Şimdi Ara

## Intel'in Nehalem Mimarisi ve Entegre Grafik Kontrolcüsü ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.934
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'in Nehalem Mimarisi ve Entegre Grafik Kontrolcüsü ##

AMD'nin ATi'yi satın aldıktan sonra 2010 yılına kadar üzerinde duracakları en önemli projelerinin Fusion teknolojisi olduğunu açıklamışlardı. Bilindiği gibi Fusion teknolojisi en basit anlatımı ile grafik işlemcinin merkezi işlem birimi yani cpu'nun üzerina alınmasıydı. AMD bu adım ile ilk etapta ekonomik sistemler ve dizüstü bilgisayarlar olmak üzere daha düşük maliyetle sektöre yeni çözümler sunmayı hedefliyordu.

Tabi artan rekabet koşulları Intel'i de benzer bir yola itiyor gibi gözüküyor. Zira firma gelecek yılın ikinci yarısı itibariyle duyurulması beklenen Nehalem mimarisi ile bazı ciddi değişikliklere gidecek gibi görünüyor. Şimdiye kadar Nehalem mimarisi hakkında bildiklerimiz bazı Intel mühendislerinin doğruladığı üzere Intel Nehalem ile birlikte bellek kontrolcülerini aynı AMD'de olduğu gibi kuzey köprüsünden alıp işlemci üzerine yerleştirecek. Ayrıca tabi yapılan değişiklikler soket güncellemesini de zorunlu kılacak. Zira Intel, Nehalem mimarisini kullanan işlemcilerini soket B yada diğer adıyla soket 1306 formunda hazırlayacak.

Elimize ulaşan son bilgilere göre Intel, Nehaem mimarisi ile birlikte AMD'den çok daha önce entegre grafik özelliğini işlemcileri ile birlikte sunacak gibi görünüyor. Intel çalışanlarından duyulduğu ifade edilen bilgilere göre Nehalem mimarisinin iki kilt noktası olabilir,

- IMC (Integrated Memory Controller): Entegre bellek kontrolcüsü
    - IGC (Integrated Graphic Controller): Entegre Grafik kontrolcüsü

Açıklanan detaylara göre, Nehalem mimarisi ile birlikte Intel yonga setlerinde kullanılan entegre grafik özelliği işlemci üzerine alacak gibi görünüyor. Bu adımın özellikle maliyetlere olumlu anlamda önemli bir katkı yapacağı da dile getiriliyor.

Detaylar geldikçe bildirmeye devam edeceğiz.

• vallaha bu saattede böyle bir haber veriyorsun yaa gerçekten tebrik ederim
  • ıntel amd ye bır darbe daha vurmak ıstıyor gıbı
  • gelecekte ekran kartları tarihe karışacak demekki...
  • DDR3lü anakartların ramlerini, quadcoreların gücünü kullanan onboard sistemler pek hafife alınmayacak gibi. Intelin üretim kapasitesiyle beraber Amd gene zorlu yıllar yaşayacak..
  • quote:

Orjinalden alıntı: WinteR

DDR3lü anakartların ramlerini, quadcoreların gücünü kullanan onboard sistemler pek hafife alınmayacak gibi. Intelin üretim kapasitesiyle beraber Amd gene zorlu yıllar yaşayacak..

Zaten 600 milyon dolar gibi büyük bir kayıp yaşamış AMD var karşımızda. Intel 'in son ve süper fiyat indirimlerinden sonra daha da zor duruma girdiğini düşündüğüm AMD inşallah toparlar çünkü rekabet ortamı devam etmek zorunda.
  • iyi ama bu ne hız
  • Amd önümüzdeki 6 yıl ayakta kalırsa.Bizim Battal Gazi filimindeki Cüneyt Arkınıda geçicek Bu kadar baskı altında böyle büyük bir rakibe karşı sadece ayakta kalması bile bence çok büyük başarı.
  • kimse uyumuyomu bu forumda...saat 3 de haber yayınlanmış.. saat 4 de yorum var....valla helal olsun...
  • quote:

Orjinalden alıntı: einhander

ıntel amd ye bır darbe daha vurmak ıstıyor gıbı

Bence darbe değil Amd'den bu teknolojiyi copy-paste yapıyor
  • ya her sene pc alacam yeni bişey çıkıyo erteliyorum dellenecem yaa

4 çekirdekli kullanacak millet ben hala 478pin p4 kullanıyorum

haber için teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: lunarsoul

quote:

Orjinalden alıntı: einhander

ıntel amd ye bır darbe daha vurmak ıstıyor gıbı

Bence darbe değil Amd'den bu teknolojiyi copy-paste yapıyor

Alakası yok amd bişi yapmaya karar verdiğinde anında yaygarasını kopartıyor ama İntel zaten çok daha önce bu işe başladığından "yapacağım" demiyor "yaptım" diyor ve daha önce çıkartıyor zaten

• nvidia ne yapacak acaba gpu lar cpu ların içinde olunca ? belkide cpu pazarına onlarda girer sağlam bir yatırımla ??
  • ıslemcının ıcıne 8800 ultra koacak hallerı yok nvıdıa daha hızlı ekran kartı uretıp yırtar hatta rekabet edebıleceklerıne ınandıklarında cpu yretmemelerı ıcın bır neden yok
  • Teşekkürler fx 57
  • Iyi gayet guzel... Intel yola gelmeye basladi... Daha cift yollu fsb kullanmayi ogrenecek Intel..

AMD'nin daha gelismis, daha performansli ve daha ucuz bir teknoloji getirmeli.. Iste o zaman durumlar degisecek..
  • AMD yapar İNTEL taklit eder.(AMD icat eder İNTEL copy paste....)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kumandan
    Alakası yok amd bişi yapmaya karar verdiğinde anında yaygarasını kopartıyor ama İntel zaten çok daha önce bu işe başladığından "yapacağım" demiyor "yaptım" diyor ve daha önce çıkartıyor zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TRQX -- 21 Temmuz 2007; 14:38:55 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: TRQX

quote:

"AMD'nin ATI'yi satın aldıktan sonra 2010 yılına kadar üzerinde duracakları en önemli projelerinin Fusion teknolojisi olduğunu açıklamışlardı" walla süpersiniz bukadar olur ya, adam önündeki 10 senenin projesini sunuyor (KAPI GİBİ) fakat bizim türk insanının yorum kabiliyeti okadar gelişmişki bunun adını, "bir işe karar verip yaygara koparmak" koyuyor, size hayranım ya

• quote:

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.