Şimdi Ara

## Penryn İle Mücadele İçin AMD Hız Kazanmalı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.909
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Penryn İle Mücadele İçin AMD Hız Kazanmalı ##

Son durumu hatırlamak gerekirse AMD yeni nesil Barcelona işlemcilerinin 2GHz'de çalışan ilk örneğini Ağustos sonu gibi piyasaya vermeyi planlıyor. Intel tarafındaysa firmanın hazırlıkları yıl sonunda çıkması planlanan 45nm üretim teknolojisine sahip 45nm Penryn işlemcilerine yoğunlaşmış durumda.

Son gelen bilgilere göre, Barcelona işlemcilerinin ilk jenerasyonu ile AMD'nin ancak 2.5GHz'i görebileceği bu saat hızı ile de Intel'in 3GHz'in üstünde saat hızlarına ve 1333MHz fsb'ye sahip olan tabi yüksek bellek miktarını da unutmayalım Penryn işlemcileri ile mücadele etmesinin çok çok zor olacağı ifade ediliyor.

Her ne kadar aynı saat hızında AMD'nin yeni nesil K10 mimarisinin Intel'in benzer çözümlerine göre performans anlamında önde olacağı iddia edilse bile 45nm üretim teknolojisinin de etkisi ile Intel'in yeni işlemcileri 3GHz'in çok daha üstünde saat hızları ile pazara sunulacaklar. Ek olarak AMD'nin yaklaşık 1 yıldır K10 mimarisine sahip işlemcilerin saat hızını 2.5GHz'in üstüne çıkarmaya çalıştığı da ifade ediliyor.

Gözler heyecanla Ağustos ayının sonuna çevrilmiş durumda. Barcelona işlemcisinin ilk modelinin piyasaya çıkması birçok soru işaretinin cevap bulmasını sağlayacak.

• Amd bu gidişle İntel i yakalıyamıyacak İntel çok iyi çalışıyor ve dediğinde piyasaya sürüyor yinede iyiki Amd var
    rekabet oluyor ve fiyatlar düşüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 13 Temmuz 2007; 22:58:16 >
  • arkadaslar eger amd olmazsa intelin islemcilerine güc yetmez tamam intel iyi ama rekabet olmasi iyi benim fikrimi sorarsaniz intel amdnin cok ilerisinde amdnin cok calismasi lazim

• desene başladı gene ghz savaşları
  • Her zaman derim; söz konusu fiyat/performans oranı söz konusu olunca AMD rulez

Örneğin 50-100 dolara 2000-2500 ghz arası yapan bir AMD işlemci alınabiliyorsa, 3000 ghz yapan intele niye 250-350 dolar vereyim ?

Bu da benim sloganım

AMD, Never will let you down

Tercübesi;

AMD seni hiçbir zaman yarı yolda bırakmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugur_donmez -- 13 Temmuz 2007; 23:26:44 >

• quote:

Orjinalden alıntı: u.f.u.k_XVI

desene başladı gene ghz savaşları

ewet aynen öle oldu ama bakalım bu sefer kim kazanacak
  • Piyasaya erken süren daha avantajlıdır.
  • bu işlemciyi beklemek mi lazım yoksa şimdi x2 6000 almak mı mantıklı olur fiyatları ne kadar olcak bellimi ve bu piyasaya sürülecek işlemci x2 6000 den daha güçlümü olacak
  • quote:

Orjinalden alıntı: hkacmaz

Piyasaya erken süren daha avantajlıdır.

Ağzından bal damlıyor kardeş.
  • Bence intelin yeni nesil 45nm işlemcileri patlama yapacak. p35-x38 yongalarıyla iyi bir ikili oluşturacağı kanaatindeyim
  • Ben penryn değilde nehalemi merak ediyorum bellek kontrolcülerini cpuya gömücek intel tıpkı amd gibi o zaman acaba ne olcak amd nin hali diye düşünüyorum...
  • Benim icin önemli olan yüksek mhz degil, aynı mhz de hangisinin daha verimli oldugu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: aktas

Ben penryn değilde nehalemi merak ediyorum bellek kontrolcülerini cpuya gömücek intel tıpkı amd gibi o zaman acaba ne olcak amd nin hali diye düşünüyorum...

Sanırım intel tüm işlemcilerine bellek denetleyicisini koymuyacak daha çok extreme ürünlerde olacak. Diğer işlemcilerinde çipset üzerinden devam.
  • Intel bu gazla 5 sene liderliği kaptırmaz AMD ye
  • intel 45nm teknolojiyle bir adım önde
  • boşuna konuşuyoruz.
    amd çalışıyor AMD çalışanları kazanıyor zenginleşiyor. fabrikanın olduğu alman devleti vergiden kazanıyor.
    intel çalışıyor. intel çalışanları kazanıyor. fabrikların olduğu amerika ve israil vergiden kazanıyor.

bizde ancak böyle geyik muhabbeti yapıyoruz. yok amd nin fazla çalışması lazımmış vs. ister çalışsın ister çalışmasın.
    isterlerse işlemci fiyatları 1000 dolar olsun gider en düşük fiyatlısını alır kullanırım. herhalde internet müzik vs için yeterde artar bile.

bundan 1,5 sene evvel intel p4 3 gz işlemci 250 dolardı. bugün ise 80 dolar

şimdi böyle bir soygun fiyatlandırma politikası olabilirmi. demekki yıllarca aşırı kar etmiş bu firmalar AMD de aynı şekilde

bunların ikiside hırsız kasinlikle fırsat bulsakda tüm parsayı götürsek . amaçları bu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yattara 61

Geçen gün evlilik hazırlığı için beyaz eşya almaya gittik. 70ekran tv sordum 350-600ytl arası Buzdolap 450ytl gibi fiyat verdiler çift kapaklı vs vs. Çok şaşırdım. 3sene öncesine gittim birazda anladım neler oluğunu.

Meğerse teknoloji gelişiyormuş.

intel p4 öyle satıyormuş. Demekki o fiytatta talep varmış. X2ler çıktığı zamanda Amd= çift çekirdek bukadar ucuz değil reklamını hatırlar gibiyim.
    Böyle işte nekadar anlatabildim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: rec

quote:

Geçen gün evlilik hazırlığı için beyaz eşya almaya gittik. 70ekran tv sordum 350-600ytl arası Buzdolap 450ytl gibi fiyat verdiler çift kapaklı vs vs. Çok şaşırdım. 3sene öncesine gittim birazda anladım neler oluğunu.

intel p4 öyle satıyormuş. Demekki o fiytatta talep varmış. X2ler çıktığı zamanda Amd= çift çekirdek bukadar ucuz değil reklamını hatırlar gibiyim.

Ben pek anlamadım ama size mutluluklar dilerim. Hayırlı olsun.

• quote:

quote:

tamam hocam aynı şeyi söylüyoruz reklamlarla ve soyguna dayalı fiyatlandırma politikalarıyla milleti soyuyorlar.

bakın 1 gb ddr2 800 bellek 4 ay önce 150 dolardı
    şimdi 75 dolar hatta ddr 400 bellerkler daha pahalı

bu nedir soygun işte milletin gözünü boyuyorlar ve cepteki parayı çalıyorlar.

sistem toplayacak arkadaşlar hiçbir zaman üst seviye parçalar almasınlar. pahalı iyi demek değildir.

öyle conroe 6700 ve 6800 işlemci alıp ya bumuymuş bunun performansı deyip verdiği paraya acıyanlarıda çok biliyorum.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: aktas

Ben penryn değilde nehalemi merak ediyorum bellek kontrolcülerini cpuya gömücek intel tıpkı amd gibi o zaman acaba ne olcak amd nin hali diye düşünüyorum...

Sanırım intel tüm işlemcilerine bellek denetleyicisini koymuyacak daha çok extreme ürünlerde olacak. Diğer işlemcilerinde çipset üzerinden devam.

Ve nehalem farklı bir mimari olcak ama eğer amd iyi bir atak yaparsa bence extreme cpulara değilde bütün nehalem mimarisini taşıyan cpulara koyacaktır diye düşünüyorum ve amd nin ezileceğinide düşünmeden edemiyorum açıkçası...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.