Şimdi Ara

... (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
1.405
Cevap
11
Favori
213.947
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • nokian diye bir lastik markasını ilk kez burada duydum ve 3-4 gündür araştırdım ve nihayet bugün
    175-70-13 82 h nre nokian lastiklerimi aldım ilk izlenimlerim çok olumlu .bizlere verdiği bilgilerden
    dolayı ali bey e sonsuz teşekkürler ediyorum.ve bir de soru sormak istıyorum izninizle, bu 82 h
    neyi ifade ediyor? kar tipi lastiğimde de 82 t yazıyor.

şimdiden teşekkürler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: sofiander

nokian diye bir lastik markasını ilk kez burada duydum ve 3-4 gündür araştırdım ve nihayet bugün
    175-70-13 82 h nre nokian lastiklerimi aldım ilk izlenimlerim çok olumlu .bizlere verdiği bilgilerden
    dolayı ali bey e sonsuz teşekkürler ediyorum.ve bir de soru sormak istıyorum izninizle, bu 82 h

şimdiden teşekkürler...

Kazasız sürüşler dilerim. Güle güle kullanın. Uzun vadede daha da memnun kalacağınıza eminim.

Ali beyi yormayıp ben yanıtlayayım sorunuzu. 82 - 86 gibi değerler, lastiğin yük endeksidir. Yani o lastiğin tek başına taşıyabileceği max yük. T-H gibi harfler ise hız endeksini ifade eder. Mesela T = 190 km/s H = 210 km/s Tabi bu değer, bu lastiğin, vaadedilen özelliklerini koruyarak çıkabileceği max hızdır. Yani T sınıfı bir lastikle, 300 km hız yapabilirsiniz ama sonucu kimse bilemez.

• quote:

Orjinalden alıntı: eozkececi

Konuya dalmışken ve Ali bey gibi ilgili/bilgili bir insanı bulmuşken, ben de sorularımı sorayım.

Ali bey, aracımın orjinal ebatları 195*60*14 ve 175*65*14. Yani bu iki ölçü ile de üretimden çıkmış aracım. Ben ikisinin ortasını bulup, hem konfora katkı yapmak, hem yol tutuştan çok fazla ödün vermeden sürtünmeyi biraz azaltmak, hem de süspansiyonu az da olsa arttırmak amacıyla 185*65*14 kullandım her iki lastiğimide. Birkaç aya sonra kış lastiği alacağım ama araştırınca WRG2 için bu ebatı bulamadım. Bir önceki mesajımda da yazdığım gibi asıl hedefim "sessizlik ve konfor". Performansından zaten eminim. Bu durumda, gerekirse ebat değiştirip WRG2 mi almalıyım yoksa WR mi?

WR, WRG2 den bir önceki model olmasına rağmen tabiri caizse türünün tek örneğidir. Keşke üretimine devam edilse.

185/65R14 de geçen seneye dek WRG2 üretimine geçilmemişti, WR olarak devam ediliyor du. Ancak bu sene henüz bizim de bilgimiz yok Ağustos ayı gibi netleşir. İster WR, ister WRG2 olsun her ikisinide rahatlıkla tercih edebilir siniz. Her ikindende yana hiç bir sıkıntınız olmayacaktır.

• quote:

Orjinalden alıntı: sofiander

nokian diye bir lastik markasını ilk kez burada duydum ve 3-4 gündür araştırdım ve nihayet bugün

şimdiden teşekkürler...

eozkececi

Çok net ifade etmiş benim açımdan ekleyecek herhangi bir şey yok. Teşekkürler
  • Çok teşekkürler fikirlerini ve tecrübelerini bizimle paylaştığınız için.

quote:

Herkese merhaba.

Uzun zamandır bu forumları takip ederdim. En sonunda üye olup birşeyler karalamaya karar verdim. Öncelikle 1 yıl/20 000 km dir kullanmakta olduğum Nokian NRe hakkında düşüncelerimi/deneyimlerimi aktarayım.

Aracım 96 model Hyundai Elantra 1.8 otm. Araca, üzerime geçirir geçirmez 4 yeni lastik almaya karar vermiştim ve epey bir araştırma sonucu Nokian almak üzere yolu çıktım. Fakat gittiğim satıcı, Nokian, Michelin ve Kumho yu yanyana koyup "İncele abi. Ama bak bu Kumho ne kadar yumuşak" diye olaya giriş yaptı. Gerçektende, lastiği biraz bastırdığınızda neredeyse dümdüz oluyordu. Tabi ben yola "konfor+sessizlik" diye çıktığımdan, Kumhonun yumuşak görüntüsü+epey hesaplı fiyatı beni cezbetti. 4 adet Kumho ile yola çıktım. Geçen sene Nokianları alana kadar, biraz gürültülü olması ve ısınmadan performans gösterememesi haricinde şikayetim de yoktu.

Geçen sene Kumholar yokuşta kalkmaya çalışırken patinaj yapınca, 35 000 yapmış bu lastikleri değiştirme zamanım gelmiş dedim. 4 adet NRe aldım, yola çıktım ve o anda ağzım kulaklarıma vardı. Kumhonun yanında kütük gibi sert görünen Nokian, arabaya takıldığında Kumhoyu cebinden 5 kez çıkaracak kadar konforlu olduğunu gösterdi. Resmen arabada ikinci bir süspansiyon sistemi varmışçasına yumuşadı. Köprü birleşim yerlerinden vs geçerken çıkan ses azaldı ve toklaştı. NRe Nokianın alt sınıf lastiği olmasına rağmen beni çok memnun etti kısacası. Üst serilerinin sessizliğini ve konforunu düşünemiyorum bile.

Performansa gelince. Bu lastik bazı yerlerde "4 mevsim" olarak tanıtılıyordu. Hatta lastiğin üzerinde de "Kuzey Amerika için üretilmiştir" gibi bir ibare vardı sanırım. Ağustostan bu yana kullanarak, böylece lastiğin her mevsimdeki performansını test etme şansım oldu. Öncelikle şunu söylemeliyim, çok sıcak hava ve asfalt üzerinde, tutunma kabiliyeti düşüyor. Kumho ise sıcakta inanılmaz işler yapardı. (Sadece bunu yapabiliyordu ama :) ) NRe, biraz hava serinlemeye başlayınca normale dönüyor. Mesela bahar sıcaklarında. Hava biraz daha serinlerse, hatta hafif soğuğa kaçarsa, daha da iyileşiyor. Ama bir yönü varki... Asfalta bir şekilde su değsin. İşte o zaman lastiklerin yol tutuşuna inanamıyorum. Hatta yeni yağmaya başlamış yağmurda kayganlaşan asfaltta bile. Bunu şöyle anlatırsam, ıslak zemin performansını özetlemiş olurum: Yağmurlu havada, neredeyse kurudaki hızı, hiçbir korkum olmadan yapabiliyorum. Hele yanal tutunması ve Aquaplanning (suda kızaklama) yönü müthiş. Kış için birşeyler söylemek gerekirse, Çok soğuk asfaltta tutunması da beklentilerimin üstünde ve buzlu zeminde de beni yolda bırakmadı ama yere kar düştüğü anda işler değişiyor. Hele kar kalınlığı birkaç cm yi geçtimi, arabayı bırakıp durağa yürümeye başlıyorum. :) Tabi NRe'den kar lastiği gibi performans beklemiyordum ama yine bir umut deneyeyim demiştim. :)

Lastiğin Türkiyede neredeyse efsane olmuş Bridgestone B330 kadar km ömrünün olacağını da görebiliyorum. 20k km yapmış olmama rağmen aşınması o kadar az ki. Bu gidişle Nokianları eskiterek değiştirmem mümkün olamayacak gibi görünüyor. :)

Bu yazın sonunda, aracımın ön lastiklerini, kış lastiği ile değiştireceğim. Kesinlikle Nokian olacak tabi.

Şu an aklıma gelenler bu kadar. (İyi ki bu kadar. Roman yazacaktım neredeyse. :) )

Herkese iyi günler dileğiyle.

• Shorin, bu forumda, traş makinesinden neredyse çay süzgecine kadar her konuda insanların düşünce ve deneyimlerini bulmak mümkün. Buna çok saygı duyuyorum. Sırf bu birikime destek olabilmek adına üye olup birşeyler yazmak istedim. Kısacası, bu birikime benim de bir katkımın olması mutluluk verici.

Ali bey, yardımlarınız ve kaliteli, kültürlü bir satıcı olarak insanlara verdiğiniz destek için bizler teşekkür ederiz.

Size izninizle birkaç soru daha sorayım. Şu ana kadar edindiğim bilgiler bende, WR nin NRe den daha sessiz bir lastik olacağı izlenimini uyandırdı. Doğru mudur ve yine sessizlik+konfor konusunda WR ile WRG2 yi kıyaslama imkanınız var mıdır? Yani ebatları 195*60*14 e geri çevirip WRG2 yi almama değer mi?
  • quote:

Shorin, bu forumda, traş makinesinden neredyse çay süzgecine kadar her konuda insanların düşünce ve deneyimlerini bulmak mümkün. Buna çok saygı duyuyorum. Sırf bu birikime destek olabilmek adına üye olup birşeyler yazmak istedim. Kısacası, bu birikime benim de bir katkımın olması mutluluk verici.

Ali bey, yardımlarınız ve kaliteli, kültürlü bir satıcı olarak insanlara verdiğiniz destek için bizler teşekkür ederiz.

Size izninizle birkaç soru daha sorayım. Şu ana kadar edindiğim bilgiler bende, WR nin NRe den daha sessiz bir lastik olacağı izlenimini uyandırdı. Doğru mudur ve yine sessizlik+konfor konusunda WR ile WRG2 yi kıyaslama imkanınız var mıdır? Yani ebatları 195*60*14 e geri çevirip WRG2 yi almama değer mi?

Öncelikle tek bir kriter dahi olsa kış lastiği ile yaz lastiğini karşılaştırmamak gerek.. doğru sonuca varmak adına tabi...

WR Bir kış lastiğidir; açık söylemem gerek sezarın hakkı sezara derler ya o misal, WR kadar SESSİZ BİR KIŞ LASTİĞİ bir daha nasıl üretilir hangi marka üretir hakikaten bilmiyorum.

WRG2 de sessiz ancak WR kadar değil. Ama şunu da ifade etmek lazım, WR ile WRG2 nin görev hedefleride farklı... Lastik üreticileri bir ürün geliştirirken yapacağı görevler anlamında belli hedefler koyuyorlar ve bu hedefleri belirlerkende belli bir tüketici talep araştırması sonucundan yola çıkıyorlar; o nedenle sessizlik anlamında WR ile WRG2 yi karşılaştırdığımızda 2x2=4 gibi sonuca ulaşmak istersek WR daha sessizdir ama WRG2 nin yapabildiklerinden birkaçını yapamaz ve birkaçtane teknolojisi de eksik kalır.

Açık söylemek gerekirse WRG2 yi ilk gördüğümde ve teknik bültenini ilk okuduğumda belli konularda ufak tereddütlerim vardı. Bizzat kullandıktan sonra sessizlik anlamında belki WR kadar değildi (tabi bu arada sessizlik derken asfalttaki sessizlikten bahsediyoruz) ama WR ın kaabiliyet olarak eksik kaldığı bazı durumlarda ciddi bir performans veriyordu.

İki modeli bu şekilde değerlendirmek daha doğru aslında diye düşünüyorum.

• eozkececi kardeşime verdiği bilgilerden dolayı kendisine teşekkürler ediyorum.bende sizler kazasız sürüşler diliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sofiander -- 30 Mayıs 2008; 13:34:57 >
  • astra f arabamda (195 55 R15) nokian 89HXL kullanıyorum. son derece memnunum. arabama binen kişilerin ilk söyledikleri lastiklerin sessiz olduğu. lastik havası olarak nitrojen kullanıyorum. nitrojen doğru bir seçimmi bilgilendirirseniz sevinirim
  • quote:

Orjinalden alıntı: meureate33

astra f arabamda (195 55 R15) nokian 89HXL kullanıyorum. son derece memnunum. arabama binen kişilerin ilk söyledikleri lastiklerin sessiz olduğu. lastik havası olarak nitrojen kullanıyorum. nitrojen doğru bir seçimmi bilgilendirirseniz sevinirim

Lastiğnizin modeli Nokian H sanırım?

Nitrojen konusunu da daha önce de sorulduğu için yanıtlamıştı Ali bey...

quote:

Orjinalden alıntı: alisaglam

quote:

Orjinalden alıntı: mrtcakmak

Sayın Ali bey
    ...
    Birde son olarak lastiklere Nitrojen gazı bastırmak sizce faydalımı?

Teşekkürler iyi çalışmalar

...

Lastiklere Nitrojen basmak deyince saf nitrojenden bahsetmiyoruz tabi, hava ile karıştırılmış nitrojenden bahsediyoruz. Avantajlarıda var dezavantajları da var.

Avantajlar
    - Lastiğin içini hep kuru tutar
    - Lastiği hep soğuk tuttuğu için km. yapabilme ömrünü uzatır.
    - Ağır vasıta ve yük tipi araçlarda yüklü kullanımlarda lastiği soğuk tuttuğundan çok faydalıdır.

Dezavantajları
    - Lastiği soğuk tutuması özellikle binek araçlarda ısınmayan lastikte ki tutunma ve frenaj kaabiliyetini azaltır.

• arkadaslar apollo lastik kullanan var mı acaba gecenlerde bir yerde gördümde alma nıyetım var bılgılendırırsenız sevınırm
  • Sn. eozkececi

Kişisel mesajınızı geniş bir şekilde yanıtladım...
  • Ali bey,
    Nokian lastikleri kayseri bulamadım, bu kış mutlaka almam gerektiğini düşünüyorum,
    ağustos eylül gibi alacağım kısmetse, yardımcı olabilirmisiniz? (175/65/14)
    tabi tercihim çivili lastikten yana.
    teşekkürler.
  • Bende halen değiştiremedim yahu bu Goodyearlar amma dayanıklıymış 3 gün önce 2000 km daha yaptım :) henüz değiştiremedim :) oldumu size 45000 km
  • quote:

Orjinalden alıntı: Shorin

Bende halen değiştiremedim yahu bu Goodyearlar amma dayanıklıymış 3 gün önce 2000 km daha yaptım :) henüz değiştiremedim :) oldumu size 45000 km

• quote:

Orjinalden alıntı: hakanatila

Ali bey,
    Nokian lastikleri kayseri bulamadım, bu kış mutlaka almam gerektiğini düşünüyorum,
    ağustos eylül gibi alacağım kısmetse, yardımcı olabilirmisiniz? (175/65/14)
    tabi tercihim çivili lastikten yana.
    teşekkürler.

175/65R14 ebadında çivili bu sene gelmeyecek diye biliyoruz. Ancak önceden siparişi olanlar için talep doğrultusunda getirilecek. O neden en geç 10 Temmuz a dek diğer siparişlermizl ile netleştirmemiz gerek. Bu açıdan dikkate alırsanız sevinirim.
  • Ali Bey,
    yanıtınız için teşekkürler 175/65/14 veya bu ebatlara yakın çivili nokian lastik için
    ön sipariş vermem gerekir mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: hakanatila

Ali Bey,
    yanıtınız için teşekkürler 175/65/14 veya bu ebatlara yakın çivili nokian lastik için
    ön sipariş vermem gerekir mi?

175/65R14 çivili için siparişiniz olacak ise ön sipariş almam gerekecek. yalnız fiyatını bizde bilmiyoruz Finlandiya ya soralım ona göre cevap verelim size. Kabul ederseniz verilecek siparişlere ekleriz Eylül gibide lastiğinizi teslim ederiz büyük ihtimal.

Yalnız bu bilgileri ancak önümüzdeki hafta içinde verebileceğim size.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 14 Haziran 2008; 16:41:36 >
  • Teşekkürler Ali bey,
    haftaya bilgilendirmenizi bekleyeceğim,
    kışa daha var nasıl olsa,
    haber bekliyorum tekrar teşekkürler.
  • Ali Bey Nokian'ın Eskişehir'de şubesi varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shorin -- 16 Haziran 2008; 13:14:05 >
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.