masraf oldu. sonra yazıyı trafik şubeye götürdüm, ruhsatı değiştimeye gerek olmadığını söylediler. trafik şube sistemden online olarak rehini kaldırıyormuş.

2013 Ford Cmax 1.6 tdci titanyum x paket otomatik park beyaz renk

59 Mesaj
8 Şubat 2012; 18:06:55