Şimdi Ara

## AMD Barcelona'nın Doğum Tarihi: Aralık 2006 ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD Barcelona'nın Doğum Tarihi: Aralık 2006 ##

Gün yüzüne çıkan detaylara göre, AMD'nin yeni nesil K10 mikroişlemci mimarisini kullanacak Barcelona işlemcisi için 3 farklı çekirdek revizyonunun olduğu bildiriliyor. Barcelona işlemcisi için hazırlanan ilk çekirdek revizyonunun B0 olduğu ve bu revizyonunu 2006 Aralık ayı itibariyle hazır olduğu ifade ediliyor. Tabi ilk revizyon ile yaşanan sıkıntılardan ötürü arka arkaya 2 yeni revizyon daha hazırlandığını tahmin etmek zor değil. Gelen bilgilere göre, AMD'nin BO rezivyonunda yaşadığı en önemli sıkıntı frekans noktasında kendini gösteriyordu. Zira BO revizyonunun saat hızı anlamında yola 1.6GHz ile başladığı ve 2.4GHz'i geçemediği belirtilmekte hatta bu revizyonun 1.17V gerilim ile 1.6GHz'de 1.31V'lik gerilim ile de 2.4GHz'de çalışabildiği vurgulanıyor.

Tabi çalışmalarını devam eden AMD, BO rezvizyonunu takiben B1 revizyonuna sahip yeni çekirdeğini de hazırladı. Bu revizyonda AMD çıtayı biraz daha yükseltmeyi başararak 1.28V'de 2.7GHz'e ulaşabildi. Dikkat ederseniz firma B1 revizyonu ile geride bırktığı BO revizyonuna göre hem saat hızını arttırdı hemde güç tüketimini bir nebze daha iyileştirmiş oldu. AMD'nin en güncel revizyonu olan B2'nin çalışmalarının ise geçtiğimiz Haziran ayında Tayvan'da yapılan Computex fuarının hemen başında tamamlandığı belirtilirken B2 revizyonuna sahip doğal 4 çekirdekli Barcelona işlemcisinin 1.38V'de 3GHz'e ulaşabilen ilk versiyon olduğu da ifade edilmekte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 2 Ağustos 2007; 9:59:02 >

• O zaman sistemi ocakta değiştiriyorum ve intelden kurtuluyorum.
  • cıkalı 1 seneye yakın olmuş nerde bu işlemciler:)
  • Sorun da o ya zaten. Adı var kendisi yok. AMD'nin işi olsa olsa böyle olurdu zaten
  • Yaşasın rekabet.
  • Tüketiciyi can alıcı noktadan vurmaya geliyor az kaldı...Bu kadar bekledik sabredin İNTEL biraz sıkışsında indirimler devam etsin AMD nin K10 mmarisinden mi bilinmez yeni çıkan işlemcilerini bile ilk önce yüksek fiyattan sonra da %20 gibi bi indirimle aşşağı çekiyor... Bakalım k10 mimarisi herşeyi değiştirecek ortada çekirdek savaşı var zaten bizde çitleriz... (Abi tazesinden bi quadcore ama doğal olanından )
  • hemen barcelona geldi diye C2D^'ları çöpe atmıyacaksınız değil mi..çünkü Tr o kadar zengin değil bizim millet..
  • kur düşükse zenginiz tabi cari çık artıyo sayemizde. ekonomi hapı yutacak yakında. napalım ampülcüler düşünsün onuda. çıktığı gibi alırım intel stabilite sorunları yaşıyorum malaesef.
  • bakalım c2d ları % kaç farkla tahtından edecek bence çok büyük olacak
  • yaaa hep çıkıyor çıktı falan
  • Yada alıştığız televizyon tabiriyle

AZ SONRAAAA

:) bunu okurken sizin yerinizie birinin az sonra diye bağırdığını hayal etmeniz gerekiyor tam olarak yerine oturabilmesi için :)
  • Arkadaşlar hiç boşuna sevinmeyin. Tabi server kurmayacaksanız.

Bunlar server işlemcileri. Evde çitleyeceğiniz çekirdeklilerden değil.

Şu anki durumda ev kullanıcıları için yeni işlemciler 2008 yılında gelecek gibi duruyor.

Ayrıca ilk revizyonda saat hızı sorunu varmış. Yani artırabileceğiniz nokta pek yüksek değil.

Neyse zaten geç kalacağı kadar kaldı. 1 ay daha geciksin de en azından adam gibi işlemci çıkarsın.

Düşünsenize ilk revizyonu massaüstü için çıkardığını. Millet 2.4GHz de kilitlenecek kalacak. İntel kulllanalar ise 3.5 lere falan ulaşmaya başlayacaklar.

Ondan sonra AMD de karizma marizma kalmaz. Zira AMD diyince akla gelen ilk şey OC olur, böyle tanınmış bir firmanın OC özürlü bir işlemci çıkarması ise pek hoş karşılanmazdı. Hele millet binlerce işlemci aldıktan sonra bir de bu işlemcinin Oc kapasitesi çok yüksek olan bir revizyonunu 1 ay sonra piyasaya sürseydi değme AMD fanatikleri bile intel e geçebilirdi.

Bence 2900XT iyi tecrübe oldu. Hatırlarsanız bir çok kişi ulan madem hazır değil di 1 ay daha bekletseydin de tam olsaydı dedi. Yani AMD bu sefer yarım yamalak bir işlemci çıkarmayacak gibi duruyor.

Server platformunda da OC zaten önemli bir etken değil. Adamların sistemleri 7/24 açık kalacak. O sisteme OC yapılır mı?

Yani server sistemlerden gelecek para ile yeni revizyon çalımaları yapacak.

Bu arada bence C2D ile aradaki fark öyle %40 falan olmayacak. Firmalar hep en yüksek farkı söylerler.

Ona bakarsanız C2D işlemcilerde de 2MB fazladan önbellek %20 fark ediyor. Nerede tek bir uygulamada. Olay bu yani. Ama gene hepğ dediğim gibi gerçek testleri bekliyoruz.

İçinizden geçebilir. "Ulan bu ne biçim adam AMD yi bir yere vuruyor bir kucaklıyor zira intel i de öyle" diye. Ben sadece değişik görüşlere göre yorum yapıyoruım. Yani bir iyi yanını bir kötü yanını söylüyorum ki olması gereken de bu.

• quote:

Orjinalden alıntı: wondercrafter

Sorun da o ya zaten. Adı var kendisi yok. AMD'nin işi olsa olsa böyle olurdu zaten

işlemciyi erken çıkartcam diye işe yaramaz bi işlemci çıkartıp işi fiyasko ile sonuçlandırmaktansa

iyi bi işlemciyi doğru zamanda çıkarmanın peşinde amd

ama biraz geç kaldılar

zira atı alan inten amd yi çooktan geçti

nerdeyse pazarın %75 ini elinde tutuyor intel
  • amd gol gol gol....
  • quote:

Orjinalden alıntı: baro55

hemen barcelona geldi diye C2D^'ları çöpe atmıyacaksınız değil mi..çünkü Tr o kadar zengin değil bizim millet..
    Ben 478 pin P4'ümü (s)atacağım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sewger

bakalım c2d ları % kaç farkla tahtından edecek bence çok büyük olacak

hele bi yetişsinde geçme işi sonraya kalsın
  • başlıkta aralık 2006 yazıyo biz aralık 2007 ye yaklaştık
  • ben yine bir sonraki işlemcimi intel alıcam ama AMD ninde çok iyi işlemciler çıkarmasını istiyorum.. çünkü o zaman intel fiyatlarını daha çok düşürür ve bende daha ucuza alabilirim..
  • quote:

Orjinalden alıntı: hkacmaz

O zaman sistemi ocakta değiştiriyorum ve intelden kurtuluyorum.

yavas ol amd den sadece haber geliyor intelden icraat
  • f/p kurtarırsa geçeriz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.