Şimdi Ara

## AMD'nin RD790 Yonga Seti 65nm Üretim Teknolojisi İle Üretilecek ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'nin RD790 Yonga Seti 65nm Üretim Teknolojisi İle Üretilecek ##

Gigabyte'ın RD790 yonga setini kullanan anakartı

ATi'yi satın alması ile birlikte yonga seti dünyasına da hızlı bir giriş yapan AMD'nin bu konudaki ilk ciddi çalışması geçtiğimiz Şubat ayında pazara sunduğu 690 sersi yonga seti ailesi ile olmuştu. Özellikle 690G yonga seti ile ciddi başarı yakalayan ve 1 öilyondan fazla yonga seti satmayı başaran firmanın uzun bir süredir yeni nesil işlemcilerine yataklık edecek anakartlar için yüksek peformanslı yonga setleri üzerinde açlıştığı biliniyor. Firmanın bu konuda en iddialı olduğu yonga seti olan RD790 hakkında yeni gelişmeler var.

Elimize ulaşan bilgilere göre, AMD yeni nesil RD790 yonga setini 65nm üretim teknolojisi ile üretecek. Özellikle tercih edilen üretim teknolojisi ile birlikte yonga setinin ısı konusunda pek bir sorun yaşaması beklenmiyor. Zira RD790 yonga setinin çalışma geriliminin de sadece 1.1v olacağı ifade edilmekte ve çip setin ısl güç tasarımının da 15 watt olacağı altı çizilen özellikler arasında.

## AMD'nin RD790 Yonga Seti 65nm Üretim Teknolojisi İle Üretilecek ##

Şimdi gelin isterseniz AMD'nin RD790 yonga setinin bazı temel özelliklerine birlikte bakalım,

* RD790 yonga seti AMD'nin özellikle yüksek performanslı Phenom FX işlemcileri için geliştiriliyor.
    * RD790 yonga seti 65nm üretim teknolojisi ile üretilecek ve 1.1v'de çalışacak.
    * RD790 yonga setinin boyutlarının 27x27mm
    * HyperTransport 3.0'a tam destek veriliyor
    * RD790 yonga seti soket F platformu üzerinden çift işlemci desteğine sahip (FASN8 platformu için)
    * PCI-Express 2.0 desteği mevut
    * RD790 yonga seti son derece güçlü PCIe konfigüraasyonu ile gelecek. Bilindiği gibi AMD-ATi bu yonga setinin güç verdiği anakartlar üzerinde 4 adet ekran kartı çalıştırılabileceğini belirtiyor.
    * Yonga setinin PCIe dizilimi 2x 16X veya 4x 8X olarak kullanılabiliyor
    * RD790 yonga setinin önümüzdeki aylarda hazır olması bekleniyor.

Hatırlayacağınız üzere başta Asus ve Gigabyte olmak üzere önemlü anakart üreticileri geride bıraktığımız Computex fuarında RD790 yonga setini kullanan anakartlarını sergilemişlerdi.

• bu anakartta amd x2 ıslemcılerı kullanablecekmıyız pekı.am2 socket yapılı olanları????
  • waouwwww geliyor amd geliyor fırtına gibi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: cengiz_1983

bu anakartta amd x2 ıslemcılerı kullanablecekmıyız pekı.am2 socket yapılı olanları????

AMD'nin RD790 yonga seti özellikle soket F formunda hazırlanan Phenom FX işlemcileri göz önüne alınarak tasarlandı
  • en yakın ne zaman çıkıcak bunlar..
  • süper olmuş 65 nanometre demek daha az ısı demk 65 nanometre demek daha az enerji demek . bunu o.c potansiyelide iyi olur . kuzey köprüsü , güney köprüsü fsb , bunlara voltaj verdimmi vallaha tozu dumana katar
  • güzel bir yonga seti ama bayağı varmış çıkmasına.
  • Eğer mevcut soket am2 işlemcilerle uyumsuzsa bu chipset, Amd hayatta satamaz bunu. İntel gibi Amd de işlemcilerle chipset uyum sorunu mu yaşatacak bize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marstazaman -- 8 Temmuz 2007; 16:48:31 >
  • Amdnin Atiyi Almak İle Ne Kadar Doğru Bir Hamle Yaptığını Zaman İlerledikÇe görüyoruz.
  • Anakartın PCB dizaynında hata var şöyleki: G80 veya R600 GPU'lu bir ekran kartı alır ve PCI Ex X16 slotuna takarsanız southbridge le çakışacaktır. Daha doğrusu temas edecektir alttan. Hala neden buna dikkat etmezler anlamıyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

Anakartın PCB dizaynında hata var şöyleki: G80 veya R600 GPU'lu bir ekran kartı alır ve PCI Ex X16 slotuna takarsanız southbridge le çakışacaktır. Daha doğrusu temas edecektir alttan. Hala neden buna dikkat etmezler anlamıyorum.

SB o kadar yüksek midir gerçekten acaba?
    Bir de bu zannedersem anakartın referans tasarımı değil. Gigabyte ın kendine özel soğutma boruları bunlar... Referans anakart tasarımında problem yaşanmayacaktır.
    Asıl sorun bu chipsetin günümüz Amd işlemcilerini destekleyip desteklemeyeceği.
    Eğer desteklemezse bu gerçekten kötü. Amd işlemcilerde normalde chipset seçimi olmazdı. İntelden bu chipset hastalığı Amd ye geçtiyse eğer, bu çok kötü demektir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marstazaman -- 8 Temmuz 2007; 20:24:07 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Orjinalden alıntı: cengiz_1983

bu anakartta amd x2 ıslemcılerı kullanablecekmıyız pekı.am2 socket yapılı olanları????

AMD'nin RD790 yonga seti özellikle soket F formunda hazırlanan Phenom FX işlemcileri göz önüne alınarak tasarlandı

Soket F diyorsunuz ama resimdeki kart soket F degil?
  • hadi amd yeter bu kadar sessizlik....
    Forever AMD
  • quote:

Orjinalden alıntı: FATAL ¦ ERROR

waouwwww geliyor amd geliyor fırtına gibi...

gelsın artık amd
  • amd gümbür gümdür geliyor bu karttaki 4 tane ekran kartı yuvasından birine 8800ultra birine 8800gtx birine hd2950xtx birinede hd2900xt takacan ne manyak olur [not:biraz saçma oldu ama neyse:))]
  • Herşeyiyle güzelde toplamda 6 sata2 girişi olması biraz az gibi.
  • kart oldukça lezzetli görünüyor
  • amd sert konaşacak beklemedeyim
  • Seri üretim versiyonlarında %90 x16 slotlarının aralarını açacaklardır. PCI'ları aralara serpiştireceklerini düşünüyorum nedense
  • quote:

Orjinalden alıntı: {Unknown}

Amdnin Atiyi Almak İle Ne Kadar Doğru Bir Hamle Yaptığını Zaman İlerledikÇe görüyoruz.

Bravo dostum. Kesinlikle katılıyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.