Şimdi Ara

## nForce 650i Ultra Yonga Seti de 45nm Desteği Veriyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.183
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## nForce 650i Ultra Yonga Seti de 45nm Desteği Veriyor ##

Bu yılın sonuna doğru Intel büyük bir ihtimalle 45nm üretim teknolojisine sahip Penryn işlemcilerinin üretimine başlayacak. Tabi 45nm üretim teknolojisine sahip işlemciler ile birlikte yonga seti ve anakart tarafında da hareketlilik yaşanacak gibi görünüyor. Yeni nesil 3 serisi yonga seti ailesi birlikte 1333MHz fsb'ye sahip olan işlemciler ile birlikte 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilere de tam destek veren Intel'in yanı sıra Nvidia'nın mevcut nForce 600i serisi yonga seti ailesinin de bu desteğe sahip olduğunu daha önce belirtmiştik.

Anakart üreticileri arasında bu konuda öncülük yapan firma Asus olmuştu. Zira firma hazırladığı son BIOS güncellemesi ile Nvidia'nın nForce 680i SLI yonga setini kullanan Striker Extreme modeline 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilere destek kazandırmıştı. Bununla birlikte benzer bir duruma EVGA'nın da hazırlandığını söyleyebiliriz. Zira firmanın sitesinde özellikle nForce 650i Ultra yonga setini kullanan firmanın iligili anakartına ait internet sayfasında verilen özellikler listesinde 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilere yönelik destekten de bahsedilmekte,

## nForce 650i Ultra Yonga Seti de 45nm Desteği Veriyor ##

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 9 Temmuz 2007; 22:04:39 >

• 650i Ultra çipsetli anakartlar Sli desteğini gereksiz gören ve daha ucuz çözüm arayanlara deva olacak. 45 nm işlemci desteği olmasını da görmek sevindirici. Ben en çok Gigabyte'ın 650i Ultra çipsetli modelini merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nForcer -- 9 Temmuz 2007; 22:13:09 >
  • Daha önceden belirtseler 965p alacağına bunu alanlar olurdu.

Intel ile bir işbirliği sezinliyorum.

Intel: Benim 45nm destekleyen yongalar çıkmadan bunu açıklamayacaksın. Yoksa külahları değişiriz!
    Nvidia : Tamam ağabey, kızma hemen.

Yoksa şimdiye kadar niye açıklanmadı?
  • Bu durumda, Ultra'dan farklı olarak SLI destekleyen 650i SLI için de bir engel kalmamış oluyor sanırım?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

Bu durumda, Ultra'dan farklı olarak SLI destekleyen 650i SLI için de bir engel kalmamış oluyor sanırım?

Bu konuda sanırım top anakart üreticilerinde. Ben şimdiye kadar 45nm desteğinin altını açık açık çizen bir Asu birde EVGA'yı gördüm
  • quote:

Orjinalden alıntı: mav1li

Daha önceden belirtseler 965p alacağına bunu alanlar olurdu.

Intel: Benim 45nm destekleyen yongalar çıkmadan bunu açıklamayacaksın. Yoksa külahları değişiriz!

Komplocu seni
  • Gerçekten durum çok ilginç.Amaçlarının teknoloji yenilemekten çok çep boşaltmak olduğunu birkere daha gözterdi intel.
    quote:

• intel böyle
  • Güzel bir haber p35 lere rakip geldi
  • quote:

Orjinalden alıntı: Rebellion!

quote:

Komplocu seni

Devamı...

Şimdi intel 965p leri sattıktan sonra açıklatmakta sakınca görmüyor. Çünkü elimde 965p yongalı anakart olsa 45nm için yine intel yonga alırım diyen(benim gibi) çok olacaktır. Nvidia firması nforce yongalı anakartlar da intel yongalılar gibi gibi pahalı olduğu için pek fazla pazar payı kazanmayacaktır.

Bu sayede intel p35,p31 ve x38 leri bolca satabilecek.

• Bu yorumlara pek katılmıyorum eğer böyle düşünürsek nVIDIA ya biraz haksızlık etmiş ve başarısını görmezden gelmiş oluruz..
    Bu çipsetler çok uzun süredir piyasadalar..680i 680LT.. 650i, 650ULTRA vs.. özelliklede 680 serisi çok uzun zaman önce çıktı.. 650 lerde epey oluyor çıkalı

Yani o zamanlar zaten 45nm lafı yoktuki..İntel daha yeni yeni Penrynleri duyurdu..Zaten önce 1333FSB li işlemciler ondan sonra 45nmler çıkacak daha zaman var 45nmler için....

nVIDIA da intel penrynleri duyurduktan sonra çipseti üzerinde tekrar yoğunlaştı ve Yeni BIOS larla çipsetlerin bu işlemcilerini çalıştırabileceğini ilan etti...

Yani nVIDIA geç kaldı bunu söylemede demek pek doğru değil gibi... İşlemci duyrulmadan mı açıklasınlar???680i çıktığında Penryn lafımı vardı???? halada 5 ay gibi bir süre var nerdeyse yılbaşında çıkacak heralde 45nmler..Eeee nası geç kalmış açıklamada nVIDIA şimdi????

Ben son bir-iki yıldır nVIDIA ya daha bir hayran olmaya başladım..Şu okuduğumuz haber mucize gibi bir şey..680i ve 650UTRA nin çıkış zamanlarına bakarsak penryn leri desteklemesi...ayakta alkışlanacak bir şey bu...Şapka çıkarmak lazım derlerya hani...

Ayrıca nFORCE ların intel gibi pahalı olduğu görüşüne kesinlikle katılmıyorum..daha dün haberi çıkan gayet güzel MSI ın 650i SLI çipsetli hemde 2. versiyon anakartı 120$ civarına satılıyor...650ULTRA bundan kesinlikle daha düşük fiyatlı olacaktır SLI desteği olmadığı için..orta kalite aşırıya kaçmadan 100$ seviyesinde 650iULTRA anakartlar alınabileceğini düşünüyorum..Intelin varmı 100$ seviyesi 45nm işlemci destekleyen anakartı???

• @KYSER

Konuyu dağıtmak istemem ama, P6N SLI-FI v1 - v2 arasında ne fark var?

V 1'in 45nm desteklememesi gibi bir durum söz konusu mu?

---

Şimdi sitesinden denetledim; renkleri ile, v1'de bahsedilen ieee1394 ve SPDIF HDMI çıkışından v2'de bahsedilmemesi haricinde bir fark göremedim. 45 nm'den de söz edilmemiş.

Kuzey köprüsü soğutucusu sanki biraz değişmiş gibi (fotoğrafların açısı yüzünden öyle gelmiş de olabilir); lâkin fan konulmadıktan sonra fırın görevi yapmaya devam edecektir o yonga.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 10 Temmuz 2007; 4:26:03 >
  • [Deleted by Admins]
  • quote:

Orjinalden alıntı: yuceeren

p5n-e sli 650i yeni bios güncellemesi çıkmış.

P5N-E SLI BIOS Release Version 0608
    1. Fix it fails to change ratio by EIST when using certin Conroe CPU.
    2. Reduce S3 resume time.
    3. Support new CPUs. Please refer to our website at:http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=P5N-E%20SLI
    4. Add USB 2.0 support under DOS.
    5. Enhance memory compatibility.
    6. Enhance USB device compatibility.
    7. Fix it shows incorrect L1 and L2 cache size when using Conroe-L CPU.

dediğiniz bumu acaba. bişe anlamadımda. bizimkide desteklicekmi artık

Verdiğiniz listeye bakılırsa yeni bios'la Core 2 Duo E4500 desteği eklenmiş. Bildiğimiz E4400'ün 11 çarpanlı hâli. 65nm.

45nm için henüz bir gelişme yok gözüküyor.

• [Deleted by Admins]
  • quote:

Orjinalden alıntı: KYSER

Bu yorumlara pek katılmıyorum eğer böyle düşünürsek nVIDIA ya biraz haksızlık etmiş ve başarısını görmezden gelmiş oluruz..
    Bu çipsetler çok uzun süredir piyasadalar..680i 680LT.. 650i, 650ULTRA vs.. özelliklede 680 serisi çok uzun zaman önce çıktı.. 650 lerde epey oluyor çıkalı

Yani o zamanlar zaten 45nm lafı yoktuki..İntel daha yeni yeni Penrynleri duyurdu..Zaten önce 1333FSB li işlemciler ondan sonra 45nmler çıkacak daha zaman var 45nmler için....

nVIDIA da intel penrynleri duyurduktan sonra çipseti üzerinde tekrar yoğunlaştı ve Yeni BIOS larla çipsetlerin bu işlemcilerini çalıştırabileceğini ilan etti...

Yani nVIDIA geç kaldı bunu söylemede demek pek doğru değil gibi... İşlemci duyrulmadan mı açıklasınlar???680i çıktığında Penryn lafımı vardı???? halada 5 ay gibi bir süre var nerdeyse yılbaşında çıkacak heralde 45nmler..Eeee nası geç kalmış açıklamada nVIDIA şimdi????

Ben son bir-iki yıldır nVIDIA ya daha bir hayran olmaya başladım..Şu okuduğumuz haber mucize gibi bir şey..680i ve 650UTRA nin çıkış zamanlarına bakarsak penryn leri desteklemesi...ayakta alkışlanacak bir şey bu...Şapka çıkarmak lazım derlerya hani...

Ayrıca nFORCE ların intel gibi pahalı olduğu görüşüne kesinlikle katılmıyorum..daha dün haberi çıkan gayet güzel MSI ın 650i SLI çipsetli hemde 2. versiyon anakartı 120$ civarına satılıyor...650ULTRA bundan kesinlikle daha düşük fiyatlı olacaktır SLI desteği olmadığı için..orta kalite aşırıya kaçmadan 100$ seviyesinde 650iULTRA anakartlar alınabileceğini düşünüyorum..Intelin varmı 100$ seviyesi 45nm işlemci destekleyen anakartı???

Neden bahsediyor sunuz ? Yıllar sonra bile oluyor(Asrock). 5 ay için şapka çıkartmaya gerek yok.

Daha fazla örnek te bulunabilir. Bunları hatırlıyorum şimdilik.

440bx ile tualatin çalışıyordu.
    Slottan sokete geçildi daha sonra 130nm(sanırım)ye geçildi. Eski anakartlarla tualatinler çalışmıyordu. Sonra çıktı meydana meğer çalışabiliyormuş. Ufak bir mod ile tualatinler çalışıyordu. Ama inteldeki mühendisler bunu yapamadılar neden acaba?

Nforce3 ile am2 (2 yıl)
    865pe ile conroe çalışıyor (2 yıl)
    İlk çıkan 9xx yongalı kartar conroe çalıştırmadı. Sonra meydana çıktı. Sorun yongada değil güç devrelerindeydi. Conroe üzerinde yıllardan beri çalışan intel anakart üreticilerine bu bilgileri vermeyi unutmuştu. Ne tesadüf değil mi?????

Yapmak istedikten sonra 865pe ile 65nm conroe çalışıyorsa 45nm conroe bile çalışabilir. Yeterki cep boşaltma uygulamasından vazgeçilsin.

• quote:

Yapmak istedikten sonra 865pe ile 65nm conroe çalışıyorsa 45nm conroe bile çalışabilir. Yeterki cep boşaltma uygulamasından vazgeçilsin.

Çok doğru ve yerinde bir tespit
  • Herşey iyi hoşta bu MSI 650 SLİ çipliler ne olacak,45nm desteği olur sanırım değil mi?
  • msi p6n sli fi v2 45nm desteği verirmi acaba zaten onu alacam buda üzerine balkaymak olur
  • p35 e hızlı bir karşı atak. nvida sanırım zamanla intel işlemciye intel chipset düşüncesini değiştirecek...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.