Şimdi Ara

katalitik konvertor (katalizör) iptali

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
30
Cevap
1
Favori
56.957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar benim focusun büyük ihtimalle katalizöründen gelen bir ses var. eski cliomda da buna benzer bir ses vardı ve katolizör bitmişti. servise göstermedim ses aynı zannedersem bunda da aynı sorun var. ama inşallah yoktur. geçenlerde sordum 1800 ytl gibi bir fiyat verdiler. değiştirmem mümkün değil tabi. katalizör iptali nasıl oluyor. iptal edilince katatlizör yerine susturucu filan takıyorlar diye duydum. ses ve yakıtta bir artış oluyor mu? genel olarak bilgi verirseniz sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sulphur

Onu söktürecek kadar cahil olmayın.

Değiştirecek paranız yok ise araba kullanmayın.

Araba kullanmak çevreye karşı sorumluluk ister.

3-5 beygir için kimse sizin egsozunuzdan çıkacak olan zehirli gazları solumak zorunda değildir.

Alıntıları Göster
    o kadar duyarlıysan o zaman yola çık eski nesil katalizörsüz araçların önünü kes ya katalizörlü araba kullanın ya da paranız yoksa inin, binmeyin arabaya de. görüyüm o zaman senin duyarlılığını. ya da git etrafa zehir saçan fabrikaların öününde eylem yap. veya fiyatı arabanın onda biri kadar olan bir parçayı satan dolar milyarderi otomobil fabrikalarına ricada bulun. lafa bak katalizör alacak paranız yoksa arabaya binmeyinmiş. bugün 9000 ytl lik arabaların bile katalizörü 700-800 ytl. bu kadar parayı kaç kişi verebilir.

quote:

Orjinalden alıntı: Sulphur

Onu söktürecek kadar cahil olmayın.

Değiştirecek paranız yok ise araba kullanmayın.

Araba kullanmak çevreye karşı sorumluluk ister.

3-5 beygir için kimse sizin egsozunuzdan çıkacak olan zehirli gazları solumak zorunda değildir.

• konu ile ilgili daha önce tartışılmıştı..aşağıdaki topic i incelemenizi öneririm..

http://forum.donanimhaber.com/m_13617772/tm.htm
  • uyarı için teşekkürler. diğer topicte size birkaç srum var ilgilenirseniz svinirim.
    quote:

Orjinalden alıntı: türbülans

konu ile ilgili daha önce tartışılmıştı..aşağıdaki topic i incelemenizi öneririm..

• http://forum.donanimhaber.com/m_13617772/tm.htm

linkteki konuda herkez iyi oluyor falan diyo kat iptali için. kat ne işe yarıyor zararlı gazların engellemek tamam engelliyor ama sonra ne yapıyor bi ömür bünyesinde mi tutuyor hayır.o zararlı gazların yaptıgı basınç la lambda sensörü doğru bilgileri aracın beynine gönderip doğru hava yakıt karışımı sağlanıyor ve araç optimal düzeyde çalışyor.kat olmayınca ne olacak egzost içinde basınç olmayacak ve gazlar rahat dışarı atılacak ve lambda sensörüde atılan gazın durumunu net okuyamayack ve sorun olacaktır ne olacaktır arıza ışıgı,duman atma,benzin kokusu, gibi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 06MRT06

linkteki konuda herkez iyi oluyor falan diyo kat iptali için. kat ne işe yarıyor zararlı gazların engellemek tamam engelliyor ama sonra ne yapıyor bi ömür bünyesinde mi tutuyor hayır.o zararlı gazların yaptıgı basınç la lambda sensörü doğru bilgileri aracın beynine gönderip doğru hava yakıt karışımı sağlanıyor ve araç optimal düzeyde çalışyor.kat olmayınca ne olacak egzost içinde basınç olmayacak ve gazlar rahat dışarı atılacak ve lambda sensörüde atılan gazın durumunu net okuyamayack ve sorun olacaktır ne olacaktır arıza ışıgı,duman atma,benzin kokusu, gibi.

linkteki konuda ben hiç bir zaman katalizör iptali iyi oluyor demedim..eğer katalizör tıkanmışsa ve değiştirilmesi gerekiyorsa en az 1000 ytl verip değiştirmek yerine iptal ettirin dedim..1000 ytl parası olan yenisini taktırsın..sensör katalizörden önce olduğundan gazlar katalizöre girmeden önce sensör tarafından okunur..gerekli hava yakıt karışımı sağlanır..ek olarak katalizörden back-pressure ile geri dönen gaz da sensörden geçer ve işleme girer..dolayısıyla sensör her durumda gazı doğru olarak okur..konvertör olmazsa back-pressure sisteminden gelen gazı okuyamaz bu da alt devirlerde çekişi önemsiz miktarda düşürür..üst devirlerde çekiş önemsiz miktarda artar..

• hocam sizin verdiğiniz bir sitede "Katalizörü iptal etmek performansı arttırabilir, ancak katalizörü iptal edip doğru hesaplamaların ışığında katalizörün yerine takılacak bir performans ürünü performansı muhakkak daha fazla arttırır" diye bir cümle var. (kaynakhttp://www.bestservis.com/ egzos sistemleri) burdaki "katalizörün yerine takılacak bir performans ürünü" derken ne demek istiyor biraz açabiir misiniz. bir de kat. yerine takılacak susturucunun herhangi ekstra bir özelliği var mı yoksa sıradan susturucu olur mu?
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: stres

-Katalizörü söktürmek araca zarar vermez çevreye zarar verir(Küresel ısınma açısından)
    -Eğer oksijen(lambda) sensörünü söktürmezseniz aracın motor ışığı yanmaz.
    -Katalizörü söktürüp yerine susturucu taktırmak yakıt sarfiyatını arttırmaz.(Sensörü söktürmediğiniz sürece)
    -Katalizörü söktürüp susturucu taktırdığınız zaman araçta rahatsızlık vermeyen birazcık ses olabilir.
    -1.000-1500 ytl para verip katalizörü değiştirmek çok da mantıklı ve gerekli değildir,ancak çok paranız varsa değiştirebilirsiniz
    -Katalizörü söktürüp yerine susturucu taktırmak aracın gücünü 2-3 beygir arttırabilir ancak bu durum kullanıcı tarafından çok da farkedilmez
    Evet @türbülans üstad sonuç olarak bunları diyebilir miyiz?

tam olarak bunları söyleyebiliriz..olayın özetini yaptınız..fakat bir ekleme yapmam gerekir..katalizör iptalleri sonrası genelde benim arabam eskiden alt devirlerde daha iyi hızlanıyordu şimdi biraz daha nazlı gibi şikayetler olabilmektedir..bu doğal bir durumdur çünkü iptal sonrası alt devirlerde güç kaybı olabilir..bunu tolere edebilmek içinde işletim sistemine müdahale gerekir(chip tuning)..yani aslında katalizörü sökmek modifikasyon başlangıcıdır ve herşeyin yolunda gitmesi için en azından ilk basamak modifikasyon işlemlerini tamamlamak gerekir..

diğer taraftan da sadece katalizör iptali yapılacaksa da çok fazla sorun teşkil etmez..96 corolla 1.6 16v da katalizör yoktur..sınıfının en performanslı araçlarından biridir..

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: 06MRT06

linkteki konuda ben hiç bir zaman katalizör iptali iyi oluyor demedim..eğer katalizör tıkanmışsa ve değiştirilmesi gerekiyorsa en az 1000 ytl verip değiştirmek yerine iptal ettirin dedim..1000 ytl parası olan yenisini taktırsın..sensör katalizörden önce olduğundan gazlar katalizöre girmeden önce sensör tarafından okunur..gerekli hava yakıt karışımı sağlanır..ek olarak katalizörden back-pressure ile geri dönen gaz da sensörden geçer ve işleme girer..dolayısıyla sensör her durumda gazı doğru olarak okur..konvertör olmazsa back-pressure sisteminden gelen gazı okuyamaz bu da alt devirlerde çekişi önemsiz miktarda düşürür..üst devirlerde çekiş önemsiz miktarda artar..

ben cavapta sana veya bi başkasına direkt olarak bu böyle diyor demedim genel konuştum.bidaha okursan anlarsın.kendi üstüne almışsın cevabı biraz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.