Şimdi Ara

ÖN CAM ÇATLADI HANGİ MARKA ÖNERİRSİNİZ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
24
Cevap
0
Favori
30.090
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün yol yapımı nedeniyle dökülen mıcırlı bir bölgede karşıdan gelen bir insansı arkadaşın son sürat kullandığı kamyondan fırlayan taşla ön camım çatladı. Yeni bir cam taktırmam gerekiyor ama hangi marka ve ne tür olmalı? Tempered ve lamine diye 2 çeşit cam var galiba. Orijinal camı işçilik dahil 400 lira dedi yetkili servis ve bana çok pahalı göründü. Bu arada arabam 2001 1.4 VW polo. Önerileriniz için teşekkürler şimdiden

• ya tam ismini bilmiyorum ama mikalı camlar özellikle tavsiye ediyolar.. çatlama veya kaza anında tuz buz olup dağılmayı önlüyomuş.. yine parçalanıyo tabi ama tek parça halde alabiliyosun kabinden camı...

biraz garip oldu ama anlatabildiysem iyi..

pardon ya ne adamız aaa insan önce bi geçmiş olsun der dimi..

geçmiş olsun aarkadaşım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut16 -- 18 Temmuz 2007; 16:49:37 >
  • bence mikalı cam alma. anında tuzla buz oluo hiç bişi göremiyorsun. birazcık hızlı gidiosan yandın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: captain_turkiye

bence mikalı cam alma. anında tuzla buz oluo hiç bişi göremiyorsun. birazcık hızlı gidiosan yandın.

Peki o hızda giderken camın patladığında yüzüne verecek zararı düşündünmü hiç? Allah korusun o patlama ile cam parçalarının yüzüne, gözüne girmesi kaçınılmaz. Eğer yavaşsan sadece yüzünden cam parçaları ayıklarsın ancak hızlı isen... O yüzden mikalı cam daha güvenli.

Ekleme:Çatlama değil tabiki patlamadan bahsediyorum.Yanlış anlaşılma olmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-18F1A75FA -- 18 Temmuz 2007; 17:33:10 >
  • arkadaşlar bilgiçlik yapmak gibi olmasın da o camlara galiba lamine cam deniyor. yalnışım varsa düzeltin.....valla bence de gayet mantıklı. kuzenimin bir kaza sonrası yüzünde epey iz bırakmıştı o cam parçaları... estetik ameliyat oldu. ben değişecek olsam lamine cam taktırırdım.
  • Bence hiç camı değiştirmekle uğraşma...benim daha yeni değiştirdiğim cam iki yerden taşla çatladı o yüzden kışı bekliyorum nasıl olsa yaz mevsiminde taş yeme şansın çoook yüksek
  • Benim camda aynı şekilde çatladı arkadaşlar telefon ile konuşuyordum sağa geçtim bi kamyon hafif mıcırlı yolda soldan sağa bi girdi önüme sonra kökledi gazı 2-3 tane mıcır taşı camı çatlattı..
  • quote:

Orjinalden alıntı: captain_turkiye

bence mikalı cam alma. anında tuzla buz oluo hiç bişi göremiyorsun. birazcık hızlı gidiosan yandın.

arkadaşım mikalı ve havalı diye piyasa dilinde 2 tür cam var bnm bildiğim. havalı cam kuş serilerimizin camıdır çatlamaz direk tuz buz olur. yüzünden burnundan ayıklarsın taşları. mikalı cam ise çatlar ve bölgesel hasar alır. tuz buz olmaz. temperede laminada bunların teknik ismi sanırsam. saygılar
  • yada en iyisi kurşun geçirmez cam
  • mikalı ve havalı cam ayrımı eskide kaldı arkadaşlar. artık tüm camlar mikalı tabir ettiğimiz şekilde üretiliyor. çünkü artık camlarda güneş ışınlarını süzen film katmanı var. yani alta bir kat cam, üstüne renkli film onun üstüne bir kat daha cam konuluyor ve presleniyor. o aradaki film de hem güneş ışınlarını emiyor hem de cam kırıldığında camı tutuyor. her durumda daha güvenli. bu sayede önden gelen büyük parçalar da, eski havalı camlarda olduğu gibi camı patlatıp içeriye girmiyor ve güvenliği sağlıyor. bazı arkadaşların dediği gibi öyle kırılınca önünüzü görememe filan söz konusu değil. çünkü ufak tefek darbelerde ya da yüksek hızda alınan darbelerde kırık hemen camın tümüne yayılmıyor, önce lokal kırılıp ondan sonra zamanla büyüyor. dolayısıyla görüşü kısıtlama filan söz konusu değil. havalı cam zaten sanırım özellikle isteseniz bile bulmanız oldukça zor... kaskonuz varsa bırakın orjinali ile değişsinler, kaskonuz yoksa ve hem ucuz hem de kaliteli bi şey olsun cebimden ödeyeceğim derseniz, olimpia fiyat/performans konusunda oldukça iyiymiş. ayrıca bu konuda deneyimli ve 4-5 arabası olan bir arkadaşımın söylemini aktarmam gerekirse, orjinal fabrika camlarının bile coğunda yandan bakıldığında ufak tefek bombeler görünürken, olimpialarda kesinlikle bombe yok, o yüzden arabaların çoğunun camlarını olimpia ile değiştireceğim diyordu.

benim de ön camım çatlak, ben de değiştireceğim ve servise orjinal cam diye diretiyordum ancak bunu duyduktan sonra fikirlerim değişti. yalnız kasko durumunda şöyle bi durum var. örneğin camınızı şimdi orjinal olmayan bir camla kaskodan değiştirdiniz. o cam tekrar kırılır ve orjinal olmayan camı tekrar kaskodan değiştirirken ikinci değişimde orjinal camda ısrar ederseniz, orjinal için gereken aradaki farkı (yan sanayi camın ucuz, orjinalinin pahalı olması durumunda) kasko sizden talep ediyor. ancak siz, ilk seferde kırılan camınız için orjinal değil yan sanayi camda olabilir dediğinizde, camınızı değişen kasko, orjinalden vazgeçip aldığınız daha ucuz yan sanayi cam için o aradaki farkı size ödemiyor. kendilerine yontuyorlar yani...

edit : imla hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aya -- 19 Temmuz 2007; 12:28:33 >
  • Yaptığım araştırmalar ve arkadaşların yukarıda dediği gibi patlayıp dağılmayan cam türü lamine cammış ve olimpia markasının camlarının iyi olduğunu söylediler. Benim camda zaten lamine imiş. aya' nın dediği gibi güneş reflektörlü falan modelleride var. Arabada malesef kasko olmadığında masraf cebe saracak. İşçilik+cam+yapıştırıcı toplam 240 liraya malolacak. Yorumlarınız için teşekkürler....
  • benimde 3 aydan beri cam kırık kasko olduğu halde değiştirmedim zamanla çatlak biraz büyüdü ama şu an durdu alıştım artık değiştirmek istemiyorum
  • ya söylemesi ayıp size yardımcı olmaya çalışırken kısmet ya işte bugünde bnm cam çatladı. sıcak cama yeraltından çıkan buz gibi suyu dökersen böyle olur tavandaki kuş pisliklerini temizliyim derken göz çıkardım yani..

20 cm yıldırım işareti biçiminde. bi çatlak oluştu 3 katmanın sadece en dış tek katmanı çatladı camcı önemli değil. idare eder dedi. kaskoya sorduk hakkımızıı sonra kullansak idare edermiş diyerek.. onlarda sorun değil dediler. tatilden döndüğünüzde sizi yönlendiririz fln dediler. malum dönüşte tekrar mıcır taş da gelebilir.

camcı dediki. camın elbette mikalı ve %22 yeşil cam oranına sahip dedi. yani hani şu güneş ışınlarını geçirmeme durumu var ya o meseleymiş. orjinalini takcaktı elinde yoktu bulcaktı. kendisi olimpia bayisi ama hiç bize diretmedi. aracın kaskolu sonuçta orjinali her türlü daha makbuldur dedi. lafını bile etmedi. 38 senedir bu işi yapan ve bölgede tanınan bi camcı. ama işte kaskodan hakkımızı kaybetmekde istemedik.

umarım ankarada böyle orjinalini bulmak için çabalayan bi camcı buluruz. of ya can sıkıntısı anca.
  • sanayide 100 ytlye halolur ön cam
  • bi not daha iletmek istiyorum. araçlarımızı park ettiğimizde içeri güneş girmesin diye ön cama koyduğumuz güneşlikler var biliyorsunuz. bunların bi de alüminyum folyo gibi parlak olanları var. bunların gelen ışığı geri yansıttığı ve dolayısıyla ön camı diğer karton güneşliklere nazaran daha çok ısıttığı, bundan dolayı da ön camın direncinin yüksek oranda düştüğü, o durumda alacağı çok küçük darbelerden bile çatlayabileceğiyle ilgili duyumlarım var. bilginiz olsun...
  • Bir çok kasko şirketi Olimpia cam taktırıyor. Fene değil diyorlar ama orjinalin yerini tutmaz. Taktıracağın cam dağılmayan cinsten olsun. Bazen küçük bir çatlak oluşur, seni 3-5 ay idare eder, ama tuz-buz olursa yolda kalırsın.

Ben geçen yıl kaskoyu bozmadan orjinalini taktırmıştım. Dediğin gibi bir 400 civarı bir maliyeti vardı.
  • Arkadaşım geçmiş olsun. Öncelikle kaskon varsa orjinalini taktır. Hasarsızlık indirimini de bozmuyor. Çatladığında yılda bir cam hasarsızlık indirimini bozmadan değiştirme hakkın var. Çünkü bundan sonra tekrar camın çatlarsa çıkan camın aynısı takılıyor. Yani araban kaskoluysa ve yan sanayi cam taktırırsan bundan sonra hep yan sanayi takılıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: aya

bi not daha iletmek istiyorum. araçlarımızı park ettiğimizde içeri güneş girmesin diye ön cama koyduğumuz güneşlikler var biliyorsunuz. bunların bi de alüminyum folyo gibi parlak olanları var. bunların gelen ışığı geri yansıttığı ve dolayısıyla ön camı diğer karton güneşliklere nazaran daha çok ısıttığı, bundan dolayı da ön camın direncinin yüksek oranda düştüğü, o durumda alacağı çok küçük darbelerden bile çatlayabileceğiyle ilgili duyumlarım var. bilginiz olsun...

evet bu mantıklı geldi bana.. neden derseniz. şu an aracımı kısa sürelide park etsem mutlaka bu güneşliği ön cama koyarım fakat şoför koltuğuna oturunca sanki ön camdan kalorifer açıkmış gibi sıcaklık geliyor. klimayı açıp ön cama yöneltsemde sıcaklığı hissediyorum ve klimadan verim almam zaman alyor. bende bu cam neden bukadar ısınıyor diyorum. bundan sonra sadece konsol kısmına koyup deneyeyim bakalım farkedecekmi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: zedire

quote:

Orjinalden alıntı: aya

bi not daha iletmek istiyorum. araçlarımızı park ettiğimizde içeri güneş girmesin diye ön cama koyduğumuz güneşlikler var biliyorsunuz. bunların bi de alüminyum folyo gibi parlak olanları var. bunların gelen ışığı geri yansıttığı ve dolayısıyla ön camı diğer karton güneşliklere nazaran daha çok ısıttığı, bundan dolayı da ön camın direncinin yüksek oranda düştüğü, o durumda alacağı çok küçük darbelerden bile çatlayabileceğiyle ilgili duyumlarım var. bilginiz olsun...

evet bu mantıklı geldi bana.. neden derseniz. şu an aracımı kısa sürelide park etsem mutlaka bu güneşliği ön cama koyarım fakat şoför koltuğuna oturunca sanki ön camdan kalorifer açıkmış gibi sıcaklık geliyor. klimayı açıp ön cama yöneltsemde sıcaklığı hissediyorum ve klimadan verim almam zaman alyor. bende bu cam neden bukadar ısınıyor diyorum. bundan sonra sadece konsol kısmına koyup deneyeyim bakalım farkedecekmi.

sanırım reklam amaçlı üretilen karton güneşlikler en iyisi...
  • kardeş bendede golf 4 var dün arabanın durduk yere ön camı çatladı nazardır dedik geçtik servise gittik taşeronla çalışııyolarmıs birine gönderdiler ön cam üzeri kendinden güneşliği var 165 ytl aldık taktılar kazasız belasız sürüşler. saygılar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.