- x
[sizer]LPG' yi Ruhsata işletme (AYRINTILI AÇIKLAMA) Güncel 2012[/sizer]
966 Cevap430089 Görüntüleme11 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     6 [8] 10 11 12 13 14 15      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

769 Mesaj
24 Aralık 2009; 16:25:57 

selam arkadaşlar,

yazan bir çok yazıyı okudum yinede yanlış sıralama yapmamak için sorayım dedim.

-2.el bi araç aldım arkadaşımdan
-tüp taktırdım
-bugün noterden satışı üzerime aldım
-yarın gidip tüp taktırdığım yerden adıma fatura kestireceğim ( yanlışmı biliyom)

sonrası için sıralamayı bilmiyorum...

yardımlarınızı bekliyorum.

*** THL T100S - PENTAX K-5 / 18-135 WR ***

407 Mesaj
25 Aralık 2009; 10:19:44 

Bir önceki sayfa...

2009 TOYOTA COROLLA, D4D
Comfort Gümüş Gri, ANKARA

1047 Mesaj
25 Aralık 2009; 15:41:04 

quote:

-2.el bi araç aldım arkadaşımdan
-tüp taktırdım
-bugün noterden satışı üzerime aldım
-yarın gidip tüp taktırdığım yerden adıma fatura kestireceğim ( yanlışmı biliyom)

doğru, tüpü takan yer diğer gerekli tüm evrakları da vermeli.

185 Mesaj
27 Aralık 2009; 0:53:30 

trafik dısında tüm işlemlerimi yaptım.
sızdırmazlık 25 tl
egzos 21 tl eski kart olursa
ek 1 e 15 tl verdim 3 nüsha cıkardılar
muayene 123.90. sabah gittim sıra aldım. bugunkü ehliyet sınavında görevli oldugum için bekleedim aksama dogru gittim benim sıram gecmiş dedim 5 dakika sonra cagırdılar muayeneye aldılar.
inşallah pazartesi trafiğe gidecem. emniyette tek nüsha değişirse 45 çift değişirse 105 deniliyo. peki bu neye göre değişiyo. ben daha aracın devrini 1 ay önce aldım üstüme şimdide lpg taktırdım onu işletecem. şimdi beim tek mi çift mi değişmesi lazım. ona göre hazırlıklı gidelim. eger tek değişmesi gerekiosa bosu bosuna ek hesaba girip faiz yemeyelim şimdi

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

407 Mesaj
28 Aralık 2009; 12:51:27 

TEK

2009 TOYOTA COROLLA, D4D

185 Mesaj
28 Aralık 2009; 20:49:49 

malesef trafik 105 tl yi köstü. anlamadımki bişey. ruhsatın bi tarafında yakıt ile ilgili hiç bişey yazmıyo. muayene kısımlarından sadeece bir tanesi dolu. ama suç benim trafiğe takım elbiseyle gidip öğretmen oldugunu belli edersen (doguda takım elbiseyle dolasanaların %80 i öğretmendir) ordaki polisde sana her türlü gıcıklığı yapar.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

407 Mesaj
29 Aralık 2009; 13:49:26 

Benim tek değişmişti diye hatırlıyorum. Ruhsat yaprakları yenileniyor. Acaba sizinkiler eski tipti de bundan dolayı mı ikisini de değiştirdiler.

2009 TOYOTA COROLLA, D4D

185 Mesaj
29 Aralık 2009; 21:19:56 

valla bende bişi anlamadım. benimki eger eski olsa 1 aralık ta arabayı üstüme aldım. ( tüp taktırmayı düşünmüyordum) eğeer eskii olsa o zaman değişirdi diye düşünüyorum. belki yabancı plaka diye olmus olabilirmi diye düşündüm sonra. bakalım yarın göreeğiz hangileri değişmiiş diye. bu rada benim ruhsatlar daviteye gibi. katlanan cinslrden. ikiside ondan.
0

0

resimleride buldum internetten. benim ruhsat yaprakları böyle. hatta muayene bölümlerinin hepsi bos.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osmanusl -- 29 Aralık 2009; 21:24:01 >

407 Mesaj
30 Aralık 2009; 8:32:26 

Evet, plakadan olmalı. Benim ruhsatı kontrol ettim, ikinci yaprakta da plaka yazılı. Bir ara şüphe ettim, acaba ben de mi iki yaprak parası verdim diye.

2009 TOYOTA COROLLA, D4D

769 Mesaj
30 Aralık 2009; 15:56:10 

evet arkadaşlar çok şükür işlerimi hallettim , kısaca bende yazayım.

0-taşıtlar vergi dairesine gidip devir için evrak aldım ( 0 TL )(24/12/2009)
1-arabayı noterden üzerime aldım( 197,50 TL) ( 24/12/2009)
2- hemen trafik sigortası yaptırdım( 191TL) (24/12/2009)
3- tüp taktırdığım yerden faturasını ve gerekli evrakları aldım (24/12/2009)
4-mmo sızdırmazlık raporu aldım ( 25 TL ) (24/12/2009 )
5-herhangi bi trafik takipcisine gidip ek1 doldurttum, sağolsun trafik için dosyayı düzenledi ( 10 TL ) (24/12/2009)
6-tüvden randevu aldım (28/12/2009)
7-tüv e gidip kontrolden geçtim ( 123,90 TL) (29/12/2009)
8-trafik tescile gittim elimdeki evraklarla, ruhsat tamamen değiştiği için(105 TL) (30/12/2009 )
(elinizdeki her evrağın bir fotokopisi yanınızda bulunsun)
9-trafiğe gidip yeni ruhsatımı aldım ( 31/12/2009)

hadi geçmiş olsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msakdogan -- 3 Ocak 2010; 17:19:08 >

*** THL T100S - PENTAX K-5 / 18-135 WR ***

185 Mesaj
30 Aralık 2009; 16:01:41 

quote:

Orijinalden alıntı: keskin76

Evet, plakadan olmalı. Benim ruhsatı kontrol ettim, ikinci yaprakta da plaka yazılı. Bir ara şüphe ettim, acaba ben de mi iki yaprak parası verdim diye.

ama benim plaka değişmeyecek. ben plakamdan memnunum. mersin plakalı. zaten mersinliyim. işlemleri mardinde yaptırıyom

185 Mesaj
30 Aralık 2009; 17:28:52 

evet ruhsatı aldım şimdi. her iki sayfada değişmiş. fakkat yukardaki 1. resimdeki sayfada sadece imza değişmiş baska da bişey yok. gereksiz değişmiş yani.

yaptıgım işlemler:

lpg fatura ve proje leri aldım mmo ya gittim 10 dakika içinde orda işim bitti 25 tl
ordan şöförler odasına ek 1 doldurttum 15 tl
sonra muayeneye gittim bi gün sonra sabah 123.90 tl
pazartesi trafiğe verdim belgeleri bugun gittim aldım 105 tl
egzos muayenm gecmişti onuda yaptırıverdim arada 21 tl de ona vermiştim.
eger ufak bi şehirdeysenz ok kolay hersey sakın takipciye felan gitmeyin. paranız cebiinizde kalsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osmanusl -- 30 Aralık 2009; 20:14:51 >

11532 Mesaj
4 Ocak 2010; 0:23:40 

arkadaşlar muayenesi 2 ay geçmiş araç ceza yermi ? lpg taktırdık hem lpg hem muayene kaç para tutar ?

Daihatsu Sirion 1.0 12v 69 hp+lpg tasarrufta son nokta...

38 Mesaj
6 Ocak 2010; 19:25:30 

arkadaşlar lpg yi ruhsata işleteceğim arac 34 plaka ben eskişehirde ikamet ediyorum.muayne ve sızdırmazlığı burda halldeceğim.
trafik işinide burda halletmem mümkünmü yoksa illahi bağlı bulunduğum karakola mı gitmem gerekiyor
saygılar

11 Mesaj
7 Ocak 2010; 15:49:06 

Arkadaşlar LPg işletmeye ve muayene bir kaç lira seviyesinde zam gelmiş o kadar.
Fakat başımdan geçeni anlatmak istiyorum ki herkesin kulağına küpe olsun ÖZELLİKLE ANKARA da olanlara.
TUV deki muayene kadar herşeyimi hallettim, Migros yanındaki emniyet sarayına gittim. O kadar polisin önünde 5-6 tane takipçi elinde evrak olanın yolunu kesip kene gibi yapışıyor. Orda adamım var şurda böyle vs derken ne kadara halledersin diye soruyorsun (işe yetişme telaşı ile). 10TL diyorlar. Sonra güzelce acentasına çekiyorlar ki bu soyguncular (küfürle adlarını andığım) bu işin merkezi olarak Fatih Camii altını seçmişler. Bir gidiyorsunuz bir sürü çakal. Tipleri zaten hırsız ama bir kere girdiniz mi soymadan bırakmıyorlar. Adamlar 2 yaprak ruhsat yenilecek miş gibi paranın yarısını aldılar, abi sen sadece imzaya gelirsin diyorlar. Ama imzaya gittiğimde bi gördüm ki adamlar sadece sizin adınıza sıra alıyor. Başka hiçbirşey yok. Ve o yetmezmiş gibi tek yaprak ruhsat değişti o da 46 TL. İmzada bunu ödedim. Döndüm adamlardan verdiğim 50 TL nin 40'ını istedim. Fakat 20 sini alabildim. Ahlaksızlık diz boyu. Hem polisin gözü önünde yapıyorlar hemde caminin altına teşkilatlarını kurmuşlar. SAKIN AMA SAKIN TAKİPÇİ AÇ ADAMLARIN ELLERİNE DÜŞMEYİN. TİPLERİNİ GÖRÜNCE NE DEDİĞİMİ ANLARSINIZ. Aceleden hatayı yaptım, hata benim. Ama başkalarını kandırmasın. Zira orada görüyorsunuz ki sizin gibi onlarca adam var. Geneli ilçeden şehre bu iş için gelmiş ve bu işlerden anlamayan adam. Yazık. Muhtemelen bu adamlar hafta sonu da emeklileri vs soyuyorlar ev basıyorlar.

TAKİPÇİ PİSLİKLERİ KENDİNİZDEN UZAK TUTUN... AMAN BULAŞMAYIN ...

Beni mağdur eden firma BAYSAL ve KİBAR SİGORTA . BERBAT İNSANLAR... İNSAN DA OLMAYABİLİRLER...

282 Mesaj
7 Ocak 2010; 19:42:56 

bugün sabah sakarya trafiğe gittim
tescil belgesine 46 lira verdim
şube müdürü toplantıya girmiş diye imzalanıp alamadım yarın alacağım inş.
takipçilere şimdiye kadar para vermedim vermeyi de düşünmüyorum...

142 Mesaj
10 Ocak 2010; 1:45:28 

aracımın ilk muayenesini ekim 2008 de yaptırdım. bir sonraki muayene tarihi için ekim 2011 yazmışlar. bende yeni lpg taktırdım ve ekim 2011 e kadar işletmeyi düşünmüyorum. bana ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz ya da nelere dikkat etmeliyim, mutlaka şimdi yaptırmalıyım (trafik polislerini göze aldımm:))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firari83 -- 10 Ocak 2010; 1:46:23 >

asus f3 jr 120gb hd / 1024mb ram -----hyundai accent 1.3 hy 2005 metalik gri

407 Mesaj
11 Ocak 2010; 9:25:01 

Tek ceza yiyeceğin nokta, emniyettir. Normalde 1 ay içinde ruhsata işlettirmen gerekli. CEzası 50 TL civarında olmalı. 100 TL'lik muayene ücretinden kar edeceksin, ancak emniyetteki cezayı da düşünce beklemeye hiç gerek yok derim. 50-60 TL kar etmek için kayıtsız, ruhsatsız gezmeye değer mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keskin76 -- 11 Ocak 2010; 9:26:17 >

2009 TOYOTA COROLLA, D4D

5 Mesaj
17 Ocak 2010; 0:49:05 

ankarada yaşıyorum ve ısparta plakalı olarak aldığım arabaya ıspartada lpg takılmış... ilk sızdırmazlık raporu için ıspartaya mı gitmem gerekiyor...ankarada yaptırabilirmiyim..

ayrıca proje dediğiniz şey (araç tadilat raporu, mühendis yetki belgesi,montaj tesbit raporu ve faturadan mı ibaret) elimde garanti belgesi yada çizim tarzı bir belge yok...bu konularda yardımcı olursanız hayır dualarım yanınızda olacaktır... kolay gelsiin..

157 Mesaj
17 Ocak 2010; 14:25:12 

quote:

Orijinalden alıntı: kdontk

ankarada yaşıyorum ve ısparta plakalı olarak aldığım arabaya ıspartada lpg takılmış... ilk sızdırmazlık raporu için ıspartaya mı gitmem gerekiyor...ankarada yaptırabilirmiyim..

ayrıca proje dediğiniz şey (araç tadilat raporu, mühendis yetki belgesi,montaj tesbit raporu ve faturadan mı ibaret) elimde garanti belgesi yada çizim tarzı bir belge yok...bu konularda yardımcı olursanız hayır dualarım yanınızda olacaktır... kolay gelsiin..

Diger baslikta sorunuza yanit verdim ama buraya da yazayim. Sizdirmazlik raporunun montajin yapildigi yerden (Isparta'dan) alinmasi gerekiyor. Elinizdeki belgeler yeterli olacaktir, cizim tarzi bir proje yok zaten. Garanti belgesine bakilmiyor zira cogu yerden online garanti veriliyor fakat buna dair bir cikti da tarafiniza verilmesi lazimdi. Her ihtimale karsi belgelerin bir kopyasini muhafaza etmeniz lehinize olacaktir. Selamlar...

2893 Mesaj
17 Ocak 2010; 15:51:03 

Arkadaşlar ben bir araba almayı düşünüyorum. Muayenesi Nisan'da gelecek. Araç benzinli ve ben LPG taktırmak istiyorum.

Araç sahibi bana şu şekilde söyledi:
Zaten aracı alırken ruhsat değişiyor, Nisan'da da muayenesi var. Sen sadece sızdırmazlık raporuna extradan para vereceksin.

Tam olarak nasıl olduğunu anlamadım. Bu prosüdürü bilen arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim...

Yoruldum Deme
Ölünce Dinlenirsin

5 Mesaj
17 Ocak 2010; 15:54:03 

çok çok teşekkürler... yarın ankaradaki sızdırmazlık veren yere gideceğim,bakalım ıspartayamı yollayacaklar.. sonucuda bildireceğim buradan..
emeğinize sağlık..

5 Mesaj
17 Ocak 2010; 16:33:20 

nisanda muayene bitiyorsa lpg yi muayeneden önceki 1 ay içinde taktır (fatura 1 ay geçerli). fatura, garanti belgesi ve proje ile mmo ya ilk sızdırmazlık için başvur ve 25 tl ödeyerek 5 dk (sıra bekleme hariç) da raporunu al. bu rapor ile nisan ayında muayeneye git. ancak arabanın noter satışını üzerine aldıysan 1 ay içinde de ruhsatı almalısın. yani noter satışı ile lpg taktırma işlemlerinin tarihlerine dikkat et. yoksa 2 kez ruhsat çıkartmak zorunda kalırsın..

2893 Mesaj
17 Ocak 2010; 16:44:17 

quote:

Orijinalden alıntı: kdontk

nisanda muayene bitiyorsa lpg yi muayeneden önceki 1 ay içinde taktır (fatura 1 ay geçerli). fatura, garanti belgesi ve proje ile mmo ya ilk sızdırmazlık için başvur ve 25 tl ödeyerek 5 dk (sıra bekleme hariç) da raporunu al. bu rapor ile nisan ayında muayeneye git. ancak arabanın noter satışını üzerine aldıysan 1 ay içinde de ruhsatı almalısın. yani noter satışı ile lpg taktırma işlemlerinin tarihlerine dikkat et. yoksa 2 kez ruhsat çıkartmak zorunda kalırsın..

yani aracı en erken mart'ta üzerime alabilirim öyle mi?

Yoruldum Deme
Ölünce Dinlenirsin

188 Mesaj
18 Ocak 2010; 2:54:09 

bugün yeni ruhsat da elime geçti.
ancak o ne dandik bi ruhsat ya...
kağıt sanki, hiç bir ağırlığı yok.
kafama takılan bi konu var.
arkadaşın ruhsatında görmüştüm, muayene kısmında, tüvtürk ün halogramlı bandrolü yapışıktı.
benimkinde bi şey yok.
sadece ilk muayene tarihi kısmında 05.12.2011 e kadar geçerlidir yazıyor.
benim halogram nereye gitti?
tescilde emniyet mi alıkoyuyor acaba?

11532 Mesaj
20 Ocak 2010; 20:44:22 

arkadaşlar benim bir sorum olacakta

yarın lpgyi ruhsata işleteceğim lpgyi burada taktırdık sızdırmazlık aldım yaznız araç 06 plaka ben adanadayım sorun olmuyor dimi ?

1148 Mesaj
22 Ocak 2010; 17:36:45 

quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2
arkadaşlar benim bir sorum olacakta

yarın lpgyi ruhsata işleteceğim lpgyi burada taktırdık sızdırmazlık aldım yaznız araç 06 plaka ben adanadayım sorun olmuyor dimi ?

Bence sorun olmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1998 Mesaj
25 Ocak 2010; 10:43:58 

Arkadaşlar arabayı adıma kaydettirip ruhsatı aldıktan sonra aklım başıma geldi ve LPG taktırdım. Şimdi tekrar vergi yoktur belgesi almam gerekiyor mu yoksa ruhsatı alırken aldığım belge hala geçerli mi? Teşekkürler.

Müslümanlar bir vücudun azaları gibidir. Biri bir rahatsızlık çekse diğerleri de o acıyı hisseder. Hz. Peygamber (SAV)

23 Mesaj
25 Ocak 2010; 21:53:27 

quote:

Orijinalden alıntı: ümitcey
evet arkadaşlar bende peugeot 206 ma lpg taktırdım ve devrini üstüme aldım işlem sırasını yazayım
1) sıralı sistem lpg taktırma zavoli 1300 tl
2) sızdırmazlık raporu alınır 25 tl
3) ek1 belgesi doldurulur 10 tl mutlaka doldurtun muayene de ek 1 üzerine imza ve muayene geçerlilik
tarihi yazıyorlar. Ek1 için fahiş fiyatlar söylüyorlar dikkat sakın kanıp ta fazla para vermeyin 10 tl bile fazla vaktiniz varsa tafik e gidin orada daha ucuza dolduruyorlar 5 tl gibi
4) araç muayenesi yapılır 124 tl
5) noter satışı yapılır 200 tl
6) trafik sigortası yapılır 212 tl
7)kasko yapılır 1200 tl benim ki yeni kayıt olduğu için çok tuttu
8) trafiğe gidilir ve işlemler yapılır 110 tl ben işlemleri kendim yaptım. Takipçiye para vemedim. İstenilen belgeler il trafik müdürlüğü adresine girerseniz öğrenirsiniz. Saat 13:30 a kadar belgeleri alıyorlar ben son dakika yetiştim işlem yaklaşık yarım saat sürüyor ve bir gün sonra saat 16:00 da ruhsatı alıyorsun. Bu kadar kısa bir işlem için takipçiye para kaptırmayın bu arada satışı da olan araçlar için eğer sızdırmazlıktan sonra ek-1 doldurduysanız satış için tekrar ek1 doldurmanıza gerek yok
toplam da 3181 tl ye herşey dahil işlemi tamamladım aklınıza takılan birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım hekese iyi günler

teş"ekürler...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

11532 Mesaj
26 Ocak 2010; 2:17:59 

bugun işi bitirdim çıkan masraflar

sızdırmazlık 25 tl
egzos emisyon 25 tl
ek-1 alma ve doldurma 15 tl
ilk yardım seti kiralama 10 tl
muayene 140 tl(3ay gecikmiş normalde 125 tl)
takipçi+dilekçe yazma+ çift yaprak ruhsat 150 tl
toplam 365 tl

normalde 300tlyi geçmiyor ama takipçiyede verdik 25-30 işte yoksa işin içinden çıkamadım trafikteki polislerde rüşvet yiyorlar vatandaşın işini yapmıyorlar takipçininkini 2 dkda yapiolar ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dkerem2 -- 26 Ocak 2010; 2:19:28 >

23 Mesaj
26 Ocak 2010; 18:42:46 

sevgili arkadaşalar

aracımı yeni aldım lpg taktırdım

1.lpg ile ilgili tüm evraklar tamam
2.sızdırmazlık testi tamam
3.noter satışı tamam
4. sigorta tamam
5.ek1 tamam
6. tüv tamam
7.trafik tescil ????????

sorum yedinci madde trafik tescile giderken neler götürmeliyim
en önemlisi plakalar(tr rumuzlu) yanımda götürmem lazım mı?

şimdiden hepinize teşekürler.......

2007 VW JETTA 1.6 102 HP COMFORTLİNE TİPTR. GÜMÜŞ GRİ

71 Mesaj
26 Ocak 2010; 21:38:07 

paylaşım için saol çok yardımı oldu

2008 Mondeo 1.6 Titanyum Siyah / Nikon D3000 18:55mm Nikkor / Mobee Nett 7" S-900 / Lenovo Y530 Görgüsüzlük dizboyu :)

71 Mesaj
26 Ocak 2010; 22:21:29 

Merhaba arkadaşlar bu konu bana çok yardımcı oldu o yüzden ben de izlediğim adımları bir bir yazmak istiyorum ki belki yeni işlem yapacak olan arkadaşlar faydalanırlar.

Ben İzmitte oturuyorum Yaklaşık 2 ay önce Adana plakalı bir araç satın aldım ve benzine yapılan fahiş zamlardan sonra Lpg taktırmaya karar verdim.
1. Öncelikle Notere gittim ve araç satışını aldım. (47 TL)
2. Atiker marka Lpg taktırdım (990 TL – 10 Taksit) Lpg taktırdığım yerden Proje, Garanti Belgesi aldım ve kendi adıma Fatura kestirdim.
3. Makine Mühendisleri Odasından Sızdırmazlık Raporu aldım {Aslında 10 dk lık bir işlem ama benim iki kaçak vardı biraz uzun sürdü} (25 TL)
4.Aracımı muayeneye götürdüm; bunun için önce TUVTÜRK ten internet üzerinden randevu aldım. Tam saatinde Pendik araç muayene istasyonundaydım. Bütün evraklarımı verdim sıramı aldım ama yetkili kişi bana Plakayı dolayısıyla ruhsatı değiştireceğim için EK-1 belgesi doldurmam gerektiğini söyledi.
5. Hemen gittim bir adet EK-1 belgesi doldurttum. (10 TL) onu da teslim ettikten sonra yetkili kişi bu kez bana Egzoz Emisyonu kartını göstererek bu kartın üzerinde başka plaka yazıyor bunu kabul edemeyiz dedi (kartın üzerinde aracın eski plakası yazıyor ve kartı o araca ait olduğuna dair her hangi bir ibare de yazmıyor motor şasi vb. Yani bu demek oluyor ki plaka değişirse tekrar egzoz emisyon şart oluyor ::: saçmalık::)
6. Maalesef daha 1.5 senesi olmasına rağmen tekrar egzoz emisyon yaptırmak zorunda kaldım (25 TL) + yol iz bilmediğimiz için muameleciden yardım istedik bi 25 TL de ona verdik.
7. Muayene harcını yatırdım tabi bu arada (127 TL)
8. Aracım 80 plaka yaptırmak istediğim için memlekette bulunan bi tanıdığa vekalet verdim (36 TL)
9. Plakaları ve bütün belgeleri Kargo ile memlekete yolladım (10 TL)
10. Şimdi plakaların ve ruhsatın değiştirilip bana gönderilmesini bekliyorum zannedersem bunun için de plakalara (40 TL) Ruhsat yapraklarına ise (60 TL) para gidecek ve 10 Liraya tekrar kargolanacak.
Yani bütün bu işlemler bana toplamda 1405 TL’ye mal oldu ve açıkçası çok zor oldu….

2008 Mondeo 1.6 Titanyum Siyah / Nikon D3000 18:55mm Nikkor / Mobee Nett 7" S-900 / Lenovo Y530 Görgüsüzlük dizboyu :)

71 Mesaj
26 Ocak 2010; 22:46:43 

Merhaba arkadaşlar bu konu bana çok yardımcı oldu o yüzden ben de izlediğim adımları bir bir yazmak istiyorum ki belki yeni işlem yapacak olan arkadaşlar faydalanırlar.

Ben İzmitte oturuyorum Yaklaşık 2 ay önce Adana plakalı bir araç satın aldım ve benzine yapılan fahiş zamlardan sonra Lpg taktırmaya karar verdim. Aracım 2004 Model Opel New Astra 1.6 Elegance

1. Öncelikle Notere gittim ve araç satışını aldım. (47 TL) ve Zorunlu Trafik Sigortasını (HDI Sigorta) 105 TL ye yaptırdım
2. Atiker marka Lpg taktırdım (990 TL – 10 Taksit) Lpg taktırdığım yerden Proje, Garanti Belgesi aldım ve kendi adıma Fatura kestirdim.
3. Makine Mühendisleri Odasından Sızdırmazlık Raporu aldım {Aslında 10 dk lık bir işlem ama benim iki kaçak vardı biraz uzun sürdü} (25 TL)
4.Aracımı muayeneye götürdüm; bunun için önce TUVTÜRK ten internet üzerinden randevu aldım. Tam saatinde Pendik araç muayene istasyonundaydım. Bütün evraklarımı verdim sıramı aldım ama yetkili kişi bana Plakayı dolayısıyla ruhsatı değiştireceğim için EK-1 belgesi doldurmam gerektiğini söyledi.
5. Hemen gittim bir adet EK-1 belgesi doldurttum. (10 TL) onu da teslim ettikten sonra yetkili kişi bu kez bana Egzoz Emisyonu kartını göstererek bu kartın üzerinde başka plaka yazıyor bunu kabul edemeyiz dedi (kartın üzerinde aracın eski plakası yazıyor ve kartı o araca ait olduğuna dair her hangi bir ibare de yazmıyor motor şasi vb. Yani bu demek oluyor ki plaka değişirse tekrar egzoz emisyon şart oluyor ::: saçmalık::)
6. Maalesef daha 1.5 senesi olmasına rağmen tekrar egzoz emisyon yaptırmak zorunda kaldım (25 TL) + yol iz bilmediğimiz için muameleciden yardım istedik bi 25 TL de ona verdik.
7. Muayene harcını yatırdım tabi bu arada (127 TL)
8. Aracım 80 plaka yaptırmak istediğim için memlekette bulunan bi tanıdığa vekalet verdim (36 TL)
9. Plakaları ve bütün belgeleri Kargo ile memlekete yolladım (10 TL)
10. Şimdi plakaların ve ruhsatın değiştirilip bana gönderilmesini bekliyorum zannedersem bunun için de plakalara (40 TL) Ruhsat yapraklarına ise (105 TL) para gidecek ve 10 Liraya tekrar kargolanacak.

B arada aracımın Kaskosunu 600 TL,
Yani bütün bu işlemler bana toplamda 2155 TL’ye mal oldu ve açıkçası çok zor oldu….

382 Mesaj
27 Ocak 2010; 15:23:13 

Selamlar,

Herkesin yukarıda kendi deneiymlerini anlattığı gibi ben de lpg montajını ruhsata işlettim.

dikkatimi çeken bir durum var.

LPG'li bazı araçların ön camlarına yapıştırımış LPG'li Araç şeklinde sticker'lar görüyorum. Ben geçen ay araç muayene ve ruhsata işletme işini yaptırdım ama araç ön camına bu tür bir etiket yapıştırılmamış.Bu uygulama eski bir uygulama mı acaba? Artık bu etiketler yapıştırılmıyor mu?
Bir dahaki muayenede sorunla karşılaşmayalım...

61 Mesaj
27 Ocak 2010; 15:33:39 

quote:

Orijinalden alıntı: ozzykay

Selamlar,

Herkesin yukarıda kendi deneiymlerini anlattığı gibi ben de lpg montajını ruhsata işlettim.

dikkatimi çeken bir durum var.

LPG'li bazı araçların ön camlarına yapıştırımış LPG'li Araç şeklinde sticker'lar görüyorum. Ben geçen ay araç muayene ve ruhsata işletme işini yaptırdım ama araç ön camına bu tür bir etiket yapıştırılmamış.Bu uygulama eski bir uygulama mı acaba? Artık bu etiketler yapıştırılmıyor mu?
Bir dahaki muayenede sorunla karşılaşmayalım...

eskı değil aksıne yeni uygulama
artık en az 2 adet bu yapıştırmalardan olmak zorunda
gorunen yerde 1 önde 1 adette arka da olmak uzere

382 Mesaj
28 Ocak 2010; 10:15:27 

quote:

Orijinalden alıntı: tez_otogaz_sakarya

eskı değil aksıne yeni uygulama
artık en az 2 adet bu yapıştırmalardan olmak zorunda
gorunen yerde 1 önde 1 adette arka da olmak uzere

Peki bu sticker'lardan nerden temin edebiliriz acaba. Muayene ve ruhsata işleme sırasında yapıştırılmayınca mecburen kendim alıp yapıştırayım bari..

Hazır bu işlerle uğraşırken hepsini halledeyim bari ileride sorun yaşamayayım.

74 Mesaj
28 Ocak 2010; 13:14:22 

Sorunu cevabı aşağıdadır:

quote:

Orijinalden alıntı: metin33

Ankara için 07 Temmuz 2009 tarihli lpgyi ruhsata işletme prosüdürü için yaptığım işlemler, sırasıyla aşağıdaki gibidir
1) Montaj tespit raporu, fatura vb montajda verilen belgelerle Ostim Ahi Evran caddesinde bulunan makine mühendisleri odasından sızdırmızlık raporu alınacak, alınteri bulvarında metro istasyonunu geçince 200 metre ilerideki ışıklardan sağa dönün ikinci kavşaktan sola dönün, sola girince ileride levhayı görürsünüz, alan içine dönerli 5, 6 lı sıra olunmuş durumda, alanın en sonunda olsa bile önünüzdeki araç sayısı sizi korkutmasın, bir seferde 8-10 araç alıyorlar, hızlı ilerleme var, 30-40 dakikada alırsınız, tavsiye öğleden sonra gidin, muayeneye girince ön kaputu ve bagajı açın, aletle sızdırmazlık kontrolü bitince elinizdeki montaj raporuna kontrol eden imza atıyor, daha sonra aracı soldan dışarı çıkarıp uygun yere parktan sonra tekrar geri gelip içeri evrakları ruhsatla birlikte verin 25 TL ücret alıyorlar ve iki tane lpg çıkartma veriyorlar, 15/20 dakika içinde bilgisayardan çıkma sızdırmazlık raporunu alıyorsunuz.
2)İnternetten tüvtürk muayene istasyonlarından plaka no girerek randevu alırsanız, muayenede beklemezsiniz. Şu an Akyurt ta bir haftasına randevu veriliyor. Randevu gününde 30 dakika önce gitmeniz yeterli, gitmeden yangın tüpü, 2 adet reflöktör, ilkyardım çantası, çekme halatı vd. hazır olsun, onları bagaja açığa koyun, aman dikkat yangın tüpü yeni dolum olacak, ve dolum tarihi tüp üzeri etiketede basılı olsun, Montaj raporundaki azami araç ağırlığını ruhsatta yazan (ön kaput tanıtım plakasındada yazar) rakamla aynı olmasına dikkat edin, başıma gelen 1525 kğ ikin montaj raporuna 1500 kğ yazılmış, muayene onayı vermediler, gidip lpg takan yerde doğrusunu yanına yazıp kaşelettirip geri muayeneye geldim) . Muayene günü gidince dışarıda sıra bekleyenlerin peşine durmadan muayene girişine gidip kapıdaki görevli randevulu geldiğinizi söyleyin, o küçük bir kağıda plakanızı yazıyor, daha sonra içeri park alanında uygun bir yere park edin, unutmadan vergi borcu yok yazısına gerek yok, önceden internetten motorlu taşıtlar vergi dairasinden kendiniz sorgulayın, borç ya da ceza varsa onları ödemeden gitmeyin, geri çeviriliyorsunuz, onlar da intternetten kontrol ediyorlar.
Gerisi aşağıdadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taylan73505 -- 28 Ocak 2010; 13:15:33 >

Honda Civic '07 (LPG: BRC MY-07 Sıralı Sistem)
Skoda Fabia HB Elegance 101HP '02

382 Mesaj
28 Ocak 2010; 14:16:06 

@ taylan73505

Forumu takip ediyorum ama gözümden kaçmış sanırım çok tesekkur ederim.

ruhsata işletme olayını bir takipçi aracılığıyla yaptırdığım için bu detaydan haberim yoktu. Arayıp soracağım.
Belki çok önemli değil ama yine de bir eksik varsa tamamlamak en doğrusu..

Tekrar teşekkürler....

74 Mesaj
28 Ocak 2010; 15:21:42 

Sayın ozzykay,
Sızdırmazlık alırken veriliyor-muş. Ben de henüz almadım. Ama 1-2 günde yapacağım işlemleri. Yapınca tekrar yazarım.
Birşey değil. Güle güle kullanın.

407 Mesaj
28 Ocak 2010; 16:22:06 

Ben de ilk muayeneye gitmeden önce bu etiketin yapıştırılması gerektiğini okumuştum. Ben yanıma aldım, yapıştırmadan gittim, birşey demediler. Eğer sorsalardı orada yapıştıracaktım.

2009 TOYOTA COROLLA, D4D

74 Mesaj
29 Ocak 2010; 14:57:36 

Bugün sızdırmazlık raporunu Ankara Ostim MMO'dan aldım. Gittiğimde (13:00) sıra vardı. İşim 1 saatte bitti. Ama ilk açılış saatleri dışında giderseniz kalabalık değil. LPG sticker ını da oradan veriyorlar. Pazartesi fenni muayeneye gideceğim. Eğer LPG sitckerını yapıştırmamışsanız "hafif kusurlu" olarak geçiyormuş. DH takipçilerinin bilgisine...

151 Mesaj
30 Ocak 2010; 16:11:26 

Muaynede yangın tüpüne bakıyorlar mı arkadaşlar ya?

meSS with tHe beSt, die like the reSt

74 Mesaj
1 Şubat 2010; 11:45:18 

Aracım bugün muayeneden geçti. (@ryAn_1910 Yangın tüpüne bakıyorlar). Tam ve 2 adet götürdüğüm ilk yardım çantasını herhalde görmeyip çanta içeriği eksik diyerek "hafif kusur" yazmış. Ayrıca stepnenin sabit olmaması da hafif kusur.
Emniyete ruhsatımı 9:30 gibi verdim, yarın öğleden sonra alacağım.
Masraflar (Ankara):

Sızdırmazlık: 25 TL
Ek-1 :10 TL
Eksoz emisyon ölçümü: 26 TL
Fenni muayene: 126 TL
Emniyette ruhsat değişimi: 46 TL

566 Mesaj
2 Şubat 2010; 14:54:04 

Muayenenin bitmesine 1 yıl var.LPG yi 3 hafta önce takdırdım.Allah korusun kaza,hasar vs durumunda LPG yi ruhsata işletmemenin kasko yönünden sakıncası nedir?Bilgi verirseniz sevinirim.

577 Mesaj
3 Şubat 2010; 15:08:04 

bugün yeni aldığım aracımın ruhsatını almak için ankara emniyete gittim araç ankara etimesgut trafiğe kayıtlı idi,emniyete girişte evrak simsarlarına yakalanmamak için bayağı çabaladım içerde memur eğer etimesguta gidersem tek yaprak değişeceğini yoksa çift yaprak ve plakanında değişeceğini söyledi.etimesguta gittim sıranın bana gelmesi için 1 saat bekledim ama ne etrafımda ne kalabalık nede emniyetin içi bile olsa mafya kılıklı sigorta şirketlerinin simsarları vardı.muayene ,sızdırmazlık raporu,ek1 belgesi yani gerekli bütün evraklarım zaten hazırdı 46 tl para verdim başkada 1kuruş harcamadım cuma sabah gidip ruhsatımı alacağım umarım terslik çıkmaz.

151 Mesaj
3 Şubat 2010; 20:00:18 

Bende bugun muayneden geçtim. Yarın emniyete gidicem. İlk yazan arkadaş 2 tane ek-1 lazım demiş.

1 mi 2 mi arklar?

meSS with tHe beSt, die like the reSt

74 Mesaj
4 Şubat 2010; 11:20:51 

Emniyette Ek-1 in fotokopisini istiyorlar. Emniyetten önce 1 tane doldurt, sonra da fotokopisini çek.

2408 Mesaj
8 Şubat 2010; 23:41:55 

Arkadaşlar 1 yıldır arabaya lpg takılı fakat ruhsata işli değil. Şimdi işletilecek, elde ne fatura var ne de proje. Nasıl yapacağız, aracın üstündeki lpg kiti markası iflas açıkladı hiçbir yerde bayileri yok?

Ömür Dediğin Üç Gündür,
Dün Geldi Geçti Yarın Meçhuldür,
O Halde Ömür Dediğin Bir Gündür,O Da Bugündür

187 Mesaj
15 Şubat 2010; 13:37:31 

quote:

Orijinalden alıntı: taylan73505

Aracım bugün muayeneden geçti. (@ryAn_1910 Yangın tüpüne bakıyorlar). Tam ve 2 adet götürdüğüm ilk yardım çantasını herhalde görmeyip çanta içeriği eksik diyerek "hafif kusur" yazmış. Ayrıca stepnenin sabit olmaması da hafif kusur.
Masraflar (Ankara):

Fiyatlarda bir değişiklik oldumu şu anda acaba bilgisi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _RAGGA_ -- 14 Şubat 2010; 13:38:34 >

10 Mesaj
16 Şubat 2010; 10:48:10 

Merhabalar,

5 ay önce aldığım araca LPG takdırdım fakat aracı üstüme almadım vekalet ile işlemleri halettim yani LPG 'yi aracın eski sahibi üzerine yaptırdım.Bugün aracın noter satışını yapıp devrini aldım.LPG ruhsata işi değil muayeneleri sızdırmazlık raporları herşeyi tamam.Şimdi ruhsatı çıkartmaya gittiğimde şubede hem aracın ruhsatını üstüme alacam aynı anda LPGyi ruhsata işletecem herhangi bir sıkıntı çıkarmı.Yani hem devir işlemi hemde LPG ruhsata aynı anda işlenirmi ?

Teşekkürler.

74 Mesaj
16 Şubat 2010; 11:40:49 

quote:

Orijinalden alıntı: _RAGGA_

Fiyatlarda bir değişiklik oldumu şu anda acaba bilgisi olan var mı?

Benim bildiğim; normalde bu fiyatlar yıllık olarak belirleniyor. Yani yıl sonuna kadar aynıdır sanırım.

187 Mesaj
16 Şubat 2010; 13:55:19 

quote:

Benim bildiğim; normalde bu fiyatlar yıllık olarak belirleniyor. Yani yıl sonuna kadar aynıdır sanırım.

Bende eminim ama şu ruhsat değişimi ben kendim işlemleri halletmek istiyorum ilk aracımı aldığımda ben işlemlere koşturdum ve 45 lira para ödemiştim muameleciye vermedim şimdi çevremdeki insanlar
ruhsat değişimine yok 150 lira verecen yok 120 lira verecen gibi fiyatlar vermektedirler bu yüzden sormak istedim artık kesinlikle eminim 46 lira olduğuna

10 Mesaj
16 Şubat 2010; 14:11:57 

quote:

Orijinalden alıntı: the_scorer

Merhabalar,

5 ay önce aldığım araca LPG takdırdım fakat aracı üstüme almadım vekalet ile işlemleri halettim yani LPG 'yi aracın eski sahibi üzerine yaptırdım.Bugün aracın noter satışını yapıp devrini aldım.LPG ruhsata işi değil muayeneleri sızdırmazlık raporları herşeyi tamam.Şimdi ruhsatı çıkartmaya gittiğimde şubede hem aracın ruhsatını üstüme alacam aynı anda LPGyi ruhsata işletecem herhangi bir sıkıntı çıkarmı.Yani hem devir işlemi hemde LPG ruhsata aynı anda işlenirmi ?

Teşekkürler.

10 Mesaj
25 Şubat 2010; 11:54:03 

slm.

Arkadaşlar!
önce emniyette ruhsat değişikliği, sonra muayene istasyonu mu?
Yoksa tam tersi mi.
işlem sırası nedir?

kolay gelsin.

21 Mesaj
26 Şubat 2010; 14:04:07 

quote:

Masraflar (Ankara):

Cok ilginc.

Bizim arkadaş bugün Emniyette ruhsat değişimine 108 TL verdi.
Ankara plakalı araç ve aracı Ocak ayında üzerine aldığı için yeni ruhsata da sahipti.
Ruhsata ilk defa LPG yazılacağı için 108 olduğunu söylediler.

46 lirayı kimler ödüyor acaba?

187 Mesaj
27 Şubat 2010; 13:56:41 

quote:

Orijinalden alıntı: bellsouth2

Cok ilginc.

Bizim arkadaş bugün Emniyette ruhsat değişimine 108 TL verdi.
Ankara plakalı araç ve aracı Ocak ayında üzerine aldığı için yeni ruhsata da sahipti.
Ruhsata ilk defa LPG yazılacağı için 108 olduğunu söylediler.

46 lirayı kimler ödüyor acaba?

Benim işlemlerim dün bitti sıralı sistem ruhsata işletme masrafları 03/03/2010 tarihinde Ümraniye trafik tescilden ruhsatımı alacam tutan masraflarım şunlar İstanbul Anadolu yakası masraflar.

Eksoz emisyon ölçümü: 22 TL
Emniyette ruhsat değişimi: 108 TL

Toplam 291 TL ödedim arkadaşlar

5 Mesaj
28 Şubat 2010; 11:15:27 

Bende geçen hafta ,2009 model megane sedan aracıma BRC lpg taktırdım ve ruhsata işlettim.
Neler yaptığımı yazmak istiyorum. Belki faydası olur.
Öncelikle Tüv den randevu aldım.
Randevudsan 1 gün önce zaman kaybı olmasın diye şöförler odasına gidip EK-1 dosyasını doldurttum. 20TL
Araç sıfır olduğu için ekzos muayesi istemiyorlamış. 25TL den öyle kurtuldum. (1 yıl 1 ay istenmiyormuş)
Muayene günü LPG yi taktırdığım yerden fatura ve projeyi aldım.
Sonra Makine Mühendisleri Odasından sızdırmazlık raporu aldım. 25TL 10 dakika felan sürdü.
Öğle 12 ye tüv den randevu almıştım. Sabah erken olduğu için bu sırada aracın 15 bin bakımını yaptırdım.
Tüv e gittim. Evrakları verdim bekleme fişini aldım. 126TL
10 dakika kadar beklemeden sıram geldi.
Araç mutyeneden camda LPG etiketi olmadığı için (vardı bilerek yapıştırmadım çok büyüktü, iyikide yapıştırmamışım) ve far ayarı hafif bozuk olduğu için hafif kusurla geçti.
Burada şunu unutmayın. Muyene olunca mutlaka ruhsattaki Muayene bölümünü doldurtun. Yoksa ruhsatın 2 yaprağı değişiyor. 2 kat para demek. Gerçi ben demeden doldurdular ama...
Ertesi gün emniyete gittim. Hem LPG işlenecek hem de Kredi den dolayı Rehin vardı rehin kalkacak dedim. (1 taşla 2 kuş..:))
Polis bana muayene bölmünü doldurdular mı diye sorud evet dedim. Öyleyse bir yaprak değişecek 46TL. dedi. Ve yeni ruhsatımı aldım.
Toplam harcamalar:
20+25+126+46=217 TL ye LPG yi ruhsata işlettim. Ruhsattan rehin in kalkması da bedavaya geldi.