Şimdi Ara

## AMD'den Transmeta'ya Stratejik Yatırım ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## AMD'den Transmeta'ya Stratejik Yatırım ##

Via gibi alternatif işlemci çözümleri üzerinde çalışan Tranmeta'nın finansal olarak zor durumda olduğunu daha önce yaptığımız haberlerimizde belirtmiştik. Özellikle düşük güç tüketimine sahip Efficieon serisi işlemcileri ve Linux'un yaratıcıs olan Linus Torvalds'ı da kadrosuna katması ile adından sıkça söz ettiren hatta Sony ile birlikte Cell işlemcilerinin emülasyonuna yönelik ış birliği içine girdiği de vakti zamanında belirtilen Transmeta'ya AMD'den yatırım desteği geldi.

Açıklanan rakamlara göre AMD, firmaya 7.5 milyon Dolarlık bir yatırım yapmış durumda. Transmeta'nın başkanı ve tepe yöneticisi olan Les Crudele yaptığı açıklama ile AMD'nin Transmeta'in geleceğine yönelik olarak yaptığı yatırımdan dolayı son derece memnun olduklarını belirtirken AMD'in üst düzey yöneticilerinden Dirk Meyer yaptığı açıklama ile Transmeta'nın uzun yıllardır endüstrinin yenilikçi gücü olduğunu ayrıca firmanın AMD'nin özellikle A64 ve HyperTransport teknolojilerinin pazarda hızlı bir şekilde yayılmasında ve endüstrinin bu teknolojilere adaptasyon sürecinde önemli katkısı olduğunu dile getirdi.

Bilindiği gibi Transmeta'nın özellikle Efficieon serisi işlemcilerinde aynı AMD işlemcilerinde olduğu gibi hem Hypertansport teknolojisi destekliyordu hemde bu işlemciler AMD'nin işlemcilerine benzer şekilde entegre bellek kontrolcüsü ile kuzey köprüsünü üzerlerinde barındırıyorlardı. Teknolojik olarak yakınlık ve iş birliğinin de AMD'nin Transmeta'ya yaptığı yatırım için önemli bir etken olabilir ama sektör içinde yer alan bazı uzmanlara göre, AMD'nin firmaya yatırım yapmasındaki belkide en önemli neden olarak Transmeta'nın Intel'e karşı açtığı patent ihlal davalarının devam sürecinde firmaya maddi destek sağlamak olduğu belirtiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 7 Temmuz 2007; 13:03:22 >

• Bir de AMD batti batacak derler

Herif birde düsenlere yardim ediyor
  • amd boşa iş yapmamıştır bi çıkarı olmasa yardım etmez hem iyi çıkarları vardır
  • quote:

Orjinalden alıntı: UUGURLUU

Bir de AMD batti batacak derler

Herif birde düsenlere yardim ediyor

• Amd'nin batması imkansız. Amerika Birleşik Devletleri bu tür firmaları tekrardan ayağa kaldırıyor çünkü. Abd, Amd'nin gitmesiyle birlikte oluşacak 2. bir Microsoft sendromunu çekmek İSTEMİYOR.

Transmeta'ya gelecek olursak, kimsenin umursamadığı ancak Cell haberleriyle birlikte, bu işlemcilerin windows'a emülee edilebileceği haberleriyle epey ünlendiler. Transmeta Cruose'den sonra iyi bir iş olmuş Amd ile ortaklık kurmak.
  • Amd her düşenin elinden tutuyoda birilerininde amd nin elinden tutması gerekiyo
  • AMD bilir işini adamların manyak stratejistleri vardır? onlar daha da iyi bilir
  • helal olsun amd sanada bu yakışırdı
  • Hakkaten ya batan adam ona buna yatırım yapar mı? Önce paçayı kurtarmaya çalışır.
    Bu AMD'nin hala çok sağlam olduğunu gösteriyor. Aynı zaman da ben buradan FUSION'ın da
    sağlam çalışmalarla devam ettiği sonucunu da çıkardım.

Sanki AMD 2009'da çok fena bindirecekmiş gibi geldi bana !
  • AMD'nin batması yada ayakta durması bir yana AMD şu anda çok büyük bir yükseliştedir. Bu yatırımda (yardım deil bence bir yatırım) bunun en büyük göstergesidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PULAT_M3T!N -- 7 Temmuz 2007; 15:53:15 >
  • bu yatırım amd ye + avantaj olarak geri dönecektir intel sürekli işlemci çıkara dursun bu düellonun sonu çok acı olabilir
  • Haber için Teşekkürler FX57
    bence AMD Transmeta'ya yatırım yaparak performans kaybetmeden cell gibi cpuların emulasyonu ile direk kendisi uğraşmadan yeni nesil K10 lara eklemeyi düşünüyor yanı K10 lar gerçek çoklu cpu larda en iyi performansı hedefliyor. Ben K10 RevB çok merak etmeye başladım iyi çıkarsa K10 X2 lere geçiş yaparım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VenomS -- 7 Temmuz 2007; 16:29:23 >
  • calistigim proje ayda ortalama 15 milyon euro hakedis yapiyor, 7.5 milyon dolar yatirim nedir ki anlamadim. soyle 50-60 olsaydi "vay be" derdik.
    amd once ekran karti driver ekibine yatirim yapsin
  • Yorumlar çok güzel Amd artık tek başına olmayacak bari atiyi alayım sonra Transmeta'yla yatırım yapayım.
    Malum core faciası oldu. Batar batmaz önemi yok. Gelecekte neler olacak bekleyelim.
  • AMD her türlü elini güçlendiriyor.Önce ATİ sonra Transmeta derken AMD adım adım pekçok sektöre el atıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hkacmaz -- 7 Temmuz 2007; 22:56:49 >
  • vay bee..amd ye bakın helee..bizede 3-5 atsa yaaa..

biraz daha ıkınsa intele göz koyacak yaramaz çoçuk amd..
  • ne bu ya amd- amd ikiside olsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: bonser24

vay bee..amd ye bakın helee..bizede 3-5 atsa yaaa..

biraz daha ıkınsa intele göz koyacak yaramaz çoçuk amd..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.